61 min. Ristovski
2 min. Kucharski
34 min. Yahaya
89 min. Svitlica
10' Aguinaldo De Jesus
17' Spasovski
74' Ristovski
14' Kiełbowicz
90' Dudek
91' Citko

Bez rewelacji, ale do przodu!

Radość legionistów po 2 bramce Yahayi - fot. PAP W pierwszym meczu II rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów Legia Warszawa pewnie pokonała Vardar Skopje 3-1 i już może zacząć przygotowania do dwumeczu z FC Barceloną.
Trener Dragomir Okuka nie mógł skorzystać w środowym spotkaniu z kilku kluczowych zawodników (Sokołowski, Zieliński, Wróblewski), a w ostatniej chwili wypadł mu ze składu najskuteczniejszy w sparingach Marcin Mięciel. Jednak grać było trzeba więc na prawej stronie wystąpił Wojciech Szala, a Mięciela zastąpił Yahaya. Macedończycy zapowiadali rewanż za sezon 1999/2000. Jednak już w 2 minucie na ziemię sprowadził ich kapitan Legii Cezary Kucharski. Rzut rożny dla wojskowych wykonał Majewski, piłka w małym zamieszaniu trafiła do Kucharza, który sprytnym strzałem z przewrotki nie dał szans bramkarzowi gospodarzy. Jeszcze wcześniej Yahaya miał dogodną sytuację, ale obrońcy wybili piłkę. Po objęciu prowadzenia legioniści oddali inicjatywę Vardarovi, jednak nadal kontrolowali wydarzenia na murawie. W 8 minucie zrobiło się groźnie pod bramką bułgarskiego bramkarza Legii, ale w ostatniej chwili wślizgiem interweniował Jóźwiak. Popularny "Beret" w tym spotkaniu występował na pozycji ostatniego obrońcy i wywiązywał się z powierzonych mu zadań bezbłędnie. Między 13 a 21 minutą aż trzech piłkarzy obejrzało żółty kartonik. Z drużyny Vardaru byli nimi Aguinaldo De Jesus i Jacek Magiera w starciu o piłkę z Aguinaldo Bragą i Aleksandarem Vasovskim - fot. PAP Spasovski, a z Legii Kiełbowicz. Od 25 minuty zaznaczyła się wyraźna przewaga Vardaru. Goście cofnęli się na własne pole karne, a gospodarze raz po raz atakowali. Da Costa dośrodkował w pole karne, Stanew źle obliczył lot piłki, ale jego błąd naprawił Dudek wybijając futbolówkę na rzut rożny. Legioniści liczyli na kontry i właśnie w 31 minucie powinno być już 2-0. Kucharski zderzył się na 16 metrze z bramkarzem Vardaru, piłka trafiła do Yahayi, ale czarnoskóry napastnik nie potrafił skierować jej do pustej bramki! Chwilę później mógł być remis. Da Costa bez problemów minął dwóch obrońców Legii i znalazł się sam na sam ze Stanewem. Jednak bramkarz wojskowych zachował się znakomicie i wybił piłkę nogami. W 34 minucie Legia przeprowadziła akcję lewą stroną. Cezary Kucharski znalazł się w dobrej sytuacji na polu karnym. Wydawało się, że sam będzie strzelał, jednak podał do nieobstawionego Yahayi, który nie miał problemów z pokonaniem Zekira z 5 metrów. 2-0 dla Legii! W końcówce tej odsłony przycisnął jeszcze Vardar, ale wynik nie uległ już zmianie.

