19 Takesure Chinyama 46'
28 Marcin Smoliński 46'
33 Kamil Majkowski
9 Adam Frączczak
70' Sebastian Przyrowski 33
Marek Sokołowski 10
Tomasz Jodłowiec 3
Radek Mynar 2
Błażej Telichowski 66
77' Radosław Majewski 86
Pance Kumbev 26
16' Piotr Świerczewski 37
Jarosław Lato 13
60' Piotr Rocki 22
Adrian Sikora 11
70' Dariusz Brzostowski 30
Bartosz Olejniczak 5
77' Filip Ivanovski 8
16' Mariusz Muszalik 11
Sergio Batata 25
60' Michał Ciarkowski 19

Zakończyli w fatalnym stylu

Finał Pucharu Ekstraklasy przebiegał zdecydowanie pod dyktando Dyskobolii. Legioniści po wygranym wtorkowym meczu o Puchar Polski zdecydowanie byli myślami już na miesięcznych wakacjach. Na dodatek piłkarzy nie zmobilizował nawet klub. Sam trener przyznał po meczu, że to spotkanie mogło się przecież odbyć na Łazienkowskiej, a włodarze oddali organizację meczu Dyskobolii. Już po pierwszej połowie grodziszczanie mogli być pewni wywalczenia trofeum. Spotkanie rozpoczęło się fatalnie dla stołecznej drużyny. Już w 3 minucie brak koncentracji w szeregach obronnych wykorzystał Piotr Rocki i ładnym uderzeniem przy słupku dał prowadzenie Dyskobolii. Nie minęło kolejne 10 minut a przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Jarosław Lato i było już 2-0. Jeszcze przed przerwą na 3-0 podwyższył Adrian Sikora. W tym czasie legioniści nie oddali żadnego celnego strzału na bramkę Przyrowskiego.

W drugiej połowie lepiej nie było. Trener Jan Urban postanowił wpuścić do gry trójkę podstawowych zawodników, którzy rozpoczęli ten mecz na ławce rezerwowych. I tak za Borysiuka, Ekwueme i Choto weszli Chinyama, Smoliński i Vuković. Jednak mecz nadal przebiegał pod dyktando podopiecznych Jacka Zielińskiego. W 65. minucie przyniosło to kolejny efekt bramkowy. Prostopadłe podanie do Sikory... i ten bez najmniejszych kłopotów lekkim uderzeniem pokonał Skabę. Podczas gdy wszystko było już gotowe do wręczenia pucharu Dyskobolii, jeszcze ostatni zryw Legii przyniósł honorową bramkę. Przed polem karnym został sfaulowany Takeusre Chinyama, a pięknym uderzeniem w okienko z rzutu wolnego popisał się Aleksandar Vuković. Arbiter nawet nie wznawiał gry.

"Sok z cytryny wyciskaliśmy tak maksymalnie, że dziś nie mogliśmy wycisnąć nic więcej. Można powiedzieć, że sezon zakończył się dla nas wtorkowym finałem Pucharu Polski." - skomentował krótko Urban. To prawda, że Puchar Ekstraklasy to nie to samo co Puchar Polski, jednak niesmak pozostanie, bo przegrać, a oddać mecz walkowerem to różnica.

Autor: Woytek

Minuta po minucie

13:36 Witamy ze stadionu Dyskobolii w Grodzisku Wielkopolskim. Za 10 minut początek meczu o Puchar Ekstraklasy!
Na trybunaach obecny jest były bramkarz stołecznej jedenastki Łukasz Fabiański. Będzie dziś dopingował swoich kolegów
Sędziowie wyprowadzają obie jedenastki na boisko
Legioniści dziś na czerwono-czarno. Gospodarze w zielono-białych strojach
Trybuny nie wypełniły się w całości. W sektorze gości około 70 fanów Legii

