Dante Stipica 1
David Stec 22
Benedikt Zech 23
Konstantinos Triantafyllopoulos 13
76' Ricardo Nunes 77
Tomas Podstawski 28
Zvonimir Kozulj 17
Kamil Drygas 14
62' Iker Guarrotxena 34
Sebastian Kowalczyk 27
92' Adam Buksa 18
Jakub Bursztyn 26
62' Marcin Listkowski 29
Damian Pawłowski 70
76' Jakub Bartkowski 2
Igor Łasicki 55
Adam Frączczak 9
Srdan Spiridonović 10
Santeri Hostikka 16
92' Soufian Benyamina 11

Start bez punktów

Legia przegrała w pierwszym meczu ligowego sezonu z Pogonią Szczecin 1-2. Jedynego gola dla graczy Aleksandara Vukovicia zdobył w drugiej połowie Sandro Kulenović, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Waleriana Gwilii. Była to bramka otwierająca wynik, która podziałała motywująca na gości. Zaraz później doprowadzili do remisu za sprawą Adama Buksy, a potem trzy punkty zagwarantował im Zvonimir Kozulj, popisując się bardzo ładnym strzałem z dystansu.

Legia mogła objąć prowadzenie już kilka minut po pierwszym gwizdku sędziego. Do prostopadłego podania wyszedł Luquinhas, ale zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i w ostatnim momencie został powstrzymany przez Ricardo Nunesa. Za moment odpowiedzieli gości. Najpierw piłka po uderzeniu głową Adama Buksy nieznacznie minęła słupek bramki, a za moment gospodarzy uratował słupek po rzucie rożnym i próbie z półwoleja Konstantinosa Triantafyllopoulosa. Futbolówkę starał się jeszcze wbić do siatki Kamil Drygas, ale tym razem znakomitą obroną popisał się już Radosław Majecki.

Wkrótce bramkarz stołecznego klubu ponownie stanął na wysokości zadania, tym razem wybijając poza linię boczną piłkę po mocnym strzale z dystansu Zvonimira Kozulja. Do końca pierwszej połowy bramkarze obydwu drużyn nie mieli zbyt wiele pracy. Gra toczyła się głównie w środka pola. Pogoń dwukrotnie wyszła z groźnymi kontrami po nieodpowiedzialnych stratach Williama Remy'ego, lecz na szczęście piłkarze przyjezdnych pogubili się tuż przed polem karnym Legii.

Druga połowa zaczęła się od dwóch dobrych strzałów. Najpierw Sebastian Kowalczyk trafił wprost w bramkarza Pogoni, a za moment po drugiej stronie Mateusz Praszelik zmusił do dużego wysiłku Dante Stipice. W 58. minucie "Wojskowi" otworzyli wynik spotkania. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej w polu karnym wyskoczył Sandro Kulenović, który precyzyjną główką nie dał żadnych szans bramkarzowi Pogoni. Radość z prowadzenia nie trwała jednak długo. Już za kilka minut błąd w obronie przeciwników wykorzystali goście, których składną akcję skutecznie wykończył Adam Buksa. Potem swoich kolegów fantastyczną interwencją uratował Stipica. Chorwat wyciągnął się i końcówkami palców do boku odbił piłkę po strzale głową Marco Vesovicia.

Ostatnie kilkanaście minut to zdecydowane ataki Legii, która zaciekle walczyła o zdobycie trzech punktów. Dwa razy okazji do pokonania bramkarza nie wykorzystał Walerian Gwilia, któremu zabrakło nieco szczęścia i precyzji. Najpierw uderzenie Gruzina zostało sparowane do boku, a za chwilę jego próba głową nieznacznie przeleciała nad poprzeczką. W 83. minucie te niewykorzystane okazje zemściły się na legionistach. Szybka akcja lewą stroną, dogranie przed pole karne do Zvonimira Kozulja, który huknął bez zastanowienia pod poprzeczkę i po raz drugi zmusił do kapitulacji Majeckiego. Do końca spotkania Legia nie potrafiła już poważnie zagrozić bramce szczecinian i ostatecznie zeszła z boiska pokonana.