Drugą połowę Legia rozpoczęła bez zmian. Od początku zaczął nacierać Vardar. Groźnie z 20 metrów strzelał Ristovski, ale Stanew był na posterunku. Chwilę wcześniej Jóźwiak zażegnał niebezpieczeństwo. Kucharski pórbuje odebrać piłkę Dimovovi - fot. PAP Stałe fragmenty Legii wykonywał Kiełbowicz. W 58 minucie oddał kąśliwy strzał, ale Zekir wypiąstkował futbolówkę. Nie był to koniec akcji warszawian. Piłka powróciła w pole karne, gdzie Yahaya próbował strzelać z przewrotki. Następnie na 11 metrze przejął ją Kiełbowicz, ale jego strzał zablokował obrońca. Wszystko pownien wykończyć Kucharski, ale nie potrafił skierować piłki do siatki z 2 metrów. Legia nie potrafiła wykorzystać dogodnych sytuacji, więc zrobił to Vardar. W 61 minucie Ristovski znalazł się w polu karnym, minął zwodem Vukovica i posłał piłkę w długi róg nie dając szans Stanewowi. Siedem minut później powinna paść trzecia bramka dla Legii. Kucharski przejął piłkę w polu karnym i odegrał do środka. Tam był Yahaya, ale oczywiście nie bardzo wiedział co się dzieje. Po niedokładnym wybiciu piłki przez obrońców gospodarzy na 9 metrze przejął ją Vuković – uderzył mocno ale prosto w obrońcę. Trener Okuka postanowił dokonać roszad w składzie. Na murawie pojawili się Citko i Svitlica, zastępując Vukovica i Yahayę. Wniosło to trochę ożywienia w grę Legii. W 77 minucie ładną kontrę zainicjował Vuković ogrywa piłkarzy Vardaru - fot. PAP Kucharski, odegrał piłkę do Svitlicy, a ten bez namysłu przedłużył ją do Citki. Wydawało się, że Citko zdecyduje się na strzał z pierwszej piłki, ale w ostatniej chwili we wszystko wmieszał się Dimov. Pięć minut przed końcem doskonałej sytuacji nie wykorzystał Svitlica, ale zrehabilitował się cztery minuty później. Z lewej strony dobrze grający Kiełbowicz podał w pole karne do Kucharskiego, ten odegrał do jeszcze lepiej ustawionego Svitlicy i Serb ładnym strzałem po ziemi ustalił wynik na 3-1! Jeszcze Majewskiego zastąpił Nowak, dwie żółte kartki obejrzeli Citko oraz Dudek i arbiter z Cypru mógł zakończyć to spotkanie.

Legia wygrała zasłużenie i już może przygotowywać się do spotkania na Nou Camp. Rewanż z Vardarem za tydzień na Łazienkowskiej o godzinie 20. Będzie to pierwszy mecz wojskowych u siebie. Zapraszamy wszystkich kibiców!

Autor: Woytek

Pomeczowe wypowiedzi

Dragomir Okuka (trener Legii): Bardzo dobry wynik, tym bardziej, że był to pierwszy oficjalny mecz w tym sezonie. Wielu zawodników od nas ostatnio odeszło, kilku przyszło. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy dokładnie, jakiej gry możemy się spodziewać. Zresztą, nie mieliśmy pewności także co do Vardara, bo wydawało się, że ta drużyna robi stałe postępy. Na stadionie panowała dobra atmosfera, przyszło sporo kibiców i nawet deszcz nie zepsuł spotkania. Bardzo udanie zaprezentował się Czarek Kucharski - strzelił bramkę, przy dwóch następnych podawał. Ale nie tylko z jego postawy wypada być zadowolonym. Dobrze spisało się wielu naszych piłkarzy.
Djokica Hadjevski (trener Vardaru): "Legia zasłużenie wygrała, była drużyną zdecydowanie lepszą i niestety pokazała nam jak dużo jeszcze musimy się nauczyć, zanim będziemy w stanie podjąć wyrównaną walkę z dobrym, europejskim zespołem. W drugiej połowie zdobyliśmy bramkę, ale zabrakło nam sił, aby nawiązać wyrównaną walkę. Gratuluję Legii znakomitego występu."

Marek Jóźwiak: "Zwyciężyliśmy i awans już jest bardzo blisko. Mamy chyba z 80 procent szans, jeżeli nie więcej. Reszty powinniśmy dokonać w następną środę. Myślę, że mogliśmy uniknąć straty gola. Trochę przysnęliśmy przy tej wrzutce. Strzał był nieprzyjemny, Stanew zasłonięty, więc nie mógł obronić. Ale stało się - trudno. Cieszymy się ze zwycięstwa i teraz chyba pora na Barcelonę."
Czarek Kucharski: "Z takiego wyniku wypada tylko się cieszyć. Nie możemy w rewanżu lekceważyć takiego przeciwnika jak Vardar, ale przecież w Warszawie nie stracimy trzech bramek. Będziemy jednak walczyć, bo nie możemy lekceważyć kibiców."

