Igor Lewczuk 5
Mateusz Wieteska 4
Michał Karbownik 14
Marko Vesović 29
67' Andre Martins 24
Domagoj Antolić 7
75' Walerian Gwilia 8
94' Luquinhas 82
Tomas Pekhart 9
Wojciech Muzyk 19
Luis Rocha 16
75' Mateusz Cholewiak 17
Inaki Astiz 34
94' William Remy 44
Piotr Pyrdoł 31
67' Bartosz Slisz 99

Czech daje trzy punkty

Legia Warszawa pokonała w wyjazdowym meczu 27. kolejki Ekstraklasy Lecha Poznań po trafieniu z 17. minuty Tomasa Pekharta. Legioniści z dobrej strony zaprezentowali się w pierwszej połowie, jednak po przerwie coraz mocniej do głosu zaczęli dochodzić gospodarze. Na całe szczęście defensywa "Wojskowych" była tego dnia szczelna i nie dawała się zaskoczyć.

Otwarcie spotkania było interesujące. Widać było, że obydwie drużyny będą starały się narzucić przeciwnikom swój styl. Blisko kwadrans po pierwszym gwizdku po raz pierwszy groźnie było pod bramką Radosława Majeckiego. Pedro Tiba wbiegł z piłką w pole karne, dograł do Tymoteusza Puchacza, którego próba okazała się niecelna. W 17. minucie legioniści wyszli na prowadzenie! Piłkę z prawej strony dośrodkował Walerian Gwilia, a fatalny błąd popełnili Mickey van der Hart oraz Djordje Crnomarković, którzy zderzyli się w powietrzu. W efekcie bramkarz piąstkując trafił w swojego obrońcę, futbolówka następnie odbiła się od poprzeczki i do pustej bramki z kilkudziesięciu centymetrów wbił ją Tomasz Pekhart. W pierwszej bramce Legia nieco się cofnęła na swoją połowę. Postanowiła grać więcej z kontrataku, zmuszając lechitów do bardziej otwartej gry.

Na kolejną interesująca sytuację musieliśmy czekać aż do 35. minucie. Po dośrodkowaniu z prawej strony pojedynek główkowy z rywalem wygrał Artur Jędrzejczyk, jednak jego uderzenie okazało się nieznacznie niecelne. Chwile potem gospodarze powinni doprowadzić do remisu. Kapitalnym podaniem ze środka pola popisał się Tiba, który wypatrzył urywającego się obrońcom Timura Żamaletdinowa. Rosjanin znalazł się sam na sam z Majeckim, który wyszedł jednak z tego starcia zwycięsko. To był czas, kiedy mecz rozkręcił nam się na dobre. Niebawem szansę na wpisanie się na listę strzelców mieli kolejno Jędrzejczyk oraz Mateusz Wieteska. Każdy z nich dobrze główkował po wrzutce z rzutu rożnego, jednak najpierw dobrze interweniował van der Hart, a potem futbolówka minęła słupek o zaledwie kilkanaście centymetrów. Finalnie do przerwy wynik już się nie zmienił i piłkarze zeszli do szatni przy skromnym prowadzeniu graczy Aleksandara Vukovicia.

W drugą połowę lepiej weszli gospodarze. Piłkarze Lecha częściej utrzymywali się przy piłce i gościli na połowie swojego rywala. Brakowało jednak klarownych sytuacji bramkowych. Wreszcie po okresie kilkunastu minut twardej walki w środku pola, przed szansą na podwyższenie wyniku stanął Domagoj Antolić. Chorwat huknął z dystansu lewą nogą i niestety piłka w nieznacznej odległości przeleciała ponad poprzeczką. Zaraz potem odpowiedział Lech. Podanie na prawej stronie otrzymał wprowadzony Filip Marchwiński i z jego płaskim strzałem poradził sobie świetnie Majecki.

