Mateusz Wieteska 4
Artur Jędrzejczyk 55
46' Yuri Ribeiro 5
Josue 27
46' Ihor Charatin 14
Filip Mladenović 25
76' Ernest Muci 20
46' Tomas Pekhart 9
91' Luquinhas 82
Kacper Tobiasz 59
Lindsay Rose 29
Mateusz Hołownia 3
46' Bartosz Slisz 99
46' Kacper Skibicki 22
Andre Martins 8
76' Rafael Lopes 21
46' Mahir Emreli 11
91' Szymon Włodarczyk 28

Skończyli jak zawsze

Legia Warszawa przegrała w niedzielnym ligowym spotkaniu w Zabrzu z Górnikiem 2-3. Gracze Marka Gołębiewskiego przegrywali do przerwy dwoma bramkami, a po przerwie potrafili odwrócić losy spotkania. Gole dla Legii strzelili Mateusz Wieteska i Ernest Muci. W doliczonym czasie na 3-2 bramkę zdobył jednak Kubica.

Początek meczu należał do Górnika, który uskrzydlony dopingiem kibiców zepchnął Legię do defensywy. Pierwszy groźny strzał na bramkę Cezarego Miszty zobaczyliśmy w 11. minucie, ale na szczęście był on niecelny. Kilkanaście minut potem było jeszcze bardziej niebezpiecznie. Sytuację uratował jednak Mateusz Wieteska, wybijając piłkę z linii bramkowej po główce Adriana Gryszkiewicza! Chwilę potem mistrzów Polski z opresji wybawiła już tylko poprzeczka. Z dystansu w swoim stylu huknął Lukas Podolski i niewiele brakowało, a gospodarze wyszliby na prowadzenie.

Dla graczy Jana Urbana co się nie odwlecze, to nie uciecze. W 37. minucie Górnik na prowadzenie wyprowadził Erik Janża. Pomocnik w świetnym stylu wykończył dośrodkowanie ze skrzydła i mocnym wolejem pokonał Misztę, posyłając futbolówkę między jego nogami. W prawdziwą euforię kibice wpadli już kilka minut później, kiedy na 2-0 gola strzelił Lukas Podolski. Były reprezentant Niemiec z najbliższej odległości dobił główkę jednego z kolegów. Napastnik zdobył tym samym swojego pierwszego gola na boiskach Ekstraklasy. Wiadomo, że jak się trzeba przełamać, to pomocną dłoń wyciągną piłkarze Legii... Do końca pierwszej połowy mistrzowie Polski tylko rozczarowywali, kończąc pierwszej połowę z zerową liczbą celnych strzałów.

Na drugą połowę trener Legii przygotował trzy zmiany. Na murawie pojawili się Mahir Emreli, Kacper Skibicki oraz Bartosz Slisz. W drugą połowę lepiej weszli legioniści, którzy znacznie częściej przeprowadzali akcje ofensywne. W 52. minucie kontaktowego gola strzelił Mateusz Wieteska, który w bardzo dobrym stylu wykończył dośrodkowanie z rzutu wolnego Josué. To trafienie tylko napędziło gości. Za moment był już bowiem remis. Płaskie podanie z lewej strony od jednego z legionistów, w szesnastce w piłkę nie trafił Kacper Skibicki, ale na szczęście dopadł jeszcze do niej Ernest Muci. Reprezentant Albanii kopnął z całych sił, a bardzo złą interwencję zanotował Grzegorz Sandomierski, który niemal wrzucił sobie piłkę do siatki. Po niespełna godzinie gry znowu zobaczyliśmy gola! Po analizie VAR arbiter uznał jednak, że podanie do Luquinhasa było nieprzepisowe. Brazylijczyk znajdował się na minimalnym spalonym.

