Adam Hlousek 14
Guilherme 6
Krzysztof Mączyński 31
Thibault Moulin 75
70' Kasper Hamalainen 22
63' Dominik Nagy 21
83' Michał Kucharczyk 18
Radosław Cierzniak 33
Jakub Czerwiński 4
Łukasz Broź 28
Michał Kopczyński 15
83' Konrad Michalak 17
63' Cristian Pasquato 8
70' Armando Sadiku 99

Powrót bez zaliczki

Legia Warszawa przegrała 1-3 z FK Astaną w pierwszym meczu 3. rundy eliminacyjnej do Ligi Mistrzów. Po pierwszej połowie mistrzowie Polski przegrywali już różnica dwóch bramek, ale po zmianie stron bardzo ważnego gola zdobył Armando Sadiku. Niestety, w doliczonym czasie prowadzenie podwyższył Patrick Twumasi. Legioniści co prawda wracają z Kazachstanu na tarczy, lecz jeszcze mają jakieś szanse na awans do kolejnej rundy.

Początek spotkania należał do gospodarzy, którzy zepchnęli legionistów do defensywy. Kazachowie nie potrafili jednak oddać chociażby celnego strzału, a podopieczni Jacka Magiery starali się opanować sytuację spokojnie rozgrywać piłkę. Dwa kwadranse po rozpoczęciu gry Legia stworzyła sobie dwie dobre okazje do wyjścia na prowadzenie. Dwukrotnie bliski szczęścia był Michał Kucharczyk, którego strzał nogą a potem głową odbił przed siebie Aleksandr Mokin. Zabrakło niewiele, ale był to dobry prognostyk przed kolejnymi minutami. W 36. minucie gospodarzy dopięli swego. Po serii błędów w obronie Legii piłka trafiła pod nogi Juniora Kabanangi, którego uderzenie odbiło się od Michała Pazdana i zaskoczyło bezradnego Arkadiusza Malarza. Po stracie bramki w grze mistrzów Polski niewiele się zmieniło. W akcjach ofensywnych brakowało dosłownie wszystkiego. Nie było szybkości ani pomysłu jak przeciwstawić się obrońcom rywala. Tuż przed przerwą kolejny cios. Iwan Majewskij zza pola karnego i 2-0 dla Kazachów.

W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się. Astana nadal przeważała i zdobyła nawet gola, który został jednak anulowany, ponieważ zawodnik gospodarzy był na pozycji spalonej. Co prawda na samym początku Guilherme miał dobrą sytuację, lecz z jego próbą poradził sobie bramkarz mistrza Kazachstanu. Legioniści nadal nie przekonywali. Astana prezentowała się na boisku o wiele lepiej i zasłużenie prowadziła. W 68. minucie kolejna kontra rywali. Kabananga ruszył środkiem pola, dograł do biegnącego na skrzydle Patricka Twumasiego, a z jego mocnym strzałem z dużym trudem poradził sobie Malarz. W 79. minucie wreszcie doczekaliśmy się gola. Cristian Pasquato dośrodkował z prawego skrzydła, a Michał Kucharczyk wstrzelił piłkę wzdłuż bramki, a z najbliższej odległości do siatki skierował ją Armando Sadiku. Ostatnie dziesięć minut to walka podopiecznych Jacka Magiera o wyrównanie. Piłkarze gospodarzy z kolei starali się groźnie kontratakować. W doliczonym czasie było blisko, kiedy z kilku metrów swój klub znów uratował Malarz. Niebawem golkiper Niebawem nie miał jednak już nic do powiedzenia. Znów Legię skarcił duet Kabananga-Twumasi. Ten drugi pobiegł stroną, gdzie zagubił się Adam Hlousek i mocnym strzałem po ziemi podwyższył prowadzenie zespołu z Astany.