Po godzinie gry bliski samobójczego trafienia był Andre Martins. Portugalczyk niefortunnie główkował po wrzutce z rzutu rożnego, ale na szczęście legionistów uratowała poprzeczka. Kilka minut dwukrotnie groźnie było po drugiej strony boiska. Najpierw z dystansu huknął Marko Vesović jednak na posterunku był bramkarz gospodarzy. Niebawem przebojowo w pole karne wdarł się Domagoj Antolić, który chciał zaskoczyć van der Harta strzałem w kierunku bliższego słupka. Pomocnikowi gości zabrakło jednak nieco precyzji. Lechowi kurczył się czas na doprowadzenie do remisu, dlatego zaczynał coraz rozpaczliwiej atakować. W 82. minucie okazję do wyrównania miał Vesović. Czarnogórzec przymierzył z dystansu i futbolówka przeleciała ponad celem.

Minuta po minucie

#1 Odbierz teraz bonus 50 PLN za pierwszy depozyt w Fortunie
#2 Zagraj za 40 PLN mecz Lech - Legia i odbierz bonus 40 PLN
19:20 - Dobry wieczór! Czas na zmagania w rozgrywkach ekstraklasy. Wracamy do gry. Wracamy na drogę, która prowadzi do mistrzostwa Polski. Tak się złożyło, że zaczynamy od Poznania. Zarówno Lech, jak i Legia zaliczyły udane przetarcie w Pucharze Polski. Czy na podstawie tego jednego spotkania można wyciągać daleko idące wnioski? Z pewnością nie.
19:23 - Zaszło kilka zmian w porównaniu do pucharowego spotkania. Między słupki wraca Radosław Majecki. Natomiast Tomas Pekhart zastąpi pauzującego za kartki Jose Kante. Warto zwrócić uwagę, że na ławce rezerwowych zasiadł m.in. Vamara Sanogo.
19:32 - Dla Pekharta będzie to pierwszy mecz w wyjściowym składzie Legii. Andre Martins ma większe doświadczenie w tej materii. To będzie jego 50. występ na boiskach ekstraklasy.
19:42 - Po ostatnim spotkaniu w Pucharze Polski, nie brakowało zachwytów nad Kamilem Jóźwiakiem. Jednak to nie jest jedyny zawodnik, na którego trzeba uważać. Najlepszy strzelec ekstraklasy (15 goli) to Christian Gytkjaer, który... póki co na ławce rezerwowych.
19:45 - Lech Poznań lubi remisować w lidze, ale jeśli chodzi o mecze, to tylko trzykrotnie dzielili się punktami na 13 spotkań. Dodatkowo "Kolejorz" siedmiokrotnie wygrywał u siebie. Bilans bramek na własnym boisku to 27-10.
19:46 - Natomiast Legia w gościach raz wygrywa, raz traci punkty. Sześć zwycięstw w dwunastu starciach przy bilansie bramek 17-14. Czas przechylić szalę na stronę zwycięstw.
19:55 - Choć wiadomo, że kibice będą mogli zawitać na stadiony, to jeszcze dziś fani obejdą się smakiem. Obie ekipy zagrają przy pustych trybunach.
19:57 - Piłkarze Legii już na murawie. Aż się ciśnie na usta "Mistrzem Polski jest Legia..."
19:59 - Lech dziś na niebiesko-biało. Legia w czarnym komplecie.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Gramy! Zaczęli legioniści.
2' - Lewczuk. Dalekie zagranie.. Legioniści naciskają na połowie przeciwnika.
3' - Gospodarze wyprowadzają akcję. Podanie do Jóźwiaka, ale Jędrzejczyk wmieszał mu się w tej sytuacji.
3' - Środkowa strefa boiska. Luquinhas do tyłu. Jest Lewczuk, Antolić, zagranie do przodu, gdzie faulowany był Andre Martins.
4' - Jak na razie akcje toczą się głównie w środkowej strefie boiska.
5' - Crnomarković, Muhar, piłka krąży między defensorami gospodarzy. Puchacz uruchomiony, ale był przy nim Vesović.
6' - Van der Hart i bez pośpiechu ruszają gospodarze.
6' - Rozciągnięcie gry na prawą flankę, ale był Luquinhas. Przerwana akcja ekipy Dariusza Żurawia.
7' - Crnomarković... Wymiana podań, akcja środkiem boiska i poznaniacy na połowie legionistów.
7' - Piłka adresowana do Puchacza, ale Vesović przerwał akcję i ruszył do przodu. Pokazywał się Walerian Gwilia, zagranie do niego, ale rywale byli czujni w destrukcji.
