Jakub Rzeźniczak w akcji podczas sparingu z Dynamem Kijów - fot. turi

Sparing: Dynamo Kijów 0-4 Legia (relacja i zdjęcia)

Qbas - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa rozgromiła Dynamo Kijów aż 4-0 w sparingowym spotkaniu rozegranym w okolicach Marbelli. Do przerwy legioniści prowadzili 1-0 po golu Takesure Chinyamy. W drugiej części gry zdecydowanie przeważali i wbili rywalowi trzy kolejne gole. W 53. minucie po dośrodkowaniu Iwańskiego z rzutu rożnego głową strzelił Astiz. 13 minut później na 3-0 podwyższył Chinyama, a wynik w końcówce spotkania ustalił Miroslav Radović. Dynamo Kijów już 18 lutego zmierzy się w 1/16 Pucharu UEFA z Valencią.

Fotoreportaż z meczu - 58 zdjęć turi
Nasi zawodnicy zagrali dobre spotkanie, choć w pewnym momencie widać było przemęczenie ciężkimi treningami. Trener Urban uznał Ukraińców za najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych rywali, dlatego od pierwszych minut posłał w bój pierwszą "jedenastkę".

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Legioniści świetnie grali pressingiem, skutecznie przeszkadzając rywalom już na ich połowie. Przyzwoicie rozgrywali też akcje ofensywne czego wynikiem był gol z 17 minuty Takesure`a Chinyamy, po przytomnym podaniu Macieja Rybusa. Później gra się wyrównała i trwała walka o dominację w środku pola. Po kilkunastu minutach zwycięsko wyszli z niej kijowianie, spychając Legię do głębokiej defensywy. Od 40 minuty wicemistrzowie Polski nie potrafili opuścić nawet swojej połowy. Pod bramką Wojciecha Skaby kilkukrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji i dwukrotnie tylko szczęście ratowało warszawian od utraty gola.

Po przerwie było już o wiele lepiej. Trener Ukraińców dokonał 11 zmian i jakość gry jego zespołu od razu spadła. Jeszcze tylko w 50 minucie po uderzeniu z dystansu jednego z napastników świetną parą popisał się Kostia Machnowski, ale później boisko należało już do legionistów. Efektem ich przewagi był gol Inakiego Astiza w 53 min., po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Macieja Iwańskiego. Nie minął kwadrans, a prowadziliśmy już 3:0 po brawurowej akcji Miroslava Radovicia, który pognał prawym skrzydłem i precyzyjnie podał po ziemi do Chinyamy. Nasz napastnik pięknie uderzył z pierwszej piłki i bramkarz nie miał szans. Po chwili na boisku pojawili się już rezerwowi Legii, którzy wypadli równie przyzwoicie jak ich koledzy. Ich starania zakończyły się sukcesem w 82 minucie, gdy podanie ze środka pola od Rogera otrzymał Adrian Paluchowski i popędził na bramkę rywali. Jednak "Paluch" potknął się w polu karnym bramkarz wykorzystał ten moment, odbijając strzał młodego napastnika. Piłka na szczęście wróciła pod nogi Adriana, ale zdenerwowany na siebie zawodnik źle odegrał do Marcina Smolińskiego. Szczęśliwie "Smoła" jakimś cudem zdołał jeszcze uderzyć na bramkę, futbolówkę odbili obrońcy, po czym dopadł do niej Miro Radović i mocnym uderzeniem umieścił w siatce.

Zwycięstwo Legii z pewnością zasłużone, choć być może nieco za wysokie. Oby tak efektowne wygrane miały przełożenie na poczynania "wojskowych" w lidze.

Dynamo Kijów 0-4 (0-1) Legia Warszawa
0-1 - 17 min. Takesure Chinyama
0-2 - 53 min. Inaki Astiz
0-3 - 66 min. Takesure Chinyama
0-4 - 82 min. Miroslav Radović

Skład Legii: 1. Wojciech Skaba (46' Kostiantyn Machnowskij) - 25. Jakub Rzeźniczak (66' Inaki Descarga), 15. Inaki Astiz, 4. Dickson Choto, 14. Jakub Wawrzyniak (66' Tomasz Kiebowicz) - 32. Miroslav Radović, 16. Ariel Borysiuk (66' Tomasz Jarzębowski), 8. Maciej Iwański 8 (66' Piotr Giza), 6. Guerreiro Roger, 31. Maciej Rybus (66' Marcin Smoliński) - 19. Takesure Chinyama (69' Adrian Paluchowski)

Skład Dynama:
I połowa: 1. Aleksandr Szowkowskij - 30. Badr El Kaddouri, 17. Taras Michalik, 15. Pape Diakhate, 3. Betao - 5. Ognjen Vukojević, 4. Tiberiu Ghioanne, 14. Siergiej Krawczenko, 11. Roman Eremenko - 25. Artem Miłewski, 10. Ismael Bangoura
II połowa: 31 Stanisław Bohusz - 26. Andrij Nesmaczny, 6. Goran Sablić, 37. Ayila Yussuf, 2. Ołeh Dopiłka - 7. Carlos Correa, 19. Florin Cernat, 20. Ołeh Husiew, 70. Andriej Iarmolenko - 16. Maksim Szackich, 22. Artem Kraweć

żółte kartki: Miłewski, Bangoura, Michalik - Astiz