W 62. minucie kolejna ładna akcja Legii. Na prawej stronie o piłkę powalczył Skibicki, podał do Slisza, a jego strzał o włos minął prawy słupek. Dziesięć minut potem dwie okazję miał Jesus Jimenez. Gracz gospodarzy najpierw został zablokowany przez obrońców, a potem z jego płaskim strzałem spokojnie poradził sobie Miszta. Przez kolejne minuty gra mocno się wyrównała. Górnik zaczął częściej atakować niż na początku drugiej połowy, jednak defensywa mistrzów Polski nie dawała się zaskoczyć. W 90. minucie Górnik strzelił gola na 3-2, ale analiza VAR pokazała, że w kluczowym momencie Jimenez był na spalonym. W 96. minucie kopia tej samej akcji i już o spalonym mowy być nie mogło. Kubica głową wykończył dośrodkowanie i dał Górnikowi wygraną.

Minuta po minucie

Witamy z Zabrza, gdzie za kilkanaście minut Legia zmierzy się z Górnikiem o trzy ligowe pubkty. Mecz obejrzy komplet publiczności w tym ok. 1300 fanów Legii.
Piłkarze wychodzą na boisko. Legia na zielono, Górnik na biało
Legia gra dziś ustawieniem 1-3-4-3
Czekamy jeszcze na rozpoczęcie spotkania, bowiem kibice Górnika rzucili na boisko serpentyny
Kibice Górnika wywiesili transparent stylizowany na Panoramę Warszawy "miasto jak z bajki, a śmierdzi gównem wam z Czajki"

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli gospodarze
1' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek /Legionisci.com
4' - Wrzutka w pole karne, jednak piłka minęła Jimeneza, jeszcze uderzał z dystansu Janża, ale sędzie odgwizdał spalonego
6' - Faulowany Ribeiro przy linii bocznej
6' - Przy piłce Josue, będzie wrzutka
7' - Faul i rozpocznie Sandomierski
8' - Faulowany Manneh przez Pekharta
9' - Bardzo niedokładne dośrodkowanie Janży i od bramki Mikszta
12' - Znowu w ataku Górnik, dobry, ale niecelny strzał Nowaka. I tak był spalony
13' - Na razie bez żadnych ciekawszych sytuacji po stronie Legii
15' - Rzut wolny dla Legii po faulu na Luquinhasie
16' - Zbyt mocne dogranie Josue, ale jeszcze będzie rzut rożny
16' - Znowu serpentyny lądują na boisku, ale akcja toczy się pod drugą bramką
17' - Czekamy jednak na sprzątnięcie boiska. Gra wstrzymana
18' - Mladenović dośrodkowuje i będzie rzut rożny dla Legii
19' - Janża faulowany przez Mladenovicia
20' - Podolski faulował Ribeiro, Johansson za to ostro potraktował Podolskiego
21' - Pekhart faulowany z prawej strony boiska przez Janickiego
23' - Oj, było groźnie!!!
24' - Gryszkiewicz uderzał barkiem, Wieteska wybija piłkę głową z pustej bramki, po tym jak Miszta popełnił bardzo poważny błąd i minął się z piłką
24' - Rzut rożny dla Górnika
25' - Ale strzał!!!! Poprzeczka ratuje Legię
25' - Podolski świetnie uderzył piłkę lewą nogą, na szczęście tylko w poprzeczkę
26' - Znowu Podolski pod bramką Legii, tym razem nie udało się oddać strzału
27' - Na boisku leży Charatin, który mocno uderzył o murawę podczas interwencji
29' - Faulowany Janża przez Ribeiro
30' - Strzał głową, broni Miszta
31' - Luquinhas zgubił piłkę przed polem karnym
32' - Prostopadła piłka Josue do Luquinhasa, rzut rożny
33' - kolejny korner z lewej strony boiska
34' - Wiśniewski bezpardonowo potraktował Luquinhasa. Rzut wolny przy linii bocznej pola karnego z lewej strony
35' - Wybita piłka i jeszcze faul na Janży
37' - Starcie Josue z Mannhem, ale faulu nie ma
37' -
37' - GOL! Górnik Zabrze
37' - Strzelec gola: Erik Janża (Górnik)!
38' - Pędzi Jimenez, świetne podanie na lewą stronę i Janża doskonale je wykończył. Zawodnik Górnika nie był pilnowany przez nikogo
40' - Trzeba przyznać, że ta bramka "wisiała w powietrzu". Górnik jest stroną przeważającą w tym meczu
40' - GOL! Górnik Zabrze
40' - Strzelec gola: Lukas Podolski (Górnik)!
41' - 2-0 dla Górnika. Tym razem odblokował się Podolski... co wydawało się raczej oczywiste przed tym meczem
41' - Znowu podanie na lewą stronę, Miszta fatalnie bronił strzał Jimeneza, podobnie zresztą jak dobitkę z najbliższej odległości Podolskiego
43' - Luquinhas przewraca się w polu karnym, sędzia nie reaguje. Legionista trzyma się za nogę i leży na boisku
46' - Sędzia doliczył 4 minuty
48' - Świetne zagranie do Dadoka na prawą stronę, obrońcy spóźnieni, tym razem dobrze Miszta
48' - Rzut rożny dla Górnika
49' - Żółta kartka: Ihor Charatin (Legia)
50' - Charatin faulował Mannha
50' - Będą zmiany w zespole Legii. Pojawi się Slisz i Emreli
50' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy Legia przegrywa z Górnikiem 0-2. Zapraszamy na drugą połowę spotkania.
Legia oddała w 1. połowie 0 strzałów na bramkę Górnika...