1' - Początek pierwszej połowy
2' - Pierwszy faul na Astizie
3' - Ale błąd Astiza na wysokości pola karnego Legii, mógł wykorzystać Lato jednak minimalnie szybszy był Wojtek Szala
4' - Groźna akcja gospodarzy.... Mynar podaje płasko w pole karne, ale tam jest dobrze ustawiony Szala
4' - GOL! Piotr Rocki! (Dyskobolia)
5' - Przepiękny gol Rockiego. Lewą stroną pobiegł Lato, dośrodkował w pole karne a tam był ustawiony Kiełbowicz, który wybił piłkę przed pole karne... pod nogi rozpędzonego Rockiego. Ten huknął przy słupku nie do obrony
6' - Żółta kartka: Piotr Rocki (Dyskobolia)
8' - Prostopadłe podanie do Sikory, ten biegł kilkadziesiąt metrów minął obrońcę i uderzył prosto w Skabę! Jeszcze miał okazję do dobitki ale nie zrozumiał się z kolegą z drużyny
9' - Faul Rzeźniczaka przy linii bocznej boiska
11' - Telichowski dośrodkowuje... Skaba łapie piłkę
13' - Piłkarze Legii chyba nie za bardzo mają ochotę do gry. W ataku cały czas gospodarze
13' - Faul na Rockim - ok 30 metrów do bramki Skaby
13' - GOL! Jarosław Lato! (Dyskobolia)
14' - Przepiękny gol! Jarosław Lato posłał piłkę prosto z rzutu wolnego do bramki
14' - Początek meczu zupełnie nie wskazuje by miało się coś w tym spotkaniu zmienić. Dla Wojskowych sezon skończył się chyba we wtorek
17' - Zmiana Dyskobolia: Piotr Świerczewski - Mariusz Muszalik
17' - Świr doznał kontuzji i musiał opuścić boisko
18' - Rocki fauluje Choto
18' - Wojtek Szala mobilizuje kolegów do lepszej gry
19' - Na spalonym Sokołowski
21' - Kiełbowicz dośrodkowuje z rzutu wolnego z prawej strony boiska
21' - Ostro, ale za nistko i piłkę wybili obrońcy
22' - Borysiuk faulowany przez Majeskiego. Ok 25 metrów do bramki Przyrowskiego - będzie okazja
23' - Rzut wolny będzie wykonywał Grzelak
23' - Uderzenie prosto w mur, a potem piłkę ładnie wyłapał Przyrowski
24' - Kibice gospodarzy wywiesili transparent "Sikora, Brożek Polacy od zawsze - Euro w TV. Roger polak(?) od wczoraj - euro na boisku!?
25' - Prostopadłe podanie do Rockiego, ale Dickson Choto lepszy od napastnika Dyskobolii
26' - Ładne wypuszczenie prawą stroną Rzeźniczaka, ale ten nie dał rady Jarosławowi Lato
27' - Kontra Dyskobolii, Majewski do Sikorym ten o Sokołowskiego... dośrodkowanie i faul na Sokołowskim'
27' - Żółta kartka: Dickson Choto (Legia)
28' - Piłkarze Legii protestują, ale nic to oczywiście nie daje. Rzut wolny dla Dyskobolii z narożnika pola karnego
28' - Bezpośrednie uderzenie Lato... wybija Ekwueme - rzut rożny dla gospodarzy
29' - Dośrodkowanie i kolejny korner po wybiciu piłki głoą przez Szalę
29' - Legioniści całą drużyną na własnej połowie
30' - Faul Ekwueme na Sokołowskim
31' - GOL! Adrian Sikora! (Dyskobolia)
32' - Pogrom Legii. Teraz Rzeźniczak nie dał rady Lato, który dośrodkował na 5 metr do wbiegającego Sikory, a ten z pierwszej piłki nie dał najmniejszych szans Skabie
32' - Dyskobolia gra, Legia stoi, tak to mniej więcej wygląda
34' - Faul astiza na Rockim w okolicach pola karnego Legii. Lato będzie miał jeszcze lepszą okazję do zobycia gola niż poprzednio
36' - Rzut wolny dla Legii z lewej strony narożnika pola karnego
36' - Borysiuk dośrodkowywał, ale obrońcy wybili bez problemów
38' - Ekwueme do Rybusa, a ten dośrodkowuje zdecydowanie za mocno i poza pole karne
38' - Rajd Sikory, podanie do Rockiego, ten psokojnie do Majewskiego, który uderzył prosto w Skabę. A to wszystko beztrosko działo się na 18 metrze przed bramką Legii
38' - Trzech legionistów na rozgrzewce - Vuković, Chinyama i Smoliński
41' - Faul na Radoviciu
41' - I kolejne przewinienie na Serbie, tym razem Telichowski
41' - Żółta kartka: Błażej Telichowski (Dyskobolia)
42' - Kumbev fauluje Grzelaka przed polem karnym Dyskobolii - rzut wolny z ok 25 metrów
43' - TYm razem wykonawcą będzie Tomek Kiełbowicz... bezpośrednie uderzenie ale zdecydowanie nad poprzeczką
45' - Rzut rożny wykonuje Kiełbowicz
45' - Krótkie rozegranie z Rybusem, ten do Radovicia - próba strzału, nieudana
46' - Rybus wywalczył rzut rożny
46' - Trochę wiatru pod polem karnym gospodarzy i piłka w rękach Przyrowskiego. Już akcja na połowie Legii
47' - Na spalonym Rocki
47' - Koniec pierwszej połowy

