Artur Boruc 1
Artur Jędrzejczyk 55
Mateusz Wieteska 4
Mateusz Hołownia 3
83' Kacper Skibicki 22
83' Andre Martins 8
Bartosz Slisz 99
Filip Mladenović 25
Bartosz Kapustka 67
79' Mahir Emreli 11
Luquinhas 82
Cezary Miszta 31
Kacper Tobiasz 59
83' Mattias Johansson 6
Joel Abu Hanna 23
Maik Nawrocki 17
Josue 27
Jakub Kisiel 63
83' Ernest Muci 20
Kacper Kostorz 30
79' Rafael Lopes 21
Techniczny: Olsid Ferataj (Albania)

Nie takie Bodø straszne. Emreli razy dwa!

W pierwszym meczu 1. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów Legia Warszawa wygrała 3-2 z FK Bodø/Glimt. Do przerwy Wojskowi prowadzili 2-1 po golach Luquinhasa i Mahira Emreliego, a po zmianie stron Azer dołożył kolejne trafienie. Rewanż zostanie rozegrany w środę, 14 lipca o godzinie 20 w Warszawie.

Mecz od środka boiska rozpoczął Mahir Emreli - było to pierwsze kopnięcie legionistów w sezonie 2021/22. Już w 3. minucie piłkarze z Warszawy wyszli na prowadzenie. Kacper Skibicki popisał się świetnym zagraniem ze skrzydła po ziemi w pole karne. Do futbolówki nie doszedł Emreli, jednak na dalszym słupku czyhał Luquinhas. Brazylijczyk z łatwością wpakował piłkę do siatki Norwegów. Legia nie zwalniała tempa, gdyż kilka minut później Bartosz Kapustka wpadł w szesnastkę rywali i swój rajd wykończył strzałem. Ostatecznie Nikita Chajkin popisał się skuteczną interwencją.

Z biegiem czasu podopieczni Czesława Michniewicza nieco gubili się w defensywie, przez co Norwegowie kilkakrotnie zdołali stworzyć niebezpieczeństwo, jednak ich akcjom często brakowało wykończenia. W 25. minucie Wojskowi ładnie uwolnili się po ataku FK Bodø/Glimt, jednak strzał z dystansu Mahira Emreliego bez problemów wybronił golkiper gospodarzy. Kilkadziesiąt sekund później Azer miał jeszcze lepszą okazję do zdobycia debiutanckiej bramki - otrzymał dobre podane od "Luqiego", jednak na 30. metrze zatrzymała go odważna interwencja Nikity Chajkina. Chwilę później byliśmy świadkami pięknej akcji Legii, którą strzałem w kierunku bliższego słupka zakończył Kacper Skibicki. Szkoda, że młodemu zawodnikowi nie udało się pokonać bramkarza.

W 40. minucie fantastyczną pracę w środku pola wykonał Bartosz Kapustka, dzięki czemu stworzył dogodną okazję Luquinhasowi, który jednak przestrzelił. Po chwili "Kapi" huknął z dystansu, ale tym razem dobrą interwencją popisał się bramkarz, który sparował piłkę poza linię końcową. Rzut rożny wykonał Filip Mladenović, piłka po odbiciu się od obrońcy szczęśliwie wylądowała pod nogami Mahira Emreliego, który praktycznie z linii bramkowej umieścił ją w siatce. Dla azerskiego snajpera było to debiutanckie trafienie z "eLką" na piersi. Tuż przed końcem pierwszej połowy FK Bodø/Glimt zdobyło bramkę kontaktową. Piłka po dośrodkowaniu spadła na głowę Erika Botheima, którego nie upilnował Kacper Skibicki. Młody gracz był zajęty śledzeniem toru loty piłki i nie zauważył nabiegającego rywala.