45' - Zmiana Legia: Ihor Charatin Bartosz Slisz
46' - Zmiana Legia: Yuri Ribeiro Kacper Skibicki
46' - Zmiana Legia: Tomas Pekhart Mahir Emreli
46' - Początek drugiej połowy
46' - Sporo zmian w zespole Legii
48' - Kompletnie nieudany strzał Mladenovicia
48' - To pierwsze uderzenie na bramkę w wykonaniu Legii w tym meczu
50' - Dośrodkowanie, wybita piłka i rzut rożny dla Legii
51' - Josue wybija piłkę z narożnika, obrzucony serpentynami, wskazał znacząco palcem na eLkę na koszulce
51' - Żółta kartka: Robert Dadok (Górnik)
52' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
52' - Strzelec gola: Mateusz Wieteska (Legia)!
53' - Kolejny raz świetne dogranie Josue z rzutu wolnego na głowę Wieteski i ten pewnie posłał piłkę do siatki
54' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
54' - ale kuriozalna akcja!!!!
54' - Strzelec gola: Ernest Muci (Legia)!
55' - Muci dobrze uderzył z pola karnego, Sandomierski źle obliczył lot piłki, ta przeleciała mu między nogami. Bramkarz próbował jeszcze wybić piłkę, ale było już za późno. 2-2. Zaczynamy od nowa
56' - Legioniści mocno przycisnęli w drugiej połowie
56' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
57' - Emreli strzela bramkę! Sędzia wskazuje spalonego Luquinhasa, który podawał. Trwa jeszcze analiza sytuacji
60' - GOL ANULOWANY!
60' - Długo trwała analiza VAR, jednak Luquinhas był na minimalnym spalonym
61' - Zmiana Górnik: Bartosz Nowak Piotr Krawczyk
63' - Pędzi Skibicki, niezły strzał Slisza z dystansu, minimalnie niecelny
64' - Biegnie Mladenovi, Wiśniewski blokuje dośrodkowanie
65' - Skibicki zgubił piłkę w polu karnym
65' - Tym razem Miszta broni strzał głową
67' - Zmiana Górnik: Dariusz Stalmach Krzysztof Kubica
68' - Luquinhas wypuścił Emreliego, ten nie zdołał dobrze zagrać
69' - Żółta kartka: Alasana Manneh (Górnik)
69' - Tymczasem Josue zwija się z bólu po tym jak Manneh uderzył go ręką w twarz
70' - Josue z rzutu wolnego, ale od bramki Górnik
71' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
71' - Tempo gry nieco spadło
72' - Wychodzi Podolski, Jimenez zablokowany przez Jędrzejczyka, jeszcze strzał Hiszpana, broni Miszta
75' - Żółta kartka: Bartosz Slisz (Legia)
76' - Zmiana Legia: Ernest Muci Rafael Lopes
77' - zablokowane dośrodkowanie Skibickiego
79' - Janża wbiegł w pole karne, jednak został uprzedzony przez Misztę
80' - Zablokowany strzał Lopesa, piłkę łapie Sandomierski
83' - Skibicki niedokładnie w środku boiska, zablokowany strzał Podolskiego
84' - Podolski starł się z Wieteską tuż przed polem karnym, sędzia puszcza grę
85' - Faulowany Luquinhas w środku boiska
85' - Zablokowane dośrodkowanie Johanssona, rzut rożny
86' - Wrzutka Josue, nikt nie wykończył akcji
87' - Zmiana Górnik: Lukas Podolski Mateusz Cholewiak
87' - Zmiana Górnik: Alasana Manneh Filip Bainović
88' - Josue, Luquinhas... i od bramki Górnik
90' - GOL! Górnik Zabrze
91' - Strzelec gola: Krzysztof Kubica (Górnik)!
91' - Wszystko wskazuje na to, że jest spalony
91' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
91' - Dośrodkowanie Jimeneza, Mladenović nie upilnował Kubicy, ale na szczęście był spalony
91' - GOL ANULOWANY!
92' - Zmiana Legia: Luquinhas Szymon Włodarczyk
92' - Sędzia doliczył 6 minut
92' - Jędrzejczyk kłóci się ze Sliszem, bardzo agresywnie. Odciągają go koledzy
93' - Żółta kartka: Josue (Legia)
93' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
93' - Josue popchnął rywala, Jędrzejczyk dyskutował z arbitrem
94' - Zablokowany strzał Emreliego
94' - Sandomierski łapie piłkę
95' - Emreli zgubił piłkę w narożniku pola karnego
95' - Strzał Johanssona zablokowany
96' - GOL! Górnik Zabrze
96' - Tym razem nie ma spalonego.....
97' - no cóż...
97' - Zagranie Janży, uderzenie głową Kubicy, obok Mladenović, ale nie zrobił nic
98' - Koniec meczu!

