65' Fran Tudor 7
Ioannis Papanikolaou 66
86' Ben Lederman 8
Patryk Kun 23
69' David Tijanić 43
77' Marcin Cebula 77
83' Sebastian Musiolik 9
Kacper Trelowski 12
77' Tomas Petrasek 2
Żarko Udovicić 31
86' Marko Poletanović 20
65' Mateusz Wdowiak 17
83' Jakub Arak 18
69' Ivi Lopez 11

Może innym razem...

Legia Warszawa po raz ósmy z rzędu przegrała mecz o Superpuchar Polski. Tym razem lepsi od gospodarzy okazali się gracze Rakowa Częstochowa, którzy zwyciężyli po rzutach karnych. Mistrzowie Polski znacznie lepiej zaprezentowali się w drugiej połowie gry, w której strzelili gola i doprowadzili do rzutów karnych.

Pierwsze kilkanaście minut zdecydowanie należało do piłkarzy Rakowa Częstochowa. W 10. minucie gry byli oni bliscy wyjścia na prowadzenie, kiedy po błędzie w wyprowadzeniu piłki Mateusza Hołowni i kontrze przeprowadzonej prawą stroną nieczysto wolejem sfinalizował akcję David Tijanić. Chwilę potem goście egzekwowali rzut rożny i po nim mogli już cieszyć się z pierwszego gola. Po wrzutce pojedynek główkowy wygrał Andrzej Niewulis, który zgrał do Frana Tudora, a ten z bliska pokonał Cezarego Misztę. Wyjątkowo zimny prysznic spadł na głowy legionistów, ale niestety nie otrzeźwiło to gospodarzy.

Już kwadrans po pierwszym gwizdku kolejna bardzo dobra sytuacja Rakowa. Po dalekim podaniu jednego z graczy Marka Papszuna przed własne pole karne wybiegł Miszta, ale niestety podał piłkę wprost pod nogi Marcina Cebuli. Pomocnik chciał uderzeniem z pierwszej piłki przelobować bramkarza Legii, jednak na szczęście uczynił to zbyt lekko. Zaraz potem golkiper z Warszawy uratował już swój zespół przed utratą gola, popisując się skuteczną interwencją. Raz jeszcze w polu karnym odnalazł się Tijanić, który spróbował mocnego strzału lewą nogą w krótki róg, lecz bramkarz mistrzów Polski stanął na wysokości zadania.

Dopiero w 38. minucie Legia zmusiła do interwencji Vladana Kovacevicia. Po dośrodkowaniu z głębia pola walkę o piłkę wygrał Tomas Pekhart, z którego uderzeniem głową spokojnie poradził sobie bramkarz Rakowa. Tuż przed końcem pierwszej połowy najlepszy strzelec ligi poprzedniego sezonu ponownie doszedł do sytuacji strzeleckiej. Tym razem zabrakło mu już jednak precyzji. Pierwsze 45 minut upłynęło pod znakiem przewagi gości.

Zaraz po zmianie stron do ataku rzucili się już legioniści. W 50. minucie po podaniu z prawego skrzydła z pierwszej piłki mocno strzelił Rafel Lopes i Raków uratowała poprzeczka. Po godzinie gry po nieco przeciągniętej wrzutce w polu karnym odnalazł się wprowadzony kilka minut wcześniej Kacper Skibcki. Mocny wolej młodego pomocnika okazał się niestety niecelny. Wkrótce ten sam gracz chciał z dystansu zaskoczyć Kovacevicia. Ten był jednak czujny i pewnie złapał lecącą futbolówkę. Widać było, że mistrzowie Polski nastawieni byli dużo bardziej ofensywie. Starali się atakować pressingiem graczy Rakowa, którzy jednak umiejętnie się odgryzali i raz po raz zagrażali groźnymi kontrami.

