Joao Amaral 24
Christian Gytkjaer 32
Kamil Jóźwiak 29
Jasmin Burić 1
78' Dimitris Goutas 5
63' Maciej Gajos 7
Tymoteusz Klupś 34
Wołodymyr Kostewycz 22
63' Paweł Tomczyk 8

Legia znów górą!

Legia Warszawa lepsza od Lecha Poznań w niedzielnym hicie ekstraklasy. Jedynego gola dla mistrzów Polski zdobył w pierwszej połowie Dominik Nagy, który wykorzystał świetne podanie ze środka pola od Sebastiana Szymańskiego. Gra mistrzów Polski wyglądała zdecydowanie lepiej niż w ostatnich spotkaniach, chociaż nadal widać, że brakuje jeszcze do perfekcji.

Od pierwszego gwizdka sędziego gospodarze starali się często utrzymywać przy piłce i spokojnie budować swoje akcje ofensywie. W 5. minucie spotkania po raz pierwszy do interwencji został zmuszony Matus Putnocky, który pewnie złapał uderzenie z dystansu Cafu. Za moment odpowiedział Lech. Podanie z lewej strony dostał Christian Gytkjaer, ale strzelił nieznacznie obok słupka. Przez kolejne minuty gra toczyła się głównie w środku pola, gdzie nie brakowało ostrych starć pomiędzy zawodnikami obydwu zespołów. W 15. minucie Legia miała drugą okazję, aby tego dnia wyjść na prowadzenie. Po wrzutce z rzutu wolnego główkował Artur Jędrzejczyk, jednak piłką przeleciała ponad poprzeczką.

Wreszcie w 31. minucie przewaga mistrzów Polski została potwierdzona. Dominik Nagy dostał ze środka pola, ograł Putnockiego i spokojnie umieścił piłkę w bramce. Świetną asystą w tym wypadku popisał się Sebastian Szymański. Do końca pierwszej połowy mieliśmy tylko jedną groźną okazję. Tuż przed przerwą sam na sam z Radosławem Cierzniakiem znalazł się Joao Amaral. Portugalczyk posłał piłkę obok lewego słupka.

Chwilę po przerwie mogło być 2-0 dla Legii. Po wrzutce z rzutu rożnego główkował Mateusz Wieteska i piłka odbiła się jedynie od poprzeczki. Szansę na dobitkę miał jeszcze Cafu, ale Portugalczyk nie zorientował się, gdzie jest futbolówka... Szkoda! Wkrótce pociągnięty za koszulkę w polu karnym został Nagy i sędzia wskazał na jedenasty metr. Niestety, po wideoweryfikacji VAR zmienił swoją decyzję i grę rozpoczął Lech. Po godzinie gry zamieszanie w szesnastce gospodarzy. Amaral kopnął piłkę od niechcenia, a ta niespodziewanie trafiła do Łukasza Trałki. Gracz Lecha nie połapał się w akcji i skutecznie na przedpolu interweniował Cierzniak.

Potem na boisku ponownie mieliśmy mało bramkowych okazji. Legia nieco cofnęła się na swoją połowę i wyczekiwała ataków przeciwnika, którzy starali się głównie atakować skrzydłami. Dziesięć minut przed końcem przyjezdni popełnili prosty błąd w wyprowadzeniu piłki spod własnego pola karnego. Michał Kucharczyk chciał go szybko wykorzystać strzelając z dystansu, jednak jego próba była niecelna. Za moment wprowadzony Miroslav Radović zakręcił jednym z obrońców i tym razem bardzo dobrze na linii zachował się Putnocky, parując piłkę poza linię boczną.

Minuta po minucie

17:15 - Witamy ze stadiony przy Łazienkowskiej 3!
17:18 - Do meczu pozostały trzy kwadranse. Na rozgrzewce obserwujemy tylko golkiperów obu ekip
17:20 - Dołączyli pozostali aktorzy dzisiejszego widowiska
W bramce gospodarzy ponownie zobaczymy Radosława Cierzniaka
Legioniści wystąpią dzisiaj w nietypowych dla siebie strojach odnoszących się do 100-lecia odzyskania niepodległości Polski
17:54 - "Sen o Warszawie" a to znak, że do meczu pozostały minuty
Ruszyli... Mistrzem Polski jest Legia na wszystkich trybunach oraz oprawa na Żylecie

