66 Adam Banasiak 80'
72 Dejan Vokić
87 Konrad Kumor
Radosław Majecki 30
46' Paweł Stolarski 41
William Remy 44
Mateusz Wieteska 4
Adam Hlousek 14
Michał Kucharczyk 18
94' Andre Martins 24
Cafu 26
Sebastian Szymański 53
Dominik Nagy 21
84' Carlitos 27
Radosław Cierzniak 33
Chris Philipps 6
Cristian Pasquato 8
84' Jarosław Niezgoda 11
Kasper Hamalainen 22
94' Inaki Astiz 34
46' Sandro Kulenović 99

Huczne pożegnanie roku

Po niezwykle zaciętym spotkaniu Legia Warszawa wygrała w ostatnim meczu w 2018 roku z Zagłębiem Sosnowiec. W czwartkowy wieczór mistrzowie Polski dwukrotnie przegrywali, lecz w samej końcówce udało im się wyjść na prowadzenie i zdobyć bardzo ważne trzy punkty. Bramki na wagę zwycięstwa zdobyli William Remy, Adam Hlousek i Sandro Kulenović. Na duże słowa uznania zasługuje także Andre Martins. Portugalczyk zanotował asystę, a poza tym to jego strzał dobijał Hlousek, doprowadzając do wyrównania w 84. minucie starcia.

Spotkanie fatalnie rozpoczęło się dla legionistów Niedługo po pierwszym gwizdku sędziego gospodarze niespodziewanie wyszli na prowadzenie po trafieniu Piotra Polczaka. Obrońca Zagłębia wykończył dośrodkowanie z prawej strony z rzutu wolnego i głową pokonał Radosława Majeckiego. Mistrzowie Polski chcieli szybko odpowiedzieć. Najpierw próbował Carlitos, a za moment Adam Hlousek, lecz zabrakło im precyzji. W 26. minucie gracze Ricardo Sa Pinto oddali pierwszy i jak się później okazało jedyny celny strzał w pierwszej połowie. Do odbitej piłki dopadł Sebastian Szymański, ale z jego uderzeniem poradził sobie Dawid Kudła, parując ją poza linię końcową.

Gra Legii wyglądała bardzo schematycznie. Brakowało elementu zaskoczenia, przez co defensywa gospodarzy skutecznie rozpracowywała wszystkie ataki przeciwników. Jeszcze przed przerwą dwukrotnie do wysiłku został zmuszony golkiper Legii. Majecki najpierw obronił strzał Konrada Wrzesińskiego, a za moment postraszył go Vamara Sanogo, który na szczęście nieznacznie chybił obok lewego słupka.

Pierwsze minuty po zmianie stron były niezwykle interesujące. Najpierw do siatki trafił William Remy, wykorzystując wrzutkę Andre Martinsa. Francuz znakomicie wyszedł w powietrze i głową pokonał Dawida Kudłę. Niestety, radość przyjezdnych z odrobienia strat nie trwała długo. Kilkadziesiąt sekund potem piłkę do własnej bramki wpakował Carlitos, który fatalnie interweniował po strzale z rzutu wolnego Žarko Udovičicia. Hiszpan chciał za wszelką cenę wybić futbolówkę na rzut rożny, lecz trafił ją na tyle niefortunnie, że zmylił Majeckiego.

Po godzinie gry wspaniałą interwencją swój zespół uratował Kudła. Bramkarz Zagłębia najpierw obronił strzał Nagya, a za kilka sekund z najbliższej odległości zatrzymał Andre Martinsa. Powtórki pokazały, że golkiper sosnowiczan odbił piłkę… głową. Ataki legionistów nasilały się jednak nadal brakowało "kropki nad i". W 84. minucie padło wreszcie wyrównanie! Andre Martins świetnie przymierzył z rzutu wolnego, Kudła co prawda zdołał odbić piłkę, lecz dopadł do niej Adam Hlousek i z bliska zdobył swojego drugiego gola w tym sezonie. Trzeba przyznać, że wielka zasługa przy tym trafieniu Martinsa, który po raz kolejny potwierdził, że znakomicie wykonuje stałe fragmenty gry. Taki rezultat nie zadowalał jednak Legii. Mistrzowie Polski usilnie starali się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W 88. minucie padło upragnione trzecie trafienie! Michał Kucharczyk dośrodkował do Sandro Kulenovicia, a ten głową pokonał Kudłę. Chorwat uprzedził wychodzącego z bramki bramkarza i za chwilę utonął w objęciach uradowanych kolegów.

