21 Rafael Lopes 50'
Dominik Holec 28
72' Fran Tudor 7
Daniel Mikołajewski 81
44' Andrzej Niewulis 6
Petr Schwarz 17
57' Daniel Bartl 27
Igor Sapała 10
Marko Poletanović 20
David Tijanić 43
46' Ivi Lopez 11
Vladislavs Gutkovskis 21
Branislav Pindroch 1
Ben Lederman 8
Wiktor Długosz 16
72' Piotr Malinowski 13
44' Jarosław Jach 33
72' Daniel Szelągowski 14
Ioannis Papanikolaou 15
57' Patryk Kun 23
72' 46' Marcin Cebula 77

Powrót na zwycięską ścieżkę

Legia przerwała niechlubną serię dwóch porażek z rzędu, pokonując w sobotni wieczór na własnym stadionie Raków Częstochowa. W pierwszej połowie do siatki gości trafił Luquinhas, a w drugiej Tomas Pekhart, który pewnie wykorzystał rzut karny. Gospodarze kontrolowali to, co działo się boisku i zasłużenie zgarnęli tego dnia komplet punktów.

Pierwszą dobrą okazję miał Raków. W 9. minucie gry z rzutu wolnego szczęścia spróbował Ivan Lopez, ale na szczęście Legii trafił jedynie w mur. Na odpowiedź mistrzów Polski nie trzeba było długo czekać. Kwadrans po pierwszym gwizdku w polu karnym przeciwnika znalazł się Filip Mladenović, który zamiast do siatki ucelował piłką jednego z kolegów drużyny. Sędzia początkowo przyznał nawet stołecznego klubowi rzut karny, ale po analizie VAR słusznie zauważył, że to Tomas Pekhart dotknął piłki ręką w szesnastce klubu z Częstochowy. Kolejne kilkanaście minut to stopniowe powiększanie przewagi przez gospodarzy. W 22. minucie Bartosz Kapustka kopnął piłkę po ziemi i czujny był Dominik Holec. Bramkarz Rakowa równie dobrze spisał się kilka minut później, gdy okazał się lepszy od Luquinhasa. Brazylijczyk wykorzystał nieco więcej miejsca przed polem karnym i kiedy był zupełnie nieatakowany przez przeciwników chciał technicznym strzałem zaskoczyć bramkarza Rakowa.

W 29. minucie podopieczni Czesława Michniewicza wreszcie dopięli swego! Futbolówkę na prawej stronie dostał Paweł Wszołek, który dobrze zabrał się z nią i dośrodkował tuż przed pole karne rywali. Tam nabiegał już Luquinhas, a że Brazylijczyk nie zwykł marnować takich okazji, to po chwili mógł cieszyć się ze zdobytego gola. Częstochowianie mieli tego dnia wyraźne problemy z budowaniem akcji w ofensywie. Legionistom stwarzanie zagrożenia przychodziła zdecydowanie łatwiej. W 36. minucie z daleka strzelił Andre Martins i tym razem Holec zdołał sparować lecącą piłkę do boku. Jeszcze przed przerwą dobrą okzję miał Tudor, kiedy będąc w polu karnym pojedynek z nim wygrał Boruc. Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem przewagi "Wojskowych". Gospodarze grali zdecydowanie lepiej niż przed tygodniem, dzięki czemu zasłużenie prowadzili z przeciwnikami.

Na drugą połowę Legia wyszła dodatkowo zmotywowana. Gospodarze chcieli za wszelką cenę zdobyć drugiego gola, który uspokoiłby trochę ich poczynania. Kilka minut po przerwie blisko było podwyższenia prowadzenia przez Pekharta. Czech fantastyczną przewrotką był o krok od pokonania Holca, ale ten popisał się bardzo dobrą interwencją na linii. Zachowanie najlepszego strzelca Legii w polu karnym zasługiwało na wielkie słowa pochwały. Gdyby piłka wpadła wtedy do siatki, to z całą pewnością byłoby to jednego z najładniejszych trafień Czecha w jego piłkarskiej karierze. Po godzinie gry do dalekiego podania dopadł Mladenović. Serb przy próbie jej przyjęcia został sfaulowany przez Tudora i arbiter po konsultacji z asystentami VAR wskazał na "wapno". Do wykonania jedenastki podszedł niezawodny w tym stałym fragmencie gry Pekhart, który pewnym uderzeniem nie dał szans Dominikowi Holcowi. Tym samym napastnik przerwał swoją niemoc trwającą 220 minuty.