Po zmianie stron pierwsi do głosu doszli Norwedzy. Defensywa legionistów łatwo dała się ograć rywalom, jednak na szczęście piłka po strzale Pernambuco wylądowała na trybunach. Już po chwili miała miejsce kolejna groźna sytuacja miejscowych, ale Legię uratował Artur Boruc. Ataki Bodo trwały w najlepsze, tym razem o strzał z dystansu pokusił się Pernambuco, jednak Brazylijczyk ponownie chybił.

Spod opresji udało się wyjść Legii w 57. minucie. Mahir Emreli napierał na golkipera, przez co ten trafił futbolówką w azerskiego snajpera. Ostatecznie piłka wypadła poza linię końcową. Po godzinie gry błąd defensora wykorzystał Mahir Emreli, który stanął oko w oko z Nikitą Chajkinem. Azer ze spokojem wykończył akcję precyzyjnym strzałem, podwyższając tym samym prowadzenie warszawskiego zespołu. Bramka dodała skrzydeł legionistom, którzy częściej naciskali na rywali. W 68. minucie Mahir Emreli uderzył zza pola karnego, jednak golkiper poradził z sobie z lekkim strzałem po ziemi.

78. minuta przyniosła trafienie kontaktowe dla gospodarzy. Kacper Skibicki przegrał pojedynek na skrzydle z rywalem, po czym ten posłał futbolówkę w kierunku dalszego słupka. Filip Mladenović nie przypilnował Pernambuco, który skarcił "Wojskowych". Później widzieliśmy dużo walki, a po ostrym faulu na Luquinhasie boisko z czerwoną kartką opuścił Morten Konradsen. W doliczonym czasie gry Mladenović huknął zza pola karnego, jednak futbolówka minęła bramkę od zewnętrznej strony. Legioniści zdołali utrzymać skuteczny wynik do ostatniej minuty, dzięki czemu zapewnili sobie przewagę przed rewanżem, który odbędzie się za tydzień w Warszawie.

