20 Marko Poletanović 59'
22 Rafał Grzyb
89 Mateusz Machaj 93'
Arkadiusz Malarz 1
82' Marko Vesović 20
Mateusz Wieteska 4
Artur Jędrzejczyk 55
Adam Hlousek 14
Sebastian Szymański 53
46' Domagoj Antolić 7
Cafu 26
Andre Martins 24
Dominik Nagy 21
69' Carlitos 27
Radosław Majecki 30
Paweł Stolarski 41
Inaki Astiz 34
Michał Pazdan 2
46' Jose Kante 19
69' Michał Kucharczyk 18
82' Sandro Kulenović 99

Waleczni do końca

Legia Warszawa rzutem na taśmę zremisowała w piątek z Jagiellonią Białystok. Gola na wagę remisu zdobył w samej końcówce Sandro Kulenović, dla którego było to pierwsze trafienie w barwach stołecznego klubu. Wcześniej do siatki piłkę skierował Ivan Runje, pokonując Arkadiusza Malarza już w 1. minucie gry. Legioniści przez całe spotkanie stworzyli sobie kilka dogodnych okazji, a najlepszą zmarnował Sebastian Szymański.

Już w pierwszej akcji Jagiellonia zyskała rzut rożny, po którym wyszła na prowadzenie. Po wrzutce najwyżej w polu karnym wyskoczył Ivan Runje i głową pokonał Arkadiusza Malarza. Gospodarze dosyć szybko narzucili przeciwnikom swój styl gry. Niebawem kolejne dośrodkowanie po stałym fragmencie gry i tym razem zawodnik Jagiellonii minimalnie przestrzelił. Potem do głosu zaczęli dochodzić legioniści. Ich początkowe ataki bocznymi sektorami boiska były co prawda rozbijane, lecz dwukrotnie po akcjach ze skrzydeł do interwencji został zmuszony Marian Kelemen. Najpierw wyłapał próbę Carlitosa, a niebawem Marko Vesovicia. W 22. minucie groźną kontrę wyprowadzili piłkarze Jagiellonii. Z dystansu na strzał zdecydował się Arvydas Novikovas, jednak bramkarz "Wojskowych" zdołał sparować piłkę poza linię boczną. Niebawem z rzutu wolnego do remisu mógł doprowadzić Sebastian Szymański. Pomocnik Legii egzekwował rzut wolny, po którym do sporego wysiłku został zmuszony Kelemen. Do przerwy utrzymał się wynik 1-0 i trzeba przyznać, że piłkarze gości nie zrobili wiele, aby doprowadzić do remisu.

Na drugą połowę na boisko wyszedł Jose Kante, zmieniając Domagoja Antolicia. Pomimo tego w ofensywie nadal brakowało legionistom pewności i kreatywności. Dopiero po niespełna godzinie gry okazję miał Artur Jędrzejczyk, który znalazł się w zamieszaniu w polu karnym. Niestety, obrońca zbyt długo zwlekał ze strzałem i ostatecznie obrońcy zażegnali niebezpieczeństwo. W 63. minucie po wrzutce z prawej strony nogę dostawił Karol Świderski, trafiając ostatecznie w słupek. W 73. minucie katastrofalnie zachował się Sebastian Szymański. Pomocnik dostał podanie od Michała Kucharczyka i kompletnie nieatakowany spudłował z dziesięciu metrów... Sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry wreszcie do obrony został zmuszony Kelemen, który złapał główkę Kante z bliskiej odległości. W samej końcówce Legia dopięła swego! Z rzutu wolnego w poprzeczkę trafił Andre Martins, a skuteczną dobitką głową popisał się Sandro Kulenović.

Minuta po minucie

19:30 - Witamy ze stadionu w Białymstoku.
Do meczu pozostała godzina.
Nasi kibice powoli zajmują miejsca na trybunie
19:57 - Kibice Legii są bardzo wolno wpuszczani na stadion. Aktualnie na sektorze jest ich ok. 300.
20:26 - Zawodnicy wychodzą na murawę