Całkowicie zasłużone prowadzenie Dyskobolii. Legia może już chyba zapomnieć o wywalczeniu drugiego trofeum
Po przerwie w składzie Legii nastąpią 3 zmiany. Wejdzie Chinyama, Vuković i Smoliński
Obie drużyny wracają na murawę

46' - Początek drugiej połowy
46' - Zmiana Legia: Martins Ekwueme - Aleksandar Vuković
47' - Zmiana Legia: Ariel Borysiuk - Marcin Smoliński
47' - Zmiana Legia: Dickson Choto - Takesure Chinyama
47' - Rzut rożny dla Dyskobolii
48' - Uderzenie z główki Kumbeva przeleciało nad poprzeczkę
48' - Faul na Smolińskim, przywilej korzyści... i jeszcze faul na Kiełbowiczu
48' - Rzut wolny dla Legii z wysokości pola karnego
49' - Dośrodkowanie Vukovicia przedłużył główką Rybus, ale piłkę następnie złapał Przyrowski
52' - Kolejna okazja dla gospodarzy, ale za lekko wślizgiem uderzał jeden z napastników
54' - Dobra interwencj Skaby po dośrodkowaniu z rzutu rożnego
55' - Chinyama faulowany ok 25 metrów bramki Dyskobolii
56' - Strzelał płasko Chinyama, prosto w mur
57' - Przygotowana czwarta zmiana w Legii. Wejdzie Wysocki
57' - Tymczasem Rocki mija Szalę i podaje piłkę w pole karne, ale jest tam Astiz
57' - Zmiana Legia: Inaki Astiz - Przemysław Wysocki
59' - Sokołowski z prawej strony, groźnie... dośrodkowanie i ładnie wyłapał piłkę Skaba
60' - Zmiana Dyskobolia: Piotr Rocki - Michał Ciarkowski
61' - Rocki żegnany oklaskami opuszczając boisko wyraża radość
64' - Zwycięzca tego meczu jest już chyba znany. Legia atakuje nieporadnie i bez agresji
65' - Strzał Chinyamy z 17 metrów bardzo, baaardzo niecelny
66' - GOL! Adrian Sikora! (Dyskobolia)
66' - Jedno prostopadłe podanie... SIkora znalazł się sam na sam ze Skabą, położył bramkarza Legii i delikatnie wpakował piłkę do siatki.
66' - W tym momencie mecz mógłby chyba się już zakończyć
68' - Rybus wywalczył rzut rożny
69' - W Dyskobolii nastąpi zmiana bramkarza
70' - Zmiana Dyskobolia: Sebastian Przyrowski - Dariusz Brzostowski
73' - Chyba najlepsza akcja Legii w meczu Chinyama wypuścił Radovicia, ten wbiegł w pole karne i odegrał do Grzelaka, którego uderzenie zostało zablokowane - orżny
73' - Stały fragment gry nie przyniósł żadnych efektów
74' - Kibice gospodarzy domagają się jeszcze jednej bramki
76' - Zmiana Dyskobolia: Radosław Majewski - Filip Ivanovski
79' - Okazja dla Ivanowskiego... a jednak na pozycji spalonej
80' - Bezbłędnie grają dziś obrońcy z Grodziska
80' - Sokołowski fauluje Smolińskiego
84' - Rzut wolny dla Legii z wysokości pola karnego
85' - Smoliński... głębokie dośrodkowanie, ale Brzostowski uprzedził Chinyamę
86' - Mogło być 5-0, ale Przemek Wysocki w porę sięgnął piłkę!
92' - Błąd Mynara prawie wykorzystał Grzelak, prawie bo ostatecznie jednak obrońca gospodarzy był lepszy
92' - Faulowany Chinyama tuż przed linią pola karnego
93' - Vuković.. bezpośrednio...
93' - GOL! Aleksandar Vuković! (Legia)
93' - Pięknym uderzeniem z rzutu wolnego zakończył się ten mecz
93' - Koniec meczu!

Legia zasłużenie przegrała, ale pożegnała sezon piękną bramką Vukovicia z rzutu wolnego
Teraz odbędzie się dekoracja, piłkarze Legii podchodzą jeszcze podziękować kibicom Legii, którzy wybrali się na to spotkanie
A my dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy w przyszłym sezonie!