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Carlitos do tyłu i gramy
2' - Kucharczyk faulowany przez Jóźwiaka
3' - Strata Cafu, ale po chwili piłkę odzyskuje Szymański i rzut wolny dla Legii
4' - Dośrodkowanie w pole karne, ale żaden z legionistów nie zdołał sięgnąć futbolówki i pewnie złapał ją Putnocky
5' - Długie zagranie do Gytkjaera i Wieteska wybija poza linię boczną
6' - Szybka akcja gospodarzy zakończona celnym strzałem z dystansu Cafu
6' - Cywka fauluje Nagya
7' - Kolejny faul Cywki, tym razem na Carlitosie
7' - Na spalonym Jędrzejczyk i zaczną lechci
10' - Uff... szybki wyrzut z autu gości, Jóźwiak wycofuje do Gytkjaera i minimalnie pudło Duńczyka
11' - Hlousek fauluje Amarala
13' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
13' - Żółta kartka: Carlitos (Legia)
14' - Żółta kartka: Vernon De Marco (Lech)
15' - Spięcie piłkarzy na murawie. Dwóch lechitów wylądowało na murawie. Wszystko zaczęło się od tego, że zawodnik gości będącą poza boiskiem piłkę wprowadził na murawę czym uniemożliwił szybkie wznowienie gry przez gospodarzy
18' - Janicki fauluje Nagya. Rzut wolny prawie z narożnika boiska. Przy piłce Antolić
18' - Dośrodkowanie i Jędrzejczyk głową strzela nad poprzeczką
19' -
21' - Powalczyli teraz legioniści na wślizgach i to skutecznie. Niestety całość zniweczył Stolarski fatalnie dośrodkowując
22' - Trałka fauluje Kucharczyka
24' - Cywka do Amarala i piłkę przejmuje Jędrzejczyk
26' - Rzut rożny po strzale Kucharczyka
27' - Trałka uprzedza Carlitosa i od autu zacznie Hlousek
29' - Carlitos w polu karnym strzela niecelnie
31' - Jevtić z narożnika i pewne wybija Wieteska będąc przy okazji faulowanym
32' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
32' - Strzelec gola: Dominik Nagy (Legia)!
33' - Szymański zagrywa prostopadłą piłkę, Janicki nie sięgnął, przechwycił ją Nagy i po minięciu bramkarza trafił do siatki
33' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
35' - Na spalonym Amaral
37' - Carlitos sam dośrodkowuje, ale zdaniem sędziego wyjechał z futbolówką poza boisko
40' - Stolarski pewnie radzi sobie z Jóźwiakiem i jedziemy z kontrą
41' - Interwencja Cierzniaka na linii pola karnego zażegnuje niebezpieczeństwo
42' - Rzut rożny dla Lecha
43' - Pewnie łapie Cierzniak i dalekim wyrzutem piłki uruchamia Carlitosa, który traci ją na rzecz Cywki
46' - Pierwsza połowa zostaje przedłużona o 2 minuty
48' - Amaral biegnie kilkanaście metrów sam na sam, próbuje go dogonić Wieteska. Na szczęście Portuglaczyk strzela obok bramki
48' - Koniec pierwszej połowy

Dużo walki oglądaliśmy w pierwszej połowie. Klarownych sytuacji jak na lekarstwo. Najważniejsze, że jedną gospodarze wykorzystali.

