Mateusz Wieteska 4
Mateusz Hołownia 3
Mattias Johansson 6
Bartosz Slisz 99
86' Patryk Sokołowski 18
46' Kacper Skibicki 22
81' Josue 27
71' Maciej Rosołek 39
Tomas Pekhart 9
Cezary Miszta 31
81' Paweł Wszołek 13
Ihor Charatin 14
86' Jurgen Celhaka 16
46' Maik Nawrocki 17
71' Ernest Muci 20

Na plus tylko wygrana

Legia Warszawa pokonała w pierwszym ligowym meczu w 2022 roku Zagłębie Lubin 3-1. Gole dla "Wojskowych" zdobyli Maciej Rosołek, Bartosz Kopacz (samobój) oraz wracający do stolicy Paweł Wszołek. Dyspozycja przyjezdnych była daleka od ideału, jednak w obecnej sytuacji najważniejsze są zdobyte trzy punkty.

Pierwsze minuty pokazały, że Zagłębie nie boi się aktualnego mistrza Polski, który nawet pomimo obecnych problemów stawiany był w roli faworyta. W 10. minucie gry przed szansą na otworzenie rezultatu stanął Kacper Skibicki. Pomocnik doszedł do podania od Josue, jednak w dobrej sytuacji trafił tylko w boczą siatkę. Lubinianie starali się odgryzać i atakować przeciwników wysokim pressingiem. Początkowo przynosiło to efekty, gdyż w rozegraniu piłki nie radził sobie w środku pola debiutujący Patryk Sokołowski. W 19. minucie po raz pierwszy do interwencji został zmuszony Artur Boruc. Doświadczony bramkarz pewnie wyłapał strzał z rzutu wolnego jednego z rywali. Z biegiem czasu gospodarze zaczęli coraz częściej przeprowadzać groźne akcje na skrzydłach. Po jednym z indywidualnych rajdów płaskim uderzeniem golkipera "Wojskowych" chciał zaskoczyć Patryk Szysz, jednak jego próba była zdecydowanie zbyt słaba.

Końcówka pierwszej połowy należała do Legii. W ciągu niespełna pięciu minut podopieczni Aleksandara Vukovicia dwukrotnie trafili do siatki przeciwników, dzięki czemu zeszli na przerwę z cenną zaliczką. Najpierw Dominika Hładuna pokonał Maciej Rosołek, który wykorzystał szczęśliwe podanie od Josue. Szczęśliwe dlatego, że Portugalczykowi wyszło idealnie dogranie, które było... bardzo niecelnym strzałem. Niewiele potem Josue ponownie wystąpił w roli asystującego. Tym razem jego podanie było już precyzyjnie wymierzone do uciekającego lewą flanką Kacpra Skibickiego, który w prosty sposób zwiódł obrońcę, oddał strzał, który odbił się jeszcze od Bartosza Kopacza i kompletnie zmylił Hładuna.

Początek drugiej połowy należał do Zagłębia. Chwilę po zmianie stron kontaktowego gola strzelił Patryk Szysz, który atomowym strzałem zza szesnastki nie dał szans Borucowi, który jak pokazały powtórki, został jeszcze zasłonięty przez swoich kolegów. To trafienie napędziło graczy Zagłębia, którzy zwietrzyli szansę na wywalczenie w piątkowy wieczór remisu na własnym stadionie. Przewaga graczy Piotra Stokowca stale rosła. Po godzinie gry kolejne dwie okazje na strzelenie gola miał Szysz. Napastnik najpierw chciał zaskoczyć Boruca z rzutu wolnego, a potem strzałem z pola karnego. Dwukrotnie były reprezentant Polski był dobrze ustawiony i nie dał się zaskoczyć. Legioniści w drugich 45 minutach mieli spore problemy z kreowaniem akcji w ofensywie. W samej końcówce, pomimo bardzo słabej drugiej połowy, Legia zdobyła trzeciego gola. Kolejny błąd w obronie popełnił Bartosz Kopacz, który nierozważnie podał do wprowadzonego niewiele wcześniej Pawła Wszołka, który w sytuacji sam na sam pokonał Hładuna. Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że od graczy Aleksandara Vukovicia należy wymagać węcej.

