REKLAMA

ITI się nie wycofa!

turi, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Nie przystąpienie ITI do składania ofert w przetargu na nowy stadion Legii wzbudziło w kibicach podejrzenia, że koncern zamierza wycofać się z finansowania naszego klubu. Nie jest to prawdą, o czym poinformował nas Paweł Kosmala wiceprezes ITI i jednocześnie członek Rady Nadzorczej KP Legia: "Nie złożyliśmy oferty tylko i wyłącznie dlatego, że warunki przetargu były naszym zdaniem niekorzystne dla klubu Legia. Według tych warunków inwestor musi wyłożyć co najmniej 50% pieniędzy niezbędnych do budowy nowego obiektu, a koszt całej inwestycji ma wynosić 460 mln złotych.
Następnie inwestor miałby przez 16 lat być użytkownikiem obiektu. Aby wykonawcy obiektu zwróciły się pieniądze zainwestowane w budowę, musiałby dzielić się z użytkownikiem obiektu, czyli Legią, przychodami. W praktyce zabierałby więc część przychodów klubu. Teraz zaś wpływy z biletów i działalności sportowej idą przecież tylko na konto klubu".

Innym sposobem na odzyskanie zainwestowanych w stadion pieniędzy jest oczywiście prowadzenie działalności komercyjnej na terenie przy Łazienkowskiej.

"Przypominam, że stadion stoi na konkretnej, niezbyt rozległej działce, ograniczonej warunkami naturalnymi (Oś Stanisławowska). Naszym zdaniem budowa wielkich ośrodków komercyjnych na terenie Legii sprawiłaby, że stadion byłby tylko dodatkiem do biznesu" - komentuje Kosmala. "My natomiast chcielibyśmy stworzyć, poprzez rozbudowę obecnego stadionu, obiekt adekwatny do potrzeb Legii. I przede wszystkim zbudowany dla Legii, a nie pod działalność komercyjną". Te czynniki spowodowały, że koncern nie zdecydował się wystartować w przetargu. Do Biura Zamówień Publicznych wpłynęła tylko jedna oferta - z niemieckiego konsorcjum HMB Stadien und Sportstattenbau GmbH wraz z Wayss und Freytag Schlusselfertingbau AG i Krupp Stahlbau Hannover GmbH. Co dalej?

"Wierzymy, że nasze argumenty, które w najbliższych dniach będziemy w szczegółach przedstawiać, dotrą do miejskich decydentów. Wykażemy, że w Warszawie można wybudować stadion odpowiedni dla Legii niższym kosztem, przedkładając jednak bazę sportową nad komercyjną. Legia to przecież jeden z symboli stolicy, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak wierzyć, że miasto stołeczne Warszawa będzie chciało stworzyć mu jak najlepsze warunki na terenie, który ten klub użytkuje już od ponad 70 lat. W wielu miastach, także w Krakowie i Poznaniu, klub i władze miejskie działają w symbiozie. Miasto stara się zapewnić jak najlepszą infrastrukturę, właściciele klubu dążą do jak najlepszych wyników sportowych. Chcielibyśmy żeby w Warszawie było podobnie" - kończy Kosmala.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.