46' - Początek drugiej połowy
47' - Bez zmian w składach wyszły na drugą połowę obie ekipy
51' - Aj... podwójna szansa Legii, najpierw Carlitos zabrał piłkę Nagyowi y po chwili strzał Antolicia został zablokowany
52' - Wieteska głową i poprzeczka ratuje Putnockiego, dobija Cafu prosto w ręce leżącego bramkarza. Szkoda...
56' - Rzut karny dla Legii po faulu na Nagy
57' - Weryfikacja VAR
59' - Zmiana decyzji, nie ma karnego
60' - Amaral w pole karne do Tiby piłką mija bramkę w bezpiecznej odległości
63' - Zamknęła Legia gości w polu karnym ale skończyło się tylko na zablokowanych strzałach
64' - Teraz szczęście przy gospodarzach. Stojący w polu bramkowym Trałka nie opanował piłki i skorzystał na tym Cierzniak
64' - Zmiana Lech: Darko Jevtić Paweł Tomczyk
65' - Zmiana Lech: Łukasz Trałka Maciej Gajos
66' - Carlitos ograł trzech zawodników po czym zagrał do Nagya, którego uprzedził Janicki
67' - No i mamy "światełka" na Żylecie
69' - Od rzutu z autu zaczną goście
72' - Kucharczyk traci piłkę na rzecz de Marco,ale szybko jego błąd naprawia Stolarski
73' - Kontra Legii, Kucharczyk podaje w pole karne do Carlitosa, ale Hiszpan pomimo desperackiej próby ciosem Kung Fu nie sięga piłki
73' - Zmiana Legia: Carlitos Jose Kante
75' - Zmiana Legia: Sebastian Szymański Miroslav Radović
77' - Rzut wolny dla Lecha na linii środkowej
78' - Katastrofalne dośrodkowanie Hlouska zakończyło dobrze zapowiadającą się kontrę
79' - Zmiana Lech: Thomas Rogne Dimitris Goutas
81' - Gajos przerzuca piłkę na defensywą Legii prosto w ręce Cierznaka
82' - Błąd lechitów w obronie, piłka leci pod nogi Kucharczyka, ale który strzela po ziemi obok pustej bramki
83' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
84' - Radović zwiódł w polu karnym Goutasa, po czym oddał lewą noga strzał w kierunku dalszego słupka. Na wysokości zadania stanął Putnocky i tylko korner
84' - fot. Legionisci.com
88' - Ładna koronkowa akcja gospodarzy zakończona pozycją spaloną Cafu
90' - Rzut rożny dla Lecha
91' - Hlousek w ostatniej chwili kapitalną interwencja powstrzymuje Gajosa. Rzut rożny
91' - Zmiana Legia: Domagoj Antolić Andre Martins
91' -
93' - Sędzia dolicza aż 6 minut!
94' - Radović piętką do Kante, ale napastnik gospodarzy nie miał szans na opanowanie futbolówki
94' - Żółta kartka: Andre Martins (Legia)
95' - Przypadkowy faul Radovicia i dobra szansa przed gośćmi. Piłkę ustawił Gajos
96' - Strzał lechity bardzo bardzo niecelny
97' - Zagranie ręką Radovicia na szczęście pod polem karnym Lecha
98' - Koniec meczu!

Fajerwerków nie było, ale najważniejszy cel czyli zwycięstwo został osiągnięty.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy po więcej na Legionisci.com

Relacja z trybun

United we stand, divided we fall

Waleczna postawa na murawie i zasłużona wygrana piłkarzy, a do tego świetna oprawa, pokaz pirotechniczny i doskonała zabawa na trybunach - tak wyglądał niedzielny mecz z Lechem przy Łazienkowskiej. Opuszczający stadion kibice, wciąż śpiewali przerobioną wersję kultowego utworu Beatlesów "Let it be".

Jedno, co wyraźnie rzucało się w oczy, to znacznie lepsza frekwencja, w porównaniu z poprzednimi spotkaniami na naszym stadionie. Warto, by każdy kibic sukcesu zastanowił się, dlaczego opuścił ostatnie mecze z Dudelange, czy Wisłą Płock. Tego też dotyczyła przedmeczowa przemowa gniazdowego.

W spotkaniu z Lechem, piłkarze Legii wybiegli na murawę w nowym wzorze koszulek, przygotowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od rana w klubowym sklepie prowadzona była sprzedaż limitowanej edycji meczowych trykotów - do sprzedaży trafiło 1918 sztuk i większość z nich już pierwszego dnia znalazło nabywców.

Na Żylecie tego dnia zadebiutowało także jedenaście kolejnych flag na kijach o wymiarach 3x3 metry, które w całości zostały sfinansowane przez sklep Żyleta. Przez większość meczu w naszym młynie powiewało łącznie ponad 20 sztycówek, co wyglądało naprawdę okazale.

Na wyjście piłkarzy na Żylecie zaprezentowana została oprawa. Na dole rozciągnięty został wysoki transparent z hasłem "United we stand, divided we fall" ("Zjednoczeni trwamy, podzieleni upadamy"), nad którym rozciągnięta została sporych rozmiarów malowana sektorówka przedstawiająca grupę kibiców i piłkarzy trzymających się razem. Prezentacja wyszła okazale, a do tego była jak najbardziej na czasie, bowiem odnieść ją można do sytuacji w naszym klubie, która zaistniała w obecnym sezonie. Po odpadnięciu z europejskich pucharów, zanosiło się na to, że fani odwrócą się od drużyny, ale ostatecznie od meczu z Cracovią, zapadła decyzja, że nic podobnego nie będzie miało miejsca i fanatycy robią wszystko, żeby pomóc piłkarzom wyjść na prostą. Gramy razem i jak na razie są tego efekty.