Autor: Gazeta Wyborcza

Minuta po minucie

Za chwilę początek pierwszego meczu II rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Legioniści występują w jednolitych zielonych strojach. Gospodarze w czerwono-czarnych. Pogoda nie dopisała - pada deszcz. W Macedonii jest około 80 kibiców z Warszawy i polscy żołnierze stacjonujący w Jugosławii.

1 min. - Początek meczu.
1 min. - pierwsza groźna akcja Legii. Kucharski dośrodkował w pole karne, ale obrońca w ostatniej chwili uprzedził Yahayę.
2 min. - Rzut rożny dla Legii. Majewski dośrodkował na głowę Vukovica, ale bramkarz wybija.
2 min. - GOLLLLLLLLLLLL! Ceazry Kucharski sprytnym strzałem z przewrotki zdobywa gola dla Legii!
4 min. - Atak gospodarzy, ale Szala wybija piłkę na rzut rożny.
5 min. - Rzut wolny dla Vardaru z 25 metrów. Strzał głową Spasovskiego, ale piłka przelatuje daleko obok słupka.
6 min. - Legioniści oddali inicjatywę gospodarzom i czyhają kontry, które mogą przynieść kolejnego gola.
8 min. - Mogło być groźnie pod bramką Staneva, ale szarżującego piłkarza Vardaru powstrzymał wślizgiem Jóźwiak.
13 min. - Faul na Kiełbowiczu 20 metrów od bramki Vardaru. Żółta kartka dla piłkarza gospodarzy. Po wrzutce Kiełbowicza piłkę wybyli obrońcy.
14 min. - Żółta kartka dla Kiełbowicza.
17 min. - Spasovski wbiega w pole karne i przewraca się. Sędzie uznaje ze było to symulowanie i daje żółtą kartkę piłkarzowi.
18 min. - Słychać doping dla Legii kilkudziesięcioosobowej grupy kibiców z Polski.
20 min. Dwa rzuty rożne dla Legii pod rząd. Dwukrotnie dośrodkowywał Kiełbowicz, ale warszawianom nie udało się zdobyć gola.
25 min. - Spokojna gra Legii. Podopieczni Okuki kontrolują sytuację na boisku.
28 min. - Groźna akcja Vardaru, Dośrodkowanie Da Costy w pole karne, Stanew minął się z piłką, ale obrońca Legii wybił piłkę na rzut rożny.
31 min. - Znakomita okazja dla Legii. Bramkarz Vardaru wyszedł na 16 metr, przewrócił się w starciu z Kucharskim. Na 25 metrze do piłki dobiegł Yahaya, postanowił strzelać do pustej bramki... ale piłka przeszła tuż obok słupka!
33 min. - Fantastyczna okazja dla gospodarzy. Da Costa znalazł się sam na sam z bramkarzem Legii, jednak Stanew nie dał się pokonać. Wybił piłkę!
34 min. - GOOOOOOLLLLLLL!!!!!!! Yahaya! Cezary Kucharski znalazł się w dobrej sytuacji na polu karnym. Wydawało się, że sam będzie strzelał, jednak podał do nieobstawionego Yahayi, który nie miał problemów z pokonaniem Zekira. 2-0!
40 min. - Silne uderzenie Dimova z 25 metrów pewnie broni Stanew.
45 min. - Zamieszanie w polu karnym Legii, Spasovski próbował minąć 2 legionistów, ale Dudek wybił piłkę.
+46 min. - Koniec pierwsze połowy.