8' - Crnomarković, Jóźwiak do Żamaletdinowa, ale stołeczny zespół szybko rozmontował atak miejscowych.
8' - Luquinhas na skrzydle w pojedynku biegowym z Satką. Zawodnik Legii był na straconej pozycji.
9' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
9' - Tiba, Kostewycz... był Jędrzejczyk. Jeszcze raz piłka adresowana do Kostewycza, ale nie miał z czego dośrodkować.
9' - Pojedynek dwóch siódemek. Antolić górą nad Jóźwiakiem.
12' - Ufff... Składna akcja gospodarzy. Jóźwiak do Tiby, który wszedł w pole karne od lewej strony. Zgranie do środka, próba strzału Puchacza i... niecelnie!
13' - W odpowiedzi legioniści, Vesović do Jędrzejczyka, ale prawy obrońca był zablokowany przy próbie dośrodkowania.
13' - Piłka z autu w pole karne van der Harta, ale jego koledzy zdołali oddalić zagrożenie.
15' - Lech w ataku pozycyjnym, ale gospodarze zdołali podejść na 35-40 metr na połowie legionistów.
16' - Ponownie Lech, ale mozolnie, usypiająco. Najpierw wymiana podań w obronie, później do przodu i... strata.
17' - Tymczasem Vesović w akcji indywidualnej. Podciągnął na 20 metr i... był faulowany przez Satkę? Sędzia uznał inaczej. Mamy za to rzut rożn.
17' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
17' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia)!
18' - GOOOL !!!Gwilia wrzucił w pole karne, gdzie van der Hart źle piąstkował. Piłka odbiła się od zawodnika Lecha i szybowała w stronę bramki, odbiła się od poprzeczki i... Pekhart zwieńczył dzieła pakując do siatki z najbliższej odległości! Lech 0. Legia 1!
21' - Jak odpowie Lech? Do tej pory "Kolejorz" nie prowadził szaleńczych ataków. Bardziej szanowali piłkę podopieczni Żurawia.
22' - Tymczasem to legioniści przy piłce. Źle jednak Wieteska... Strata. Po chwili Lewczuk musiał naprawiać błąd kolegi.
22' - Piłka do Kostewycza, ale Vesović twardo w destrukcji.
23' - Vesović z dystansu... Był na posterunku van der Hart!
24' - Muhar po skrzydle do Kostewycza, ale Legia rozszyfrowała zamiary przeciwnika.
25' - Ryzykowne zagranie do Pekharta. Ostatecznie Czech złapany na spalonym.
26' - Antolić ładnie podholował piłkę pod pole karne. Odegranie do partnerów, ale Legia nie potrafiła zamknąć akcji strzałem.
28' - Martins rozciągnął na skrzydło, ale Vesović nie opanował futbolówki. Szkoda. Aut dla Lecha.
28' - Ramirez do Kostewycza. Zawodnik Lecha ma sporo miejsca, ale Vesović jeszcze próbował blokować wślizgiem. Ostatecznie Majecki przytulił futbolówkę.
29' - Kostewycz, pokazał mu się Jóźwiak... Akcja przerwana, bo leży a murawie gracz gospodarzy.
30' - Tiba z rzutu wolnego w pole karne. Wysoko zagrana futbolówka. Był na posterunku Majecki. Bez zagrożenia.
31' - Jędrzejczyk, Vesović dośrodkował z prawej flanki. Zbyt mocno.
31' - Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia)
32' - Mateusz Wieteska musi się pilnować. Faulował Żamaletdinowa w środkowej strefie boiska.
32' - Żółta kartka: Wołodymyr Kostewycz (Lech)
33' - Ostro potraktowany Antolić. Doskoczyli do siebie zawodnicy, ale ostatecznie łokcie nie poszły w ruch.
34' - Legia zamknięta na połowie Lecha. Od prawej strony aż do Kostewycza zawędrowała futbolówka.
34' - Próba pójściem środkiem. Tiba do partnerów, ale gęsto tam było. Legioniści wychodzą obronną ręką.
35' - Karbownik rusza z akcją, ale Muhar musiał uciekać się do faulu.
