26 Inaki Astiz 77'
28 Marcin Smoliński 58'
37 Wojciech Trochim 46'
Michal Pesković 40
46' Mateusz Kamiński 17
Adrian Chomiuk 31
Mateusz Mamos 7
62' Mariusz Mężyk 11
Jakub Dziółka 22
Mariusz Solecki 16
Hubert Robaszek 21
46' Radoslav Kral 18
70' Wojciech Mróz 23
Michał Zieliński 25
Seweryn Kiełpin 87
46' Pavol Stano 18
62' Marcin Radzewicz 20
70' Grzegorz Podstawek 10
46' Mariusz Przybylski 19

Teraz Wisła

Choć rozgrywki o Puchar Ekstraklasy nie należą do szczególnie emocjonujących, to we wtorkowy wieczór na stadionie Legii działo się całkiem sporo. Rzut karny, czerwona kartka, cztery gole i nawet pokaz umiejętności karate. W tak barwnych okolicznościach legioniści zremisowali z Polonią Bytom 2-2. Na szczęście tydzień temu „wojskowi” wygrali na Śląski i to oni awansowali do półfinału. Tam czeka już na nich Wisła Kraków, która rozgromiła 5-0 Jagiellonię Białystok. Może prawdziwe emocje pojawią się w tych spotkaniach.

Mecz, który zgromadził na trybunach tylko garstkę widzów, rozpoczął się całkiem ciekawie. Podopieczni Michała Probieża ambitnie rzucili się do odrabiania dwubramkowej straty ze spotkania na własnym boisku. Ich starania szybko przyniosły rezultat. W 15.minucie goście prowadzili 1-0. Wszystko za sprawą... Błażej a Augustyna. Obrońca „wojskowych” usiłował wybić piłkę. Chęć do tego miał tak wielką, że nogę podniósł na wysokość głowy rywala. Szybki cios w stylu Bruce`a Lee i Mateusz Kamiński nie miał szans. Całą sytuację widział jednak sędzia, który nie docenił zamiłowania do wschodnich sztuk walk i podyktował rzut karny. Tego na gola, z niewielkimi problemami zamienił Hubert Robaszek. Połowa strat była odrobiona.

Szybkie prowadzenie przyjezdnych podrażniło legionistów, którzy sami zaczęli dążyć do wyrównującej bramki. Ich akcje nie kończyły się jednak strzałami, a bez tych trudno liczyć na zdobycz strzelecką. Zaporą nie do przebrnięcia była linia defensywy bytomian. Piłkarze Legii próbowali sforsować ją strzałami z daleka – nieskutecznie – i koronkowymi akcjami. Nic z tego. Pierwszy celny strzał udało się oddać dopiero Marcinowi Burkhardtowi pod koniec pierwszej połowy. Więcej emocji niż gole wywoływała za to zabłąkana rybitwa. Sympatyczny ptaszek jakby nigdy nic przycupnął sobie na murawie. Usiłował przepędzić go „Bury”. Spotkała go za to... reprymenda ze strony arbitra. Uciekając od spraw ornitologicznych – do przerwy jedną bramką prowadzili goście.

W szatni Legii musiały paść mocne słowa, bo w drugich trzech kwadransach legioniści natychmiast wzięli się do roboty. Powody do zadowolenia miał Wojciech Trochim, którego pierwszy kontakt z piką zakończył się wyrównującym trafieniem. Wszystko zaczęło się jednak od Burkhartda. O ile jego mocny strzał Michal Pesković jeszcze dał radę odbić piłkę, to po dośrodkowaniu Macieja Rybusa i strzale na pustą bramkę Trochima, mógł tylko wyciągnąć futbolówkę z siatki. Pięć minut później Pesković zanotował powtórkę z rozrywki. Znów swój udział przy bramce miał „Bury”. Pomocnik Legii dośrodkował w pole karne. Tam czyhał Mariusz Przybylski, który skierował piłkę do własnej bramki. 2-1 dla legionistów i awans stał się więcej niż pewny.

