REKLAMA

Legioniści na mundialu: Dariusz Kubicki

Tomek Janus, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Dariusz Kubicki starszym kibicom Legii Warszawa kojarzy się z solidnym obrońcą. Młodsi znają go głównie jako asystenta Dragomira Okuki z mistrzowskiego sezonu 2001/2002 i pierwszego trenera Wojskowych od 2003 r. Kubicki ma jednak na swym koncie także sukcesy piłkarskie. W 1986 r. pojechał wraz z reprezentacją na Mistrzostwa Świata w Meksyku. Jak się później okazało, ostatnie dla Polski przed szesnastoletnią przerwą.
Do kadry jadącej do Meksyku Kubickiemu udało się załapać w ostatniej chwili. Jednak trener Antoni Piechniczek docenił umiejętności „Kuby” i w pierwszym meczu Polaków na mundialu (Polska – Maroko 0:0) desygnował go do gry od początku spotkania. Nie był to jednak dobry mecz w wykonaniu biało-czerwonych. „To co oglądaliśmy na stadionie Universitario nie było godne drużyn startujących na Mistrzostwach Świata, a myślących o tym by nie kończyć swego udziału na I rundzie” – relacjonował „Przegląd Sportowy”. W przerwie Kubicki został zmieniony przez Kazimierza Przybysia. Jak się okazało były to pierwsze i zarazem ostatnie trzy kwadranse „Kuby” na mundialu. W następnym meczu trener Piechniczek zdecydował się na przewietrzenie składu. Zabrakło w nim miejsca dla legionisty, który pozostałą część Mistrzostw Świata oglądał z ławki rezerwowych.

W barwach Legii Kubicki występował w latach 1984-91. Przez ten czas 247 razy przywdziewał koszulkę z „elką” na piersi. Strzelił siedem bramek. Na swym koncie może zapisać dwa Puchary Polski (1989, 1990) i jeden Superpuchar Polski (1989). Z Warszawy przeniósł się na Wyspy Brytyjskie, by do stolicy Polski powrócić w 1999 r. Tym razem jako trener.

Dariusz Kubicki szybko został rzucony na głęboką wodę, gdyż został pierwszym trenerem Legii Warszawa. Pierwsze podejście nie było jednak udane. Po serii remisów „Kubę” zastąpił Franciszek Smuda. Kubicki objął zaś rezerwy warszawskiego zespołu. Dobra praca z „dwójką” zaowocowała awansem na stanowisko asystenta Dragomira Okuki. W 2002 r. duet trenerów dał Legii Mistrzostwo Polski i Puchar Ligi. W 2003 r. Kubicki był już pierwszym trenerem Wojskowych. Pozostał nim do 2004 r.

Obecnie Dariusz Kubicki jest trenerem pierwszoligowego Górnika Łęczna.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.