W 77. minucie Raków wyszedł na dwubramkowe prowadzenie, ale analiza VAR pokazała, że to trafienie zostało zdobyte w sposób nieprawidłowy. W bramkowej akcji Sebastian Musiolik sfaulował Mateusza Wieteskę, chociaż trzeba przyznać, że defensor Legii z całą pewnością mógł zachować się lepiej i nie dopuszczać do stykowej sytuacji z rywalem. Kiedy wydawało się, że tego dnia wynik nie ulegnie już zmianie nadszedł doliczony czas gry. Josip Juranović dośrodkował piłkę ze skrzydła, te odbiła się w polu karnym od głowy jednego z rywali, zmyliła bramkarza, dzięki czemu Mahir Emreli z bliska wpakował ją do siatki. Azer kolejny raz wpisał się na listę strzelców, potwierdzając jak wiele daje nowej drużynie w ofensywie. Do ostatniego gwizdka sędziego nic się już nie zmieniło i zgodnie z regulaminem obejrzeliśmy rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonywali częstochowianie i to oni cieszyli się z triumfu. W drużynie warszawskiej Legii nie trafili Emreli (słupek) oraz Kapustka (bramkarz obronił).

Minuta po minucie

19:00 - Witamy z Łazienkowskiej 3! Za godzinę początek meczu o Superpuchar Polski. Frekwencja na razie nie zapowiqda się na zbyt okazałą...
19:01 - Trener Legii dokonał wielu zmian w składzie. Od pierwszej minuty zobaczymy zupełnie inną trójkę graczy w ataku. Debiut notuje Lindsay Rose, który zastępuje kontuzjowanego Artura Jędrzejczyka.
19:20 - Przed meczem na murawie pojawił się prezes PZPN Zbigniew Boniek i czule przywiał się z trenerem Legii Czesławem Michniewiczem.
Piłkarze obydwu zespołów wybiegli już na rozgrzewkę
Jeszcze Sen o Warszawie i za chwilę możemy zaczynać
Piłkarze wychodzą na boisko
Legia oczywiście na biało, Raków na czerwono-granatowo

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli goście
2' - Akcja Rakowa prawą stroną, dośrodkowanie z linii końcowej, bodajże Wieteska źle wybijał piłkę, ale Miszta opanował sytuację
4' - Niebezpiecznie pod bramką Legii, niepewna interwencja Hołowni, a następnie zderzenie Miszty z jednym z obrońców
5' - Zagranie do Lopesa, ten musiał walczyć przy linii bocznej o piłkę i mamy tylko aut
7' -
7' - Dobre zagranie Martinsa do Mladenovia, ale dośrodkowanie nie sięgnęło żadnego z legionistów
8' - Rzut rożny dla Legii
8' - Przy piłce Mladenović
8' - Pekhart nie sięgnął piłki i trzeba budować akcję od nowa
9' - Spora grupa kibiców Rakowa zasiadła dziś w sektorze gości, wszyscy w jednakowych koszulkach
10' - Hołownia wybija piłkę na rzut rożny
10' - GOL! Raków Częstochowa
