31 Krzysztof Mączyński
24 Mateusz Kowalski
40 Dudu 81'
Wojciech Skaba 1
65' Piotr Bronowicki 23
Błażej Augustyn 5
Dickson Choto 4
Przemysław Wysocki 17
90' Kamil Majkowski 33
Martins Ekwueme 30
Jakub Wawrzyniak 24
Tomasz Kiełbowicz 11
68' Ariel Borysiuk 36
74' Bartłomiej Grzelak 18
Maciej Gostomski 1
Antonio Aguilera Balbino 8
90' Maciej Korzym 13
68' Sebastian Szałachowski 20
74' Maciej Rybus 31
65' Adam Frączczak 35

Wyblakła gwiazda

Po golu Bartłomieja Grzelaka w 57. minucie Legia wygrała w Krakowie i awansowała do finału rozgrywek o Puchar Ekstraklasy. Choć przez większość meczu przewagę posiadali gospodarze, to dzięki nieporadności bramkarza Wisły Marcina Juszczyka zwycięstwo pojechało do Warszawy. Wystarczyła jedna kontra by stadion przy Reymonta został wreszcie zdobyty.

Na mecz do Krakowa trener Jan Urban nie zabrał kilku podstawowych piłkarzy. Zamiast tego do gry wystawił młodego Kamila Majkowskiego i Ariela Borysiuka. Po długiej przerwie na murawie pojawił się także Błażej Augustyn oraz powracający do zdrowia Dickson Choto. Szkoleniowiec wiślaków Maciej Skorża wystawił zdecydowanie silniejszy skład. Jednak pierwsze minuty należały do legionistów. Oprócz trzech rzutów rożnych nic konkretnego z tego nie wynikło. A potem do głosu doszli gospodarze, którzy na długie minuty zamykali piłkarzy Legii na ich połowie. Zaskakujące było, że mimo przewagi Wisły, gracze spod Wawelu w pierwszej połowie oddali zaledwie jeden strzał. Niecelne uderzenie zanotowali tuż przed gwizdkiem na przerwę.

Legioniści zepchnięci do defensywy, ograniczyli się do kontr. Na prawej stronie usiłował szarpać Majkowski, ale momentami był za szybki dla swoich kolegów. W środku ambitnie grał Martins Ekwueme, ale gdy tylko dostawał piłkę natychmiast pojawiało się obok niego trzech zawodników Wisły. Mimo to, to podopieczni Jana Urbana powinni w pierwszej połowie strzelić gola. W 28. minucie doskonałym podaniem został obsłużony Grzelak. Zwodem zwiódł dwóch obrońców, wpadł w pole karne i miał przed sobą już tylko Marcina Juszczyka. Trącona piłka zamiast wylądować w siatce, odbiła się od bramkarza i zamiast bramki był tylko rzut rożny.

Na tym skończyły się akcje, po których Legia mogła zagrozić Wiśle. Przez większą część pierwszej połowy dużo roboty mieli nasi pomocnicy i obrońcy, którzy musieli odpierać ataki wiślaków. Jednak ci jakby zadowoleni z wyniku, dającego im awans do finału rozgrywek o Puchar Ekstraklasy, choć przeważali, to niezbyt kwapili się do zdecydowanych ataków. Jednak gdy przycisnęli pod bramką Wojciecha Skaby robiło się naprawdę gorąco. Tak jak wówczas, gdy warszawscy defensorzy nie wiedząc jak powstrzymać rywali, wybijali piłki na oślep. Efekt – cztery rzuty rożne w ciągu 3 minut.

Drugie trzy kwadranse Legia rozpoczęła od mocnego uderzenia. Ledwie Adam Kajzer gwizdnął po raz pierwszy, a już Tomasz Kiełbowicz mógł dać Legii prowadzenie. Obrońca "wojskowych" znalazł się sam przed Juszczykiem. Strzał z 11. metra trafił jednak wprost w bramkarza gospodarzy. Kilkadziesiąt sekund później pomyłkę kolegi mógł naprawić Majkowski. Młody pomocnik przedarł się lewą stroną i wpadł w pole karne. Z ostrego kąta zagrał wzdłuż linii bramkowej. Nikt nie zamykał jednak akcji i bezpańska futbolówka opuściła murawę.

