REKLAMA

Kazimierz Górski pośmiertnie odznaczony

źródło: PAP/Gazeta Wyborcza - Wiadomość archiwalna

Kazimierz Górski za wybitnie zasługi dla polskiego sportu został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Order, na początku piątkowej mszy świętej żałobnej w intencji Kazimierza Górskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odebrali z rąk prezydenta córka zmarłego Urszula i syn Dariusz.
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Górskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. Dalsza część uroczystości odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach. Kondukt przejedzie ulicami: Długą, Stawki, Okopową i Powązkowską. Zgodnie z wolą rodziny, w pogrzebie wezmą udział jedynie najbliżsi Zmarłego.

Ksiądz Adam Zelga - długoletni przyjaciel rodziny Górskich - powiedział, że życie i śmierć Kazimierza Górskiego to była prosta i piękna Pascha, czyli przejście do wieczności. W homilii wygłoszonej podczas mszy pogrzebowej, ksiądz Zelga podkreślił, że wraz ze śmiercią, legendarny terener polskich piłkarzy wszedł na "radosne, zielone boiska raju".

Ksiądz Zelga powiedział także, że życie każdego jest swoistą Paschą, a człowiek przechodząc przez ziemię zostawia na niej ślady. To przejście z kolei, to zarówno straty, jaki i porażki. Zdaniem księdza Zelgi, oprócz wielkich sukcesów i tych drugich sytuacji było dużo w życiu Kazimierza Górskiego. Przypomniał, że najpierw była utrata rodzinnego Lwowa, później wojna, przegrane mecze, plotki, rodzinne porażki, oddanie reprezentacji w ręce innego trenera, śmierć ukochanej żony a w końcu coraz słabsze zdrowie.

Parafrazując słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, ksiądz Zelga zakończył: "U was zabrzmiał ostatni akord - nie pogrzebu, lecz triumfu".

Przed katedrą zebrało się kilkuset ludzi, chcących pożegnać Trenera. Byli reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, zaciągnęli wartę honorową przy trumnie najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Wartę pełnią m.in. Lesław Ćmikiewicz, Jan Tomaszewski, Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Włodzimierz Lubański i Władysław Żmuda. Wśród nich jest także następca Kazimierza Górskiego na stanowisku trenera reprezentacji Jacek Gmoch. Niezwykłym momentem uroczystości była modlitwa wiernych, którą czytali byli piłkarze - niektórzy z nich łamiącym ze smutku i wzruszenia głosem.

W mszy żałobnej uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz. Byli też bliscy, przyjaciele, piłkarze, kibice z całej Polski, delegaci UEFA i FIFA. Przed kościołem zebrali się mieszkańcy stolicy. Wśród zebranych ludzi bardzo wiele było osób młodych, którzy sukcesy pana Kazimierza znają głównie z opowieści i legend tych, którzy pamiętają.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.