Ostatni kwadrans spotkania to pojedyncze zrywy Rakowa, który chciał strzelić Legii kontaktowego gola. Po jednej z oskrzydlających akcji bliski szczęścia był wprowadzony jeszcze w pierwszej połowie Jarosław Jach. Gdyby obrońca nie był spóźniony po wrzutce ze skrzydła, to wpakowałby piłkę do pustej bramki. Niebawem swoją szansę miał jeszcze kapitan gości - Igor Sapała. Piłkarz Rakowa dostał futbolówkę przed polem karnym, lecz jego strzał minął lewy słupek bramki Artura Boruca. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie i mistrzowie Polski mogli cieszyć się ze zdobytego kompletu punktów.

Minuta po minucie

15:20 - Witamy z sobotnie popołudnie! O godzinie 20:00 piłkarze Legii wybiegną na boisko w czerwonym komplecie strojów i zmierzą się z Rakowem Częstochowa.
15:22 - Według naszych informacji w składzie Legii możliwych jest kilka zmian. Na prawej obronie za Josipa Juranovicia może zagrać Artur Jędrzejczyk, a zamiast Igora Lewczuka zobaczymy Mateusza Wieteskę. Na pozostałych pozycjach zagrają ci, których oglądaliśmy w Bielsku-Białej.
18:33 - Potwierdził się wyjściowy skład, który anonsowaliśmy od rana w zapowiedzi meczu.
19:00 - Zdaniem wielu ekspertów to Raków Częstochowa, obok samych piłkarzy Legii Warszawa jest głównym rywalem naszego klubu do mistrzowskiego tytułu. Rywale wydają się być poukładaną organizacją, w której każdy ruch jest przemyślany. Niemniej jednak dziś skupimy się na boisku. W przypadku wygranej, legioniści odskoczą ekipie Marka Papszuna na 4 punkty. W przeciwnym razie, zapowiada się emocjonująca walka o ligowy prymat.
19:03 - Tomas Pekhart jest niekwestionowanym liderem pod względem zdobytych bramek. To jest w Legii główną maszyną do strzelania. W zespole Rakowa akcenty są rozłożone na kilku graczy. Po pięć ligowych trafień mają Gutkovskis, Lopez. Tuż za nimi po 4 bramki mają Schwarz oraz Tijanić. Wniosek? Stołeczna defensywa będzie musiała być w pełni skoncentrowana.
19:12 - Raków zawdzięcza wysoką lokatę nie tylko dobrej postawie u siebie, ale również na wyjeździe. Częstochowianie przegrali tylko raz na boisku rywala. W pozostałych potyczkach po trzy razy wygrywali i remisowali. Z kolei trzykrotnie to legioniści... zdążyli u siebie przegrać w tym sezonie.
19:37 - Z jednej strony skład Legii jest awizowany jako jedenastka ustawiona według schematu 3-4-3. Jednak patrząc na personalia, wybrańcy Czesława Michniewicza będą mogli płynnie przejść do formacji 4-5-1.
19:50 - Murawa pustoszeje. Zawodnicy już w szatni. Ostatnie słowa otuchy, koncentracja i zaraz ruszą na boisko.
19:55 - Prezentacja składów obu ekip.
19:59 - Ruszyli! "Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim..."
20:00 - Są również gracze Rakowa.
20:02 - Legia zagra w trzecim, nowym komplecie. Czerwono-burgundowym. Natomiast Raków cały na biało.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Sędzia Paweł Gil dał znać. Gramy! Rozpoczęli gracze Rakowa.
2' - Tijanić, prawa strona boiska. Częstochowianie w ataku. Wrzutka w pole karne, ale legioniści poradzili sobie z atakiem gości.
4' - Rzut wolny dla Legii. Daleko od celu, ale Andre Martins ze Sliszem gotowi. Portugalczyk wrzuca w pole karne na prawą stronę, ale goście są czujni w defensywie. Mamy rzut rożny.
4' - Mladenović z narożnika boiska... Zbyt mocno zakręcił. Futbolówka spadła na górną siatkę.
6' - Tijanić próbuje sforsować obronę Legii. Jest przy nim Jędrzejczyk, włączył się Wszołek i to właśnie pomocnik gospodarzy został poszkodowany w tej akcji.
6' - Luquinhas do Jędrzejczyka. Pokazał się Kapustka. Do celu daleko, ale częstochowianie nie próżnują. Strata legionistów. Jednak goście nie cieszyli się z posiadania zbyt długo.
8' - Mladenović, Hołownia do Wieteski, Jędrzejczyk i cyk do przodu. Ruszył Kapustka, ale nie poradził sobie z rywalem u boku. Raków przy piłce.
9' - Tymczasem Schwarz.. Piłka w środkowej strefie boiska. Tijanić już prowadzi piłkę, rusza w kierunku pola karnego i Kapustka uciekł się do przewinienia. Rzut wolny.
9' - Ivan Lopez gotowy do wykonania stałego fragmentu gry. Bezpośrednie uderzenie. Prosto w mur!
10' - Jeszcze nie koniec, Niewulis uderza z 10. metrów, ale spokojnie... Był na spalonym.
11' - Boruc w kierunku Pekharta. Nie było faulu na Czechu. Przyjezdni w posiadaniu, ale legioniści nie mają zamiaru stać i przyglądać się na poczynania przeciwników.
13' - Poletanović... Środek boiska, ale będąc pod naciskiem legionistów, musiał oddać kolegom. Rozegranie przez blok obrońców. Piłka do Tudora i... aut dla gospodarzy.