Minuta po minucie

FORTUNA KURS NA LEGIĘ - 2,15
Witamy ze stadionu w Lubinie, gdzie za niespełna godzinę rozpocznie się mecz pomiędzy Zagłębiem i Legią.
Znamy już składy obydwu zespołów, pierwsi kibice zasiedli już także na trybunach
Mimo zakazu wyjazdowego, w Lubinie spodziewana jest również grupa kibiców Legii
Bramkarze Legii są już na rozgrzewce

Piłkarze obydwu zespołów wybiegli na rozgrzewkę
Legia zagra dziś na zielono, Zagłębie w pomarańczowych strojach
Miejscowi kibice zachęcają swoich piłkarzy do walki okrzykiem "walczyć, biegać i się starać, a jak nie, to wypier...ć" :)
Początek pierwszego wiosennego spotkania Legii już za kilka minut. Kapitanem dzisiaj będzie Artur Boruc
Kibice Legii wchodzą do sektora gości
Piłkarze wychodzą na boisko

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli legioniści
1' - Dalekie podanie z obrony do Johanssona, ale niecelne
2' - Zagranie ręką i z rzutu wolnego legioniści, daleko jednak od bramki, będzie dośrodkowanie
3' - Bartolewski spadł na głowę Josue, ale faulu nie ma
5' - Przerzut Josue, Skibicki nie doszedł do piłki
6' - Dobrze w obronie Rose, ale piłka wyszła na rzut rożny
7' - Niezła piłka do Daniela, na szczęście był tam Rose i będzie kolejny rzut rożny
9' - Walczył Johansson, jednak gospodarze przejęli piłkę
10' - Pierwsza skuteczna interwencja Boruca
10' - Dobre podanie Josue do wychodzącego Skibickiego, ten jednak uderzył tylko w boczną siatkę
11' - Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia)
11' - Faul Wieteski i sędzia sięgnął po kartonik
12' - Rzut wolny z lewej strony boiska, daleko od bramki, będzie dośrodkowanie, Szysz... legioniści wybijają
13' - Faulowany Sokołowski na własnej połowie
14' - Wymiana Slisza z Johanssonem, aut dla Legii
15' - Ofiarnie Hołownia zapobiegł kontrze Zagłębia, lekko w tej sytuacji ucierpiał i utyka
15' - Slisz faulowany na środku boiska przez Podlińskiego
16' - Skibicki przedziera się, ale ostatecznie został powstrzymany
16' - Niedokładne zagranie Skibickiego do Sokołowskiego i od bramki rozpocznie Hładun
17' - Odbiór Pekharta w środku boiska, ale wycofanie do obrony i Legia pomału konstruuje akcję
18' - Prostopadła piłka Slisza, ale nie było tam żadnego z kolegów
18' - Pędzi Daniel, Rose broni na raty, ale ostatecznie wybił piłkę na rzut rożny
19' - Josue wślizgiem, ale sędzia dopatrzy się przewinienia
19' - Żółta kartka: Josue (Legia)
22' - Strata Skibickiego, jeszcze faul Hołowni i Zagłębie w ataku
22' - Josue z głośnym krzykiem pada na murawę
23' - Jesteśmy zawsze tam... ! - niesie się z sektora gości
24' - Ożywienie nastąpiło także w sektorach gospodarzy
25' - Prostopadłe zagranie Rose, Pekhart na spalonym
28' - Piłka nożna dla kibiców - niesie się zarówno z sektora gości, jak i z młyna gospodarzy
28' - Niemrawy strzał Johanssona...
28' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
31' - Nieudana interwencja Hołowni, ale równie nieudany strzał jednego z zawodników Zagłębia. Od bramki Boruc
33' - Jeśli ktoś liczył na znaczną poprawę gry Legii, to niestety się przeliczył. Legioniści póki co prezentują się słabo, niestety nie potrafią wykreować żadnej groźnej sytuacji pod bramką Zagłębia
35' - Kolejny rzut rożny dla gospodarzy, tym razem z prawej strony boiska
37' - Żółta kartka: Kacper Chodyna (Zagłębie)
38' - Chwila przerwy, leży Chodyna, który faulował Josue podczas wyskoku, trenerzy udzielają wskazówek Skibickiemu i Rosołkowi
40' - Niekryty Szysz zagrywa do środka, jeszcze raz Szysz, na szczęście Slisz zablokował jego strzał
40' - Rzut rożny z lewej strony, Boruc łapie piłkę
41' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
41' - Strzelec gola: Maciej Rosołek (Legia)!
42' - Pekhart cofnięty, powalczył na skrzydle, zagrał do Josue, ten oddał strzał, który jeszcze przedłużył Rosołek. Legia prowadzi 1-0
45' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
45' - kuriozalny gol dla Legii, ale spalony
45' - Czekamy jeszcze na analizę VAR
46' - Sędzia doliczył 2 minuty
47' - Strzelec gola: Kacper Skibicki (Legia)!
47' - Po analizie VAR sędzia uznał gola :)
49' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy Legia prowadzi z Zagłębiem 2-0.
Przy drugiej bramce świetnie podawał Josue, Skibicki strzelał, jeszcze Kopacz głową skierował piłkę do siatki, ale wydaje się, że uderzenie Skibickiego było celne, a piłkarz Zagłębia nie zmienił lotu piłki, więc zaliczamy bramkę legioniście