11' - No i niestety... pierwsze uderzenie głową nieudane, ale dobitka okazała się skuteczna
12' - Jeszcze jeden! - niesie się z sektora gości
13' - Strzelec gola: Fran Tudor (Raków)!
15' - Faul Martinsa w środku pola, na razie tylko słowne ostrzeżenie
17' - Indywidualna akcja Cebuli, Martins ostatni dotknął piłkę i mamy rzut rożny
17' - Niecelny strzał Tijanicia
19' - Słabe dośrodkowanie Juranovicia i legioniści stracili piłkę. Nie na długo jednak, ale teraz budują atak pozycyjny
20' - Zła interwencja Miszty, który wybiegł poza pole karne i nogą wybił piłkę prosto do zawodnika Rakowa, który chciał go przelobować i trafić do pustej bramki. Na szczęście bramkarz Legii zdążył wrócić
21' - Dośrodkowanie w pole karne Legii i kolejny korner
21' - Wszyscy legioniści we własnym polu karnym, Miszta piąstkuje
22' - Próba dośrodkowania, jednak zawodnik Rakowa nie przejął piłki, a znalazłby się sam na sam z bramkarzem
23' - Znowu w ataku goście, Hołownia z Mladenoviciem poradzili sobie z odbiorem piłki, ale z wyprowadzeniem akcji było już znacznie gorzej
25' - Świetne zagranie do Cebuli, na szczęście ten miał problemy z przyjęciem piłki i ta padła łupem Miszty
25' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
26' - Muci uderzył z dystansu i mimo że się pośliznął i przewrócił przy tym strzale, piłka zmierzała w światło bramki
28' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
28' - Żółta kartka: Bartosz Slisz (Legia)
29' - Faul Slisza na połowie przeciwnika. Ucierpiał Tudor
30' - Nieudane dośrodkowanie Martinsa. Na razie Legia bardzo słabo prezentuje się w ofensywie
30' - Rzut rożny dla Legii
31' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
31' - Niezbyt dobre dośrodkowanie Lopesa z linii końcowej, bramkarz przejął piłkę
32' - Cebula chciał zagrać przed bramkę, ale piłkę wybił Rose
37' - rzut rożny dla Legii, tym razem z prawej strony, ale i tym razem bez wymiernego efektu
38' - Strzał Pekharta głową nie zaskoczył bramkarza Rakowa
39' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
40' - Hołownia faulował Tudora, ten zwija się z bólu
41' - Piłkarze, korzystając z chwili przerwy, uzupełniają płyny
41' - Trenerzy przekazują też swoje wskazówki
43' - Słabe wybicie Wieteski, piłka trafiła do przeciwnika, na szczęście poprawił Rose
43' - Na boisku leży Martins, ale wszystko już w porządku
44' - Żółta kartka: Lindsay Rose (Legia)
46' - Sędzia doliczył do pierwszej połowy 1 minutę
47' - Koniec pierwszej połowy