Minuta po minucie

Kurs na wygraną Legii z Pogonią 1,8, na remis 4,1, a na zwycięstwo gości 4,95.
Odbierz bonus bez ryzyka u głównego sponsora Legii - Fortuna zakłady bukmacherskie.
16:30 - Niedzielne, piękne popołudnie. Witamy serdeczne ze stadionu przy Łazienkowskiej, gdzie za godzinę Legia podejmie Pogoń Szczecin. To pierwsze ligowe spotkanie i oby było pomyślne dla zespołu Aleksandara Vukovicia.
16:33 - "Vuko" odsłonił karty i tym samym zaskoczył wielu obserwatorów oraz kibiców. Szansę dostaną od pierwszych minut m.in. świeżo pozyskany Luquinhas oraz Mateusz Praszelik. Drugi z nich ma już za sobą debiut w pierwszym zespole Legii wchodząc w końcówce marcowego spotkania z Rakowem Częstochowa w Pucharze Polski.
16:40 - Pogoń Szczecin prezentowała się solidnie w minionym sezonie. Jednak do tego sezonu "Portowcy" przystępują z kilkoma zmianami w składzie. Nie ma m.in. Radosława Majewskiego czy Michała Żyro.
16:50 - Na murawie rozgrzewają się bramkarze Pogoni, do których dołączyli legioniści.
16:55 - "Walczcie o mistrza! "Portowcy" walczcie o mistrza!" poniosło się z sektora gości, który jest zapełniony w 1/5.
16:55 - Rozgrzewka obu ekip trwa w najlepsze.
16:56 - Na kwadrans przed rozpoczęciem zawodów odbędzie się skromna uroczystość. Podziękowania za lata gry w Legii otrzymają Kasper Hamalainen oraz Arkadiusz Malarz.
17:04 - "CEEEEEEEEEEEEEEEEEEE...."! poniosło się z głośników na powitanie zebranej publiczności. Spikerzy już przy mikrofonach, a to oznacza, że do meczu pozostaje już niewiele czasu.
17:10 - Trwa prezentacja składów. Ole!
17:15 - Arkadiusz Malarz i Kasper Hamalainen zbierają zasłużone brawa od stołecznej publiczności za spędzone lata, za grę, za wysiłek. Dziękujemy!
17:19 - Kibice zgotowali burzę braw dla obu zawodników. Teraz jest moment dla "Hamy" i Arka, którzy dziękują wszystkim fanom Legii.
17:23 - "Dziękujemy! Dziękujemy!" niesie się pod adresem byłych zawodników Legii.
17:25 - "Do zobaczenia, hej Arek do zobaczenia!" skanduje stadion.
17:26 - Arkadiusz Malarz i Kasper Hamalainen odbierają z rąk prezesa Dariusza Mioduskiego - pamiątkowe patery oraz zdjęcia w dużej oprawie.
17:26 - Po sentymentalnych akcentach przyszedł czas na stały element programu - "Sen o Warszawie".
17:27 - "Mistrzem Polski jest Legia" na wyjście obu drużyn. Legia w zielono-czarnych kompletach. Pogoń cała na biało.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Gramy! Podanie do Podstawskiego i rozpoczynamy rywalizację.
1' - Wieteska do "Jędz" na lewą stronę, ale piłka minimalnie opuszcza plac gry. Z autu goście.
2' - Gwilia, Remy do Majeckiego, który kieruje podanie do Praszelika.
3' - Gospodarze ponownie ruszają lewą flanką. Jędrzejczyk walczy na skrzydle.
4' - Luquinhas... najpierw stracił piłkę na połowie rywala, żeby ją za chwilę odzyskać i podać niedokładnie w strefę zajmowaną przez Sandro Kulenovicia. Stipica wznawia od bramki.
5' - Gwilia zaliczył przechwyt i próbował zaskoczyć Stipicę. Jednak skiksował i futbolówka poszybowała... na aut.