46' - Zmiana Legia: Kacper Skibicki Maik Nawrocki
46' - Początek drugiej połowy
47' - Nawrocki zagra w drugiej połowie na lewej obronie, przed nim na wahadle Hołownia
49' - Kopacz sygnalizuje, że był faulowany przez Pekharta, sędzia po chwili zastanowienia odgwizdał przewinienie
49' - Rzut wolny z prawego narożnika pola karnego
49' - Przy piłce Chodyna i Szysz
49' - GOL! Zagłębie Lubin
50' - Strzelec gola: Patryk Szysz (Zagłębie)!
50' - Wydawało się, że to niezbyt dobre rozegranie na krótko, ale Szysz dobrze się złożył do strzału i zaskoczył Boruca
53' - Legioniści wymienili kilka podań w polu karnym, ale nie oddali strzału
53' - Żółta kartka: Łukasz Poręba (Zagłębie)
54' - Żółta kartka: Mattias Johansson (Legia)
56' - Popędził Pieńko, zagrał do Szysza, ten jednak powstrzymany przez legionistów
58' - Rosołek zbiegł do linii końcowej, dośrodkował, ale piłka opuściła boisko
60' - Kolejna groźna sytuacja pod bramką Legii, Boruc minął się z piłką, na szczęście nie skończyło się golem
64' - fot. Woytek / Legionisci.com
64' - Faul Rose przed polem karnym
65' - Strzał na bramkę, Boruc broni
66' - Strzał Szysza, Boruc tym razem broni
66' - To okres dominacji Zagłębia, które stworzyło kilka niezłych sytuacji
67' - Rzut rożny wykonuje Josue, obrońcy wybijają piłkę
68' - Leży jeszcze w polu bramkowym jeden z zawodników Zagłębia
71' - Niecelny strzał Rose z dystansu
72' - Zmiana Legia: Maciej Rosołek Ernest Muci
74' - Zmiana Zagłębie: Tomasz Pieńko Łukasz Łakomy
75' - Zmiana Zagłębie: Karol Podliński Martin Dolezal
76' - Wieteska faulowany we własnym polu karnym
82' - Zmiana Legia: Josue Paweł Wszołek
83' - Bardzo nieudany strzał Poręby
85' - Piłkarze Zagłębia walczą do końca o korzystny wynik
86' - Zmiana Zagłębie: Łukasz Poręba Daniel Dudziński
86' - Jeszcze jeden niecelny strzał gospodarzy
87' - Zmiana Legia: Patryk Sokołowski Jurgen Celhaka
88' - Faulowany Rose przed własnym polem karnym
89' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
89' - Strzelec gola: Paweł Wszołek (Legia)!
90' - Wszołek z bardzo bliskiej odległości kieruje piłkę do siatki i mamy 3-1 dla Legii
91' - Zmiana Zagłębie: Patryk Szysz Bartłomiej Kłudka
91' - Zmiana Zagłębie: Erik Daniel Kacper Masiak
92' - Kibice Zagłębia opuszczają już stadion, a sędzia doliczył 3 minuty
93' - Na boisku leży
95' - Koniec meczu!

Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 3-1. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy na kolejne relacje.

Relacja z trybun

Na zakazie

W tym sezonie zimowa przerwa w ekstraklasowych rozgrywkach potrwała wyjątkowo krótko, bo raptem półtora miesiąca. Dzięki temu nie musieliśmy jednak długo czekać na możliwość ponownego ekscytowania się porywającą polską ligą. A tak na poważnie, to po prostu szybciej dało się wspierać Legię, która do tej pory nie daje nam zbyt wielu powodów do radości. Siedemnaste miejsce w tabeli na koniec ubiegłego roku to porażka na całej linii. O winowajcach zaistniałej sytuacji powiedziano, zaśpiewano i wykrzyczano na trybunach już chyba niemal wszystko.