14' - Ajajajaj! Dobra akcja legionistów. Akcja z prawej strony boiska. Jeszcze zawodnik gości trącił futbolówkę. Mladenović dopada, uderza z bliskiej odległości, ale był Schwarz, był Pekhart i to właśnie... Czech oberwał piłką od kolegi! Szkoda.
16' - Podanie do Pekharta, który z pierwszej piłki zagrywa do Luquinhasa. Akcja przerwana, aut, ale to legioniści dyktują warunki w tym momencie.
17' - Tymczasem Boruc... Musiał wybijać,. Trochę przypadkowości na połowie legionistów.
17' - Tijanić rusza do piłki, ale Martins fauluje go w kole.
19' - Ajajajaj. Tudor wykorzystał błąd Hołowni. Zagrał w środek pola karnego, dosłownie na piąty metr, ale... akcja nie kończy się strzałem. Ivan Lopez nie trafia w piłkę! Legioniści wychodzą obronną ręką!
20' - Trwa przeciąganie liny. Raków w środkowej strefie, niby przy piłce, ale legioniści nie odpuszczają.
21' - Lopez przed polem karny, ale był Kapustka z Wszołkiem.
21' - Żółta kartka: Igor Sapała (Raków)
22' - Luquinhas do Kapustki... Ten wstrzelił po ziemi, gdzie nabiegał Pekhart. Jednak przytomny był Holec!
22' - Tymczasem Hołownia, Slisz... Piłka oddana do Mladenovicia, którego wyciął Tudor tuż przed linią pola karnego. Lewa strona boiska.
23' - Martins gotowy. Przed nim dwuosobowy mur. Będzie wrzutka, będzie szukanie głowy Pekharta...
24' - Dobre, mocne zagranie, ale nie Pekhart, a Niewulis sięgnął głową. Jeszcze nie koniec... Luquinhas strzelił z dystansu, ale Holec był na posterunku.
25' - Jeszcze raz Luquinhas. Ładnie zwiódł rywala i uderzył z dystansu. Holec ponownie czujnie między słupkami.
26' - Mladenović, Kapustka... Robi się groźnie pod bramką Rakowa. Kapustka zagrywa w kierunku Pekharta, ale niestety za jego plecy. I po zagrożeniu...
28' - Ivan Lopez ładnym podaniem uruchamia Gutkovskisa, który ruszyłby sam na sam z Borucem. Jednak doświadczony bramkarz ruszył, wyszedł przed pole karne i wybiciem oddalił zagrożenie.
29' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
29' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
30' - Tak jest!!! Kapustka zagrał do Wszołka, który zrobił to, co do niego należy. Zagrał precyzyjnie w pole karne, gdzie Luquinhas wpakował piłkę z bliskiej odległości! Legia 1. Raków 0!
31' - Próbował dwukrotnie z dystansu, ale dopiero strzał z 4-5 metrów dał mu radość. Luquinhas z pierwszym ligowym trafieniem w tym sezonie.
32' - fot. Woytek / Legionisci.com
34' - Akcja Rakowa... Tudor przy piłce, holuje, holuje... W decydującym momencie zagrał w pole karne, ale tam nie było jego kolegi z zespołu. Wznowi Boruc.
35' - Kolejna próba gospodarzy prawą flanką, ale tym razem piłka zaplątała się między nogami przeciwnika.
36' - Martins! Uderza z dystansu. Holec sparował do boku. Czaił się Pekhart, który chciał dopaść do piłki. Jednak Czech był na pozycji spalonej przy próbie uderzenia Portugalczyka.
37' - Slisz rzucił na prawe skrzydło, ale tym razem nie udało się stworzyć zagrożenia tą stroną boiska.
38' - Mladenović rozciągnął do Wszołka. Idzie mu z pomocą Jędrzejczyk.
38' - Hołownia do Wieteski i... Boruc w kierunku Pekharta. Niestety, skończyło się to stratą.
40' - Tijanić dziubnął w pole karne z prawej strony, ale Gutkovskis podbił ekwilibrystycznie. To nie mogło się udać.
41' - Gutkovskis przy piłce, obraca się i pada w polu karnym. Jednak sędzia Gil nie reaguje, nie widział, żeby Hołownia dopuścił się faulu. To nie koniec akcji. Jeszcze Schwarz próbował zaskoczyć Boruca. Bez powodzenia.
42' - Boruc! Zagotowało się pod bramką Legii. Bliska odległość, próba strzału, jakby z zaskoczenia, ale Boruc zachował się świetnie broniąc uderzenie Tudora.
43' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
44' - Wszołek miał dobry pomysł. Mocno zagrał w kierunku Pekharta, ale ten był szczelnie kryty. Piłka wybita przez rywala.
44' - Zmiana Raków: Andrzej Niewulis Jarosław Jach
45' - Trener Papszun nie poczekał na przerwę. Jest pierwsza zmiana w szeregach gości. Powód? Uraz Niewulisa.
46' - Sędzia doliczył jeszcze 2 minuty.
47' - Żółta kartka: Petr Schwarz (Raków)
47' - Jeszcze sędzia Gil sięgnął do kieszeni. Kapustka faulowany na lewej stronie boiska.
48' - Mladenović, Martins... Piłka adresowana w pole karne. Holec wznowi.
48' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Legia prowadzi 1-0, ale trzeba przyznać, że to są wyrównane zawody. Gospodarze próbowali częściej znaleźć drogę do bramki Rakowa, ale podopieczni Marka Papszuna nie przyglądali się biernie.