Minuta po minucie

19:45 - Witamy z Sosnowca! Za 45 minut początek ostatniego spotkania Legii w tym roku. W składzie nie ma żadnych niespodzianek.
20:21 - Legioniści zagrają w białych koszulkach, gospodarze w czerwonych.
20:22 - Na trybunach na razie wiele wolnych miejsc. Fani z trybuny odkrytej przygotowali oprawę w postaci sektorówki
20:27 - Piłkarze wychodzą na murawę
20:28 - Coraz większy śnieg sypie w Sosnowcu

1' - Początek pierwszej połowy
3' - Stolarski poradził sobie z Udoviciciem w okolicy pola karnego Legii.
4' - Długa piłka Stolarskiego w kierunku Carlitosa, ale ten nie miał szans, by ją opanować.
4' - Faul Cafu w ataku.
6' - Szymański zdecydował się na strzał z ok 25 metrów, ale uczynił to koszmarnie.
6' - Wieteska przejął w polu karnym piłkę zagraną ze skrzydła.
9' - Dobrzy przechwyt Martinsa w środku pola.
9' - Zagłębie w ataku pozycyjnym. Wrzesiński faulowany przy linii bocznej na wysokości pola karnego legionistów.
9' - GOL! Zagłębie Sosnowiec
10' - No niestety początek po myśli gospodarzy. Po dośrodkowaniu w pole karne tracimy bramkę.
10' - Strzelec gola: Piotr Polczak (Zagłębie)!
11' - Piękne uderzenie Carlitosa z pierwszej piłki z linii pola karnego, ale futbolówka przeleciała tuż nad poprzeczką!
13' - Mraz źle wycofuje piłkę do Kudły i ten musi ją wybijać na aut.
13' - Wrzut z autu Kucharczyka i strzał głową Wieteski spokojnie broni Kudła.
15' - Cafu ładnie uruchomił Nagya, który przebiegł środkiem kilkanaście metrów, podał na skrzydło do Hlouska. Czech uderzył a piłka po rykoszecie mogła przelobować bramkarza, ale ten zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką! Rożny.
15' - Dośrodkowanie Andre Marinsa... piłka niespodziewanie spadła pod nogi Remyego, ale ten fatalnie spudłował!
15' - Faul na Cafu.
18' - Zagłębie w polu karnym... reklamują gracze gospodarzy zagranie ręką, ale gra toczy się dalej.
19' - Sędzia sprawdza VAR.
20' - Ręki nie było i gra toczy się dalej.
21' - Kucharczyk na skrzydło do Carlitosa, ten w pole karne, ale nikt nie przejął piłki.
22' - Legioniści nie za bardzo na razie potrafią przejąć środek pola. Krókie wymiany piłek kończą się dobrymi przejęciami zagłębiaków.
23' - Długa piłka w pole karne do Carlitosa, ale ten pilnowany przez dwóch rywali nic nie potrafił zdziałać.
24' - Martins rozkłada ręce, nie ma komu podać z przodu.
25' - Podanie w pole karne Legii... świetnie przejął to Cafu i już kontra Legii.
26' - Hlousek na prawej stronie do Szymańskiego, ten próbował zagrać do środka pola karnego, ale sosnowiczanie wybili na aut.
26' - Szymański uderzył z 17 metrów po długim rogu, ale Kudła wybił piłkę na rzut rożny!
27' - Nagy ładnie przejął piłkę na środku, Carlitos wyłożył na 20 metr do Cafu, ale Portugalczyk fatalnie skiksował.
28' - Legia przejęła w końcu inicjatywę.
28' - Rzut wolny dla Legii blisko lewej strony linii pola karnego.
29' - Carlitos uderza... prosto w mur, ale mamy rzut rożny.
29' - Teraz Nagy uderzył z 16 metrów, ale piłka po nodze obrońcy wyszła na rzut rożny.
30' - Kudła wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Martinsa, a następnie wyłapał dośrodkowanie Carlitosa.
30' - Na spalonym Carlitos.
33' - Ponownie akcja lewą strona. Hlousek zagrał w pole karne, ale Carlitos niezbyt dobrze przyjął piłkę i posłał ją wysoko nad poprzeczką.
35' - Sanogo ograł Hlouska, podał do Wrzesińskiego, który oddalł bardzo groźny strzał z ostrego kąta, ale świetnie interweniował Majecki!
36' - Mimo mrozu na trybunach trwa dobra zabawa. Wspólne śpiewy o Legii i Zagłębiu przerywają jedynie "pozdrowienia" dla policji.
36' - Tym razem Remy ograny i Sanogo uderzył z 20 metrów - nad poprzeczką.
38' - I kolejna kontra Zagłębia. Sanogo wyszedł sam na sam, wpadł w pole karne uderzył po długim słupku... obok!
38' - Carlitos próbował przelobować Kudłę, ale przelobował stadion.
40' - Stolarski po ziemi z prawego skrzydła w pole karne, piłkę po rykoszecie w ostatniej chwili głową na rzut rożny wybili gospodarze.
41' - Dośrodkowanie Szymańskiego i ponownie Kudła dobrze piąstkuje. Piłka jednak spadła w okolice Cafu, który zdecydował się na strzał z obrotu - zupełnie nieudany.
43' - Sanogo wyprzedził Wieteskę, następnie go okiwał... i podał do nikogo.
44' - Żółta kartka: Dominik Nagy (Legia)
47' - Sędzia przedłuża mecz o 2 minuty.
48' - Koniec pierwszej połowy