Jeszcze przed przerwą doskonałą sytuację zmarnował Pekhart. Wbiegał przed bramkę, dostał piłkę na głowę, jednak spudłował. Do przerwy Legia przegrywa 0-1

46' - Początek drugiej połowy
48' - Lopes próbował wyjść lewą stroną, ale akcję przerwał jeden z rywali
48' - Kompletnie nieudane uderzenie Pekharta głową
50' - Strzał Mladenovicia zza pola karnego zablokowany
50' - Dobre przejęcie Rose, strzał Lopesa i.... spojenie słupka z poprzeczką!
53' - We własnym polu karnym leży Rundić, ale piłkarze Rakowa grają już chyba na czas
54' - Slisz faulowal przeciwnika na własnej połowie, ale daleko od bramki
56' - Rzut wolny dla Legii, przy piłce Mladenović i Martins
57' - 4 zmiany w Legii
57' - Dobra interwencja Rose, było groźnie
57' - Zmiana Legia: Rafael Lopes Mahir Emreli
58' - Zmiana Legia: Bartosz Slisz Bartosz Kapustka
58' - Zmiana Legia: Ernest Muci Luquinhas
58' - Zmiana Legia: Lindsay Rose Kacper Skibicki
59' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
59' - Żółta kartka: Andrzej Niewulis (Raków)
59' - Faulowany wychodzący z akcją Emreli
60' - Dośrodkowanie na dalszy słupek, próbował jeszcze akcję zamykać Skibicki, ale jego strzał był niecelny
61' - Miszta wyszedł daleko, zderzył się z jednym z przeciwników i obydwaj leżą na murawie. Wyglądało groźnie
62' - Piłkarz Rakowa już się podniósł, Miszta nadal leży na murawie
63' - Boruc niemal gotowy do wejścia. Zobaczymy, czy konieczna będzie zmiana
65' - Zmiana Raków: Fran Tudor Mateusz Wdowiak
65' - Po dłuższej przerwie Miszta wraca do bramki
66' - Z bólu zwija się Martins
67' - Chyba jednak wszystko w porządku
68' - Awantura na boisku
68' - Żółta kartka: Marcin Cebula (Raków)
68' - Juranović mocno szarpany za koszulkę, sędzia sięgnął po kartkę, trochę jeszcze przepychanek, ale szybko udało się opanować sytuację
70' - Zmiana Raków: David Tijanić Ivan Lopez
72' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
72' - Ivi próbował oddać strzał, ale obrońcy Legii sobie poradzili
73' - Żółta kartka: Mateusz Hołownia (Legia)
73' - Teraz mamy faul i rzut wolny na korzyść Rakowa na linii pola karnego, tuż obok narożnika
74' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
74' - Na szczęście nie skończyło się bramką, ale ponownie Raków w ataku
76' - Nieudany strzał Mladenovicia i od bramki Raków
77' - Żółta kartka: Bartosz Kapustka (Legia)
77' - Niepotrzebna żółta kartka dla Kapustki za bezsensowne wykopanie piłki
77' - GOL! Raków Częstochowa
78' - Strzelec gola: Ivan Lopez (Raków)!
78' - Błąd obrońców, błąd bramkarza i Ivi podwyższa prowadzenie Rakowa..... 0-2
79' - Legioniści mocno dyskutują jeszcze z arbitrem i VAR! sędzia biegnie obejrzeć tę akcję
79' - Zmiana Raków: Marcin Cebula Tomas Petrasek
79' - czekamy na decyzję...
80' - sędzia długo ogląda tę akcję
80' - czekamy....
81' - Żółta kartka: Cezary Miszta (Legia)
81' - NIE MA GOLA
81' - GOL ANULOWANY!
81' - Jeszcze kilkanaście minut nadziei przed nami
82' - Wzmaga się doping przy Łazienkowskiej
82' - FOTOREPORTAŻ Z MECZU
82' - Widać też nerwowość na boisku, Raków gra wysokim pressingiem
83' - Zmiana Raków: Sebastian Musiolik Jakub Arak
84' - Zagranie w pole karne, dwóch legionistów się przewróciło, zamiast wykończyć akcję
86' - Jeden z piłkarzy Rakowa leży na boisku, pokazując, że ma skurcze, ale sędzia wstrzymał czas
86' - Zmiana Raków: Ben Lederman Marko Poletanović
87' - Legioniści nie odpuszczają, mocniej teraz atakują
88' - Zablokowany strzał Emreliego z dystansu
90' - Dośrodkowanie Mladenovicia, ale piłka nie spadła na głowę Pekharta
91' - Sędzia doliczył aż 10 minut
91' - Daleki wykop Miszty, jednak Emreli nie sięgnął piłki
91' - Prosta strata Kapustki w środku boiska
92' - Sporo nerwowości teraz na boisku, bo czasu do końca coraz mniej
92' - Luquinhas świetnie się przedarł, zagrał do Kapustki, ten jednak oddał słaby strzał
93' - Faulowany Skibicki tuż obok ławki rezerwowych Legii
93' - Martins świetnie zatrzymał kontrę Rakowa
93' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
94' - Świetne zagranie Juranovicia i Emreli z najbliższej odległości pakuje piłkę do siatki
97' - Świetnie w defensywie Emreli!!! Ratuje Legię przed stratą gola
98' - Wychodzi Emreli...
98' - zagranie do Mladenovicia, walka przy linii końcowej i niestety faul legionisty
99' - Jeśli ten rezultat się utrzyma, czeka nas seria rzutów karnych, bez dogrywki
100' - Jeszcze niecelny strzał Rakowa, ale będzie rzut rożny
100' - dośrodkowanie, Miszta piąstkuje... jeszcze Rakó
101' - jeden z piłkarzy Rakowa leży w polu karnym Legii, ale sędzia kończy drugą połowę

224' - Koniec meczu, ale zaczynamy rzuty karne!

Koniec meczu!