Relacja z trybun

Puchar do wioski należy

Dla kibiców Legii sezon 2007/08 zakończył się we wtorek w Bełchatowie. Rozgrywki Pucharu Ekstraklasy są bowiem bojkotowane. Mimo to, do Grodziska pojechało 70 fanów naszej drużyny, którzy w ciszy obserwowali fatalny występ Legii. Dla gospodarzy była to ostatnia szansa na obejrzenie meczu z tej klasy przeciwnikiem. Grodziszczanie zapewniali, że nawet w IV lidze ich klub nie zostanie pozostawiony sam sobie. Na minus dla fanów KSD trzeba zaliczyć częste bluzgi pod adresem Legii. Po meczu gospodarze cieszyli się ze zdobycia PE przez "wioskę".

Spotkania Pucharu Ekstraklasy większość kibicowskich ekip bojkotuje od początku sezonu. Legioniści w tym czasie ani razu nie organizowali wyjazdu na PE. Wyjątkiem było pojawienie się pięciu fanów naszej drużyny w Bytomiu. Do Grodziska przyjechało około 70 kibiców Legii, głównie z okolicznych fan-clubów. Początkowo prowadzili oni doping, jednak dosyć szybko usiedli na krzesełkach i w ciszy obserwowali marne w wykonaniu naszych graczy widowisko.

Wstęp na finał PE był bezpłatny. Mimo to zainteresowanie meczem nie było zbyt wielkie. Na trybunach zebrało się około 2500 - 3000 kibiców. Wcześniej każdy musiał odebrać w kasie bezpłatny bilet, tak aby jego dane były znane organizatorowi zawodów. W tym przypadku organizator nie oznacza jednocześnie gospodarza. Tym bowiem formalnie była Legia. I gdyby tylko chciała, finał PE rozegrałaby przed własną publicznością. Zdziwienie tym faktem wyraził po meczu Jan Urban, ale cóż... trzeba było grać 350 kilometrów od domu. I już pierwsze minuty pokazały komu bardziej zależy na zdobyciu tego trofeum. W 3. minucie gry to kibice gospodarzy cieszyli się z objęcia prowadzenia.

Fani Dyskobolii wystawili tego dnia 250-osobowy młyn, który w asyście bębna zagrzewał piłkarzy do walki. Na płocie grodziszczanie wywiesili tylko dwie flagi - "Fanatics Dyskobolia" i biało-czerwoną flagę "Grodzisk Wlkp.". Najczęściej skandowanym przez nich hasłem było "KSD nigdy nie zginie". Według ostatnich informacji Dyskobolia ma w kolejnym sezonie występować w zreformowanej III lidze. Dla fanatyków klasa rozgrywkowa nie ma większego znaczenia. "Pierwsza liga, czwarta liga - jeden ch..." - skandowali gospodarze. Czy tak będzie przekonają się za kilka miesięcy.

Ostatnio na polskich stadionach coraz częściej pojawiają się transparenty dotyczące Rogera Guerreiro. Tak było m.in. w Białymstoku i Wodzisławiu. Grodziszczanie też postanowili być trendy. Przez 3 minuty trzymali w górze płótno z napisem "Sikora, Brożek - Polacy od zawsze - Euro w TV. Roger - "Polak" (?) od wczoraj - Euro na boisku". Ostatni mecz z klasowym rywalem miejscowi kibice postanowili wykorzystać na leczenie kompleksów. Pieśń "Legia to stara..." śpiewana była przez wielkopolskich kibiców co kilka minut, tak, jakby była ich hymnem klubowym. Kibice w sektorze gości nic sobie z tego nie robili. Poza paroma okrzykami przed meczem, później siedzieli cicho, nie licząc dwóch okrzyków "ITI sp...". To samo hasło skandowali również Dyskobole. Gospodarze skandowali również mało zrozumiałe dla legionistów hasło "Wolność dla kibica".

Im bliżej było końcowego gwizdka sędziego, tym fani KSD częściej śpiewali ciekawą wersję piosenki o zdobywaniu pucharu. "Puchar jest nasz, puchar do wioski należy, nie damy nikomu, weźmiemy do domu, bo puchar do wioski należy" - śpiewał młyn grodziszczan. Poza tym widać było w ich szeregach niezadowolenie z przenosin pana Drzymały do Wrocławia. Z tego powodu parokrotnie sektor za bramką skakał i śpiewał "Kto nie skacze ten z Wrocławia, hej".

O tym co działo się na boisku, nie ma sensu nawet wspominać. Grająca bez ambicji Legia oddała puchar podopiecznym Jacka Zielińskiego. Przed i po meczu miał miejsce występ zespołu "Liryczni Mordercy", a następnie uroczyście świętowano zdobycie pucharu. Nic dziwnego. Na długie lata może to być ostatnie trofeum wywalczone przez Dyskobolię.