Po przerwie na boisku pojawi się Sandro Kulenović.

46' - Zmiana Legia: Paweł Stolarski Sandro Kulenović
48' - Początek drugiej połowy
48' - Rzut wolny wykonuje Martins
48' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
48' - Dośrodkowanie i... GOL!!!
48' - Strzelec gola: William Remy (Legia)!
49' - A teraz Remy fauluje blisko pola karnego Legii
49' - GOL! Zagłębie Sosnowiec
50' - Strzał Udovicicia... obrońca Legii pakuje piłkę do własnej bramki!
51' - Strzelec gola: Carlitos (Legia) trafia do swojej bramki!
51' - Sanogo fauluje Hlouska
52' - Dośrodkowanie w pole karne Zagłębia... piłka wybita na rzut rożny.
53' - Kibice prezentują oprawę z hasłem "Rodzinna atmosfera" i sektorówką z dwoma Mikołajami którzy świętują przy choince.
54' - Rzut wolny dla Legii na wysokości pola karnego Zagłębia. Wykona go Andre Martins.
58' - Potężny strzał Wrzesińskiego głową odbija Remy, piłka zmyliłaby Majeckiego, ale na szczęście poszybowała nad poprzeczką.
60' - Na spalonym Pawłowski.
62' - Trener Legii cały czas nerwowo reaguje przy linii końcowej boiska. Często upomina go arbiter techniczny.
63' - Zagłębie w ataku... Wrzesiński wpada w pole karne podaje, ale ofiarnym wślizgiem piłkę blokuje Wieteska!
63' - Żółta kartka: Sandro Kulenović (Legia)
64' - Teraz Sanogo domaga się rzutu karnego po faulu Hlouska, ale Złotek nakazuje grać dalej.
65' - Kudła odbija strzał legionisty, do piłki na linii końcowej dopadł Kulenović i podał do Martinsa, którzy z kilku metrów przycelował, ale ponownie Kudła przeniósł piłkę nad poprzeczką!
66' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
67' - Rzut rożny dla Legii.
67' - Nieudany strzał głową Carlitosa i od bramki gospodarze, którzy nastawili się teraz na grę z kontry.
69' - A na trybunach race i duże fajerwerki!
73' - Mecz przerwany bo cały czas strzelają fajerwerki
76' - Zabawa na trybunach trwa, a piłkarze lekko rozgrzewają się
79' - Gra wznowiona!
81' - Zmiana Zagłębie: Vamara Sanogo Adam Banasiak
83' - Legia dośrodkowuje piłkę w pole karne, ale niewiele z tego wynika
84' - Do wejścia gotowi Hamalainen i Niezgoda.
84' - Martins faulowany blisko pola karnego.
84' - Zmiana Legia: Carlitos Jarosław Niezgoda
85' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
85' - Strzelec gola: Adam Hlousek (Legia)!
85' - Martins uderza pięknie broni Kudła ale na miejscu był Hlousek i głową wpakował piłkę do siatki.
87' - Sa Pinto wstrzymał zmianę Martinsa z Hamalainenem.
89' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
89' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
89' - Strzelec gola: Sandro Kulenović (Legia)!
89' - TAK! Dośrodkowanie Kucharczyka i Kulenović strzałem z główki pakuje piłkę do siatki!!
92' - Sędzia przedłużył mecz o 10 minut.
94' - Żółta kartka: Adam Banasiak (Zagłębie)
95' - Zmiana Legia: Andre Martins Inaki Astiz
96' - Dośrodkowanie Szymańskiego w pole karne - nikt tego nie przejął.
99' - Zmiana Zagłębie: Sebastian Milewski Arkadiusz Jędrych
100' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
100' - Rzut rożny dla Legii.
102' - Rzut wolny przy narożniku pola karnego Zagłębia. Krótkie rozegranie na czas Szymańskiego... ale legioniści nie potrafili utrzymać się przy piłce.
103' - Strzał Niezgody zablokowany
104' - fot. Legionisci.com
104' - Jeszcze ostatnia próba gospodarzy... nieudana.
104' - Koniec meczu!

