Artur Jędrzejczyk 55
Rafał Augustyniak 8
Filip Mladenović 25
Bartosz Slisz 99
62' Paweł Wszołek 13
95' Josue 27
63' Patryk Sokołowski 18
72' Makana Baku 28
72' Ernest Muci 20
Cezary Miszta 31
Yuri Ribeiro 5
72' Robert Pich 11
95' Ihor Charatin 14
Maik Nawrocki 17
63' Carlitos 19
Lindsay Rose 29
62' Maciej Rosołek 39
72' Bartosz Kapustka 67

Hiszpan znów czaruje

Legia Warszawa wraca z Mielca z trzema punktami. Mecz ze Stalą był dla graczy Kosty Runjaicia wymagający, jednak ponownie bardzo dobrą zmianę dał Carlitos, który w drugiej połowie strzelił zwycięskiego gola.

Pierwszy kwadrans spotkania był spokojny. Żadna z drużyn nie potrafiła poważnie zagrozić przeciwnikowi. Nieco aktywniejsza w ofensywie wydawała się być co prawda Stal Mielec, jednak przejawiało się to jedynie częstszym posiadaniem piłki na połowie Legii. Pierwszą stuprocentową okazję zobaczyliśmy dopiero w 26. minucie. Wówczas do prostopadłego podania wyszedł Paweł Wszołek, który znalazł się oko w oko z Bartoszem Mrozkiem. Niestety pomocnik w dobrej sytuacji trafił wprost w golkipera Stali. Niebawem było równie gorąco, kiedy z dystansu szczęścia spróbował Josue. Techniczne uderzenie Portugalczyka na rzut rożny zdołał sparować Mrozek. Następne minuty to gra głównie w środku pola.

W 38. minucie mielczanie przeprowadzili jednak szybką kontrę skrzydłem, po której bliski szczęścia był Said Hamulić. Zawodnik gospodarzy główkował po dokładnej centrze i w ostatnim momencie zdołał zablokować go Mattias Johansson. Na odpowiedź "Wojskowych" nie trzeba było jednak długo czekać. Już kilka minut potem gracze Kosty Runjaicia dwukrotnie byli bliscy zaskoczenia Mrozka. Zdecydowanie bliżej szczęścia było za drugim razem, kiedy niedokładnie strzelający Josue omal nie obsłużył doskonałym podaniem jednego z kolegów. Niestety, tym razem zabrakło centymetrów, aby oddać chociażby uderzenie. Ostatecznie do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie. Obydwie drużyny zeszły na przerwę przy bezbramkowym remisie, chociaż lepsze okazje do wyjścia na prowadzenie mieli dotychczas gracze z Warszawy.

Kilka minut po starcie drugiej połowy lewą stroną urwał się Hamulić. 21-latek wpadł w pole karne Legii i zbyt daleko wypuścił sobie piłkę, przez co dobrą interwencją popisał się Kacper Tobiasz. Po godzinie gry bramkarz warszawskiego klubu ponownie stanął na wysokości zadania, wyłapując płaski strzał z dystansu Piotra Wlazły. Niebawem trener Runjaić dokonał dwóch ofensywnych zmian, wprowadzając na murawę Carlitosa i Macieja Rosołka, co miało pobudzić akcje ofensywne.

Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry ze świetnej strony pokazał się wspomniany wcześniej Carlitos! Hiszpan zaprezentował indywidualną akcję, którą wykończył potężnym uderzeniem pod poprzeczkę, dając tym samym prowadzenie! Kilka chwil potem było o krok od 0-2. Szybką kontrę gości finalizował Josue i fantastyczną obroną swój klub uratował tym razem Mrozek. Okazję do dobitki miał jeszcze Rosołek, jednak niestety fatalnie skiksował. W końcówce spotkania Stal starała się doprowadzić do remisu, ale legijna defensywna była dobrze ustawiona.