Po golu w ostatniej niemalże akcji spotkania Górnik Zabrze wygrywa z Legią Warszawa 3-2. Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy na kolejne relacje.

Relacja z trybun

Czy może być jeszcze gorzej?

Legia Warszawa, a raczej próbujący reprezentować jej barwy piłkarze, ostatnimi czasy nas nie rozpieszcza. Z pewnością pokaźna liczba porażek z rzędu, które „Wojskowi” zdążyli zanotować na swoim koncie w ciągu ostatnich kilku tygodni, mogłaby skutecznie zniechęcić wiele osób do wspierania stołecznego klubu, jednak nie nas. Z Legią jest się bowiem na dobre i na złe, zarówno w chwilach radości, jak i w momentach trudnych – takich, jakich niestety obecnie doświadczamy.

O tym, że sytuacja, w której się aktualnie znajdujemy, do optymistycznych nie należy, świadczą suche fakty. Przed meczem z zabrzanami legioniści mogli „pochwalić się” bilansem sześciu ligowych przegranych z rzędu. Do wyrównania klubowego rekordu z 1936 roku, po którym Legia jedyny raz w swojej ponadstuletniej historii spadła z ligi, brakowało jednej porażki.

Na wyjazd do górniczego miasta próbowaliśmy zmotywować jak największą liczbę kibiców. Już podczas meczu ze Stalą Mielec przy Łazienkowskiej na trybunie wschodniej wywieszony został transparent zachęcający do podróży na Górny Śląsk: „Chociaż w Zabrzu śmierdzi i bieda, za Legią na wyjazd jechać trzeba. 21.11.”, który zresztą stał się podstawą riposty „Żaboli” podczas niedzielnego meczu. Ci bowiem wywiesili w swoim sektorze antypanoramę Warszawy z przekreśloną eLką, którą dopełnili napisem: „Miasto jak z bajki, a śmierdzi gównem wam z Czajki”.

Finalnie na wycieczkę na południe Polski zdecydowało się nieco ponad 1200 fanów. Na miejsce przeważająca część z nas dotarła pociągiem specjalnym, mniejsza zaś – furami. Wspierała nas oczywiście – jak ma to miejsce podczas meczów rozgrywanych na Górnym Śląsku – delegacja zaprzyjaźnionego Zagłębia Sosnowiec w liczbie 150 osób. Z zabrzańskiego dworca „zaproponowano” nam kilkudziesięciominutowy spacer na plac przed sektorem gości. Niestety, na miejscu część funkcjonariuszy musiała oczywiście zaznaczyć, kto dzierży władzę i rozpyliła w naszym kierunku duszący, a jednocześnie farbujący odzież gaz. Część kibiców została mocno poszkodowana i potrzebowała wsparcia medycznego.