Autor: Wiśnia

Minuta po minucie

O godzinie 16:00 polskiego czasu początek meczu AStana - Legia.
Trener "Wojskowych" delegował do gry najmocniejszą z aktualnie możliwych jedenastek. Zobaczymy jak legioniści poradzą sobie na trudnym terenie w Kazachstanie
Legioniści zagrają dziś w białych strojach.
Obecnie w Astanie 29 stopni
Gospodarze zagrają w żółtych strojach
Piłkarze wychodzą na boisko
Artur Jędrzejczyk wybrał stronę i za chwilę rozpocznie się mecz

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli gospodarze
4' - Początek meczu spokojny, gospodarze rozgrywają piłkę
4' - Nieudana próba dośrodkowania w pole karne Legii
5' - Dalekie podanie do Guilherme na prawą stronę, jednak pomocnik nie doszedł do piłki
6' - Było groźnie przed bramką Legii - piłka zagrana równolegle do bramki została wybita przez Pazdana
6' - Nieporozumienie pomiędzy Moulinem i Nagyem i mamy stratę piłki
7' - Skromna, ok. 50-osobowa grupa kibiców wspiera Legię w Astanie
8' - Hlousek dobrze przejął piłkę w obronie, ale chwilę później faulował Moulin
8' - Majewskij strzelał, ale jego uderzenie zostało zablokowane
10' - Niezłe zagranie Nagya w pole karne nie zostało wykorzystane przez legionistów, jeszcze próba strzału Moulina... niestety, piłka przeleciała wysoko nad bramką
13' - Hamalainen chciał zagrać do dobrze ustawionego Kucharczyka, jednak wkradło się trochę niedokładności i rywale przejęli piłkę
13' - Kabananga dobrze asekurowany przez obrońców Legii, nie zdołał opanować piłki
14' - Astana gra piłką, spokojnie konstruuje akcję
16' - szybka kontra Astany, zakończona jednak niedokładnym dośrodkowaniem Twumasiego
16' - sporo niedokładności póki co ze strony legionistów, wiele piłek nie dochodzi do kolegów z ofensywy
17' - Hamalainen dobrze powalczył przy końcowej linii z prawej strony, ale ostatecznie nie zdołał przejąć piłki
18' - Dąbrowski faulował w środkowej strefie boiska
20' - Zmiana Astana:

Djordje Despotović -
Roman Murtazajew
21' - Despotović ucierpiał w starciu z Jędrzejczykiem i kontuzjowany opuścił boisko
21' - Jędrzejczyk próbował dośrodkować z końcowej linii z prawej strony, ale jeden z zawodników gospodarzy przeciął to podanie
22' - Faulowany Mączyński, ale daleko od bramki i nic ciekawego z tej akcji nie wyszło
23' - Moulin wbiega w pole karne, jego dośrodkowanie zostało zablokowane i mamy pierwszy rzut rożny
24' - Dośrodkował Mączyński, jednak piłka wyszła na aut
25' - Nagy przejął piłkę z prawej strony, zagrał do przodu, jednak podanie nie doszło ani do Kucharczyka, ani do Hamalainena
26' - Groźna kontra Astany! Świetne podanie w pole karne zablokował Pazdan, chwilę później zablokował jeszcze strzał z prawej strony i dobrze ustawiony zmusił rywala do błędu, dzięki czemu kolejne uderzenie było niecelne
27' - Szomko zagrywał przed bramkę Malarza, na szczęście nie było tam żadnego z jego kolegów
28' - Póki co, groźniejsze sytuacje stworzyli gospodarze, ale jeszcze dużo czasu przed nami
29' - Murtazajew strzelił bramkę głową, jednak znajdował się na pozycji spalonej
29' - AAALEEEE SYTUUUUUACJAAAA!!!!!!!!!!!!!
30' - W dużym zamieszaniu Guilherme podał do Kucharczyka, a ten z bardzo bliskiej odległości uderzył w bramkarza, próbował jeszcze dobić odbitą piłkę, nie udało się, i ta nie doszła do Hamalainena
31' - Kolejna doskonała sytuacja!!!
31' - Po dobrym podaniu Kucharczyk uderzył głową z bliskiej odległości, ale bramkarz wybił piłkę na róg
32' - Żół‚ta kartka: Sierikżan Mużykow (Astana)
33' - Sierikżan Mużykow za niebezpieczne zagranie został ukarany kartką
34' - Pazdan świetnie zablokował próbującego strzelać z półobrotu Kabanangę. Obrońca Legii gra dzisiaj bardzo dobrze. Widać, że pozytywnie wpływają na niego mecze o stawkę
35' - Nagy skutecznie wspiera kolegów w obronie
36' - GOL! Junior Kabananga! (Astana)
38' - Niestety, 1-0 dla Astany. Dużo błędów popełnili legioniści w tej akcji. Kabananga znowu oddał strzał z półobrotu. Przy nim byli Pazdan i Dąbrowski, ale zawodnik gospodarzy posłał piłkę pomiędzy nimi. Futbolówka musnęła jeszcze nogi Pazdana i wpadła do siatki.
39' - Rzut rożny dla Legii
39' - niezbyt dobre dośrodkowanie Moulina i gospodarze wyszli z kontrą
40' - Faul Jędrzejczyka w środku boiska
41' - Kibice gospodarzy mają wachlarze w barwach klubowych, które rozłożone jednocześnie służą za kartoniki do oprawy
43' - Szkoda niewykorzystanych przez Legię sytuacji, bo bramka dla Astany padła w teoretycznie niegroźnej sytuacji
44' -
44' - Gospodarze powoli rozgrywają piłkę, tempo nieco spadło
44' - Szomko zdecydował się na strzał z dystansu po ziemi, ale piłka przeleciała obok słupka
45' - GOL! Iwan Majewskij! (Astana)
46' - Niestety, 2-0 dla gospodarzy.
47' - Dużą swobodę zostawili legioniści gospodarzom. Najpierw Jędrzejczyk pozwolił dośrodkować, a następnie Moulin nie upilnował Majewskiego, a ten niezbyt efektownym strzałem zaskoczył Malarza
47' - Jeszcze dużo nerwowości przed bramką Legii... na szczęście sędzia zakończył tę połowę
47' - Koniec pierwszej połowy

Legia Warszawa przegrywa w Astanie do przerwy 0-2. Legioniści mieli kilka doskonałych sytuacji, ale zabrakło skuteczności. Zapraszamy na relację z drugiej części spotkania.