Po listopadowym meczu przeciwko Jagiellonii Białystok przy Łazienkowskiej, podczas którego m.in. spalono wiele szalików i flag różnych klubów, Komisja Ligi zakazała uczestnictwa zorganizowanej grupy kibiców Legii w trakcie trzech kolejnych spotkań wyjazdowych. W praktyce oznaczało to, że miało nie być nam dane jechać do: Krakowa, Płocka i Lubina. O ile zabrakło nas na stadionach Cracovii i Wisły, o tyle w przypadku tego ostatniego miasta na szczęście nigdy nie mieliśmy zbytnich problemów, aby zjawić się w sektorze gości dzięki uprzejmości „Miedziowych”. Nie inaczej zadziało się i tym razem, dzięki czemu finalnie pojawiliśmy się na obiekcie w 400 osób.

Piątkową podróż na pierwszy w 2022 roku wyjazd skutecznie utrudniała policja, która tego dnia czepiała się praktycznie o wszystko, próbując uniemożliwić przejazd naszej grupy i wlepiając mandaty za byle co. Przez to do Lubina dotarliśmy dopiero ok. 20-30 minut przed meczem. Nasze pojazdy zaparkowaliśmy na placu w pobliżu wejścia do sektora gości. Przez tę obsuwę wiadomo już było, że nie zdołamy zameldować się na trybunach w komplecie przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Wejście na stadion odbywało się dość sprawnie, jednak z powodu wspomnianego opóźnienia, wstrzymaliśmy się z prowadzeniem dopingu do 22. minuty meczu, tak aby wszyscy z naszej grupy zdołali zająć miejsca w sektorze gości. Rozpoczęliśmy nieco niemrawo, od „Wojny!” i wyjazdowego „Jesteśmy zawsze tam!”. Stopniowo jednak, chcąc niejako nadrobić stracony czas, nasze śpiewy przybierały na sile. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej połowie wznosiliśmy okrzyki „Piłka nożna dla kibiców!”, dając wyraz naszego niezadowolenia z powodu próby uniemożliwienia nam wspierania Legii na wyjeździe przez ekstraklasowych decydentów. Pozdrowiliśmy również wszystkie nasze zgody.

Nieźle wychodziło nam śpiewanie hitu z Wiednia czy „Tylko Legia, ukochana Legia”, jednak zdecydowanie najgoręcej zrobiło się, gdy wykonywaliśmy nasz wyjazdowy utwór w wersji z Lokeren, podczas którego siadaliśmy i wstawaliśmy, oraz kiedy nasi piłkarze niespodziewanie objęli prowadzenie. Wcześniej bowiem oglądaliśmy na boisku obraz nędzy i rozpaczy, do którego niestety zdołaliśmy się już przyzwyczaić przez ostatnie miesiące obecnego sezonu. Powracający z wypożyczenia do Arki Gdynia Maciej Rosołek pokonał Dominika Hładuna po centrostrzale Josue. Dzięki bramce młodego napastnika od razu nabraliśmy werwy i większych chęci do bardziej żywiołowego dopingu. Ledwo zdążyliśmy zaśpiewać „W tramwaju jest tłok” i zaczęliśmy wkręcać się w „Warszawska Legio, zawsze o zwycięstwo walcz!”, a padł drugi gol dla Legii. Początkowo wydawało się, że bramki nie ma, jednak po analizie VAR gol został uznany i mogliśmy się cieszyć z podwyższenia prowadzenia nad Zagłębiem. Przed końcem pierwszej połowy czasu starczyło nam już tylko na dwie przyśpiewki: „Legia Warszawa to nasza duma i sława” oraz „Ja kocham Legię, ooo, ooo!”.

Jeśli chodzi o fanów gospodarzy, to nie zjawiło się ich zbyt wielu na stadionie. Młyn wprawdzie świecił pustkami, lecz nie można odmówić garstce zgromadzonych w nim kibiców prób prowadzenia względnie przyzwoitego dopingu dla „Miedziowych”. Wywiesili też transparent „Banan, wracaj do zdrowia! Całe Zagłębie jest z Tobą! MKS OKS”, który był zaadresowany do zmagającego się z problemami zdrowotnymi fana Odry Opole.