46' - Zmiana Raków: Ivan Lopez Marcin Cebula
46' - Początek drugiej połowy
47' - Gramy. Drugie 45 minut rozpoczęte przez legionistów.
47' - Jednocześnie trener Papszun dokonał kolejnej korekty w składzie. Na boisku pojawił się Marcin Cebula.
48' - Bartl, ale wypychany przez dwójkę legionistów.
50' - Martins przez środek do Mladenovicia. Jeszcze raz Martins, ale tym razem do Wszołka. Zagranie w pole karne, ale Pekhart! Ooo MATKO BOSKA !!! Przewrotką uderzył, ale Holec obronił strzał Czecha z bliskiej odległości!
50' - Ależ szkoda, że Słowak nie puścił tego strzału. Byłoby coś fantastycznego, gdyby Pekhart cieszył się z TAKIEJ bramki!
51' - Odpowiedź Rakowa. Cebula wchodzi z prawej strony, zagrywa spod linii, ale legioniści czekali już na piłkę.
51' - Zmiana Legia: Andre Martins Rafael Lopes
55' - Tymczasem Legia w ataku. Wszołek prawą stroną, schodzi do pola karnego, ale tym razem zamiast podawać, zdecydował się na strzał lewą nogą. Jednak piłka poszybowała nad poprzeczką.
55' - Tijanić do Tudora, który obił plecy Mladenovicia i to będzie rzut rożny dla przyjezdnych.
56' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
56' - Schwarz z narożnika boiska. Dośrodkowanie w pole karne... Głową uderza Gutkovskis, a raczej podbija piłkę, bo nie można nazwać tego precyzyjnym strzałem. Boruc.
57' - Raków na połowie legionistów... Rywale próbują przejść prawą flanką, ale gęsto jest od legionistów.
58' - Tudor w pole karne do Gutkovskisa. Poszedł do końca, ale mimo wszystko nie zdołał skierować piłki do siatki!
59' - Zmiana Raków: Daniel Bartl Patryk Kun
59' - Szuka, szuka, oj szuka Marek Papszun. Trzecia zmiana w jego wykonaniu.
60' - Jach z Cebulą próbowali rozmontować obronę Legii, ale zabrakło dokładności i zimnej krwi przy wymianie podań.
61' - Cebula próbuje nadać rytmu w grze Rakowa, ale Jędrzejczyk i spółka robią swoje. Kolejny raz akcja rywali zgaszona.
62' - Rafael Lopes, Slisz... Rozrzucenie na lewą stroną, ale tym razem nawet nie wrzuciliśmy w pole karne. Jeszcze Legia siedzi na połowie Rakowa.
63' - Kapustka do Mladenovicia w pole karne i... to był faul! Tudor z przewinieniem.
64' - Z jednej strony był gwizdek arbitra w pierwszej chwili, ale teraz potrzebne jest wsparcie z wozu.
64' - Jaka decyzja po analizie wideo? Pekhart gotowy mentalnie, żeby uderzyć na bramkę Holca.
65' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
65' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia) z karnego!
65' - Sędzia się upewnił w swej decyzji, a Tomas Pekhart pewnie uderzył z 11. metrów! Uderzenie nad ziemią, niemal w środek bramki. Legia 2. Raków 0!
67' - Wszołek z faulem na Kunie.
68' - Legioniści na połowie rywala. Kapustka próbuje kreować, rzucać piłki na lewo i prawo.
70' - Cebula... Potrzebna jest pomoc sztabu medycznego. Zawodnika Rakowa trzymał się za udo.