46' - Początek drugiej połowy
48' - Świetna sytuacja dla Legii! Moulin dostał dobrą piłkę, naciskany przez obrońcę zdołał jeszcze oddać strzał lewą nogą, ale piłka przeleciała ponad bramką
49' - Niedokładne zagranie Hlouska do Guilherme i od autu gospodarze
49' - To mogła być bramka!! Dobra wymiana piłek Nagyem i Gui, może o jeden raz za dużo, wreszcie Gui zdecydował się na strzał. Niestety, bramkarz obronił
50' - Daleka piłka Guilherme do Kucharczyka, wydaje się, że obrońca przyjął piłkę ręką, ale sędzia nie zareagował
51' - W odpowiedzi kontra, Dąbrowski na raty opanował sytuację
52' - Twumasi dobrze dośrodkował piłkę przed bramkę Malarza, na szczęście nikogo tam nie bylo
53' - Bardzo długa piłka, Twumasi strzelał z ostrego kąta z prawej strony i Malarz wybił piłkę na róg
54' - Krótka przerwa w grze, bo jeden z zawodników gospodarzy leży na boisku
56' - Doskonałe zagranie od bramkarza do Kabanangi, ten oddał strzał, ale Pazdan wślizgiem wybił piłkę na róg
56' - Kabananga wpakował piłkę do siatki... dużo szczęścia jednak mają legioniści, bo był spalony
57' - Niestety, sytuacja nie wygląda zbyt dobrze dla Legii. Brakuje dokładności i skuteczności, zbyt dużo jest chaosu w obronie, a rywale zbyt łatwo dochodzą do sytuacji
58' - Kabananga przewraca się w polu karnym, sędzia nie reaguje
61' - Hlousek faulował Kabanangę i mamy rzut rożny z prawej strony
62' - Twumasi dośrodkował na głowę Anicicia, ale ten uderzył niecelnie
63' - Prosta strata Kucharczyka...
63' - Zmiana Legia:
Dominik Nagy -
Cristian Pasquato
63' - Cristian Pasquato wszedł właśnie na boisko. Zobaczymy, jak zaprezentuje się w debiucie
64' - Strzał Kucharczyka z linii pola karnego z prawej strony, bardzo niecelny
65' -
67' - Zapowiadało się nieźle, ale skończyło na dośrodkowaniu, do którego nie doszedł żaden z legionistów
67' - Faulowany Pasquato
68' - Moulin zagrał do boku, a Jędrzejczyk stracił piłkę
69' - Szybka kontra, Twumasi dostał doskonałą piłkę, strzelił z bliskiej odległości, Malarz wybił piłkę, jeszcze dobitka.... Pazdan cudem wybił z pustej bramki na rożny
70' - Twumasi... Majewskij strzelał niecelnie
70' - Zmiana Legia:
Kasper Hamalainen -
Armando Sadiku
71' - Pazdan znowu ofiarnie wybija piłkę
73' - Twumasi i Kabananga wielokrotnie pokazują swoją szybkość, zostawiając obrońców Legii daleko z tyłu
76' - Fatalne dośrodkowanie Jędrzejczyka, Mokin łapie piłkę
76' -
78' - Kabananga na spalonym
78' - Rzut rożny dla Legii
78' - Guilherme... no cóż, słabe to było, ale Mokin wybił piłkę na róg
78' - Pasquato dośrodkowywał, Mokin wybija piłkę na aut
79' - GOL! Armando Sadiku! (Legia)
80' - GOOOLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kucharczyk strzelał z bliskiej odległości z lewej strony z ostrego kąta, ale piłka poleciała wzdłuż bramki i dobił ją Armando Sadiku. 2-1 daje Legii nadzieje w rewanżu
81' - Zmiana Astana:
Laszlo Kleinheisler -
Srdjan Grahovac
81' - Kabananga znowu zagrywał równolegle do bramki, ale ponownie nikt nie zamykał akcji
83' - Mączyński niedokładnie zagrywał do przodu, w tym czasie Sadiku leżał na boisku
84' - Żółta kartka: Jurij Łogwinienko (Astana)
84' - Zmiana Legia:
Michał Kucharczyk -
Konrad Michalak
84' - Żół‚ta kartka: Junior Kabananga (Astana)
85' - Duże problemy mieli legioniści z zatrzymaniem Twumasiego, ale ostatecznie się udało
86' - Guilherme zagrywał do Sadiku, ale zbyt mocno i zbyt wysoko
87' - Sędzia przerwał grę, bo jeden z piłkarzy Astany leży na boisku
88' - Guilherme przewracając się podał piłkę do Pasquato, a ten zdecydował się na strzał lewą nogą z dużej odległości. Niestety, spudłował
89' - Mączyński na lewo do Guilherme, ten dośrodkował, ale Sadiku nie wszedł w tempo
89' - Zmiana Astana:
Roman Murtazajew -
Jewgienij Postnikow
90' - Kabananga faulowany przez Jędrzejczyka, opóźnia grę
91' - Pasquato przewraca się, sędzia każe grać dalej
92' - Kolejna sytuacja gospodarzy... piłka uderzona z bardzo bliskiej odległości odbiła się od Malarza, który nie zdążył się ruszyć
93' - Jędrzejczyk po raz kolejny łatwo stracił piłkę
94' - GOL! Patrick Twumasi! (Astana)
94' - Niestety, 3-1. Legioniści FATALNIE zachowali się w tej sytuacji...
95' - Kabananga odwrócił się, bez problemu celnie zagrał do niepilnowanego Twumasiego, Pazdan jeszcze wrócił i próbował ratować sytuację wślizgiem, ale nie zdołał i mamy kolejną bramkę dla Astany.
96' - Łatwa strata Guilherme, była szansa na szybką kontrę, ale piłkarze Astany zwolnili tempo
97' - Żółta kartka: Marin Anicić (Astana)
97' - Koniec meczu!

