REKLAMA

Obiekty Szachtara

Bodziach, źródło: shakhtar.com / fot. shakhtar.com - Wiadomość archiwalna

Za niespełna tydzień nasza Legia walczyć będzie w Doniecku z Szachtarem o grę w Lidze Mistrzów. Nie tylko o prestiż, ale również o grube pieniądze. Mecz rozegrany zostanie na stadionie Olimpijskim, na którym od dwóch lat gra swoje mecze aktualny mistrz Ukrainy. Jest on w stanie pomieścić 25.500 widzów. Choć nowoczesny i niedawno zmodernizowany... niebawem w Doniecku powstanie zupełnie nowy, pięciogwiazdkowy obiekt, jakiego jeszcze długo zapewne zazdrościć będziemy Ukraińcom. Oddanie jego do użytku nastąpi już w lutym przyszłego roku! Szachtar ma również nowoczesny ośrodek treningowy z hotelem i nowoczesnym wyposażeniem. O tym wszystkim na razie możemy tylko pomarzyć...

Central Stadium Shakhtar

Stadion, na którym swoje mecze do niedawna rozgrywał mistrz Ukrainy, Szachtar Donieck otwarto w 1936 roku. W kolejnych latach remontowano go kilkakrotnie - w 1950, 66, 81 i po raz ostatni w 2000 roku. Pojemność obiektu wynosi obecnie 31.718 miejsc.

Wymiary boiska są następujące: 105 metrów długości x 68m szerokości. Stadion jest oczywiście oświetlony, a jego moc wynosi 1500 luxów (nasze oświetlenie ma moc 1100 luxów).

Wiosną 1936 roku zapadła decyzja by wybudować stadion w centrum rekreacji i rozrywki (obecnie Sherbakov Park). Nowy stadon zaczął funkcjonować już na jesieni tego samego roku. Został wybudowany w zaledwie 4 miesiące i przy bardzo małych nakładach finansowych! Drewniane trybuny miały 14 tysięcy miejsc, ale istniała możliwość, aby zawody sportowe obserwowało nawet do 20 tysięcy. Wtedy nikt nie miał nic przeciwko, aby na trybunach pojawiał się mały nadkomplet. Stadion został otwarty 5 września 1936 i był początkowo używany również przez inny zespół z Doniecka. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano tu 6 dni po oficjalnym otwarciu. Stakhanovets rozegrał mecz z Lokomotiwem Tbilisi i zwyciężył 3-1.

Pod koniec lat 40. stadion rekonstruowano, tak aby mógł pomieścić 25 tysięcy widzów i pierwszym pojedynkiem rozegranym na wyremontowanym obiekcie był mecz z 27 sierpnia 1950 roku. Oświetlenie pojawiło się wcześniej niż na stadionie Legii przy Łazienkowskiej. Miało to miejsce 27 października 1954, podczas meczu Szachtara z Dynamo Moskwa. Należy podkreślić, że obiekt Szachtara był dopiero drugim, po słynnym Dynamo Moskwa, stadionem na którym zainstalowano oświetlenie.

Po dwunastu latach postanowiono znowu usprawnić stadion. Zwiększono pojemność trybun do 42 tysięcy oraz zainstalowano bardzo nowoczesną jak na tamte czasy tablicę wyników. Poprawiono również system oświetlenia. Kolejne prace przy modernizacji stadionu odbywały się od 1978 do 1981 roku. Zainstalowano specjalne drenaże, system nawadniania i ocieplania.

Kolejnych znacznych zmian doczekał się obiekt w roku 1999. Wówczas Szachtar musiał spełnić wymogi UEFA, aby mógł ewentualnie występować w Lidze Mistrzów. Drewniane ławki zostały zastąpione przez plastikowe krzesełka. Obecnie stadion może pomieścić prawie 32 tysiące widzów. Zwiększono także moc oświetlenia - do 1500 luxów, co spełniało wymogi UEFA. Zbudowano także specjalne pomieszczenia dla VIPów, Klub Mistrzów, a także udogodnienia dla dziennikarzy i ekip telewizyjnych. Również piłkarze odczuli zmiany. Ich szatnie zostały wyremontowane i obecnie prezentują się one nie gorzej niż na najlepszych stadionach na świecie.

W roku 2000 Szachtar ku uciesze swoich fanów, awansował do rozgrywek Ligi Mistrzów. Stadion Szachtara "wizytowały" drużyny Lazio Rzym, Sparty Praga i Arsenalu Londyn. W opinii wszystkich drużyn oraz ekspertów UEFA, Szachtar wyśmienicie organizował mecze w prestiżowej Lidze Mistrzów na Cetral Stadion Shakhtar.