Z trudem ale się udało! Wojskowi wywieźli komplet punktów z Sosnowca i rundę jesienną można uznać za udaną!
FOTOREPORTAŻ Z MECZU

Relacja z trybun

Rodzinna atmosfera

Za nami ostatni w 2018 roku mecz piłkarzy Legii. Przedświąteczny wyjazd do Sosnowca cieszył się sporym zainteresowaniem wśród legionistów, mimo że miał miejsce w czwartek. Na meczu przyjaźni w Sosnowcu nie gościliśmy od 11 lat, a obecna sytuacja piłkarska Zagłębia wcale nie napawa optymizmem do kolejnych meczów przyjaźni. Na trybunach było bardzo kolorowo i wybuchowo, co nie spodobało się piłkarzom i sędziom i ci nakazali przerwać zawody.

Sporo legionistów dotarła do Sosnowca już rano w dniu meczu, ale zdecydowana większość wyruszyła prosto po pracy, planując umacnianie zgody dopiero po meczu. Jak można się domyślać, część osób cały czas baluje z naszymi braćmi z Zagłębia, niektórzy zostają pewnie na Święta. Nasza liczba jest trudna do oszacowania, ale z pewnością na miejscu obecnych było 1000 fanów Legii.

Legioniści kupujący bilety na mecz w Warszawie, nabywali je wraz ze zgodowymi czapkami "Legia Zagłębie". Te były także dostępne w sprzedaży przy wejściu na stadion, podobnie jak nowe zgodowe szaliki. Zapotrzebowali na gadżety chyba przerosło oczekiwania, bowiem szale skończyły się już przed rozpoczęciem spotkania.

Dla warszawiaków sosnowiczanie przygotowali specjalny namiot, w którym integracja trwała już od godziny 17. Później część osób kierowała się na stadion, a niektórzy zrezygnowali z oglądania meczu z wysokości trybun. Wchodzenie na trybunę odkrytą, na której zajmowaliśmy miejsca, było bardzo sprawne. Kontrola biletów i kontrola osobista najlepsza na świecie ;) A kiedy za bardzo przyblokowały się kołowrotki, na oścież otwarta została główna brama.

Doping tego dnia nie był najmocniejszą stroną. Szczególnie w pierwszej połowie śpiewy wychodziły mocno przeciętnie, co należy zrzucić na karb zbyt intensywnego świętowania wielu osób. Na przemian śpiewane były legijne i zagłębiowskie pieśni, a raz na jakiś czas podkreślano, że "Nasza zgoda najlepsza w Polsce jest". Oflagowanie na trybunach również było wymieszane. Wisiały m.in. następujące legijne flagi "Warriors", "Legia Warszawa", "Legijni Patrioci", "UZL", "Legia", "Teddy Boys 95". Sosnowiczanie wywiesili także flagi Olimpii Elbląg oraz Czuwaju Przemyśl.