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Novikovas do tyłu i gramy
2' - Frankowski w pole karny i rzut rożny dla Jagiellonii
2' - GOL! Jagiellonia Białystok
2' - Strzelec gola: Ivan Runje (Jagiellonia)!
3' - Dobre dośrodkowanie w pole karne i Runje strzałem głową pokonuje Malarza
3' - Żółta kartka: Bartosz Kwiecień (Jagiellonia)
4' - Brzydki faul Kwietnia na Nagyu i zawodnik gospodarzy ukarany kartką
5' - Powrotny spalony Carlitosa
6' - Z autu zacznie Hlousek
7' - Aut dla Jagiellonii na wysokości pola karnego Legii
8' - Świderski strzela i mamy kolejny korner
9' - Uffff... piłka minimalnie mija słupek
10' - Vesović poza linię boczną boiska
12' - Burliga dośrodkowuje na głowę Świderskiego, który strzela nad poprzeczką
13' - W odpowiedzi dwa razy strzelał Szymański bez efektu
15' - Carlitos z dystansu i pewnie broni Kelemen
16' - Indywidualna akcja Vesovica zakończona celnym strzałem
19' - Dobra akcja gospodarzy wyjaśniona przez defensorów Legii
21' - Carlitos wpada w pole karne, ale Runje wyczuł intencje atakującego i pewnie wybił futbolówkę
21' -
21' - Nagy w pole karne i na spalonym Carlitos
22' - Strzał Novikovasa z dystansu Malarz wybija poza linię końcową
26' - Burliga faulowany przez Nagya
28' - Starcie w polu karnym Cafu z Kwietniem, ale gramy dalej
28' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
30' - Rzut wolny dla Legii po faulu Romańczuka na Szymańskim
31' - Szymański trafia piłką w Carlitosa i od bramki Kelemen
33' - Żółta kartka: Dominik Nagy (Legia)
34' - Nagy nie mógł pogodzić się z decyzją sędziego. Cisnął piłką o ziemie i został upomniany przez arbitra
34' - Świderski strzela po ziemi zza pola karnego i pewnie broni Malarz
35' - Żółta kartka: Ivan Runje (Jagiellonia)
35' - Rzut wolny po faulu na Nagyu
38' - Szymański bezpośrednio na bramkę i broni Kelemen
39' - Jędrzejczyk fauluje na środku boiska Świderskiego
42' - Szymański w polu karnym skutecznie zablokowany przez obrońcę
44' - Kolejny strzał Szymańskiego z dystansu mija bramkę Kelemena
46' - Sędzia dolicza 1 minutę
47' - Koniec pierwszej połowy

Szybko stracony gol ustawił pierwszą połowę. Miejmy nadzieję, że była to ta słabsza w wykonaniu Legii i w drugiej zobaczymy tą lepszą twarz.
Piłkarze wracają na boisko
Legia z jedną zmianą

45' - Zmiana Legia: Domagoj Antolić Jose Kante
46' - Początek drugiej połowy
46' - Gramy
47' - Carlitos w pojedynku z Burligą traci piłkę
47' - Prostopadłe podanie Kante do Nagya pada łupem Kelemena
48' - Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia)
49' - Faulowany Świderski
50' - Strzał Świderskiego w boczną siatkę
52' - Mitrović fauluje Carlitosa i szansa przed Legią
53' - Szymański w pole karne, zamieszanie, które wyjaśniają obrońcy
56' - Żółta kartka: Łukasz Burliga (Jagiellonia)
57' - Dużo walki z obu stron zakończona faulem Burligi
58' - ...ależ okazja i tylko korner po którym faulowany jest zawodnik gospodarzy
59' - Zmiana Jagiellonia: Martin Pospisil Marko Poletanović
61' - Martins fauluje Kwietnia i szansa przed Jagiellonią
62' - Novikovas przy piłce i strzela bardzo bardzo bardzo wysoko
63' - Słupek ratuje Legię po strzale Świderskiego
64' - Cafu z dystansu i tylko rzut rożny
66' - Carlitos przerywa pojedynek z Mitroviciem
69' - Zmiana Legia: Carlitos Michał Kucharczyk
70' - Niespodziewana zmiana Sa Pinto
72' - Zmiana Jagiellonia: Karol Świderski Roman Bezjak
74' - To jest niemożliwe! Kante wykłada piłkę na 11. metr Szymańskiego a ten fatalnie strzela nad poprzeczką
76' - Nagy strzela z ostrego kąta obok słupka
79' - Kucharczyk fauluje Mitrovicia
79' - Poletanović obok słupka
83' - Zmiana Legia: Marko Vesović Sandro Kulenović
83' - Komplet zmian w szeregach Legii za nami
85' - Kucharczyk z autu w pole karne. Kante strzela głową i broni Kelemen
87' - Przerwa w grze. Na boisku leży Romańczuk
88' - Rzut wolny dla Legii. Runje faulował Nagya
89' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
89' - Strzelec gola: Sandro Kulenović (Legia)!
90' - GGGGOOOOOLLLL! Martins strzela w poprzeczkę a skuteczną doboitką głową popisał się Sandro Kulenović!
91' - Frankowski z dystansu obok bramki
91' - Sędzia dolicza 3 minuty
92' - Hlousek fauluje Kwietnia
93' - Zmiana Jagiellonia: Przemysław Frankowski Mateusz Machaj
94' - Bezjak wysoko nad poprzeczką
95' - Koniec meczu!

Nie zobaczyliśmy dziś Legii w tej dużo lepszej odsłonie, ale dopięła swego w ostatniej minucie meczu.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy po więcej na Legionisci.com

Relacja z trybun

Gdzie są flagi Jagi?