Wejście na obiekt Górnika odbywało się dość sprawnie, tak że do początkowego gwizdka praktycznie cała nasza grupa znalazła się na trybunach. Kilkunastu osobom nie udało się jednak niestety przekroczyć bram stadionu. Każdy z kibiców otrzymał gadżet – czarną czapkę z herbami Legii i Zagłębia, naprężonymi muskułami i napisem „mocna zgoda”.

Naszym dopingiem tego wieczora dyrygował „Staruch”. Jeszcze przed początkiem meczu podjęliśmy decyzję, że śpiewy będziemy prowadzić z górnej części sektora gości. „Pozdrowiliśmy” (zresztą nie tylko ten jeden jedyny raz) gwiazdę „Żaboli”, Lukasa Podolskiego, który choć urodził się w Polsce, zdecydował się na reprezentowanie barw narodowych naszych zachodnich sąsiadów. „C... Podolski – zdrajca Polski!” – krzyczeliśmy doniośle, tak aby cały Śląsk usłyszał, co myślimy o ich idolu. Górnicy zareagowali natychmiast porcją przenikliwych gwizdów. My z kolei dołożyliśmy do pieca, ubliżając każdemu futboliście Górnika w trakcie prezentacji, a także intonując okolicznościowe przyśpiewki: „Śląska k...., aejaejao”, „Górnik, GieKSa, dwa ped..., hej, hej!” czy „Zbudujemy szubienicę na GKS Katowice”. Zabrzanie „odwdzięczyli” się nam solidną porcją bluzgów.

Nie zapomnieliśmy zaznaczyć swojej obecności głośnym „Jesteśmy zawsze tam…”. Na wejście piłkarzy na murawę odśpiewaliśmy naturalnie hymn Legii. Okazało się jednak, że na początek pojedynku przyjdzie nam zaczekać jeszcze kilka minut, jako że „Torcidowcy” wrzucili na boisko mnóstwo serpentyn, a ich porządkowanie trochę zajęło. Warto dodać, że w trakcie meczu te elementy oprawy kilkukrotnie służyły do przeszkadzania „Wojskowym” w grze, gdy miejscowi rzucali je pod nogi mieniących się legionistami zawodników.

Co do zabrzan, to zaprezentowali oni okazałą oprawę w pierwszej części spotkania. Pośrodku sektora rozciągnęli wielką ektorówkę-koszulkę, po bokach machali setkami flag w barwach Górnika, zaś na dole sektora pojawiły się wielkie flagi „Żaboli”, ich zgód oraz bohaterów klubu. Aż prosiło się, by podświetlić to pirotechniką, ale gospodarze nie zdecydowali się jej użyć. Poza tym, praktycznie przez całe widowisko gorąco wspierali swój klub, przeplatając momentami doping dla Górnika „pozdrowieniami” w naszym kierunku. Wówczas odpłacaliśmy się lokalsom pięknym za nadobne - mieli szansę usłyszeć plejadę antyhitów, m.in. „Górnik Zabrze – g.... w wiadrze!” czy „J.... Górnik jak za dawnych lat!”.
Jako że na trybunach wspierali nas bracia z Zagłębia Dąbrowskiego, nie mogło zabraknąć przyśpiewki sławiącej naszą zgodę: „Legia i Zagłębie, Zagłębie i Legia...”. Oczywiście w trakcie meczu nie zapomnieliśmy o pozostałych zgodowiczach, których nazwy klubów głośno skandowaliśmy.