71' - Gości chwilowo w osłabieniu, ale zaraz będzie zmiana.
72' - Kapustka, Jędrzejczyk na prawej stronie. Faulowany przez Gutkovskisa.
73' - 20 minut do końca spotkania. Wydaje się, że tak grająca Legia dowiezie zwycięstwo do końca. Oby!
73' - Zmiana Raków: Marcin Cebula Daniel Szelągowski
73' - Zmiana Raków: Fran Tudor Piotr Malinowski
74' - Lopes faulowany przez Kuna. Przerwa na zmiany i może Legia zagrozi bramce gości.
74' - Kapustka w pole karne do Wszołka. Ładnie, technicznie. Wszołek do Wieteski, który uderza z bliskiej odległości. Sparował do boku i to jest rzut rożny.
75' - Dośrodkowanie z narożnika... Pojawił się Jędrzejczyk, który chciał uderzyć głową do celu. Nic z tego, to Holec wznowi grę.
76' - Ojojojoj! Jach był bliski szczęścia. Wrzutka z rzutu wolnego. Jach szedł do końca, próbował dziubnąć, ale nic z tego..
79' - Raków na połowie legionistów. Ekipa z Częstochowy szuka jeszcze bramki kontaktowej.
79' - fot. Woytek / Legionisci.com
80' - Lopes, Slisz do Hołowni. Mladenović do Luquinhasa. Kolejna próba, strzał. Piłka zmierzała pod poprzeczkę, ale Holec wyciągnął się i obronił uderzenie legionisty.
81' - Sapała z dystansu... Niecelnie, niezbyt mocno. Piłka skierowana prosto w bandy reklamowe.
86' - Wszołek z prawej strony... Legia mimo prowadzenia próbuje podwyższyć wynik.
86' - Kapustka w pole karne, ale gracz gości wybija głową.
87' - Żółta kartka: Rafael Lopes (Legia)
87' - Zawodnik Legii ukarany za faul na Malinowskim.
89' - Luquinhas do Mladenovicia... Zagranie w pole karne, gdzie nabiegał Pekhart. Już się składał do strzału, ale Jach wmieszał się w akcję i to po jego czuprynie przeszła futbolówka. Szkoda.
90' - Żółta kartka: Tomas Pekhart (Legia)
90' - Pekhart z Lopesem już mają po żółtej kartce, ale spokojnie. Obaj mają dopiero po dwa żółte kartoniki na koncie.
91' - Schwarz w narożniku. Brak zagrożenia pod bramką Boruca, ale jeszcze Kun nie ustaje. Jach idzie z pomocą i defensor Rakowa był faulowany.
92' - Poletanović z rzutu wolnego... Artur Boruc odbił piłkę. Czyste konto zachowane, choć Gutkovskis marzył o strzale.
92' - Sędzia doliczył 4 minuty.
92' - Zmiana Legia: Luquinhas Jakub Kisiel
93' - I to jest debiut w barwach Legii. Jakub Kisiel na boisku.
94' - Debiut debiutem, ale to Raków jest w grze i szuka honorowego trafienia. Nic z tego, bo legioniści są skoncentrowani do samego końca.
95' - Żółta kartka: Paweł Wszołek (Legia)
95' - Jeszcze Wszołek uciekał się do przewinienia na Kunie.
96' - Koniec meczu!

Koniec! Legia wygrywa z Rakowem i to jest zasłużone zwycięstwo. Widzieliśmy ładne akcje Kapustki i Wszołka, celne strzały i udane interwencje Boruca. Co istotne, odskakujemy częstochowianom na 4 punkty. Przed nami lider ze Szczecina. Walczymy dalej!
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na więcej na stronę główną Legionisci.com