Minuta po minucie

19:45 - Witamy z Mielca! Za 45 minut początek spotkania Stali z Legią. Bramkarze obu drużyn właśnie rozpoczęli rozgrzewkę.
19:45 - Pogoda idealna by obejrzeć mecz z trybun. Z sektora gości Legię ma wspierać 300 fanów.
19:52 - Piłkarze Legii wybiegli na murawę, dziś zagrają w zielonych strojach.
20:22 - Służby porządkowe nie chcą wpuścić flag kibiców Legii, więc ci póki co nie weszli na sektor.
"Piłka nożna dla kibiców" - skandują legioniści, dołączają się fani gospodarzy.
20:27 - Piłkarze wychodzą na boisko. Stal na biało-niebiesko.
Piłkarze Legii podbiegli do pustego sektora gości i klaskali legionistom, którzy dopingują z pobliskiego parkingu.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli legioniści.
3' - Pierwszy niecelny strzał Stali.
4' - Dobre podanie Slisza do Wszołka, ale ten nie zdołał jej dobrze opanować w polu karnym.
5' - Johansson minął rywala, podał o środka do Muciego, ten do Baku, ale legioniści stracili piłkę na 16 metrze.
6' - Stal wyprowadzała kontrę, którą przerwał Slisz, ale obyło się bez napomnienia kartką.
7' - Jędrzejczyk wycofał piłkę do Tobiasza, który mocno wykopnął ją do przodu.
7' - Nieudana próba akcji prawą stroną. Wszołek podał do Josue, który chciał sprytnie przepuścić piłkę, ale trafiła ona w nogę obrońcy.
10' - fot. Mishka / Legionisci.com
12' - Dośrodkowanie w pole karne Legii... dobrze głową wybija Augustyniak.
12' - Odważna i czysta interwencja Slisza w środku pola.
13' - Kolejny no look pass Josue, ale tym razem bez efektu bramkowego ;)
15' - W pole karne Legii wdarł się Hamulić, ale dobrze interweniował Augustyniak.
16' - Długie podanie do Muciego, ale za mocne. Od bramki Mrozek.
18' - Pierwszy rzut rożny w meczu dla Stali.
19' - Tobiasz wypiąstkował piłkę daleko od pola karnego.
22' - Faul Wszołka w ataku
27' - Wszołek wyszedł sam na sam... pole karne... i prosto w Bartosza Mrozka!
28' - Ernest Muci wywalczył rzut rożny dla Legii.
29' - Josue krótko rozegrał z Mladenoviciem, ten wrzucił w pole karne na dalszy słupek, ale Jędza nie zdołał oddać strzału.
31' - Strzał Josue zza pola karnego... po rękach bramkarza piłka wyszła za linię końcową. Korner dla Legii.
32' - Josue dośrodkował na bliższy słupek, ale głową wybił jeden z zawodników gospodarzy.
32' - Nieudana próba strzału z daleka w wykonaniu Slisza.
33' - Muci sprytnie wymienił piłkę z Baku i próbował zakończyć akcję indywidualnie, ale jego uderzenie zostało zablokowane.
33' - W odpowiedzi kontra Stali. Domański długo był przy piłce, ale nic nie ugrał.
35' - Wszołek zagrał z prawej strony na środek pola karnego... Muci uprzedzony przez obrońcę. Rożny dla Legii.
37' - Próba rajdu środkiem pola w wykonaniu Augustyniaka. Do pewnego momentu szło mu całkiem nieźle. Legia utrzymała się przy piłce
37' - Bardzo niecelny strzał Mladenovicia zza pola karnego.
39' - Jak to nie wpadło?! Znakomita sutiacja dla Stali - dośrodkowanie w pole karne do Hamulicia, ale ten został zablokowany przez jednego z legionistów - padł na murawę i wymaga interwencji medyków.
41' - Strata Johanssona podczas wyprowadzania piłki na środku boiska.
42' - Znakomite podanie Josue do Baku. Ten tyłem do bramki przyjął piłkę... odegrał na bok do Wszołka, który próbował po ziemi znaleźć w środku Muciego, ale bez skutku
42' - Chwilę później kolejne dwie groźne akcje Legii i znowu niewiele brakowało by objąć prowadzenie w tym spotkaniu.
44' - Długie podanie do Domańskiego, mocno ale czystko wszedł w niego Johansson i odebrał futbolówkę. Miejscowi kibice mocno protestują i domagają się faulu.
46' - Slisz w pole karne... piłka wpada do siatki, a sędziowie dopatrzyli się spalonego.
46' - Sędzia dolicza 2 minuty.
47' - Na spalonym był Baku.
48' - Rożny dla Legii
49' - Po dośrodkowaniu chyba było zagranie ręką w polu karnym. Sędzia przerwał grę
49' - ... a jednak nie.
49' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze wrócili na boisko. Legia bez zmian.