Gdy rywalizacja rozpoczęła się na dobre, przystąpiliśmy do ofensywy wokalnej, po cichu licząc na to, że po dwóch miesiącach piłkarskiej „padaki” legionistom uda się wreszcie przełamać złą passę. Kto jednak sądził, że Legia odrodzi się w tym spotkaniu niczym Feniks z popiołów, z pewnością srogo się zawiódł. Jak się bowiem okazało, oglądaliśmy dokładnie ten sam obraz nędzy i rozpaczy, co w poprzednich konfrontacjach. I choć dwoiliśmy się i troiliśmy, aby dopingiem tchnąć życie w naszych grajków, to ani długo i donośnie wykonywany hit z Wiednia, ani „Jesteśmy zawsze tam...” w wersji z Lokeren z przerobioną końcówką na „śląska k....”, ani tym bardziej „Legia, Legia, Legia, Legia gooool” nie pomagały „Wojskowym”. Zabrzanie wydawali się w pełni kontrolować przebieg pojedynku i w zasadzie robili z naszymi zawodnikami co tylko chcieli, raz po raz stwarzając zagrożenie przed bramką strzeżoną przez młodego Misztę.

Dopóki jednak gol dla rywali nie padł, dopóty można było łudzić się, że z tego meczu uda się coś wykrzesać. Nie ustawaliśmy zatem w wierze, motywując zarówno siebie samych, jak i futbolistów do wzmożonego wysiłku. „Legiaaaaa! Legia Warszawa!” oraz „Za kibicowski trud”. Gdy gniazdowy zarzucił nasze sztandarowe „Ceeeee...”, spodziewaliśmy się, że fani Górnika zechcą nam w wiadomy sposób odrzec. Byliśmy jednak na to przygotowani, ripostując ich odpowiedź głośnym „twoja stara”.

Jak na ironię, chwilę po tym, jak zaczęliśmy śpiewać „My kibice z Łazienkowskiej”, górnicy strzelili pierwszą bramkę. Przyzwyczajeni (?) do niekorzystnego obrotu spraw na boisku, trwaliśmy jednak w dopingu dla Legii. Tym razem skupiliśmy się na wykonywaniu „Ole, ole, ole, ola”. Minęła raptem chwila, a zabrzanie... podwyższyli prowadzenie na 2-0. Gola zdobył znienawidzony przez nas Podolski, „Żabole” zaś wpadły w istną ekstazę. Spodziewając się powtórki z meczów z Piastem czy Stalą Mielec, skoncentrowaliśmy się na sobie, bardzo dobrze intonując adekwatną do sytuacji przyśpiewkę „Legia to my!” (wraz z siadaniem i wstawaniem) i dając wszystkim do zrozumienia, że to my – kibice stanowimy Legię, nie zaś piłkarze czy prezes Mioduski, który niewątpliwie ma w tym momencie bardzo twardy orzech do zgryzienia.

Drugą połowę meczu rozpoczęliśmy klasycznie od „Mistrzem Polski jest Legia”. Mimo że na boisku po pierwszych 45 minutach nie działo się kolorowo, nie załamywaliśmy rąk – w końcu bycie kibicem najlepszego klubu w Polsce do czegoś zobowiązuje. Tę samą wiarę próbowaliśmy zaszczepić naszym zawodnikom, wstrzykując im niejako porcję wokalnego „Nie poddawaj się!” w serca i umysły. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to trener Gołębiewski po męsku opier..... grajków w szatni, czy też to nasze śpiewy ich uskrzydliły, ale futboliści zaczęli grać niemalże jak z nut, tak że najpierw Wieteska zdobył kontaktową bramkę, a dosłownie kilkadziesiąt sekund później trafieniem popisał się Muçi. W ciągu niespełna dwóch minut z 0-2 zrobiło się 2-2. A to nie koniec! Chwilę później wydawało się, że „Wojskowym” udało się objąć prowadzenie. Niestety, w wyniku długiej analizy VAR okazało się, że Luquinhas był na spalonym. Radość, a może raczej zdziwienie, że z poziomu beznadziei wróciliśmy do gry, motywowała nas do jeszcze większego wysiłku. Nie zmienialiśmy jednak płyty, wierząc, że to właśnie dzięki niezmordowanemu i pełnemu optymizmu utworowi „Nie poddawaj się” spowodujemy, że po raz pierwszy od wielu tygodni będziemy mogli cieszyć się ligowym zwycięstwem legionistów. Nasza wytrwałość w wykonywaniu tej przyśpiewki trwała dobre pół godziny. To była prawdziwa miazga!