W 57. minucie Legia miała zdecydowanie więcej szczęścia. Kolejną akcję przeprowadzała Wisła. Piłkę przejął jednak Augustyn i kilkudziesięciometrowym podaniem uruchomił na lewej flance Grzelaka. Ten przyjął piłkę na klatkę piersiową i zaczął pędzić w pole karne. Będąc przy linii końcowej zdecydował się na strzał. Piłka raczej nie zmierzała w światło bramki, ale Juszczak interweniował na tyle niefortunnie, ze skierował futbolówkę do bramki. 1-0, czyli wynik, który awansem do finału promował Legię.

Stracony gol rozzłościł wiślaków, którzy mają chrapkę na potrójną koronę. Na bramkę Skaby zaczęły więc sunąć zdecydowane ataki. Co gorsze bramkarz Legii nie zachowywał się zbyt pewnie. Na szczęście bardzo dobrze grał za ta Choto i cała defensywa "wojskowych". A roboty miała co nie miara. Gospodarze zamknęli legionistów na ich połowie i wszelkimi sposobami usiłowali doprowadzić do remisu. Ale ani Andrzej Niedzielan, ani Radosław Matusiak nie potrafili znaleźć recepty na legijną obronę.

Autor: Tomek Janus

Minuta po minucie

Witamy ze stadionu wisły w Krakowie. Za 10 minut początek rewanżowego meczu Pucharu Ekstraklasy.
Na trybunach bardzo mało kibiców
Sędziowie wyprowadzają obie jedenastki na boisko
Legioniści na biało-czarno, Wisła na czerwono-biało
Rozpocznie Legia

1' - Początek pierwszej połowy
2' - Pierwsza interwencja Juszczyka
3' - Dalekie wybicie Bronowickiego
4' - Długie podanie do Grzelaka - za długie
5' - Dziś w środku pola w drużynie Legii grają Ekwueme, Wawrzyniak i Borysiuk
6' - Odważny wślizg Augustyna - piłka wybita na aut
6' - Na spalonym Grzelak
7' - Teraz z kolei na spalonym Zieńczuk
8' - Ekwueme minął Sobolewskiego i wywalczył rzut rożny
9' - Dośrodkowanie Borysiuka, strzał Kiełbowicza zza pola karnego... i ponownie korner
10' - Kontra Wisły. Zieńczuk na drugą stronę do Jirsaka... ten źle i piłka w rękach Skaby
11' - Wysocki wybija piłkę na aut spod nóg Jirsaka
12' - Dośrodkowanie Jirsaka... Majkowski wybija główką na aut
13' - Majkowski fauluje Diaza
14' - Bardzo ładny rajd Majkowskiego, który nie dał się Cantoro, dośrodkował w pole karne, ale tam piłki nie sięgnął Ekwueme
16' - Zdecydowana przewaga gospodarzy. Legioniści sporadycznie wychodzą z kontrami
18' - Od bramki Skaba
20' - Bardzo ładnie zablokował podanie wiślaka Przemek Wysocki
21' - W ataku osamotniony Grzelak. Wawrzyniak rozkładał ręce, bo nadarzała się okazja do kontry, a nie było komu jej przeprowadzić...
23' - Dwa rzuty rożne dla Wisły z rzędu
24' - Choto wybija na kolejny rzut rożny
25' - A teraz Augustyn wybił piłkę na rzut rożny
25' - Legia zamknięta na własnej połowie
27' - Rzut rożny dla Legii, dośrodkowanie... Augustyn główkuje obok bramki!
28' - Najlepsza okazja w meczu! Grzelak otrzymał prostopadłe podanie i biegł na jednego obrońcę, minął go... i uderzył końcem buta ale piłka odbiła się od bramkarza i wyszła na rzut rożny!
31' - Koleny rzut rożny dla Wisły... dośrodkowanie bez efektu, ale nadal przy piłce Wisła
33' - Cała drużyna Legii zamknięta na własnej połowie
35' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
39' - Na spalonym Grzelak
40' - Dwie akcje Legii lewą stroną, ale dwa razy kończyły się przed polem karnym Wisły
42' - Od bramki Juszczyk po stracie Grzelaka
43' - Sobolewski faulowany tuż przed polem karnym przez Bronowickiego
43' - Żółta kartka: Piotr Bronowicki (Legia)
44' - Jirsak prosto w głowę Kiełbowicza. Potem jeszcze uderzał Baszczyński... bardzo niecelnie
45' - Faul Bronowickiego na Zieńczuku na środku boiska
46' - Żółta kartka: Guedes de Lima Cleber (Wisła K.)
46' - Sędzia dolicza minutę
47' - Żółta kartka: Przemysław Wysocki (Legia)
47' - Faul na Grzelaku
48' - Jeszcze rzut rożny dla Legii. Dośrodkowuje Borysiuk... Wawrzyniak stracił piłkę
48' - Koniec pierwszej połowy