6' - Kostas po skrzydle do Steca. Pogoń w posiadaniu futbolówki. Guarrotxena w środkowej strefie boiska, próbuje uderzenia z dystansu. Jednak to było kompletnie nieczyste uderzenie.
8' - Niedokładne podanie Zecha, przejmują legioniści. Luquinhas uruchamia Kulenovicia, ale minimalnie za mocno... Szkoda, bo rysowała się szansa na realne zagrożenie pod bramką Stipicy.
9' - Szczecinianie w grze. Rozciągnięcie gry do Steca, który wrzucał w pole karne. Wyskakuje Buksa, ale mając rywala obok siebie, tylko uderzył głową niecelnie.
10' - Luquinhas! Cóż mógł mieć za wejście! Ruszył sam na sam ze Stipicą, ale będąc w polu karnym... za długo zwlekał z oddaniem strzału. Bramkarz gości przejął futbolówkę. Jeszcze próba wybicia, ale prosto w ręce Praszelika.
11' - Odpowiedź przyjezdnych. Teraz Guarrotxena z lewej strony w pole karne. Buksa strzela głową, ale piłka przechodzi po rękach Majeckiego i jest rzut rożny dla Pogoni.
12' - Kozulj z narożnika boiska... Odchodząca piłka, ale uderza Kostas prosto w słupek! Jeszcze dobitka, ale refleks Majeckiego i bramkarz Legii przenosi futbolówkę nad poprzeczką!
13' - Momenty naporu ze strony podopiecznych Kosty Runjaicia.
13' - Praszelik do Stolarskiego, ale obrońca Legii faulowany w środkowej strefie boiska.
14' - Remy, Gwilia do Wieteski, który uruchamia Jędrzejczyka...
16' - Wieteska do Jędrzejczyka, ale to Stec zbiera brawa od trenera za przerwanie akcji legionistów.
17' - Pogoń rusza z akcją ofensywną. Piłka przeszła z lewej do prawej strony. Goście weszli w pole karne, a całość wykończył Podstawski posyłając piłkę... obok celu.
19' - Drygas idzie środkiem, ale Vesović zastopował rywala. Jeszcze to nie koniec poczynań gości. Uderzenie zza pola karnego... Wydawało się, że dość niepozorne, ale piłka przeszła po rękach Majeckiego i wyszła poza plac gry. Róg dla Pogoni.
19' - Kostas z prawej strony, ale Stolarski szybko wyjaśnił sytuację.
20' - Wieteska do Jędrzejczyka... Luquinhas, Jodłowiec do Gwilii, ale Legia wypychana na 30 metr. Za daleko, żeby oddać strzał. Legioniści starają się podejść bliżej.
21' - Stolarski z prawej strony w pole karne... To nie było precyzyjne zagranie.
21' - Kowalczyk, Wieteska... trochę nieporadnej kopaniny w środkowej strefie boiska.
22' - Luquinhas chciał podać do Praszelika, ale Drygas wmieszał się w akcję legionistów.
23' - Remy - Gwilia - Jodłowiec - Remy... Legioniści starają się wyprowadzić piłkę, a kończy się na faulu Luquinhasa na Davidzie Stecu.
24' - Majecki... próba wybicia futbolówki, ale robi to bardzo niedokładnie. Prosto na aut...
25' - Rzut wolny dla Legii. Gwilia będzie miał okazję zaliczyć asystę. O ile jeden z jego kolegów wykorzysta podanie.
25' - Gwilia w pole karne, gdzie już w powietrzu szybował Remy. Jednak to Stipica był pierwszy przy piłce.
27' - Luquinhas w polu karnym. Znowu ma szansę namieszać! Wchodzi, schodzi, a w końcu pada w obrębie szesnastki za co dostaje żółtą kartkę.
27' - Żółta kartka: Luquinhas (Legia)