46 min. - Początek drugiej połowy.
48 min. - Rzut wolny dla Legii z 25 metrów. Dośrodkowywał Kiełbowicz, ale zbyt głęboko i golkiper Vardaru złapał futbolówkę.
51 min. - kontra zespołu macedońskiego, Zaharievski próbował podawać do Oliveiry, ale pewnie interweniował Jóźwiak.
54 min - Groźny strzał z 20 metrów Ristovskiego broni Stanew.
57 min. - Faul na Magierze tuż przed polem karnym.
58 min. - Kiełbowicz zdecydował się na bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego, ale Zekir wypiąstkował piłkę.
59 min. - Znakomita sytuacja dla Legii. Najpierw z przewrotki próbował strzelać Yahaya, ale obrońcy zablokowali strzał, następnie po ziemi próbował dobijać Kiełbowicz, ale także trafił obrońcę. Piłka trafiła do stojącego 2 metry przed bramką Kucharskiego, ale idealnie zachował się Zekir.
61 min. - GOL dla Vardaru! Ristovski minął Vukovica i strzałem w długi róg nie dał szans Stanewowi.
64 min. - Kolejny rzut wolny dla Legii. Z 30 metrów piłkę do Yahayi wyłożył Majewski, ale strzał czarnoskórego napastnika był słaby.
68 min. - Kucharski przejął piłkę na polu karnym. Z trudnej pozycji podał do Yahayi... obrońcy niedokładnie wybili piłkę, ta trafiła do Vukovica, ale Jugosłowianin zmarnował fantastyczną okazję.
69 min. - Zmiana w Legii. Za Vukovica wchodzi Citko.
71 min. - Zmiana w Vardarze. Za Da Costę wchodzi Petkov.
73 min. - Zmiana w Legii. Za Yahayę wchodzi Svitlica.
75 min. - Groźnie pod bramką Stanewa. Piłkę wybija Dariusz Dudek.
77 min. - kontra Legii. Kucharski podał do Svitlicy, ten szybko odegrał do Citki, ale w ostatniej chwili we wszystko wmieszał się Dimov.
81 min. - Groźny strzał piłkarza Vardaru głową po rzucie rożnym, ale Stanew wybija tuż nad poprzeczką.
85 min. - Kolejne dwie dobre akcje Legii. Najpierw Szala wybiegł prawą stroną, znalazł się sam na sam z bramkarzem, odegrał do środka pola karnego... Kiełbowicz podał na 5 metr do Svitlicy, ale ten zmarnował idealną szansę.
89 min. - GOOOOOOOOLLLLLLLLLLL!!!!!!! 3-1 dla Legii. Kiełbowicz podał do Kucharskiego, ten odegrał do ustawionego na 12 metrze Svitlicy i Serb strzałem po ziemi tuż przy słupku podwyższył prowadzenie!
89 min. - Zmiana w Legii. Nowak wchodzi za Majewskiego.
90 min. - Żółta kartka dla Dudka.
+91 min. - Żółta kartka dla Citki.
+93 min. - Koniec meczu!

Dodatki

Typowanie wyniku:
W typowaniu meczu z Vardarem wzięło udział 525 osób. Prawidłowo odgadło wynik aż 99 osób. - lista zwycięzców

Zaczynamy!

Vardar-Legia - rys. MaxyMJuż w środę kończą się wakacje dla kibiców Legii. Mistrzowie Polski przystępują do walki o Ligę Mistrzów, a kilka dni później zainaugurują rozgrywki ligowe w Grodzisku Wielkopolskim.
Pierwszy mecz z Vardarem Legia zagra w Skopje. Po raz pierwszy oba kluby grały ze sobą jesienią 1999 roku. Wówczas warszawianie zdeklasowali rywala. Na wyjeździe wygrali 5-0 po golach Śrutwy 2, Mięciela, Czereszewskiego i Wróblewskiego. W rewanżu było 4-0, a do siatki trafiali: Czereszewski, Karwan, Sokołowski i Mięciel. Od tamtej pory zespół Vardaru wzmocnił się i trudno będzie powtórzyć tamto osiągnięcie, jednak to podopieczni Okuki są faworytem.
Jeżeli Legii uda się awansować dalej, to w III rundzie eliminacyjnej już czeka słynna FC Barcelona. jeśli ten mecz dojdzie do skutku, to będzie to z pewnością najważniejsze wydarzenie rundy jesiennej.
Tak więc czekamy na pomyślne rozstrzygnięcia z Vardarem, a potem na Barcelonę.