Po bardzo słabym meczu piłkarze Legii przegrali w Astanie 1-3. Honorową bramkę zdobył Armando Sadiku. Zapraszamy na kolejne relacje.

Relacja z trybun

Europuchary w Azji Środkowej

W tym roku następca Łysego z UFA raczy nas pełną egzotyką. Ci, którzy po wyprawie na Wyspy Alandzkie nastawiali się na Czechy, Litwę czy Łotwę, musieli obejść się smakiem. Jednak znalazła się grupa fanów, którzy nie liczyli kilometrów oraz kosztów i znaleźli się tam, gdzie grała ich ukochana drużyna.
Uczciwie trzeba jednak przyznać, że pokazanie się na tym azjatyckim wyjeździe w większej liczbie było ekstremalnie trudne. Krótki czas na organizację wyjazdu nie okazał się jednak straszny dla 66 osób, którzy polecieli do tego surrealistycznego miejsca.

Fani podróżowali w kilku grupach - każda organizowała się na swój sposób. Byli tacy, co do Astany dotarli kilka dni przed spotkaniem, ale i tacy, którzy przylecieli w dniu meczu. Sam przylot do Astany to pierwszy szok, a mianowicie wielka pustka w centrum. Stolica Kazachstanu robi jednak ciekawe wrażenie, ale im dalej się wędruje w kierunku jej obrzeży, to przypomina Kazachstan, jaki się nam jawi w związku z jego głównym przedstawicielem na świat, czyli Boratem. Z miłych zaskoczeń? Kazaszki - trzeba przyznać całkiem urodziwe istoty ;) Z innych ciekawostek: okazało się, że nocą w całej Astanie otwarty był tylko jeden sklep i jeden bar nocny. Miejscowych w nim ani widu, ani słychu.

W dniu meczu o godzinie 18 spotkaliśmy się na zbiórce i wspólnie wyruszyliśmy spod wieży Bäjterek na stadion. Przy wejściu każdy musiał przejść przez bramkę kontrolną, taką jak na lotnisku. Miejscowi z drugiej strony stadionu uformowali młynek, jednak ich "doping" to nie było coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast śpiewów było uderzanie o krzesełka kartonikami przygotowanymi przez klub, co powodowało niezły hałas. Wiadomo jednak, że w Kazachstanie dyscypliną numer 1 jest hokej, a zapewne dyscypliną numer 2 są mecze zespołów, gdzie jeźdźcy na koniach próbują wrzucić do okręgu jakąś martwą zwierzynę, a rywale starają się odebrać tę padlinę. Ot, miejscowy folklor.

Podczas meczu nasz gniazdowy starał się jak mógł, by zachęcić wszystkich do dopingu, jednak ten oprócz krótkich momentów, gdy się przebiliśmy przez hałas miejscowych, stał raczej na słabym poziomie. Więcej o samym meczu trudno napisać, a o napinkach miejscowych po bramkach nie ma co wspominać. Było jednak widać, że odczuwali wielki respekt do nas. Niektórzy bili nam brawa, inni zaś robili zdjęcia przy naszym dopingu. Pewnie dla nich to my byliśmy niezłą egzotyką.

Po meczu zapakowaliśmy się się w autobus i ruszyliśmy do centrum. Część z nas już wróciła do kraju, a pozostali są pewnie jeszcze w trasie. W takim wyjeździe najpiękniejsze jest jednak to, że mimo ogromnej odległości i sporych kosztów, po raz kolejny udowodniliśmy, że żadne odległości nie są dla nas straszne. Od piłkarzy natomiast oczekujemy, że zmobilizują się w rewanżu i przedłużą nadzieje na Ligę Mistrzów, tym bardziej, że szansa na rozstawianie jest ogromna...

Frekwencja: 21 000