28' - W odpowiedzi Pogoń. Zagranie na lewą stronę, ale... sędzia liniowy dopatrzył się spalonego.
29' - Stipica wznawia grę. Nieczysto trafiona piłka szybuuuuje w środkową strefę boiska gdzie skaczą Stec z Luquinhasem. Akcja stykowa w powietrzu i potrzeba chwili, żeby obaj panowie się podnieśli z murawy.
30' - Vesović w samotnym rajdzie na bramkę gości. Jednak w decydującym momencie, mijając rywala, wypuścił za mocno piłkę i Stipica mógł zażegnać niebezpieczeństwo.
32' - Praszelik do Stolarskiego... Idąc z pomocą panowie, ale to Stipica znów jest górą.
33' - Kozulj do Steca, zagrożenie przd polem karnym Legii. Podanie do środka, ale Remy wyjaśnia sytuację.
33' - Żółta kartka: Zvonimir Kozulj (Pogoń)
34' - Gwilia faulowany na połowie Pogoni. Sędzia nie miał wątpliwości. Musiał sięgnąć po żółty kartonik.
34' - Gwilia zakręcił w pole karne... Trochę sobie piłkarze poskakali w szesnastce, żeby opanować piłkę. Jednak to Praszelik zakończył akcję niecelnym strzałem.
36' - Gwilia z faulem na Buksie, ale sędzia puszcza grę, bo Kowalczyk szedł z akcją... Jednak również i on został zatrzymany. Legia odzyskuje piłkę. Na krótko.
36' - Podstawski z dystansu... Jednak nie było szans, aby ten strzał zaskoczył Majeckiego. Spokojne opanowanie futbolówki.
37' - Gwilia rozpędza się, wypatrzył Luquinhasa, który z łatwością znalazł się w polu karnym, ale zabrakło opanowania, zimnej krwi, aby wykończyć akcję strzałem.
37' - Kulenović, Jodłowiec... tak oni też są na murawie, wymienili podania. Jednak akcja przechodzi przez Wieteskę do Vesovicia.
38' - Gwilia ponownie, opanowanie w środku pola, podanie do "Lukiego", ale ten traci piłkę na rzecz Steca.
39' - "Jędza" z autu do Kulenovicia. Pokazał się Jodła. Niby Legia zamknęła Pogoń na jej połowie, ale szczecinianie umiejętnie poruszają się po boisku.
40' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
41' - Buksa, Guarrotxena... Pogoń na lewej flance, ale tam jest Stolarski i Jodłowiec. Dobrze Legia w defensywie.
42' - Kulenović do Praszelika, który momentalnie zagrywa do Luquinhasa. Zabrakło niewiele, bo nowy nabytek Legii znalazł się na pozycji spalonej. Szkoda.
43' - Gwilia do Luquinhasa, który chciał zrobić różnicę jednym zwodem, ale zabrakło nieco precyzyjności. Mimo to, Legia wciąż na połowie gości.
44' - Gwilia środkiem, ale w środku ciasno... Jodłowiec niby podaje, ale piłka wraca do niego. To cyk, schematem i na lewą flankę do "Jędzy".
44' - Zagranie do Praszelika, ale ten nie ma miejsca i czasu, żeby strzelać, więc odegrał do Luquinhasa... Nie opanował.
45' - Drygas potrzebuje wsparcia sztabu medycznego. Przerwa w grze.
46' - Sędzia dolicza 1 minutę.
46' - Vesović, Wieteska... Rozciągnięcie do Stolarskiego, ale to było zbyt czytelne dla podopiecznych Runjaicia.
47' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. A do przerwy zasłużone 0-0, choć obie ekipy miały nawet po jednej akcji.
Legia jako pierwsza zameldowała się na murawie. Trener Vuković wstrzymuje się ze zmianami. Pojawili się również gracze Pogoni.