RSC "Olympiysky"

Mecz Szachtar - Legia odbędzie się jednak na innym obiekcie. RSC "Olympiysky" - bo taką nazwę nosi, został wstępnie otwarty w roku 1958. Jego budowa rozpoczęła się trzy lata wcześniej. Stadion został zaprojektowany przez architektów - E. Revina i V. Golubkova. Jego pojemność po wybudowaniu miała wynosić 35.000 miejsc, ale nie wszystkie były dostępne dla widzów. Do ich dyspozycji było zaledwie 13 z 32 sektorów, na których mogło się pomieścić 20 tysięcy fanów. Stadion ostatecznie skończono w 1970 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło w dniu Kolejarza. Podobnie jak Central Stadium Shakhtar, obiekt który oficjalnie mógł pomieścić 42 tysiące widzów, został zaprojektowany tak, żeby bez problemu mogło nań zasiąść 10-12 tysięcy osób więcej!

Ostatnia rekonstrukcja miała miejsce w 2003 roku. Efektowny stadion w Doniecku stał się miejscem rozgrywania spotkań przez młodzieżową kadrę Ukrainy oraz miejscem, gdzie gra również spotkania drużyna Metalurga Donieck. Od marca 2004 także Szachtar Donieck gra mecze przed własną publicznością na stadionie Olimpijskim. Obecnie jego pojemność wynosi 25.500 miejsc. Boisko ma wymiary 105 na 68 metrów, a oświetlenie jest jeszcze mocniejsze od tego ze stadionu Centralnego i wynosi 1800 luxów.

Na koniec podajmy jeszcze ceny biletów na mecze na tym stadionie, które obowiązują na mecz ligowe. Otóż najtańsze wejściówki kosztują zaledwie 2 UAH (około 1,5zł)! Są i droższe, ale ceny jak można zauważyć są zróżnicowane, tak że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie i swojej kieszeni miejsce. Najdroższe kosztują 80 UAH (niecałe 50zł), co nawet jak na polskie warunki nie stanowi ceny zaporowej. Ceny: 2 UAH, 5 UAH, 8 UAH, 20 UAH, 40 UAH, 80 UAH. Bilety na mecze w europejskich pucharach podawane są przed każdym meczem osobno, ale zazwyczaj nie różnią się wiele od przytoczonych powyżej cen na mecze ligowe.

O tym, kto jest dla kogo w Doniecku zrozumiano już dawno. Właśnie dlatego kasy biletowe są otwarte wyjątkowo długo (od 9 do 20) - tak aby każdy znalazł czas, aby nabyć wejściówkę na mecz. Bilety można nabywać już 7 dni przed spotkaniem. Są również bilety grupowe na mecze, a obowiązują już powyżej 10 osób.

Nowy stadion

Po co im jeszcze bardziej nowoczesny obiekt w mieście, skoro mają już dwa - zapytałby pewnie niejeden polityk. To prawda, w Doniecku są dwa nowoczesne stadiony, ale obecnie w budowie jest obiekt, który ma być nie mniej nowoczesny niż choćby budowane ostatnio w Niemczech stadiony na MŚ.

Projekt stadionu został wybrany spośród 20 propozycji prezentowanych przez znanych na całym świecie architektów, którzy uczestniczyli w projektowaiu kilku pięciogwizdkowych stadionów - nagradzanych przez UEFA i FIFA. Głównym celem projektu było harmonijne dopasowanie budowli do krajobrazu pobliskiego Parku Lenin Komsomol. Projekty, które nie zawierały tych przesłanek, odpadły z rywalizacji w przedbiegach. Oczywiście najważniejszą rzeczą w nowoczesnych stadionach jest ich zadaszenie. Ten został tak zaprojektowany, aby światło dzienne miało jak najlepszy wpływ na stan murawy. Dlatego właśnie specjalnie wyprofilowano dach od północnej do południowej trybuny, aby więcej słońca dochodziło do murawy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, supernowoczesny stadion w Doniecku otwarty zostanie już w lutym przyszłego roku! Stadion będzie spełniał wszystkie wymogi FIFA i UEFA, aby mógł stać się stadionem 5-cio gwiazdkowym (najwyższej klasy). To natomiast spowoduje, że być może już niebawem w Doniecku zostanie rozegrany finał Pucharu UEFA lub nawet Ligi Mistrzów!