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na relację ze środowego meczu 2. rundy el. LM z Florą Tallin.

Relacja z trybun

Legia i Zagłębie, Zagłębie i Legia!

Trzy dni po meczu z Bodo/Glimt ponownie zawitaliśmy na Łazienkowską na spotkanie o Superpuchar Polski z Rakowem. Niestety, tym razem zainteresowanie meczem było zdecydowanie niższe i na stadionie zasiadło niecałe 11 tys. widzów. W przeciwieństwie do meczu z Norwegami, na trybunach zameldowała się grupa kibiców gości. Z kolei legioniści od samego rana świętowali 30-lecie zgody z Zagłębiem Sosnowiec.

Około godziny 8 na bocznym boisku Legii rozpoczął się turniej kibicowski, w którym brały udział legijne grupy i FC, jak również nasi zgodowicze, w tym oczywiście najwięcej drużyn Zagłębia. Na murawie najlepsi okazali się legioniści ze Szczecinka i Grójca, którzy wystawili wspólny skład. Po turnieju cała grupa zebrała się na trybunie kortów Legii, a przez kolejnych kilka godzin pozostałych do rozpoczęcia meczu miało miejsce umacnianie zgody na linii Legia - Zagłębie.

Niestety, jak się okazuje nowy system wpuszczania kibiców na stadion nie działa tak doskonale, jak wspominaliśmy przy okazji środowego meczu. Cały czas zdarza się sporo przypadków, że na bramkach nie działają bilety zakodowane w różnych formach. Miejmy nadzieję, że zostanie to poprawione jak najszybciej. Operator kiosków gastronomicznych z kolei twierdzi, że poprawiona została jakość usług cateringowych. Pozostaje nam wierzyć na słowo, ale cały czas oferta nijak się ma do tej, jaką - na razie niestety tylko przed stadionem - oferują food trucki. Oczywiście dotyczy to głównie Żylety, bowiem na pozostałych trybunach (Deyny czy strefach silver/gold) kibice mają od dawna dostęp do lepszej jakości żarcia.

Na stadion przychodzimy jednak nie po to, aby się najeść, a zedrzeć gardła. I z takim właśnie przekonaniem przybyliśmy w sobotni wieczór do naszej świątyni. Przy wejściu Nieznani Sprawcy prowadzili zbiórkę na oprawy. Z wyprzedzeniem zapełniał się również sektor gości - po raz pierwszy od dawna.

Kibice Rakowa do Warszawy przyjechali autokarami, choć mieli niemałe problemy z organizacją transportu, w czym przeszkadzała policja, zastraszając potencjalnych przewoźników. Ostatecznie częstochowianie przyjechali w 575 osób, w tym zaprzyjaźnieni fani Chemika Kędzierzyn-Koźle (12), Lechii Gdańsk (4) i Stomilu Olsztyn (2). Zajęli górną kondygnację sektora gości, gdzie wywiesili dwie flagi - "RKS Raków" i "Sikor" (poświęconą jednemu ze zmarłych kibiców).

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu miały miejsce pierwsze obustronne "uprzejmości". Bluzgi zaczął Raków, na co Żyleta odpowiedziała krótko: "Stare k... was rodziły" oraz "Od najmłodszych lat dotykał cię brat...". Także w trakcie meczu "uprzejmości" nie brakowało, choć przez większość czasu obie strony koncentrowały się na dopingu dla swoich drużyn. W naszym repertuarze było sporo pieśni zgodowych, ze względu na wspomniany jubileusz na linii Legia - Zagłębie. Tego dnia zresztą na trybunach obecni byli przedstawiciele wszystkich naszych zgód, w tym najliczniej reprezentowani sosnowiczanie - w ponad 200 osób.