46' - Początek drugiej połowy
46' - Kulenović do Gwilii i druga połowa rozpoczęta.
47' - Guarrotxena na skrzydle, ale schodzi do środka, gdzie ostatecznie traci piłkę.
48' - Legia w ataku pozycyjnym. Remy, Vesović, Gwilia do Kulenovicia. Chorwat chciał uruchomić Luquinhasa, ale na przeszkodzie stanął zawodnik w białej koszulce.
48' - Żółta kartka: Kostas (Pogoń)
49' - Legia odzyskała piłkę, ruszyła z atakiem, ale Kostas przekroczył uprawnienia faulując zawodnika Legii. Rzut wolny dla gospodarzy i szansa dla Gwilii.
49' - Gwilia w pole karne, ale nim doszli jego koledzy, to Stipica zaliczył udaną interwencję.
51' - Stolarski... wycofanie do Wieteski, jest Gwilia, który podaje do "Jędzy". Mamy rzut rożny.
51' - Gwilia w narożniku boiska. Wrzutka w pole karne, gdzie Jędrzejczyk uderza głową, ale piłka muska rywala i mamy ponownie korner.
52' - Gwilia jeszcze raz... Tym razem piłkę odbija zawodnik gości, ale to legioniści cieszą się z posiadania.
52' - Tymczasem na rozgrzewce Carlitos, Andre Martins oraz Arvydas Novikovas.
53' - Kowalczyk! Zły na siebie, że nie uderzył mocniej, precyzyjniej. Majecki broni
53' - Praszelik stanął przed szansą, ale za lekko. Piłka poza placem gry, ale to jest rzut rożny dla Legii.
53' - Gwilia ponownie na bliższy słupek i ponownie bez zagrożenia...
55' - Gwilia, Stolarski... Kulenović odgrywa do Praszelika, który znalazł się w zamieszaniu pod bramką Stipicy. Za blisko bramki, za blisko bramkarz. Tylko róg!
55' - Stolarski... na wiwat!
56' - Wieteska, Luquinhas do Kulenovicia, ale Runjaić dobrze poinstruował swój zespół. Atak Legii zastopowany na 25. metrze...
56' - Praszelik.. aktywnie. Zgrywa do środka, ale trafia w defensora gości. Legia ma rzut rożny.
57' - Gwilia... Miękko w pole karne, ale Pogoń oddala zagrożenie i próbuje wyjść z kontrą. Jednak zawodnicy Vukovicia są czujni w obronie.
58' - Gwilia w kierunku Remyego, ale to Kostas pierwszy dopadł do piłki. Korner.
58' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
58' - Strzelec gola: Sandro Kulenović (Legia)!
59' - GOOOOOOL !!! Gwilia w pole karne i... stało się! Kulenović strzela głową w kierunku dalszego słupka i jest 1-0 dla Legii!
60' - Legioniści kręcili się od kilku minut w okolicach pola karnego. To rzut rożny, to szansa, ale nie miało to znamion naporu. Aż w końcu futbolówka znalazła drogę do bramki. Brawo!
60' - Trzeba przyznać, że Pogoń nie prezentuje się źle w tym spotkaniu. Także można liczyć, że szczecinianie pokuszą się o bramkę wyrównującą.
61' - Tymczasem rzut wolny dla gości. Nunes, jest Kozulj i to on posyła piłkę w pole karne... Za mocno. Piłka opuszcza plac gry.
61' - GOL! Pogoń Szczecin
61' - Strzelec gola: Adam Buksa (Pogoń)!
62' - Błyskawiczna odpowiedź "Portowców". Kozulj do Buksy, który urwał się zawodnikowi Legii i pewnie uderza do bramki strzeżonej przez Majeckiego. Zatem mamy remis.
62' - Zmiana Legia: Luquinhas Arvydas Novikovas
62' - Zmiana Pogoń: Iker Guarrotxena Marcin Listkowski
63' - "Nie poddawaj się..." niesie się z trybun.
64' - Pogoń nie ma zamiaru zwalniać tempa. Akcja ofensywna lewą flanką z wykorzystaniem Nunesa.
65' - Kozulj w pole karne, gdzie Buksa chciał złożyć się do strzału, ale Wieteska wszedł mu w paradę.
66' - Carlitos przywołany przez sztab trenerski. Będzie zmiana w zespole Legii.
67' - Listkowski... z pierwszej, zza pola karnego. Niedokładnie i bez zagrożenia. Majecki wznawia grę.
67' - Praszelik, Novikovas na prawej... Wrzutka w pole karne, gdzie Vesović uderza głową i... za lekko. Naprawdę zabrakło niewiele, żeby pokonał Stipicę. Jednak to bramkarz gości był górą w tej akcji.
68' - Vesović dopadł do piłki wygrywając pojedynek biegowy. Gwilia zza pola karnego... Oj musi nastawić celownik.