35' - Rzut wolny dla Legii. Daleko od bramki, więc poszło dośrodkowanie w szesnastkę. Pokazywał się Jędrzejczyk, ale ostatecznie piłka wyleciała poza plac gry. Wznowi van der Hart.
36' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
38' - Podanie do Żamaletdinowa z głębi pola. Wyszedł do niego Majecki. Zastopowany napastnik Lecha, choć trzeba przyznać, że było blisko remisu...
39' - Luquinhas, Gwilia, Luquinhas po ziemi... Szukał podaniem Pekharta, który się pojawiał w okolicy pola karnego. Przerwana akcja i mamy rzut rożny.
40' - Antolić w narożniku... Piłka adresowana do Jędrzejczyka! Było groźnie. Jeszcze Wieteska próbował strzelać, ale to zawodnik Lecha wybił piłkę poza plac gry.
41' - Antolić. Wieteska! Strzelił tuż obok celu! To mogło być 2-0 dla stołecznego klubu.
42' - Butko z prawej flanki. Wrzutka. Był jeszcze Puchacz, ale to wszystko daleko przed bramką Majeckiego. Niemniej bramkarz Legii musi być czujny do samego końca.
42' - Ponownie Lech w posiadaniu.
42' - Teraz futbolówka od Kostewycza do Majeckiego.
43' - Tiba do Butko. Zablokowany gracz Lecha przez Luquinhasa. Jest rzut rożny.
44' - Crnomarković z głębi pola w pole karne. Mocne zagranie, wysoka piłka... Majecki odnalazł się idealnie w tych okolicznościach.
44' - Podania między legionistami, Martins rzucił na prawą flankę. Niestety za mocno. Bez szans na opanowanie futbolówki.
46' - Pekhart ze stratą na połowie Lecha, ale gospodarze nie potrafili zrobić użytku z posiadania.
46' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Sędzia nie doliczył choćby minuty.
W pierwszej połowie to gracze Lecha częściej prowadzili piłkę przy nodze. Jednak jak spojrzymy na tablicę wyników, to Legia prowadzi w bramkach. Skromnie, bo skromnie, ale można rzec, że zasłużenie.
Legioniści wyszli już na murawę. Tuż za nimi zawodnicy gospodarzy.
Trenerzy wstrzymali się ze zmianami.

46' - Początek drugiej połowy
47' - Lech próbował podejść prawą stroną. Zablokowani rywale.
48' - Dalekie zagranie z głębi pola. Pokazywał się Pekhart, ale gospodarze umiejętnie w defensywie.
48' - Tiba z dystansu. Zablokowany.
48' - Jednak jeszcze nie koniec akcji. Puchacz z prawej strony, zdecydował się na uderzenie, ale piłka poszybowała za dalszym słupkiem.
49' - Vesović niedokładnie do kolegów. W odpowiedzi Lech...
49' - Jóźwiak na lewej stronie, podanie do środka po ziemi, ale Majecki przejął futbolówkę.
50' - Wieteska przerwał akcję gospodarzy, ale to "Kolejorz" wciąż w posiadaniu. I trzeba przyznać, że wciąż niewiele z tego wynika.
51' - Jędrzejczyk z faulem na Kostewyczem. Lewa strona boiska. Będzie okazja do dośrodkowania.
52' - Dani Ramirez w pole karne, ale skoro obrona zaczyna się od napastników, to Pekhart świetnie wpisał się w tę rolę. Oddalenie zagrożenia przez Czecha.
53' - Majecki wznawia grę od bramki.
54' - Pekhart wyskakuje najwyżej w środkowej strefie boiska, ale akcja przerwana. Czech był faulowany.
54' - Wieteska rzucił futbolówkę na lewą stronę, ale Karbownik nie miał szans na dojście do tego zagrania.
55' - Butko dostaje piłkę, zagrał po ziemi w kierunku partnera, ale ta się wyturlała poza plac gry.
56' - Kolejna szansa dla Lecha po rzucie wolnym. Puchacz faulowany przez Antolicia.
57' - Ramirez... kolejna próba. Crnomarković pakuje piłkę do siatki, ale... sędzia Musiał uznał, że zawodnik Lecha był na spalonym! Zatem w Poznaniu wciąż 0-1.
