Lofton 1
Wichniarz 1
Sędzia główny

Lekcja doświadczenia - cz.II

Spotkanie 17. kolejki PLK pomiędzy koszykarzami Legii i Unii Tarnów zostało rozegrane w późniejszym, niż pierwotnie planowano terminie. Niestety w zespole Legii mogło wystąpić tylko ośmiu zawodników, gdyż kilku juniorów jest kontuzjowanych. Aby jednak uniknąć kary ze strony PLK za wystawienie niepełnego składu, na ławce usiadło 10 koszykarzy.
Młodzi legioniści starali się toczyć wyrównaną walkę - fot. turystka_CF

Działacze stołecznego klubu zdecydowali się na bardzo ładny gest - na to spotkanie młodzież szkolna, za okazaniem legitymacji, wchodziła za darmo. Na trybunach zebrało się około 900 kibiców, którzy głośnym dopingiem zagrzewali młodych koszykarzy do gry. Początkowo nasi gracz radzili sobie naprawdę nieźle. W piątej minucie spotkania prowadzili 13-11. Niedługo później akcją 2+1 popisał się najbardziej doświadczony koszykarz Legii, Andrzej Sinielnikow. W siódmej minucie spotkania, Unia wyszła na prowadzenie (16-18). Do wyrównania doprowadził Marcin Suchomski trafiając 2 z 3 rzutów osobistych. Legioniści jeszcze raz w tej kwarcie wyszli na prowadzenie - po "trójce" Grzegorza Malewskiego Legia prowadziła 21-20. Po pierwszych 10 minutach był remis 21-21.
Po krótkiej przerwie legioniści ponownie wyszli na prowadzenie (za 3 punkty trafił Sinielnikow). Po raz ostatni "wojskowi" cieszyli się z prowadzenia, po trafieniu Bartka Błaszczyka (28-27). Później inicjatywę przejęli już gracze Unii. Po 15 minutach prowadzili sześcioma punktami. Z minuty na minutę ich przewaga jednak rosła. Widać było różnicę umiejętności pomiędzy zawodnikami Unii a młodymi graczami występującymi w białych koszulkach z napisem "Romanowski". Pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 38-52.
Trenerzy na konferencji prasowej - fot. Bodziach
Na początku drugiej połowy spotkania rozpoczęła sie zbiórka pieniędzy dla naszych koszykarzy. Łącznie udało nam się uzbierać 827 złotych i 24 grosze. Pieniądze przekazane zostały na ręce trenera Legii po meczu. Fani oprócz flag wywiesili także transparent: "Jacek Gembal - szacunek na zawsze". W ten sposób kibice chcieli pokazać, że bardzo docieniają naszego trenera, który Legii poświęca wiele czasu, pracy...i własnych pieniędzy!
Jacek Gembal - szacunek na zawsze - fot. BodziachWielokrotnie imię i nazwisko trenera było skandowane przez fanów.
W trzeciej kwarcie legioniści odrobili cztery oczka do Unii i przed ostatnią częścią gry tracili do przeciwnika jeszcze 10 punktów. Jednak już w 35 minucie spotkania przewaga gości wynosiła prawie 20 punktów, tak więc o zwycięstwie nie mogło być mowy. Tarnowianie często oddawali rzuty z czystych pozycji. Nasi młodzi gracze często mieli problemy ze znalezieniem miejsca pod koszem rywali i stąd spora liczba rzutów z dalszej odległości. Niestety skuteczność tarnowian była znacznie wyższa. Bardzo dobrze zaprezentował się dziś Kamil Sulima, który zdobył aż 31 punktów! Zarówno on, jak i Sinielnikow oraz Błaszczyk, ani na moment nie zeszli z boiska. Wystąpił nawet (przez 8 minut) nie będący jeszcze w pełni sił Piotr Otto. Niestety kontuzja Karola Dębskiego nie pozwoliła mu na występ. Ostatecznie Legia przegrała 75-99. W ostatniej sekundzie meczu tarnowianie próbowali przekroczyć "setkę". Jednak rzut gości z połowy boiska jedynie odbił się od obręczy.
Kolejne spotkanie Legia rozegra w najbliższą sobotę, ze Startem w Lublinie.

Pomeczowe wypowiedzi

Jacek Gembal, trener Legii: "Gratuluję trenerowi Unii. Przegraliśmy dziś, bo przegrać chyba musieliśmy.
Jednak zawodnicy, którzy na co dzień występują w III lidze mają niewielkie szanse w ekstraklasie.
Dla nich jednak będzie to niezwykle ważne. W ten sposób zdobywają przecież doświadczenie.
Dziwi mnie tylko jedno, że inne kluby boją się, że nie będą potrafili pokonać Legii, gdy my
pozyskamy zawodników z II i III ligi. Nie potrafię tego zrozumieć. Tak samo jak decyzji PZKosz.
Dlaczego my mamy płacić 40 tysięcy złotych skoro tylko przez miesiąc był u nas jeden amerykanin,
a tyle samo ma wyłożyć Prokom czy Śląsk, gdzie w trakcie sezonu przewinęło się z 13 obcokrajowców.
My jednak będziemy walczyć do końca i nie pozwolimy by sekcja koszykówki w Warszawie upadła."

Bartłomiej Błaszczyk, center Legii: "Dzisiaj grało mi się nie najgorzej. Jednak ciężko mi pokazać się znacznie lepiej,
gdyż nie jestem w pełni formy. Powinienem przejść dwie operacje, ale ze względu na liczbę kontuzji w drużynie
i znane wszystkim problemy, chcę grać. Ja się czuję mocno związany z Warszawą i z Legią. Dlatego będę walczył do końca."

W siódemkę?

Legioniści znajdują się w fatalnej sytuacji. Jeśli PLK nie pozwoli grać czterem zawodnikom, których Legia próbowała zgłosić do ryzgrywek, w jutrzejszym spotkaniu "wojskowi" wystąpią w siódemkę. Występ Karola Dębskiego i Piotra Otto, z powodu kontuzji, jest praktycznie niemożliwy.
W pierwszym meczu w Tarnowie wygrała Unia, 76-75. W ostatnim mecz tarnowianie pokonali mistrzów Polski, Śląsk Wrocław. Legioniści tego samego wyczynu dokonali jeszcze w grudniu. Wtedy jednak występowali w zupełnie innym składzie. Czy osłabiona ekpia juniorska ma szansę podjąć walkę z Unią? Przekonamy się we wtorek. Jeśli nasi młodzi koszykarze wygraliby z tarnowianami, Legia zrównałaby się punktami z Unią.