"Legia i Zagłębie, Zagłębie i Legia" - niosło się z trybun. W pierwszej połowie na dwie trybuny wykonany został okrzyk "Oooo Zagłębie... oooo Sosnowiec", co wychodziło bardzo fajnie. Tę samą pieśń zainicjowała również trybuna Deyny. Niestety, to przyjezdni dość szybko mieli powody do radości, po tym jak ich gracze zdobyli bramkę. Stracony gol nie załamał nas i staraliśmy się dopingować jeszcze głośniej. Niedługo później fani śpiewali "Nasza Legia najlepsza w Polsce jest, pier... RKS, pier... RKS".

W drugiej połowie bardzo głośno i długo śpiewaliśmy "Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...", a następnie "Nie poddawaj się, ukochana ma...". Cały czas wierzyliśmy w szczęśliwe zakończenie. Nie zmieniła tego nawet druga bramka dla Rakowa, która po dość długiej weryfikacji VAR została na szczęście anulowana. Po jednej z interwencji w końcówce spotkania na boisku długo opatrywany był nasz młody bramkarz, a Żyleta skandowała głośno "Czarek Miszta". Kiedy sędzia doliczył 10 minut, ruszyliśmy już na maksymalnych obrotach - poziom decybeli był niesamowity, szczególnie biorąc pod uwagę naszą dość skromną liczbę tego dnia na Żylecie. W samej końcówce śpiewaliśmy przede wszystkim "Warszawska Legio, zawsze o zwycięstwo walcz!". I fanatyczny doping przyniósł efekt - legioniści doprowadzili do wyrównania. Wtedy zmieniliśmy repertuar na "Do boju Legio marsz, zwycięstwo czeka nas...". Piłkarze dążyli do strzelenia zwycięskiego gola, ale nie zdążyli i o wygranej decydować miały rzuty karne.

Te wykonywane były na bramkę przed naszą trybuną. W związku z tym staraliśmy się dekoncentrować rywali, wspierać bramkarza Legii, a podczas karnych legionistów - czarować. Niestety, już w drugiej serii jedenastek pomylił się Bartek Kapustka i to Legia musiała gonić. Później w słupek trafił Emreli i kiedy mogło się wydawać, że jest już po zawodach, nadzieję dał nam Czarek Miszta, broniąc rzut karny rywali. Aby jednak przedłużyć serię jedenastek, piłkarze Rakowa musieli spudłować raz jeszcze, a to nie nastąpiło i to przyjezdni mogli świętować zdobycie kolejnego trofeum.

Na pewno była w nas złość z powodu przegranego (po raz ósmy z rzędu) meczu o Superpuchar. Zresztą widać było, że piłkarze również byli niesamowicie źli i bardzo zależało im na wygranej. Humory nieco poprawiła impreza z naszymi braćmi z Zagłębia, jaka miała miejsce po zakończeniu spotkania.

Jako że początek sezonu mamy dość intensywny - z czego oczywiście po tak długiej przerwie można się tylko cieszyć - już w środę widzimy się po raz kolejny na naszym stadionie. Tym razem w 2. rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów podejmować będziemy mistrza Estonii, Florę Tallin. Liczymy na jeszcze wyższą frekwencję niż na meczu z Bodo/Glimt i jeszcze gorętszą atmosferę na trybunach. Bilety w bardzo dobrych cenach, szczególnie dla karneciarzy - nie ma na co czekać - zachęcamy do zakupu i w środę zdzieramy gardła ku chwale Legii Warszawa!

P.S. Na Żylecie w trakcie meczu wywieszone zostały transparenty: "Sto lat Bonus. Pozdrowienia do więzienia", "Patryk Pro PDW" oraz "Chraniuk, Bodek, Morda, Kola, Gregor, Dzidziuś, Balon, Dolin, Bina, Piotrek Kwidzyn, Keczup, Maniek, Kiler, Japa, Buli, Kaczor, Ufo, Moryc, Zwierzu, Sebek, Adi, Kowal, Johnny, Gonzo, Gazownik, Dżambo, Janusz Waluś, Łazana, Karaś, Front, Ślimak, Sylwek PDW!".

Frekwencja: 10 870