57' - Sędzia jeszcze nasłuchuje wieści z wozu.
58' - Crnomarković... Jednak bez gola. Analiza wykazała, że jednak był minimalny spalony. Gramy dalej!
59' - Tymczasem Luquinhas... Był zablokowany, ale sędzia nie dopatrzył się zagrania ręką.
59' - Legia ponownie mądrze w obronie. Zastopowana akcja na 30. metrze.
60' - Puchacz popędził środkiem aż w końcu pokusił się o strzał z dystansu. Zablokowany.
60' - Zmiana Lech: Dani Ramirez Filip Marchwiński
61' - Kolejna akcja ofensywna Lecha. Tym razem zakończona wywalczonym rzutem rożnym. Aczkolwiek spokojnie - Majecki w powietrzu, przechwycił futbolówkę.
62' - Jędrzejczyk od prawej strony... Jednak nie koniec akcji. Wymiana podań, legioniści szukają sobie miejsce. Aż w końcu Antolić zdecydował się na strzał z dystansu. Nad poprzeczką!
62' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
63' - Żamaletdinow próbował zaskoczyć Majeckiego mimo legijnej eskorty. Nic z tego. Podopieczny Vukovicia był na posterunku.
64' - Butko do van der Harta. Piłka adresowana do Jóźwiaka, ale legioniści odczytali te zamiary.
64' - Teraz akcja 4 na 3 w wykonaniu gospodarzy. Marchwiński strzelił z prawej strony, ale Majecki zdołał wybić na róg.
65' - Rzut rożny... podbita piłka przez Martinsa i.. poprzeczka! Sporo szczęścia mieli teraz legioniści.
65' - Zmiana Lech: Timur Żamaletdinow Christian Gytkjaer
65' - Najlepszy strzelec Lecha zameldował się na murawie. Dariusz Żuraw wysyła jasny sygnał.
67' - Kolejne ostrzeżenie dla legionistów. Butko w pole karne, ale żaden z kolegów nie zdołał oddać strzału.
68' - Zmiana Legia: Andre Martins Bartosz Slisz
68' - Pierwsza zmiana w szeregach Legii.
69' - Niedokładność po stronie gospodarzy. Złe podanie w środkowej strefie boiska.
69' - Slisz, Luquinhas, ale szybko przerwana akcja.
70' - Marchwiński idzie do końca, ale Lewczuk był tuż obok. Doświadczony legionista nie dopuścił do stworzenia zagrożenia pod bramką Majeckiego.
71' - Za chwilę na boisku pojawi się Mateusz Cholewiak.
71' - Jednak póki co Luquinhas, podanie do Vesovicia, który huknął z dystansu! Obronił to van der Hart! Ulalalalala!
72' - Tymczasem Luquinhas leży na murawie... Ucierpiał po akcji z Jóźwiakiem.
72' - Żółta kartka: Kamil Jóźwiak (Lech)
73' - Tymczasem Karbownik, Gwiliado Antolicia na lewą stronę... Antolić wszedł do środka, uderzył, ale minimalnie chybił! Szkoda.
74' - Legioniści nie dali radę wyjść z własnej połowy. Wręcz przeciwnie... To Butko, Jóźwiak, podanie w pole karne, ale gracze w czarnych strojach zdołali przerwać ten atak.
75' - Zmiana Legia: Walerian Gwilia Mateusz Cholewiak
75' - Zmiana Lech: Karlo Muhar Jakub Moder
75' - Komplet zmian wykorzystany przez Dariusza Żurawia. Aleksandar Vuković ma jeszcze jednego jokera w rękawie.
76' - Do końca kwadrans. Lech musi przyspieszyć, otworzyć się, żeby poszukać swojej szansy.
76' - Moder.. kontakt z piłką, zagranie do środka szesnastki, ale legioniści wybili na róg.
77' - Mocne zagranie z narożnika.. Za mocne.
77' - Luquinhas z Cholewiakiem ruszyli z akcją. Cholewiak zakręcił w polu karnym. Butko patrzy co się dzieje, ale oberwał piłką po nodze i jest tylko rzut rożny.