68' - Zmiana Legia: Mateusz Praszelik Carlitos
69' - Vuković wzmacnia formację obronną. Carlitos z Kulenoviciem grali ze sobą w meczu z Europa FC i obaj zdobyli wszystkie trzy bramki.
69' - Listkowski... obok niego Jodłowiec i Stolarski może już ruszać z akcją ofensywną.
70' - Legia atakuje, napiera... Kulenović na spalonym.
71' - Drygas w kierunku Listkowskiego, ale Gwilia odzyskał piłkę, uruchomił Novikovasa, ale Zech wybił na aut.
72' - Wieteska do Jodłowca w pole karne... Dobrze Pogoń w destrukcji.
72' - Jodłowiec do Carlitosa, który nie mając miejsca na oddanie strzału przerzucił na prawo do Novikovasa. Za mocno.
74' - Novikovas powalczył o piłkę z Zechem. Legia ruszyła z groźną akcją, jeszcze wrzutka w pole karne, gdzie Gwilia głową, ale przenosi futbokówkę... nad poprzeczką!
74' - Tymczasem Nunes wymaga wsparcia sztabu medycznego.
76' - Zmiana Pogoń: Ricardo Nunes Jakub Bartkowski
78' - Szczecinianie... Kozulj do Listkowskiego. Prawa strona boiska, zgranie do środka, ale tam nie było zawodnika Pogoni, który mógłby zamknąć akcję.
80' - Novikovas do Kulenovicia... Legia napiera, Gwilia szura po murawie, ale to sędzia pokazuje kartkę za rzekomy faul na Drygasie.
80' - Żółta kartka: Walerian Gwilia (Legia)
80' - Na ostatnie 10 minut na boisko wejdzie Andre Martins.
81' - Kibice wyraźnie nie zgadzają się z decyzjami arbitra.
82' - Zmiana Legia: Tomasz Jodłowiec Andre Martins
82' - Próba Pogoni, strzał z dystansu Buksy, ale piłka tylko obiła bandy reklamowe okalające boisko.
83' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
83' - Novikovas do Stolarskiego, który zgrywa w pole karne, ale niestety... piłkę podbijają rywale i legioniści nie mogą złożyć się do strzału. Nici z realnego zagrożenia.
83' - GOL! Pogoń Szczecin
84' - Strzelec gola: Zvonimir Kozulj (Pogoń)!
84' - A jak się wykańcza akcje pokazał Zvonimir Kozulj... Podanie w pole karne, przepuszczona piłka, zawodnik Pogoni ma bardzo dużo miejsca, żeby huknąć. Huknął więc i to Pogoń cieszy się z prowadzenia.
86' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
86' - Stolarski faulowany przez Listkowskiego. Obrońca Legii aż zawył z bólu.
87' - Gwilia z rzutu wolnego, ale piłka ledwo doleciała do pola karnego. No litości. Obiad zjadł?
88' - "Jeszcze jeden!" domagają się kibice gości.
88' - Listkowski jakby natchniony skandowaniem kibiców ruszył przed siebie, ale gospodarze nie pozwolili, żeby ziściły się pragnienia fanów Pogoni.
88' - Bartkowski z lewej strony... Chciał w pole karne, ale mu zeszła. Ups!
89' - "Legia grać, k.... mać!" poniosło się z trybun.
90' - Buksa ładnie oswobodził się w środkowej strefie boiska, żeby po chwili skapitulować w pojedynku z trzema legionistami.
90' - Wieteska do Vesovicia, Gwilia, Carlitos, Stolarski w pole karne, ale Stipica skacze najwyżej i zalicza przechwyt.
91' - Sędzia dolicza jeszcze 4 minuty.
91' - Czekamy jeszcze na jedną zmianę w zespole gości. Wejdzie Soufian Benyamina.
92' - Rzut wolny... Carlitos w pole karne, gdzie piłka... chyba odbiła się od ręki rywala. Aczkolwiek sędzia nie reaguje. Gramy dalej i szukamy akcji bramkowej.
92' - Carlitos, Stolarski w pole karne, ale bez trudu wybijają goście.
92' - Zmiana Pogoń: Adam Buksa Soufian Benyamina
93' - "Mistrzem Polski jest Legia" niesie się z Żylety ku pokrzepieniu serc.
93' - Jeszcze Novikovas na prawej flance, jeszcze szybko rozegrany stały fragment gry...
94' - Novikovas... w pole karne, ale to Pogoń dopada do piłki. Zagrożenie oddalone.
94' - Carlitos z prawej strony w szesnastkę, ale spokojnie Stipica.
95' - Wrzutki rozpaczy...
96' - Sędzia jeszcze nasłuchuje "wozu" czy nie było przewinienia w polu karnym gości.
96' - Koniec meczu!