Nerwowo zaczęło się robić w 64. minucie. Od tego momentu przyjezdni grali z przewagą jednego zawodnika. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną, kartkę zobaczył Augustyn. Pierwszym kartonikiem został ukarany w 15. minucie za cios karate. Tym razem „August” powalił wychodzącego na czystą pozycję rywala. Karny, czerwona kartka – wtorkowy wieczór zdecydowanie nie należał do udanych w wykonaniu młodego legionisty.

Na szczęście dla Augustyna i całej Legii, Polonia nie potrafiła wykorzystać gry w przewadze. Co więcej to piłkarze Jana Urbana byli stroną przeważającą. Tylko do siebie samych mogą mieć pretensje, że nie podwyższyli wyniku. Okazji ku temu było wiele. Najbliższy szczęścia był ponowie Trochim. W 83. minucie piłka po jego uderzeniu trafiła jednak tylko w słupek. Na szczęście awans był już pewny. Gol Grzegorza Podstawka z ostatniej minuty meczu nie mógł już nic zmienić.

Autor: Tomek Janus

Minuta po minucie

Witam ze stadionu Legii, gdzie przy garstce publiczności gospodarze zmierzą się z Polonią Bytom
Znamy składy obu ekip. W warszawskiej Legii zabraknie jeszcze Balbino
Na trybunach garstka ludzi. Może ze 200 osób by się uzbierało
Po rozgrzewce oba zespoły zeszły do szatni. Jeszcze kilka minut i ponownie pojawią się na murawie
Przypomnijmy, że jest to rewanżowe spotkanie w ramach 1/4 Pucharu Ekstraklasy. W pierwszym meczu górą byli gracze Jana Urbana, którzy wygrali 2-0
Kapitan Burkardt! To "Bury" dzisiaj kapitanem zespołu, a pomyśleć, że jeszcze kilka tygodni temu był w tym klubie niepotrzebny...
"Sen o Warszawie..." w wykonaniu Czesława Niemena i tylko Jego samego
Informujemy, że krakowska Wisła awansowała do półfinału PE. W związku z tym legioniści zagrają z nimi 18 lub 19 marca
Już wychodzą z tunelu... Legia na biało-czarno. Polonia na czarno-biało. Ot, taka szachownica