78' - Dośrodkowanie w pole karne, ale lechici oddalają zagrożenie i ruszają z kontrą...
78' - Akcja Lecha lewą stroną i Vesović uciekał się do faulu na Moderze!
79' - Lewa strona, na wysokości pola karnego Legii. Rzut wolny dla gospodarzy.
79' - Moder uderza, ale prosto w mur. Jeszcze Tiba kończy akcję. Majecki od bramki.
81' - Żółta kartka: Radosław Majecki (Legia)
81' - Majecki ujrzał pierwszą kartkę w tym sezonie. Za bardzo ociągał się ze wznowieniem gry.
82' - Na spalonym Pekhart.
83' - Gytkjaer, piłka strącona w kierunku Jóźwiaka, ale zawodnik Lecha został osaczony.
83' - Jeszcze Jóźwiak. Tym razem huknął z 17 metrów, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
83' - Piłka adresowana do Cholewiaka, ale był przy nim Butko.
83' - Żółta kartka: Djordje Crnomarković (Lech)
84' - Ruszają z atakiem legioniści. Vesović i kumple. Czekają kiedy poda do Luquinhasa lub wypuści Pekharta, ale nic z tego. Był faulowany przez przeciwnika.
84' - Rzut wolny dla Legii. Dobra odległość dla Antolicia, żeby pokusić się o strzał.
85' - Tak jest. Bezpośredni strzał Chorwata. Niestety prosto w ręce van der Harta.
85' - Tymczasem kibice Legii odpalili pod stadionem Lecha fajerwerki :)
86' - Akcja Lecha, legioniści odzyskują piłkę, ale nie cieszyli się z posiadania zbyt długo.
87' - Moder schodzi do prawej flanki. Chciał podawać w pole karne, ale tam nie było jego kolegów. Majecki wznowi od bramki.
87' - Lech w posiadaniu. Legioniści czekają co zrobią rywale i umiejętnie się ustawiają.
88' - Podanie Puchacza do Jóźwiaka i zawodnik Lecha był faulowany przez Lewczuka. Tym samym będzie szansa dla gospodarzy.
88' - Moder zrobił rozbieg, huknął i... piłka poszybowała w kierunku trybun.
89' - Dobrze Slisz w destrukcji.
90' - Jeszcze Lech. Mają coraz mniej czasu. A Legia? Skoncentrowana.
91' - Butko na prawej stronie, ale Cholewiak go wytrącił. Ruszył były gracz Śląska, ale sam stracił piłkę na rzecz Satki.
91' - Sędzia dolicza jeszcze 6 minut.
92' - Rozpędza się Karbownik. Podje do Luquinhasa, ale był faulowany przez Crnomarkovicia. To powinna być druga żółta kartka!
93' - Luquinhas podniósł się z boiska, będzie mógł kontynuować grę.
93' - Sekundy lecą, Antolić patrzy komu podać.
93' - Vesović przy piłce. Szanujemy futbolówkę, choć rywale naciskają.
94' - Karbownik zszedł do środka, zrobiło się gęsto, więc podał do Jędrzejczyka. Strzał! Obok celu.
94' - Zmiana Legia: Luquinhas William Remy
94' - I jeszcze ostatnia zmiana na koniec spotkania.
95' - Puchacz! Zamknął akcję petardą obok celu! Było groźnie przez chwilę.
96' - Gdyby Puchacz włożył choć ułamek umiejętności w precyzję zamiast siłę, to kto wie... A tak, za chwilę komplet punktów pojedzie do Warszawy.
96' - Jóźwiak jeszcze wybłagał rzut wolny po starciu z Pekhartem.
97' - Van der Hart do środka. Remy rusza z piłką, faulowany przez Puchacza...
97' - Żółta kartka: Tymoteusz Puchacz (Lech)
97' - Ostatnia próba legionistów i...
97' - Koniec meczu!

Koniec! Legia wygrywa w Poznaniu i ma 8 punktów przewagi nad drugim Piastem, który wygrał dziś z Wisłą Kraków. Ekipa Aleksandara Vukovicia zagrała umiejętnie, mądrze, potrafiła stwarzać sobie sytuacje i jednocześnie rozbijać ataki gospodarzy.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na więcej z meczu na Legionisci.com.