W pierwszej połowie powody do radości mieli przede wszystkim gospodarze, bowiem ostatnie w ligowej tabeli Zagłębie wyszło na prowadzenie z mistrzem Polski. Wynik na boisku nie zmieniał jednak nic w naszych relacjach i dopingu - nie licząc oczywiście "selekcjonerów" obecnych na trybunach, którzy coraz bardziej przeżywali boiskowe wydarzenia i zaczęli z trybun prowadzić własny zespół. "Legia i Zagłębie, Zagłębie i Legia..." - niosło się z trybun raz po raz. Znacznie lepszy poziom dopingu był w drugiej połowie, szczególnie kiedy megafon na gnieździe przejął "Staruch". Szczególnie "Legia... Zagłębie..." - śpiewane na melodię "Hitu z Wiednia" wychodziło nam kozacko.

W przerwie spotkania z ogrodzenia zniknęły wszystkie flagi i zaczęły się przygotowania do prezentacji zgodowej choreografii. Ta pokazana została około 60. minuty gry. Najpierw nad głowy kibiców wjechała malowana sektorówka przedstawiająca dwóch mikołajów na tle herbów Zagłębia i Legii, stojących przy choince ubranych w bombki w klubowych barwach oraz z nazwami grup ultras "UZ" i "UZL" - jeden z nich wznosił toast kuflem piwa, drugi łykał zdrowie z piersiówki. Uzupełnieniem zaś był transparent, na którym znajdowały się poszczególne litery na "prezentach" - całość tworzyła hasło "Rodzinna atmosfera" i nawiązywała oczywiście do zgody łączącej nasze kluby. Zwieńczeniem oprawy był pokaz pirotechniczny, który odbył się chwilę później. Po tym, jak sektorówka zjechała z trybun, po trybunach rozeszli się kibice przebrani za Mikołajów, którzy taszczyli spore ilości piro-prezentów. Zaczęło się od konkretnego racowiska na długości całej trybuny, ale jak się później okazało, był to dopiero przedsmak wybuchowej prezentacji. Następnie niebo rozświetliły fajerwerki, a z konkretnych tub (znanych zresztą z Ł3) leciały wysoko kolejne sylwestrowe wystrzały. No może z tym wysoko, to lekka przesada, bowiem części fajerwerków zdarzyło się zahaczyć o murawę. Piłkarze w popłochu opuścili plac gry, później swoje miejsca opuścili fotoreporterzy. Kanonada trwała ponad 10 minut. Piłkarze w końcu wrócili i wznowili grę.

I w końcu cieszyli się legioniści - nasi gracze strzelili dwie bramki i to Legia wyszła na prowadzenie. Końcowy wynik był jednak dla fanów tego dnia najmniej istotny - liczyła się dobra zabawa i umacnianie zgody łączącej nasze kluby od wielu lat. Umacnianie zresztą trwa cały czas. A zabawa okołomeczowa, jak również choreografia "Rodzinna atmosfera" z pewnością zagości na dłużej w naszej pamięci.

Przed nami półtoramiesięczna przerwa od meczów piłkarskich. Do tego wobec zakazu za zadymienie murawy na meczu z Piastem, nie będziemy mogli pojechać na pierwszy wiosenny mecz do Płocka. Zanim do gry wrócą piłkarze, zachęcamy do wspierania legijnych sekcji. Jeszcze w tym roku czekają nas dwa mecze koszykarzy Legii - w najbliższą sobotę na Bemowie, a następnie 30 grudnia w Dąbrowie Górniczej - to ważna informacja dla tych, którzy zamierzają spędzać Sylwestra z naszymi braćmi z Zagłębia.

Oceń legionistów

Najwyższą notę za czwartkowy mecz w Sosnowcu przyznaliście Andre Martinsowi. Występ Portugalczyka oceniliście na 4,4 w skali 1-6. Najniżej oceniliście grę Carlitosa - 2,4. W sumie oceniało 868 osób. Średnia ocena drużyny za to spotkanie to 3,5.