Długo trzeba było czekać na to, aż Jagiellonia wpuści kibiców Legii na swój stadion. W końcu po siedmiu latach od ostatniej wizyty, po dwóch ostatnich pobytach na przystadionowym parkingu, udało się wejść na sektor gości. Na nic się zdało utrudnianie życia kibicom ze stolicy i wymysły białostoczan - tego dnia spłonęły dwie żółto-czerwone flagi.

Jeden z najbliższych wyjazdów zajął naprawdę sporo czasu. Wymysły działaczy Jagiellonii są nam dobrze znane, więc do celu dojechaliśmy z bezpiecznym - wydawało się zapasem czasu. Pociąg specjalny wyjechał o 13:15 z dworca Warszawa Wschodnia - ponad siedem godzin przed meczem. Po 2,5h jazdy dotarliśmy do Niewodnicy, gdzie w pobliżu dobrze znanej polany z czołgiem zapakowano nas do siedmiu podstawionych autobusów, którymi następnie przewieziono na przystadionowy parking. Na miejscu byliśmy kilka minut po godzinie 16. Jako, że mecz rozpoczynał się o 20:30, wydawało się, że cała grupa bez problemów zajmie miejsca w sektorze gości - oczywiście, o ile miejscowi znowu nie wymyślą jakichś idiotyzmów. Mając dobrze w pamięci próby rozcinania legijnych flag i szukania w nich zaszytych płócien Jagiellonii... można było spodziewać się wszystkiego.

Kiedy na Podlasie przyjeżdżają legioniści, panują wyjątkowe zwyczaje. Nasza ponad 700-osobowa grupa wchodziła na stadion przez 5 godzin(!). Każda z osób musiała najpierw zostać oznaczona na liście przez jedną z dwóch osób umiejących czytać, a następnie - tylko dla wybranych - przygotowane było stanowisko z alkomatem, po czym każdy trafiał do specjalnego namiotu. W nim znajdowały się trzy stanowiska, na których następowała tak zwana kontrola osobista. Kurtki, bluzy, buty i skarpetki należało ściągnąć, a jeśli w nich ochroniarze nie znaleźli niczego, przystępowali do swojej ulubionej czynności, czyli macania po jajach.

Należy podkreślić, że pomimo prowokacji, jakich dopuszczali się ochroniarze oraz wpuszczania w żółwim tempie, przy wejściu było nad wyraz spokojnie. W momencie rozpoczęcia meczu, czyli po ponad czterech godzinach od rozpoczęcia wpuszczania, na trybunach było niewiele ponad 500 osób ze stolicy. Tego dnia wszyscy ubrani byli na czarno. Skandowaliśmy dwukrotnie jedynie "Hej k... wpuśćcie kibiców", po czym zajęliśmy miejsca na sektorze i nie prowadziliśmy dopingu do czasu wpuszczenia całej naszej grupy. Osobliwe, że w czasie skandowania tego hasła kibice Jagiellonii woleli ubliżać przyjezdnym, miast wesprzeć ich choćby werbalnie w geście zwyczajowej kibicowskiej solidarności.

Miejscowi przybyli na stadion w blisko 17 tysięcy, czyli zaledwie o 10 tys. liczniej niż na rozgrywane przed tygodniem spotkanie w myśl hasła "Przyszliście chamy, dlatego że my tu gramy". Już w pierwszej minucie gospodarze mieli powody do radości po bramce strzelonej po rzucie rożnym. Doping miejscowych na niezłym poziomie, ale pomijając przedmeczowe "zabawy ze spikerem", prowadzony jedynie przez młyn - pozostałe trybuny w ogóle się do niego nie włączały.

W trakcie meczu wchodzenie na sektor gości zostało jeszcze bardziej "usprawnione". Białostoczanie w tym celu zlikwidowali dwa stanowiska kontroli osobistej i "macania" dokonywała już tylko jedna osoba. Oczywiście wpłynęło to na przepustowość. Ostatecznie, pomimo posiadania biletów, nie wpuszczono około 130 osób. W przerwie meczu cała nasza grupa udała się na promenadę, a zaraz na początku drugiej połowy wróciliśmy na sektor, prezentując to, czego od kilku lat tak uparcie poszukują wszyscy białostoczanie. Na pleksi sektora gości wywieszone zostały dwie flagi - "FC Hajnówka" oraz "The best fans Białystok", które po chwili zapłonęły. "Gdzie są flagi, k... Jagi?!" - skandowali legioniści.