W końcu jednak przyszedł czas na zmianę w naszym repertuarze. Po raz kolejny zaznaczyliśmy swoją obecność na wrogim terenie, a poza tym odśpiewaliśmy kilka innych utworów, m.in. „Chociaż ciężki jest czas”, „Do boju, Legio, marsz!”, „Nasza Legio, będziemy zawsze z Tobą” czy adekwatną do przeciwników „Czarną eLkę”. Nie omieszkaliśmy też dać im prztyczka w nos względem drużyny, z którą trzymają sztamę. „Czarna dupa, żółte cyce – to GKS Katowice” – zaintonowaliśmy ironicznie w ich kierunku.

Wracając do wydarzeń stricte boiskowych, to niestety z upływem kolejnych minut gra obu zespołów zaczęła się coraz bardziej wyrównywać, a zabrzanie znacznie częściej dochodzili do głosu. Gdy na kilka minut przed upływem regulaminowego czasu gry murawę opuszczał nasz „niemiecki ulubieniec”, daliśmy temu wyraz, gwiżdżąc przenikliwie. Wróciliśmy też natenczas do śpiewania „sprawdzonego” „Nie poddawaj się”.

Padła trzecia bramka dla zabrzan. A przynajmniej tak się wszystkim wydawało. Przez pewien czas nawet sami myśleliśmy, że Legia przegrywa 2-3. Dzięki VAR okazało się jednak, że gracz „Żaboli” znajdował się na pozycji spalonej. Co się odwlecze, to – niestety w tym przypadku – nie uciecze. W doliczonym czasie gry piłkarze z Zabrza przeprowadzili niemalże identyczną akcję, co kilka chwil wcześniej przy nieuznanym golu, ale tym razem nie dali się już złapać na spalonym. W końcu sędzia Sylwestrzak użył gwizdka po raz ostatni i legioniści ponownie musieli zejść z pola gry na tarczy.

Nam nie pozostało nic innego, jak odśpiewać kolejny raz, że Legia to my i udzielić kolejnej reprymendy zawodnikom, którzy chyba permanentnie zapominają, że noszą trykoty z eLką – ze świętym znakiem – na piersi. „Co wy robicie?! Wy naszą Legię hańbicie!” – krzyczeliśmy w stronę grajków, których dodatkowo pożegnaliśmy gwizdami i okrzykiem „Pajace!”.

By opuścić sektor gości, musieliśmy odczekać około trzech kwadransów. Potem zdecydowaną większość z nas czekał jeszcze „spacer” na dworzec kolejowy, skąd w minorowych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy. W stolicy zameldowaliśmy się przed pierwszą w nocy.

Niedzielna wygrana Górnika 3-2 z naszymi zawodnikami spowodowała wyrównanie niechlubnego, klubowego rekordu sprzed 85 lat. Czy grajkom uda się pobić ten rekord i stać się najgorszą Legią w historii? Czas pokaże. A na razie w ligowej tabeli zajmujemy przedostatnie miejsce z dorobkiem 9 punktów (identycznie z Górnikiem Łęczna). Kto by tam się jednak martwił? Mamy przecież jeszcze do rozegrania dwa zaległe spotkania, prawda?
Przed nami dwa ważne mecze – najpierw w czwartek Legii przyjdzie zagrać spotkanie w ramach Ligi Europy w angielskim Leicester, a w niedzielę przy Łazienkowskiej podejmiemy białostocką Jagiellonię. Na „Jagę” wszyscy mobilizujemy się maksymalnie!

PS. W naszym sektorze wywiesiliśmy transparent ku pamięci zmarłego tragicznie w Tatrach kibica Legii oraz zawodnika MMA Mateusza Łazowskiego: „Mati, Bracie, do zobaczenia...”.

PPS. W sektorze gości wywiesiliśmy następujące flagi: „Zagłębie Sosnowiec”, „Legia – Zagłębie” z herbami obu klubów pośrodku, „Ultras Legia”, „Warriors”, „Squadron” oraz „eLkę” oplecioną wieńcem laurowym.

Frekwencja: 23 103
Goście: 1190 (w tym 150 z Sosnowca) + 14 przed bramą