Drugą połowę spotkania rozpoczęliśmy donośnym „Mistrzem Polski jest Legia” oraz – po raz kolejny – „Jesteśmy zawsze tam!”. Gdy zaczęliśmy uskuteczniać „Do boju, Legio marsz!”, futboliści w pomarańczowych trykotach zdobyli kontaktową bramkę. Artura Boruca pokonał Patryk Szysz – ten sam, o pozyskanie którego ostatnio stara się zarząd Legii; i trzeba przyznać, że zrobił to w pięknym stylu. Gol miejscowych podziałał na nas mocno motywująco, tak że staraliśmy się zagrzewać naszych grajków do zapierniczania po murawie. Donośnie i długo wykonywana przyśpiewka „Legia gol, allez allez”, podczas której dodatkowo nakręcaliśmy się mocniej poprzez przysiadanie i wstawanie, miała swoją moc. Bardzo dobrze wykonywaliśmy także hit z Wiednia oraz melodyjną wersję „Jesteśmy zawsze tam!”. W naszym repertuarze znalazły się także m.in.: „Niepokonane miasto”, „Czarna eLka” czy „Dziś zgodnym rytmem”. Nie zapomnieliśmy „pozdrowić” funkcjonariuszy policji, którzy utrudniali nam dostanie się do Lubina.

Prawdziwy przełom w naszych śpiewnych zmaganiach nastąpił jednak dopiero podczas wykonywanego przez kilkanaście minut „Hej, Legia gooool!”, gdy kierujący tego wieczora naszym dopingiem Michał zaczął „wędrówkę” z megafonem po schodach ku górze sektora. Swoją charyzmą i pozytywnym nastawieniem nakręcał nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy wokalnej. Dzięki temu niemal natychmiast poziom decybeli wydobywających się z naszych gardeł przybrał znacząco na sile, a do tego świetnie się bawiliśmy. Wydaje się, że donośne dźwięki z naszego sektora musiały dotrzeć do uszu grajków, jako że ci na kilka minut przed końcem postawili przysłowiową kropkę nad „i”. W 88. minucie wypożyczony w styczniu Paweł Wszołek, który chwilę wcześniej wszedł na boisko, pokonał golkipera miejscowych w wyniku błędu popełnionego przez Kopacza. Ucieszyliśmy się z trzeciej bramki, bo piłkarze poczynili mały krok w dobrym kierunku, jednak trzeba szczerze przyznać, że ich styl gry pozostawiał sporo do życzenia.

Na odchodne odśpiewaliśmy jeszcze hymn Legii i „Żyletę” i niemal w tym samym momencie arbiter Lasyk odgwizdał koniec meczu. Piłkarze nie otrzymali od nas ani podziękowań ani oklasków. Muszą się nauczyć, że na takowe należy sobie odpowiednio zapracować i zasłużyć, a do tego jeszcze daleka droga.

Szczęśliwie nie musieliśmy długo czekać na opuszczenie stadionu – po około 20 minutach byliśmy wolni i mogliśmy się wspólnie udać w podróż powrotną do stolicy.

Przed nami pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie przy Łazienkowskiej. W najbliższą niedzielę o godzinie 17:30 legioniści zmierzą się z Wartą Poznań – jedną z niewielu ligowych drużyn, z którą zdołali w tym sezonie wygrać na wyjeździe. Spotkanie to zostanie zadedykowane zmarłemu w styczniu Wiktorowi Bołbie – twórcy i kustoszowi Muzeum Legii oraz wieloletniemu redaktorowi nieistniejącego już tygodnika „Nasza Legia”. Oprócz tego każdy kibic, który zdecyduje się przyjść 13 lutego na Estadio WP, będzie miał możliwość zakupu specjalnego biletu-cegiełki (droższego o pięć złotych) na leczenie Łucji Bołby – wnuczki Wiktora, która zmaga się z wadą rąk. Ponadto, klub sam dołoży pięć złotych do każdego karnetowicza, który zdecyduje się wspierać Legię w niedzielę. Wcześniej jednak zachęcamy do wspierania naszych koszykarzy i siatkarzy. Ci pierwsi rozegrają dwa mecze: w środę o godzinie 17:30 spotkanie pucharowe z niemieckim Bayreuth, a w niedzielę o 15:30 w lidze ze Stalą Ostrów Wielkopolski. Ci drudzy natomiast zmierzą się w sobotę o 17:00 z Lechią Tomaszów Mazowiecki.

W sektorze zawisły flagi: „Ultras Legia”, „(L)egia Fans”, „Legioniści”, „Dolny Śląsk”, „Wola”, „UZL”, „Warriors” i „Ludzie wierni barwom – Szczecinek”