FOTOREPORTAŻ Z MECZU
Koniec. Legia Warszawa przegrywa na inaugurację sezonu. Dostajemy na "dzień dobry" od Pogoni Szczecin. Nie tak to miało wszystko wyglądać. Można zrozumieć, że dopiero zespół się zgrywa, że niby europejskie puchary, ale...
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo i zapraszamy na więcej z meczu na Legionisci.com

Relacja z trybun

Legionistą się jest, a nie bywa

Od początku sezonu Legia gra mecze co trzy dni i miejmy nadzieję, że będzie tak jak najdłużej. Frekwencja na niedzielnym meczu z Pogonią była zbliżona do tej ze spotkania z Gibraltarczykami - na trybunach zasiadło ponad 13 tys. widzów. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny, nie ma dramatu, ale oczywiście zawsze może być lepiej.

Przed spotkaniem klub rozsyłał informacje do karneciarzy, że ci mogą natrafić na problemy na trybunach, tj. zajęte miejsca, które wykupili w ramach abonamentu. Klub zaoferował pomoc w znalezieniu miejsca obok, ale chyba kibic z karnetem nie powinien być traktowany gorzej niż kibic z pojedynczym biletem... Jednocześnie według Legii taka sytuacja miała miejsce po raz ostatni - ostatecznie klub nie chował głowy w piasek i przyznał się do błędów.

Przed rozpoczęciem spotkania odbywały się zapisy na wyjazd do Kielc, który czeka nas w przyszły weekend. Przy wejściu na trybuny Nieznani Sprawcy prowadzili kolejną zbiórkę na oprawy. Stadion wypełniał się dość opieszale - wiele osób do ostatniej chwili spędzała czas w Źródełku lub przed SportsBarem. Zdecydowana większość jednak pojawiła się na trybunach kilkanaście minut przed pierwszym gwizdkiem, kiedy miała miejsce uroczystość pożegnania Arkadiusza Malarza i Kaspra Hamalainena.

Obaj piłkarze wyszli na murawę, a zgromadzona publiczność nagrodziła ich burzą braw (Hamalainen) oraz wieloma okrzykami pod adresem bramkarza Legii urodzonego w legijnym Pułtusku. Obaj byli już zawodnicy naszego klubu mieli okazję przemówić do zgromadzonych kibiców. Arkowi momentami łamał się głos - widać było, że niezwykle przeżywa te chwile. "Legionistą się jest, a nie bywa" - tymi słowami zakończył swoje przemówienie, a Żyleta ryknęła "Arek, Malarz!" oraz "Dziękujemy Ci za wszystko, zawsze będziesz legionistą!". Malarz prosił fanów o wyrozumiałość, jeśli będzie występował jeszcze w innych barwach, ale jak przekonywał, nie jest jeszcze gotowy na zakończenie sportowej przygody. "Hej Arek do zobaczenia!" - krzyknęli kibice w jego kierunku, kiedy zmierzał w stronę tunelu.