1' - Początek pierwszej połowy
2' - Rozpoczęli goście i od razu faul Legii
3' - Rzut wolny dla Polonii, ale Burkhardt wybija na róg
3' - Dośrodkowanie w pole karne i pewnie łapie Skaba
4' - Próbowali legioniści ruszyć lewą stroną gospodarze
4' - Rybus na lewo do Grzelaka, ale niedokładnie podawał młody legionista
5' - Roger strzela z dystansu, ale to podanie nie mogło zagrozić bramce Peskovicia
7' - Walka, kopanina w środku pola
7' - Dalekie podanie do Grzelaka, ale był na miejscu Kral
8' - Roger mijał rywali, zdecydował się na podanie do Grzelaka, ale ten był podwajany przez defensorów z Bytomia
9' - Ruszali z atakiem goście, ale przerwali ten atak gospodarze
9' - Już Rybus na lewej flance.. jest Borysiuk, ale zatrzymał go Kamiński
10' - Roger biegnie z piłką kilka metrów, podaje do Grzelaka, za lekko...
10' - Strzał Robaszka.. mógł się lepiej przygotować do tego uderzenia. Od bramki Skaba
12' - Legia nie potrafi dobrze podać do jedynego napastnika, a co za tym idzie, zagrozić bramce Peskovicia
13' - Lewą flanką próbowali przedzierać się poloniści...
16' - Żółta kartka: Błażej Augustyn (Legia)
16' - Rzut wolny wolny Chomiuk. Skaba skacze do piłki... rzut karny. Augustyn kopnął rywala w głowę. Będzie rzut karny
17' - Zawodnik Polonii Bytom opatrywany przez lekarzy za linią boiska
17' - GOL! Hubert Robaszek z karnego! (Polonia)
18' - Gol dla Polonii Bytom. Skaba prawie wyjął piłkę, ale ostatecznie zatrzepotała w sieci. No! Jak rywale zdobędą jeszcze jedno trafienie i zakończy się na 2-0 dla rywali, to czeka nas dogrywka
19' - Nie sięgnął piłki Wawrzyniak. Naprawia błąd kolega z ekipy wybijając na róg
20' - Chomiuk w pole karne, główka i od bramki Skaba
20' - Wśród obserwatorów padła teoria, że Legia może odpuścić Puchar Ekstraklasy, żeby walczyć o mistrza
21' - Wraca na murawę Kamiński z bandażem na głowie
22' - Rzut wolny dla Legii z prawej strony. Burkhardt już gotowy..
22' - Bury wstrzeliwuje piłkę, a główkował Kamiński na róg
22' - Dał się przepchnąć Borysiuk i rusza Polonia
25' - Grzelak faulowany w polu karnym, ale zdaniem sędziego gramy dalej
26' - Zagrożenie pod polem karnym Legii, ratują się na raty gospodarze
26' - Burkhardt do Rybusa, ten do Borysiuka.. strata, ale jeszcze Bury
27' - Eh, nieporadnie gospodarze
27' - Chomiuk, Mróz... wymiana piłek wśród bytomian
30' - Rybus, Roger decyduje się na uderzenie z 30 metrów i... daleko od bramki
33' - Bandaż Kamińskiego mało szczelny. Gracz Polonii przecieka
34' - Burkhardt.. Roger, kolejny raz szuka gola, ale futbolówka wyglądowała na rzucie rożnym
34' - Borysiuk w narożniku...
34' - Od bramki ostatecznie Pesković
35' - Wysocki, Burkhardt.. powrót po piłkę. Roger i od nowa atak
37' - "Bury" chciał pogonić ptaka, który spaceruje i lata nad murawą, ale dostał ustną reprymendę od arbitra
39' - Grzelak z lewej strony, Bronowicki z prawej próbowali zagrozić bramce rywala. Skończyło się na kornerze bez zagrożenia
40' - Trzeba przyznać, że akcja Grzelak - Bronowicki była pierwszej wody
42' - Roger do Frączczaka, ale ten nie opanował piłki
42' - Legia próbuje zmontować akcję ofensywną..
43' - Grzelak do Burkhardta, który sprawił sporo kłopotu Peskoviciowi. Strzał legionisty został wybity przed pole karne
44' - Pojedynek biegowy Robaszek - Rybus na korzyść tego pierwszego
45' - Podanie do napastnika gości, ale Solecki był na pozycji spalonej
46' - Akcja gości na prawej stronie...
47' - Sędzia dolicza 2 minuty do pierwszej połowy
47' - Roger uruchamia Frączczaka, ale był przy nim Mamos
48' - Legia póki co z przewagą jednego gracza, bo w szatni już jest Kamiński, który ma ranę głowy
48' - Frączczak strzela..? Nie, przerzucił piłkę na drugą stronę boiska
49' - Koniec pierwszej połowy

Bezbarwna pierwsza połowa, po której prowadzi Polonia Bytom
W drugiej połowie gospodarze muszą bronić tego korzystnego wyniku
Dla tych, którzy wybrali naszą relację, a nie Ligę Mistrzów w telewizji z bąbelkiem informujemy, że po pierwszej połowie Barcelona prowadzi 1-0 z Celtikiem, którego bramki strzeże Artur Boruc
Obie ekipy na murawie. Będą roszady w ekipie Polonii