46' - Początek drugiej połowy
47' - Mocnym akcentem rozpoczęła Stal. Na bramkę Tobiasza popędził Hamulić, ale nie dość, że za mocno wypuścił sobie piłkę, to i tak był na pozycji spalonej.
47' - Rzut rożny dla Legii wykonał krótko Josue. Zgranie do tyłu do Mladenovicia, który uderzył z daleka ale baaardzo niecelnie.
48' - Legia znów w ataku i kolejny korner.
49' - Dośrodkowanie Augustyniaka, wydawało się, że popychany od tyłu był Muci... i nie sięgnął pilki głową. Trwa szybka analiza VAR
50' - Gra toczy się dalej.
51' - Indywidualny rajd Baku. Wpadł w pole karne, ale jego zgranie zostało zablokowane.
53' - Pomocy lekarskiej wymaga Artur Jędrzejczyk.
55' - Stal wywalczyła rzut rożny.
55' - Kolejne dobre piąstkowanie Tobiasza
58' - Mladenović zablokował dośrodkowanie Lebedyńskiego.
58' - Faul w ataku Lebedyńskiego.
60' - Moment lepszej gry Stali. Strzał Wlazło z dalszej odległości broni Tobiasz.
60' - Dp wejścia szykuje się Maciej Rosołek.
61' - Wydaje się, że szansę otrzyma Carlitos
63' - Zmiana Legia: Paweł Wszołek Maciej Rosołek
63' - Zmiana Legia: Patryk Sokołowski Carlitos
63' - Zmiana Stal: Maciej Wolski Fabian Hiszpański
64' - Josue wykonuje rzut rożny
64' - Piłka posłana na bliższy słupek i bez problemów wybita przez rywali.
65' - Faul Rosołka jakieś 30 metrów przed bramką Tobiasza
66' - Groźne dośrodkowanie Domańskiego wybił Augustyniak. Potem dwóch legionistów skoczyło do piłki - na szczęście zdołali wybić ją na rzut rożny.
70' - Maciej Rosołek Faulowany 23 metry przed bramką. Okazja dla Josue lub Carlitosa!
70' - Żółta kartka: Fryderyk Gerbowski (Stal)
70' - Portugalczyk ustawił piłkę...
71' - Do wejścia gotowi Pich i Kapustka.
71' - Josue utrafił prosto w mur!
71' - Johansson obciął się przy przyjęcie piłki i atakuje Hamulić, ale źle zagrał do tyłu.
72' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
72' - Zmiana Legia: Makana Baku Robert Pich
73' - Zmiana Legia: Ernest Muci Bartosz Kapustka
73' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
75' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
75' - Strzelec gola: Carlitos (Legia)!
76' - Piękne trafienie Carlitosa od poprzeczki!
77' - JAK TO NIE WPADŁO?! Już musiało być 2-0 ale sytuacje zmarnowali kolejno Josue i Rosołek...
81' - Zmiana Stal: Dominykas Barauskas Mateusz Mak
83' - Dośrodkowanie Mladenovicia złapał Mrozek.
84' - Arbiter zwraca uwagę Mladenovi by nie grał na czas.
86' - Groźnie teraz było pod bramką Legii... skończyło się rzutem rożnym.
86' - Faul Kapustki
86' - Żółta kartka: Bartosz Kapustka (Legia)
87' - Kolejny stały fragment gry dla gospodarzy. Domański będzie dośrodkowywał w pole karne.
87' - Za głęboko i piłkę złapał Tobiasz!
88' - Zmiana Stal: Fryderyk Gerbowski Przemysław Maj
89' - Dobry odbiór Rosołka na połowie rywali
90' - Jędrzejczyk spokojnie pozwolił piłce opuścić boisko. Z piątego metra wznawia grę Tobiasz.
91' - Josue długo utrzymuje się przy piłce i jest faulowany przez Lebedyńskiego.
91' - Sędzia dolicza 5 minut.
92' - Żółta kartka: Josue (Legia)
93' - Carlitos na spalonym.
93' - Żółta kartka: Carlitos (Legia)
94' - Jeszcze jedna zmiana w Legii
95' - Josue przekazuje opaskę Kapustce. Dobra zmiana, bo Josue w ostatnich minutach coraz częściej się gotował.
95' - Zmiana Legia: Josue Ihor Charatin
96' - Doliczony czas już minął.
97' - Koniec meczu!