Na obiekcie znajdą się miejsca przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Co ciekawe - w przeciwieństwie do nowego stadionu w Kielcach - w Doniecku nie zapomniano o toaletach. Ba! Ma być ich tak dużo, jak punktów gastronomicznych. Osobne toalety będą dla kobiet, osobne dla mężczyzn i osobne dla osób niepełnosprawnych.

Na co dzień nowy stadion będzie tętnił życiem. Ukraińcy doszli do wniosku, że stadion musi na siebie zarabiać. Wobec tego będzie on służył jako centrum rekreacyjne dla mieszkańców Doniecka. Głównie w dniach, w których nie będzie meczów. Będzie tu można kupić najróżniejsze ubrania, pamiątki i wiele innych produktów związanych z najpopularniejszym w Doniecku klubem. Oczywiście nie zabraknie także sprzętu sportowego i sportowych ubrań innych firm. Znajdzie się również miejsce na restaurację, która będzie czynna codziennie, a w której będzie można obejrzeć komentarze na temat ostatniego meczu, czy też wypowiedzi zawodników.

Na terenie stadionu mieścić się także będzie klubowe muzeum, a w nim zaprezentowana będzie bogata historia ukraińskiego klubu. Oprócz trofeów, zaplanowano interaktywne ekrany. Młodsi kibice będą mogli wziąć udział w konkursach wiedzy dotyczącej donieckiego klubu.

Jako, że i warszawiacy są mamieni wizją nowego stadionu od lat, warto zobaczyć, jak sobie poradzono z tym na Ukrainie (która razem z Polską startuje do organizacji Mistrzostw Europy). Otóż oficjalna prezentacja projektu nowego stadionu odbyła się prawie 2 lata temu. Tutaj, podobnie jak w przypadku ew. Stadionu Narowodego w Warszawie, wahano się, jaką pojemność powinien mieć nowy stadion. Początkowo miało to być 33 tysiące widzów i budżet rzędu 100 milionów dolarów. Po konsultacjach z kibicami, zdecydowano że stadion będzie w stanie pomieścić aż 50 tysięcy kibiców, a planowany budżet zwiększono dwukrotnie!
Budowa rozpoczęła się w marcu 2005 roku, tak więc na wybudowanie tej klasy obiektu przewidziano niespełna 2 lata.

Ośrodek treningowy - Kirsha

W Warszawie sporo się mówi o budowie nowoczesnego ośrodka, w którym mogliby się przygotowywać piłkarze Legii nie tylko z pierwszego zespołu, ale również młodzież, która w przyszłości stanowiłaby o sile Legii. Działacze klubu pilnie poszukują terenu pod taką inwestycję, a ostatnio nawet zamieścili w prasie stosowne ogłoszenie. Cały czas nie wiadomo, czy Grupa ITI dogada się w sprawie ewentualnego odkupienia terenów na warszawskich Bielanach, na których znajdują się obiekty Hutnika.

W Doniecku problem ten rozwiązano już dobrych kilka lat temu i to również pokazuje organizacyjną przewagę Szachtara nad naszym klubem. Nowoczesne centrum przygotowań Kirsha owarto bowiem w 1999 roku. Ośrodek ten zastąpił wysłużony poprzedni plac, na którym trenowały zespoły Szachtara, wybudowany w 1953 roku. Trudno znaleźć w Europie podobny kompleks do tego wybudowanego na potrzeby obecnego mistrza Ukrainy. Tym bardziej, że ośrodek powstał w bardzo krótkim czasie. Obecnie oprócz pierwszego zespołu Szachtara trenują tu również Szachtar II i Szachtar III - dla nich przewidziano osobne miejsce, będące częścią całego kompleksu.

Ośrodek treningowy przeznaczony dla rezerw jest podobny do tego, z którego korzysta pierwsza drużyna. Zarówno piłkarze drugiej, jak i trzeciej drużyny mają tutaj dla siebie jedno- i dwuosobowe pokoje. Są też pomieszczenia dla lekarzy, czytelnia oraz przestronny hol. Jest też budynek o powierzchni prawie 1000 metrów kwadratowych, w którym znajdują się różne pomieszczenia medyczne, sala gimnastyczna, basen, sauna, pomieszczenie do rehabilitacji oraz jadalnia i pomieszczenie do przechowywania bagażu. Ośrodek wyposażony jest w najbardziej zaawansowane pomieszczenia - kompleks fizykoterapii, blok medyczny do sprawdzania kondycji zawodników, pomieszczenia rehabilitacyjne z saunami i basenami. Czego więcej potrzeba zawodnikom Szachtara, aby solidnie przygotować się do meczu?

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.