Minuta po minucie

16:45 - Dzień dobry! Do pierwszego meczu Legii Warszawa w nowym sezonie pozostała nieco ponad godzina.
16:46 - W składzie Wojskowych nie ma żadnych zaskoczeń. Dolegliwości Kacpra Skibickiego okazały na szczęście nie okazały się na tyle groźne, żeby wypadł z wyjściowej jedenastki.
Przed meczem legioniści spacerowali ulicami Bodo.
Legia zagra dziś w białym komplecie strojów. Gospodarze na żółto.
Polecamy dużą garść informacji przedmeczowych: 1) Konferencja trenera Legii 2) Konferencja trenera B/G 3) Wszystko o rywalu Legii 4) Bodo/Glimt kibicowsko
17:56 - Piłkarze wychodzą już na boisko.
17:57 - Kibice gospodarzy z flagami i transparentem. Potwierdziły się prognozy - pada deszcz.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Ruszyli! Rozpoczęli legioniści, a konkretnie Mahir Emreli, dla którego to debiut w koszulce z eLką na piersi.
3' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
3' - Dobry przechwyt Wieteski w środku pola
3' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
3' - GOOOOOOOOL!! Znakomity początek w wykonaniu Legii. Piłkę ze skrzydła w pole karne dograł Skibicki, Emreli nie sięgnął piłki, a Luquinhas zakończył akcję strzałem z bliskiej odległości.
5' - Przy linii bocznej faulowany Luquinhas.
5' - Legionista opatrywany przez medyków, ale będzie gotowy do dalszej gry.
6' - Berg górą zagrał w pole karne Legii, ale za mocno i od bramki rozpocznie Artur Boruc.
8' - Kolejny raz na środku boiska dobrze poradził sobie Wieteska.
9' - Skibicki zagrał w pole karne do Kapustki, który uderzył z ostrego kąta, ale bramkarz zdołał odbić piłkę.
11' - Legioniści teraz spokojnie budują akcje od tyłu i czekają aż większa liczba zawodników rywali znajdzie się na połowie Legii.
11' - Następnie posyłana jest długa piłka do wahadłowego, tak jak teraz do Skibickiego, który zrobił na początku bardzo dobre wrażenie.
11' - Dośrodkowanie Skibickiego, ale nikt nie sięgnął futbolówki.
13' - Bartosz Slisz faulowany przy własnym polu karnym.
14' - Dośrodkowanie w pole karne Legii. Spokojnie piłkę złapał Boruc.
15' - Na spalonym Lasse Nordas.
19' - Piłka wstrzelona w pole karne Legii. Po kilku rykoszetach na szczęście trafiła w ręce Artura Boruca. Widać było, że mokra murawa jest bardzo szybka i utrudnia grę.
20' - Legia cofnięta całą drużyną na własną połowę, gdy piłkę rozgrywają gospodarze.
22' - Nieco groźniej pod bramką Legii, ale dobrze radzą sobie stoperzy.
22' - Faulowany Emreli.
23' - Nieprzepisowo na środku boiska powstrzymywany Luquinhas, który minął dwóch rywali.
25' - Strata Andre Marinsa w środku boiska, ale Bodo nie ruszyło z kontrą, przez co Wojskowi zajęli swoje pozycje obronne. W tym spotkaniu bronimy się ustawieniem 5-4-1.
25' - Żółta kartka: Brede Moe (Bodø/Glimt)
26' - Strzał Emreliego z ok 25 metrów bez problemu broni Nikita Chajkin.
28' - Długa piłka Luquinhasa do Emreliego. Napastnik ładnie ją opanował ,ale bramkarz B/G wyszedł daleko za pole karne i zdołał zablokować legionistę.
30' - Bardzo ładna kombinacyjna akcja Legii. Luquinhas do Kapustki, ten prostopadle w pole karne do Skibickiego. Młody zawodnik zdecydował się na strzał, który bramkarz odbił na rzut rożny!
31' - Dośrodkowanie z rożnego Andre Martinsa wypiąstkował bramkarz.
31' - Groźna kontra gospodarzy. W pewnym momencie wydawało się, że atakowali w trzech na jednego, ale decydujące podanie było za mocne i wyłapał je Boruc.
34' - Boruc wyłapał dośrodkowanie i na dodatek był faulowany.
34' - Tym razem nieprzepisowo przez Saltnesa Andre Martins.
35' - Bardzo dobry wślizg Mateusza Hołowni przy linii bocznej.
39' - Przerwa w grze, bo urazu doznał Fredrik Andre Bjørkan.
41' - Prostopadła piłka Kapustki w pole karne do Luquinhasa ale niecelnie uderzał Brazylijczyk.
41' - Chwilę później mega błąd popełnili gospodarze i strzał zza pola karnego oddał Kapustka, ale bramkarz zdołał go wybić na rzut rożny.
41' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
41' - Strzelec gola: Mahir Emreli (Legia)!
42' - Po rzucie rożnym wykonanym przez Mladenovicia błąd popełnił obrońca Bodo, który źle odbił piłkę i z najbliższej odległości napastnik Legii wpakował ją do siatki!!!
42' - Zmiana Bodø/Glimt: Fredrik Andre Bjørkan Morten Konradsen
46' - GOL! FK Bodø/Glimt
46' - Strzelec gola: Erik Botheim (Bodø/Glimt)!
47' - No i niestety... bierna postawa Legii w obronie, piłka przeleciała Jędrzejczyka i spadła na głowę niepilnowanego Erika Botheima, który nie dał najmniejszych szans Arturowi Borucowi.
48' - Sędzia doliczył dwie minuty.
48' - Rzut rożny dla Bodo/Glimt.
48' - Koniec pierwszej połowy

Szkoda straconej bramki tuż przed przerwą, ale to dla legionistów żadna nowość...