Szalona radość na ławce rezerwowych Legii wśród sztabu szkoleniowego
Piłkarze Legii symbolicznie dziękują pustemu sektorowi gości...

Relacja z trybun

Organizacja - Stal Mielec...

Cztery miesiące temu nasza wizyta w Mielcu wyglądała zupełnie inaczej niż ta, którą zaliczyliśmy w ostatni piątek sierpnia. O ile w poprzednim sezonie, kiedy sektor gości był oficjalnie zamknięty, na stadion weszliśmy szybko i sprawnie za sprawą kibiców Stali, tak tym razem po kilkugodzinnej podróży okazało się, że meczu naszej drużyny nie zobaczymy. A wszystko za sprawą miejscowego szeryfa. Dyrektor ds. bezpieczeństwa na stadionie Stali, Tomasz Grazda, nie wyraził zgody na wniesienie flag na kijach. Hasło "Organizacja - Stal Mielec" nie wzięło się znikąd.

Do Mielca pojechaliśmy transportem kołowym i w drogę ruszyliśmy ponad 6 godzin przed rozpoczęciem meczu. Trasa przebiegała przyzwoicie, oczywiście nie licząc zakorkowanej wylotówki ze stolicy. Pod stadion Stali przyjechaliśmy na 45 minut przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Tym razem samochody zostawiliśmy na parkingu przy samej klatce, na terenie przyległym do zbudowanej (choć wciąż nieoddanej do użytku) hali sportowej, nie zaś jak ostatnio na większym parkingu oddalonym o kilkaset metrów od stadionu. Co ciekawe przez cały nasz pobyt w Mielcu, po drugiej stronie parkingu, pośród policjantów, stała spora grupa gapiów z okolicznych bloków, przyglądająca się przybyłym kibicom ze stolicy (byli obecni na swoich miejscach aż do naszego wyjazdu z Mielca).

Od samego początku miejscowy szeryf czynił starania, by uniemożliwić nam wniesienie flag na kijach, które miały ubarwić piątkowy mecz. Według Grazdy te są niezgodne z regulaminem. Nic to, że takich samych rozmiarów flagi na kijach wnieść mogli fani Stali. Nic to, że Legia oficjalnie poinformowała klub z Mielca z wyprzedzeniem o planowanych elementach oprawy. Nie, bo nie. "Cham się uprze i mu daj. Tu pisze. Za elementy oprawy i przywiezione flagi na kijach szatniarz nie odpowiada".

Gospodarze przygotowali dla nas 300 biletów, które w ekspresowym tempie rozeszły się, a zainteresowanie wyjazdem w naszych szeregach było znacznie większe. Kilkadziesiąt osób przyjechało w ciemno. Jak się niebawem okazało, na stadion nie wszedł nikt z nas.