Kibice Lecha po ostatnim meczu z Legią, który kończył sezon 2017/18, ukarani zostali nie tylko zamknięciem własnego stadionu, ale i długim zakazem wyjazdowym. Od tamtego czasu "Kolejorz" pojawia się na wszystkich wyjazdach, oficjalnie organizując wycieczki krajoznawcze. Nie inaczej było przy okazji meczu z Legią - wyjazd do stolicy organizowany był jako "zwiedzanie muzeum Powstania Warszawskiego". Główna grupa fanów Lecha do Warszawy przyjechała pociągiem specjalnym, ale nie brakowało również ekipy podróżującej samochodami. Poznaniacy, mimo że za organizację wyjazdu wzięli się ze sporym wyprzedzeniem, mieli problemy ze sprzedażą wejściówek. Pociąg, który dotarł do stacji Warszawa Zachodnia był mocno przepełniony.

Lechici w sektorze gości wywiesili łącznie 16 flag, zmieniając ich układ w przerwie. Wśród nich jedno płótno KSZO, a także m.in. flagi "Pyrlandia", "Fanatycy", "UL 01'", płótna fanklubów, jak i dwie flagi z pozdrowieniami dla kibiców za kratami oraz dwie kolejne poświęcone zmarłym fanatykom. Do tej pory lechici przy Ł3 prezentowali oprawy, a także niezły doping. Tym razem ich wizyta była wyjątkowo bezbarwna - żadnych atrakcji ultras, a pod względem wokalnym, już dawno nie prezentowali się tak słabo. Niezadowoleni z wyniku, na kilkanaście minut przed końcem spotkania, skandowali "Kolejorz grać, k... mać".

W trakcie meczu z naszej strony nie brakowało bluzgów pod adresem lechitów. Oprócz tradycyjnych "uprzejmości" ("A my Lecha...", "Stara k... do j..."), pojawiła się nowa pieśń, w której szybkiej nauce pomogła linia melodyczna puszczona przed meczem ze stadionowych głośników. Utwór grupy The Beatles "Let it be" był inspiracją, a po chwili kilkanaście tysięcy fanów śpiewało na tę właśnie melodię zmodyfikowaną wersję refrenu - "Legia mistrz, Legia mistrz, Legia mistrz, Legia mistrz, Lech to stara k..., Legia mistrz, Legia mistrz!".

Strzelona po 30 minutach gry bramka, wprawiła nas w doskonały nastrój. Radość była olbrzymia - zarówno kibiców, jak i strzelca bramki, który po chwili wpadł w ramiona fanatyków z Żylety. Obyśmy jak najczęściej mieli okazję do przeżywania takich momentów.

W drugiej połowie zdecydowanie numerem jeden był "Hit z Wiednia" - wykonywany przez nas dobrych kilkanaście minut, w tym podczas drugiej prezentacji. Na nią składały się setki flag na kijach oraz malowanych transparentów - wiele z nich powstało dwa dni przed meczem, przy okazji kolejnej akcji Nieznanych Sprawców, zachęcającej do pomocy przy tworzeniu elementów ultras. Całość powędrowała w górę po odliczaniu od 10 do 1, a przez parę minut cała Żyleta rozświetliła się blaskiem setek stroboskopów. Całość wyszła kapitalnie!

Do końca meczu śpiewaliśmy jeszcze na dwie trybuny "Za kibicowski trud...", machając szalami nad głowami. Ponadto jeszcze kilka razy pojawiła się zmodyfikowana wersja "Let it be". Doskonale całość brzmiała kilka minut po końcowym gwizdku, kiedy kolejny raz melodia "czwórki z Liverpoolu" poleciała z głośników, a fani falowali do rytmu, wyśpiewując nowe słowa refrenu. Lechici tymczasem wydawali się lekko przybici niekorzystnym wynikiem, jakby porażki z Legią stanowiły dla nich jakąś nowość. W nawiązaniu do hasła zaprezentowanego na koniec poprzedniego sezonu, skandowaliśmy pod ich adresem "Strasznie cicho dziś śpiewacie, chyba dosyć k...a macie".

Już dawno w tak doborowych nastrojach nie opuszczaliśmy naszego stadionu. Miejmy nadzieję, że niebawem stanie się to normą, podobnie jak frekwencja, która miała miejsce na niedzielnym meczu. Najbliższa ku temu okazja - za dwa tygodnie na meczu z Arką. Wcześniej czekają nas dwa wyjazdy - do Legnicy i Chojnic.

P.S. Na Żylecie wywieszony został transparent "Ś.P. Marek".

Oceń legionistów

Najwyższą notę za niedzielny mecz z Lechem otrzymał Dominik Nagy. Występ Węgra oceniliście na 5 w skali 1-6. Bardzo dobre noty uzyskali także Stolarski, Jędrzejczyk i Szymański. W sumie wszyscy gracze z podstawowego składu otrzymali oceny powyżej 3,5. W sumie oceniało 1935 osób. Średnia ocena drużyny za to spotkanie to 3,9.