Pierwsze 45 minut za nami. Gospodarze posiadają zdecydowaną przewagę, ale nie potrafią jej udokumentować bramką. Z kolei najlepszą sytuację do zdobycia gola miała Legia, a konkretnie Bartłomiej Grzelak, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Juszczykiem

86' -
46' - Początek drugiej połowy
46' - Dwie zmiany w Wiśle. Matusiak i Boguski, za Zieńczuka i Cantoro
46' - Zmiana Wisła K.: Mauro Cantoro - Rafał Boguski
47' - Fantastyczna okazja dla Legii Kiełbowicz uderza z 11 metrów prosto w Juszczyka!!!!!
53' - Brożek mija Skabę, ale ma bardzo ostry kąt do strzału i Choto wybija piłkę zmierzającą do bramki!
57' - GOL! Bartłomiej Grzelak! (Legia)
60' - Choto blokuje dośrodkowanie Baszczyńskiego
62' - Żółta kartka: Bartłomiej Grzelak (Legia)
66' - Zmiana Legia: Piotr Bronowicki - Adam Frączczak
69' - Żółta kartka: Tomasz Jirsak (Wisła K.)
74' - Żółta kartka: Paweł Brożek (Wisła K.)
74' - Zmiana Legia: Bartłomiej Grzelak - Maciej Rybus
75' - Żółta kartka: Błażej Augustyn (Legia)
76' - Pior Brożek fatalnie wykonał rzut wolny.
78' - Wysocki bez namysłu wybija piłkę na aut
78' - Żółta kartka: Marcin Baszczyński (Wisła K.)
80' - Augustyn blokuje Brożka. Rożny dla Wisły
81' - Zmiana Wisła K.: Marcin Baszczyński - Dudu
84' - Kiełbowicz uderza bezpośrednio na bramkę, ale nad poprzeczką
90' - Zmiana Legia: Kamil Majkowski - Maciej Korzym
93' - Jeszcze rzut rożny dla Wisły
94' - Koniec meczu!

Relacja z trybun

Bez szacunku dla kibiców

Na stadionie Wisły, mimo że rozgrywki PE nie cieszą się dużym zainteresowaniem, zasiadło ponad 9 tysięcy widzów. Jak zawsze na meczu PE w Krakowie, zamknięta była trybuna E. Wiślacy wywiesili kilka flag, choć nie tyle, ile przykrywa płot na spotkaniach ligowych. Fani z Krakowa głośno dopingowali swój zespół, ale mimo to górą na boisku byli legioniści, którzy zapewnili sobie awans do finału. Krakowianie przerobili przyśpiewkę Legii "Gdzie twoje berło", już we wtorek uważając się za mistrza kraju. Po meczu fani "Białej Gwiazdy" długo prosili piłkarzy, aby ci podeszli pod ich sektor, skandując hasło "Wisełko szanuj kibica". Choć krakowscy gracze wyjść z szatni nie chcieli, wytrwałość kibiców była godna pozazdroszczenia - kilkanaście minut po zakończeniu spotkania, w końcu piłkarze Wisły podeszli pod sektor najbardziej zagorzałych fanów.