Sam mecz cieszył się sporym zainteresowaniem po stronie gospodarzy. Wejściówki na sektory Stali rozeszły się w komplecie już kilka dni wcześniej. Fakt, że ceny nie były wygórowane (najdroższe wejściówki po 40 złotych), choć i tak nieznacznie droższe, niż na wszystkie pozostałe mecze ligowe w Mielcu. Młyn miejscowych prezentował się przyzwoicie tylko ze względu na fakt... wypełnienia tego sektora, gdzie znajduje się gniazdo. W trakcie spotkania tylko niewielka część kibiców zajmujących miejsca w młynie angażowała się w doping, znaczna część zaś skupiała się na... kręceniu filmików i bajery. Taki mają klimat. Wraz ze Stalą w młynie stawili się fani zaprzyjaźnionej ekipy - Czarnych Jasło (55) i Sandecji Nowy Sącz (50). Niepochlebne okrzyki pod adresem Legii zarzucano kilkakrotnie, ale w momencie, kiedy nasze wejście na trybuny było mocną wątpliwe, Stal intonowała okrzyki "Piłka nożna dla kibiców" i "Zawsze i wszędzie policja j... będzie".

Od strony parkingu, cała nasza grupa zebrała się przy samym wejściu do klatki, a na ogrodzeniu "Staruch" zaczął prowadzić doping. Służby, których zastępy ściągnięto z całego województwa, początkowo obawiały się wjazdu z bramą, więc kolejne dziesiątki zamaskowanych kasków pojawiły się tuż przy klatce. Kilkukrotnie skandowaliśmy hasła "Hej k... wpuśćcie kibiców", "Piłka nożna dla kibiców" i "Zawsze i wszędzie...", a następie rozpoczęliśmy regularny doping, który na pewno przebijał się na murawie. Śpiewaliśmy m.in. przez pewien czas "Gdybym jeszcze raz miał urodzić się...". W końcu po około 20 minutach, kiedy mielecki szeryf pozbawił nas złudzeń i podjął decyzję, że legijne flagi na kijach na stadion nie wejdą, zdecydowaliśmy się na powrót. Było jeszcze kilka okrzyków pod adresem policji, zaś w stronę piłkarzy skandowaliśmy "Hej Legio jesteśmy z Wami". I zawinęliśmy się do samochodów ku zaskoczeniu licznie zgromadzonej policji. Jakże inny to był wyjazd, w porównaniu do naszej ostatniej wizyty, kiedy pomimo zamkniętego sektora (oficjalnie z powodu budowy hali sportowej - de facto do dziś nieotwartej), kibice gospodarzy zapewnili nam wejście na sektor przyległy do klatki. Wówczas jednak miejscowy szeryf nie miał nic do gadania.

Kilkanaście minut później, jeszcze w trakcie pierwszej połowy meczu, kawalkada naszych fur ruszyła w stronę Warszawy, a mecz mogliśmy oglądać jedynie na telefonach. Szkoda, ale nie pierwszy raz w ten sposób skończył się nasz wyjazd poza sektorem. Najważniejsze jest by nie odpuszczać wyjazdów, nawet pomimo przeciwności losu i imbecyli, którym pozwolono poczuć się kimś ważnym. Jesteśmy fanatykami, mamy swoje zasady i ich się będziemy trzymać, o nie walczyć. Nie pozwolimy, by chęć obejrzenia samego meczu sprawiła, że kibicowskie zasady zejdą na dalszy plan, co pokazała na niedawnym finale Pucharu Polski jedna z ekip.

Kiedy my opuszczaliśmy Mielec, fani Stali bawili się w najlepsze, choć w pewnym momencie czuć było, że entuzjazm mają mniejszy. Bez naszej obecności ich śpiewy były nieco słabsze, i tak też już było do samego końca. A w drugiej połowie miejscowi ultrasi zaprezentowali oprawę z wykorzystaniem... niedozwolonych podobno na tym obiekcie flag na kijach. Kiedy te poszły w ruch, odpalili pierwsze stroboskopy, później race i trochę ogni wrocławskich. Co ciekawe, cała masa osób będących w ich pobliżu kręciła filmiki.

Po meczu piłkarze Legii podbiegli pod pusty sektor gości, symbolicznie dziękując swoim fanom za przyjazd. Wynik z Mielca nieco poprawił nam nastroje. A już we wtorek czeka nas kolejny wyjazd na południe kraju - tym razem do Niecieczy na mecz Pucharu Polski.