45' - Zmiana Bodø/Glimt: Lasse Nordas Pernambuco
46' - Początek drugiej połowy
48' - Norwegowie w ataku pozycyjnym
50' - Mimo sporej liczby legionistów, Pernambuco dostał świetne podanie przed bramkę, jednak w bardzo dogodnej sytuacji fatalnie przestrzelił
51' - kolejna groźna sytuacja, Boruc piąstkował, potem jeszcze sytuację wyjaśnił Mladenović
52' - i znów piłka w pole karne, tym razem dobrze Hołownia
53' - Kapustka chciał prostopadłym podaniem uruchomić Emreliego, ale zagrał zbyt mocno
54' - Ostre wejście, faulowany Mladenović
55' - Łatwa strata legionistów w środku pola, Pernambuco oddał strzał z dystansu, na szczęście niecelny
56' - Zagranie Mladenovicia w pole karne, jednak nie było tam żadnego z legionistów
58' - Niedobre zagranie gospodarzy do własnego bramkarza, niewiele brakowało, żeby Emreli przejął piłkę
62' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
62' - Strzelec gola: Mahir Emreli (Legia)!
62' - Niespodziewany strzał z dużej odległości, ale Boruc był na posterunku
63' - GOOL! Dobre podanie od Skibickiego, jeszcze obrońca trącił piłkę, ale Emreli nie miał problemu z wykończeniem akcji
63' - Żółta kartka: Bartosz Kapustka (Legia)
65' - Nieudane dośrodkowanie Skibickiego i gospodarze rozpoczną od bramki
68' - Kapustka wypuścił Mladenovicia, ten doskonale dorzucił piłkę do Emreliego, ale jeden z obrońców zdjął mu ją z głowy
69' - W polu karnym leży jeden z legionistów, nikt nie reaguje, sędzia także to ignoruje
69' - Żółta kartka: Morten Konradsen (Bodø/Glimt)
70' - Zmiana Bodø/Glimt: Hugo Vetlesen Sebastian Tounekti
71' - Luquinhas bardzo mocno ucierpiał w starciu w polu karnym, długo opatrywany. Nie wiadomo czy wróci do gry
71' - Żółta kartka: Artur Boruc (Legia)
71' - Artur Boruc w końcu się doigrał i zobaczył kartkę za ciągłe opóźnianie gry
72' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
72' - Luquinhas wrócił na boisko i chyba wszystko jest w porządku z jego nogą
74' - Berg przejął piłkę i oddał strzał z dystansu. Futbolówka przeleciała ponad bramką
75' - Dziecinna strata Slisza, nieco nerwowo w polu karnym Legii
77' - Botheim dostał dobre podanie, obrócił się z piłką, jednak przestrzelił
79' - GOL! FK Bodø/Glimt
79' - Strzelec gola: Pernambuco (Bodø/Glimt)!
80' - Zmiana Legia: Mahir Emreli Rafael Lopes
80' - Dobra wrzutka w pole karne, Mladenović nie upilnował rywala i Pernambuco z ostrego kąta pakuje piłkę do siatki
82' - Kolejna groźna wrzutka, duże zamieszanie w polu karnym Legii, ale udało się opanować sytuację
82' - Druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona: Morten Konradsen (Bodø/Glimt)
83' - Bardzo ostre wejście, sędzia pokazał drugą żółtą kartkę i gospodarze będą kończyli mecz w 10
83' - Zmiana Legia: Kacper Skibicki Mattias Johansson
84' - Zmiana Legia: Andre Martins Ernest Muci
86' - Muci traci piłkę na własne połowie, na szczęście bez konsekwencji
89' - Zmiana Bodø/Glimt: Marius Lode Marius Høibraten
90' - Nieudane prostopadłe zagranie Kapustki
91' - Dośrodkowanie Mladenovicia, jeszcze Luquinhas... rzut rożny
91' - Sędzia doliczył 4 minuty
92' - Żółta kartka: Filip Mladenović (Legia)
92' - Bezsensowna żółta kartka za przedłużanie gry - Mladenović w ostatniej chwili zrezygnował z wykonywania tego rzutu rożnego
93' - Luquinhas bawi się piłką, ograł rywala jak dziecko
94' - Legioniści już spokojnie czekają na koniec spotkania
95' - Koniec meczu!