46' - Początek drugiej połowy
46' - Zmiana Legia: Bartłomiej Grzelak - Wojciech Trochim
46' - Zmiana Polonia: Mateusz Kamiński - Mariusz Przybylski
46' - Zmiana Polonia: Radoslav Kral - Pavol Stano
46' - GOL! Wojciech Trochim! (Legia)
48' - Brawo Legia! Pierwszy kontakt z piłką i od razu gol. Strzelał z dystansu Burkhardt, piłka odbita wylądowała na lewej stronie, gdzie jede z legionistów zagrał w pole karne i Trochim spokojnie wpakował futbolówkę do siatki. No to karne nie będą decydowły o awansie
49' - Piłka do Frączczaka, który przepycha się z Mamosem
49' - Legia przy piłce..
49' - Leży jeden z zawodników, a dokładnie Mateusz Mamos
49' - Już po wszystkim. Gramy dalej
50' - Borysiuk środkiem, koledzy pokazują ma grać na prawe skrzydło, a ten na lewo do Rybusa, za mocno, niecelnie, źle
51' - Falowany Frączczak przez Mężyka
51' - Szybko rozegrany rzut wolny
51' - GOL samobójczy! Mariusz Przybylski! (Polonia)
52' - Burkhardt w pole karne.. i do własnej bramki pakuje Przybylski. Jak widać, zmiany obu trenerów przynoszą korzyści w postaci bramek
53' - Fauluje Borysiuk, ale arbiter wstrzymał się jeszcze z żółtą kartką
55' - Mężyk mija Augustyna, Solecki w polu karnym.. strzał, boczna siatka i grę wznowi Skaba
56' - Do wejścia sposobi się Marcin Smoliński
57' - Skuter przerywa nieprzepisowo atak Mężyka
58' - Futbolowe jaja jak nic! Strzał, Skaba wypluł przed siebie, a Dziółka z dwóch metrów strzela prosto w trzeci rząd od góry na łuk od Łazienkowskiej
58' - Zmiana Legia: Guerreiro Roger - Marcin Smoliński
60' - Podanie.. na spalonym gracz Polonii
61' - Na boisko wejdzie Radzewicz, ale to jeszcze moment
61' - Próbował wymusić faul Mężyk, ale sędzia nie dał się nabrać
62' - Zmiana Polonia: Mariusz Mężyk - Marcin Radzewicz
62' - Wrzuta w pole karne i ponownie Skaba na raty
63' - Rybus.. przy nim Mamos, znowu górą
64' - Druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona: Błażej Augustyn (Legia)
65' - I żegnamy się z Augustynem, który ratował się faulem przy ataku gracza Polonii
65' - Gdyby było 1-0 dla Polonii, w tej chwili moglibyśmy drżeć o końcowe rozstrzygnięcie
66' - Jednak teraz rywale muszą zdobyć 3 bramki, żeby awansować
67' - Bytomianie w ataku, Legia choć niepewnie, to broni się skutecznie
69' - Frączczak wpadł w pole karny, strzela w długi róg i Pesković wybija końcami palców na róg
70' - Zmiana Polonia: Wojciech Mróz - Grzegorz Podstawek
70' - Limit zmian wyczerpał trener Polonii Bytom
72' - Faulowany Trochim jezcze na połowie Legii
73' - Trzeba przyznać, że rywale coraz śmielej sobie poczynają. Widać, że zwietrzyli szansę na chociaż remis
73' - Żółta kartka: Piotr Bronowicki (Legia)
74' - Faul "Skutra". Będzie Chomiuk wrzucał w pole karne...
74' - Słabe zagranie w pole karne, ale jeszcze rywale posiadają inicjatywę
75' - Sędzia co chwila używa gwizdka
77' - Borysiuk strzela z dystansu i minimalnie futbolówka wycodiz na róg
77' - Zmiana Legia: Adam Frączczak - Inaki Astiz
78' - Borysiuk próbował huknąć z daleka, ale centralnie w Stano
79' - Rybus w polu karnym, strzał i z wielkim trudem Pesković, szkoda...
79' - Jeszcze Trochim próbuje szczęścia, ale obok celu
80' - Będzie jeszcze jedna, a jednocześnie ostatnia zmiana w warszawskim zespole
81' - Wrzuca Radzewicz w pole karne, głową wybija Wysocki
82' - Zmiana Legia: Maciej Rybus - Piotr Giza
82' - Na ostatnie minuty Jan Urban wpuszcza Piotra Gizę
83' - Smoliński próbował podawać do kolegi z drużyny i wywalczył aut. Legia w ataku...
83' - Strzela Trochim i słupek! Było blisko.. Mamy nadal 2-1
84' - Żółta kartka: Jakub Wawrzyniak (Legia)
84' - Brzydki faul Robaszku. Będzie okazja do wrzutki w pole karne dla Polonii
85' - Radzewicz mocno w pole karne... Skaba z ulgą przytula piłkę do piersi
88' - Wrzutka w kierunku głowy Radzewicza, ale ten nie opanował futbolówki
90' - GOL! Grzegorz Podstawek! (Polonia)
91' - Podstawek przyjął piłkę na klatkę piersiową i uderzył w lewy dolny róg.
91' - Sędzia dolicza jeszcze 2 minuty
92' - Ostatnie akcje meczu...
92' - Jeszcze moment i...
93' - Koniec meczu!