Kiedy dwa kolejne białostockie płótna kończyły swój żywot, w młynie Jagiellonii zniknęły wszystkie flagi i rozciągnięta została sektorówka z "J". Chwilę później grupa osób w czerwonych kominiarkach próbowała sforsować ogrodzenie dzielące młyn od trybuny prostej, co ostatecznie nie udało się. Z sektora rodzinnego na bufor udało się wybiec jedynie dwóm osobom, które po dobiegnięciu do płotu, zmuszone były do odwrotu, bowiem już na buforze zameldowała się policja. Ta już przed meczem była w pogotowiu, zajmując miejsca pod tą właśnie trybuną. Jeden z fanów Jagiellonii został zatrzymany.

Jeśli chodzi o doping, to zdecydowanie dominowały hasła pod adresem miejscowych - "Lamusy roku, to Jaga z Białegostoku", "Gdzie są flagi k... Jagi", "Ch..., dupa, cipa - to Jagiellonii ekipa", czy "Hej k..., gdzie macie flagi?". Miejscowi nie bardzo mieli pomysł na odpowiedź, więc koncentrowali się na własnym dopingu. "Żółto-czerwone, to barwy niezwyciężone" - śpiewali. Nie przemyślawszy, że chwilę później usłyszą w odpowiedzi "Żółto-czerwone, te barwy będą palone". Raz po raz spiker przypominał o zakazie używania wulgaryzmów - jakby to cokolwiek miało zmienić.

W końcówce meczu ruszyliśmy z dopingiem dla Legii, widząc że piłkarze robią wszystko, by doprowadzić do wyrównania. "Nie poddawaj się, ukochana ma..." - śpiewaliśmy przez kilka minut na niezłym poziomie. I w ostatniej minucie nasi gracze, ku uciesze ubranej na czarno grupy fanatyków, doprowadzili do remisu. Po zakończeniu spotkania zaśpiewaliśmy pod adresem piłkarzy "Legia walcząca do końca", po czym czekaliśmy na wyjście z sektora. To zgodnie z zapewnieniami spikera miało nastąpić 30 minut po meczu. Zanim jednak do tego doszło, miały miejsce "psie manewry" na tyłach naszego sektora oraz parkingu. Policja zaatakowała jedną z leżących na parkingu toreb z jakimiś szmatami, w której jak chyba wierzyli miały się znajdować kolejne flagi Jagiellonii. Przy okazji tego zupełnie niespodziewanego ataku, zagazowano oczekującą na koniec pozostającą na zamkniętym parkingu spotkania grupę niewpuszczonych kibiców. Niektórzy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej a kilku zostało zatrzymanych. Po kilku minutach torba wraz z powiniętymi kibicami powróciła, a mundurowi geniusze mieli dość nietęgie miny.

Wejście na stadion było rekordowo długie (gorzej było chyba jedynie w Neapolu), ale okazało się, że i przy wyjściu nie obejdzie się bez utrudnień. Służby przygotowały szpaler, a po jakimś czasie minimalnie uchylone zostały bramy prowadzące na parking i rozpoczęło się wypuszczanie po jednej osobie całej przyjezdnej grupy. Każda z osób była nagrywana - jakby nie wystarczyły im nagrania robione przy wejściu na stadion, a selekcjonerzy szukali jakichś znaków szczególnych na czarnych kurtkach kibiców. Kilkanaście osób zostało wytypowanych do bardziej szczegółowych kontroli, ale ostatecznie nikogo nie zatrzymano. Około północy na parking wjechały autobusy, którymi zostaliśmy przewiezieni do Niewodnicy, a następnie ruszyliśmy w stronę stolicy. W Warszawie zameldowaliśmy się po godzinie trzeciej nad ranem.

Za tydzień przy Łazienkowskiej mecz z Górnikiem, na który zabrzanie wybierają się pociągiem specjalnym.

P.S. Zabawne, ilu mędrców w przeróżnych tweetach i innych "krwawych" medialnych nowinach o których jako nieobecni na miejscu nie mają prawa niczego wiedzieć, donosi o porzuconych przed wejściem mitycznych kastetach, wyimaginowanych stadionowych skrytkach pod umywalkami otwieranych szpikulcami, drutem czy kluczem imbusowym. Pojawiły się nawet absurdalne głosy o współpracy z ochroną. Taka narracja, wobec upokorzeń jakich od owej ochrony doznała przyjezdna grupa kibiców Legii, świadczy raczej o umysłowej aberracji autorów. W powrotnej drodze jednoznacznie komentowano wydarzenia z Białegostoku: z punktu widzenia kibicowskiego rzemiosła zrobiliśmy co do nas należało.

Oceń legionistów

Najwyższą notę za mecz w Białymstoku przyznaliście Sandro Kulenoviciowi, który w końcówce uratował Legii remis. Dobre noty uzyskali także Kante i Jędrzejczyk. Najniższe oceny trafiły do Antolicia i Carlitosa. W sumie oceniało 1026 osób. Średnia ocena drużyny za to spotkanie to 3,3.