W pierwszym meczu 1. rundy el. Ligi Mistrzów Legia wygrała z Bodo/Glimt 3-2. Rewanż za tydzień w Warszawie. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje.

Relacja z trybun

Relacja z wyjazdu na koło podbiegunowe

Sporo czasu minęło, odkąd mogliśmy po raz ostatni wspierać nasz ukochany klub w wyjazdowym meczu europejskich pucharów. W ubiegłym sezonie wszystkie mecze eliminacyjne Legia rozgrywała przy Łazienkowskiej 3, a na dodatek odbyły się one bez udziału publiczności ze względu na decyzję UEFA. Nie inaczej miało być w tym roku. Tym razem europejska federacja uznała, że kibice gości nie są godni tego, by oglądać wyjazdowe mecze swoich drużyn w fazie eliminacjach. Pokazaliśmy jednak, że zakazy UEFA to jedno, a wyjazdy kibiców Legii to drugie.

Tym razem los rzucił nas bardzo daleko, bo w linii prostej z Warszawy do Bodo jest ponad 1700km. Od połowy czerwca trwało kombinowanie, jak dojechać na koło podbiegunowe. Sposoby docierania na miejsce były różne, często łączone i nie należały do najtańszych. Na dodatek niepewność związana z obostrzeniami covidowymi cały czas siedziała w głowach. Po kilku przesiadkach udało się jednak wszystkim dotrzeć do celu.

Bodo, które znajduje ok. 200 km na północ od granicy koła podbiegunowego, wszystkich zaskoczyło pogodą. Termometry wskazywały około 30 stopni, więc bluzy i kurtki poszły w odstawkę, a cały przedmeczowy czas minął nam na zwiedzaniu tego małego miasteczka i portu. Jako że białe noce powodują utratę poczucia czasu, to do hotelu wróciliśmy dość późno ;)

W dniu meczu na stadion ruszyliśmy całą grupą. Bilety udało się kupić wcześniej bez większych problemów. Ponadto żeby wejść na obiekt musieliśmy wykonać test na covid, który był darmowy. Cała ekipa bez wirusa, więc wszystko obyło się bez problemów.

Gdy rozbrzmiał pierwszy gwizdek, zaczęła się… ulewa i zimny arktyczny wiatr. Jedynym zdaniem: idealna pogoda na krótkie spodenki i koszulkę ;) Na trybunie było około 40 osób z flagą „Ultras Legia”. Swoją obecność zaznaczyliśmy głośnym jak na tyle osób i warunki „Jesteśmy zawsze tam…”. Szybko objęte prowadzenie dodało nam energii i robiliśmy swoje na trybunie. Doping był lekko rwany, ale jak zawsze na maksa. Pozdrowiliśmy zgody oraz w swoim stylu UEFA. Choć każdy był zmarznięty, to w dobrym humorze. Miejscowi wystawili ponad 100-osobowy młyn, wywiesili jedną flagę i machali flagami na kijach. W sumie mecz obejrzało ok. 2,5 tysiąca kibiców. Największa radość i szał były po bramce na 3-1, gdy strzelec gola świętował pod naszym sektorem. W tamtym momencie deszcz i mroźny wiatr nie miały już znaczenia.

Tradycyjnie na meczu poza granicami kraju zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Spotkanie zakończyło się wygraną Legii. Podziękowaliśmy piłkarzom za walkę, odśpiewaliśmy krótkie „Warszawa, Warszawa”… na dwa głosy i wróciliśmy do hoteli.

Czwartek stał pod znakiem powrotów do kraju, choć mimo niezbyt sprzyjającej pogody udało się jeszcze co nieco zwiedzić. Norwegia zaskoczyła pogodą pod każdym względem, ale także ciekawymi widokami. Naszej nielicznej grupie wyjazd na pewno zapadnie w pamięć.