Koniec meczu! Legia w półfinale! Wiwat! Teraz rywalem będzie Wisła Kraków.

Relacja z trybun

Rekord nieoglądalności

Podczas, gdy w innych miastach spotkania 1/4 finału gromadzą na stadionach po parę tysięcy widzów, na Łazienkowskiej bite są rekordy "nie oglądalności". Stadiony modernizowane są w wielu miastach, a tylko w Warszawie nie zmienia się nic. Nie chodzi tu tylko o sytuację na trybunach, ale i organizację spotkań, która stoi na żenująco niskim poziomie. Zakup biletu na niecieszący się popularnością PE, gdy w kolejce stoi 15 osób trwa pół godziny! Prawdziwy rekord świata. Krzesełka nie były czyszczone od dawna i, przynajmniej te na trybunie odkrytej, wczoraj pokryte były lodem. Schody prowadzące na trybuny usłane są dziurami i tylko czekać kiedy zdarzy się jakaś tragedia.

Spotkania PE gromadzą garstkę najwierniejszych fanów. Dystrybucja wejściówek nadal jest daleka od ideału. Nie mówiąc już o przygotowaniu krzesełek, czy też ich wyglądzie. Połowa z nich przypomina bardziej kostkę Rubika - każde krzesełko innego koloru. Inne są również rozmiary fotelików, bowiem część braków "łatano" krzesełkami z Krytej. W tym całym bajzlu trudno liczyć na jakiekolwiek atrakcje dla kibiców. Co z tego, że większość z trzech setek legionistów zapłaciło za wejściówki tyle, ile na normalne mecze ligowe? Przed meczem, jak i w jego przerwie nikt nie pomyślał o żadnych konkursach dla publiczności, czy innych atrakcjach. Właściwie ten mecz zostałby od razu zapomniany, gdyby nie jeden fakt. Na boisku przez jego większą część przebywała mewa. Odważny ptak dołączył na plac gry już w pierwszych minutach i nic sobie nie robił z kopiących piłkę zawodników. Parokrotnie piłkarze musieli szerokim łukiem omijać ptaka, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Najmniej czuły okazał się Marcin Burkhardt, który próbował przegonić mewę poza plac gry, ale... górą była mewa. Ciekawi jesteśmy, czy wspierająca Legię mewa (w końcu legioniści grali na biało) zostanie uwzględniona w wynikach systemu Amisco.

Na trybunach poza dowcipami związanymi ze wspomnianym ptakiem, nie działo się nic. Kibice z Bytomia zgodnie z planem nie stawili się w sektorze gości, a na trybunach panowała kompletna cisza. Tylko raz na jakiś czas słychać było docinki pod adresem Grzelaka, czy Augustyna. Tak naprawdę to większość z nas była już myślami przy piątkowym meczu przyjaźni w Sosnowcu. Tak jak w przypadku poprzednich spotkań wyjazdowych, nic nie będzie nas w stanie powstrzymać od wizyty na Ludowym.