Chwilę później cały stadion uniósł szale nad głowami i odśpiewał "Mistrzem Polski jest Legia", po czym ruszyliśmy z głośnym dopingiem. Ten stał na przyzwoitym poziomie, a momentami na więcej niż dobrym. Konkretnie niosło się z trybun "Od kołyski aż po grób...". Jako, że arbiter kilka razy podejmował nieodpowiednie decyzje, szczególnie kiedy zgromadzona przy Łazienkowskiej publiczność pewna była, że Legii należy się rzut karny - nie zabrakło kilku okrzyków pod jego adresem. "Polscy sędziowie, to k..., sprzedawczykowie" - zaczęliśmy w dobrze znany sposób. "Hej Przybył ch... ci do dupy" oraz "Coś się zdarzyło, coś ci do dupy Przybyło" - intonowane było chwilę później.

Kibice Pogoni do Warszawy przyjechali pociągiem rejsowym, który o godzinie 6:20 wyruszył ze Szczecina. Portowcy do celu dotarli z wystarczającym zapasem czasowym i na stadion weszli sporo przed meczem. Już na 45 minut przed pierwszym gwizdkiem po raz pierwszy zaznaczyli swoją obecność, skandując "Portowcy, walczcie o mistrza". W sektorze gości było ich ok. 500 z pięcioma flagami - Stargard, Gryfino, Andrzej Kiełek, Drawsko Pomorskie, Szczecin Wita. Przez większość spotkania prowadzili doping, który zdecydowanie przybrał na sile, kiedy ich piłkarze najpierw doprowadzili do wyrównania, a następnie wyszli na prowadzenie.

Po raz kolejny z obu stron nie było żadnych "uprzejmości". Po bramce, którą legioniści zdobyli niespełna kwadrans po przerwie, nie było z naszej strony pytań o wynik. Tradycyjny dialog zakończyliśmy, wykrzykując nazwisko strzelca bramki. Jeszcze nie skończyliśmy na dobre radować się po golu, kiedy szczecinianie przeprowadzili skuteczną kontrę, doprowadzając do wyrównania. Wtedy przyszedł moment, w którym należało dać z siebie jeszcze więcej. "Nie poddawaj się, ukochana ma..." - ryknął cały stadion wraz z Żyletą, a z minuty na minutę pieśń ta nabierała coraz większej mocy. Legioniści atakowali, ale bramki zdobyć nie zdołali - tę za to zdobyli przyjezdni.

Niedługo później po raz pierwszy z trybun niosło się "Legia grać, k... mać!", a następnie skandowane były hasła pod adresem właściciela klubu. "Tamten sezon przeje...ny, może w tym się utrzymamy" oraz "Hej Miodusku co zrobiłeś, Legię nam rozpier...łeś".

Do końca meczu zdzieraliśmy gardła na maksa, odśpiewaliśmy jeszcze "Mistrzem Polski", ale rozgrywki ligowe rozpoczęliśmy od porażki. Zawodnicy po końcowym gwizdku ruszyli w stronę szatni, żegnani przez kibiców przeciągłymi gwizdami. Stadion opuszczaliśmy w kiepskich nastrojach. Miejmy nadzieję, że w lepszych będziemy w najbliższy czwartek, kiedy czeka nas kolejna wizyta przy Ł3. Tym razem w 2. rundzie eliminacji Ligi Europy Legia podejmować będzie Finów z Kuopio. Ceny biletów na to spotkanie na szczęście są bardzo przystępne, szczególnie dla posiadaczy karnetów.

P.S. Na Żylecie wywieszone zostały transparenty "Sto lat Manian. Umrzesz w dresie!" oraz "Beterschap en een Voorspoedig herstel John!" ("Szybko wracaj do zdrowia" skierowany do jednego z fanów FC Den Haag).

Frekwencja: 13 285
Kibiców gości: ok. 500