Henryk Przybysz odpowiada na pytania dziennikarzy na placu budowy - fot. Woytek
REKLAMA

Stadion: 1/4 prac wykonana

Woytek - Wiadomość archiwalna

"Zaawansowanie budowy stadionu oceniamy na około 25 procent" - powiedział kierownik budowy stadionu Legii Henryk Przybysz. Pół roku po rozpoczęciu przebudowy obiektu przy Łazienkowskiej zorganizowano konferencję prasową z udziałem przedstawicieli miasta, Legii i firmy budującej. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy wykonanej przez głównego wykonawcę, z pracy projektantów z JSK Architekci oraz ze współpracy z Klubem Piłkarskim Legia" - powiedział dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak. Budowa stadionu Legii przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet go minimalnie wyprzedza.

W połowie lipca na trybunie północnej rozpocznie się montaż dachowych dźwigarów stalowych. Jeszcze wcześniej murawa stadionu zostanie przesunięta w kierunku wschodnim.

"Na dzień dzisiejszy opracowujemy korektę harmonogramu... in plus. Na początku nie mogliśmy przewidzieć dokładnych dat wykonania niektórych prac, a teraz już wiemy w zasadzie wszystko. Okazało się, że niektóre prace wykonaliśmy szybciej i możemy sobie pozwolić na przyspieszenie niektórych robót. Szybciej idzie nam montaż i wykonanie najwyższych elementów żelbetowych. Wykonaliśmy to praktycznie o 2 miesiące wcześniej, ale to nie oznacza, że całościowo wyprzedzamy harmonogram o tyle, ponieważ jednocześnie wykonywanych jest wiele różnych prac pod ziemią, których nie widać" - powiedział Henryk Przybysz.

Wykonawca wraz z biurem projektowym przeprowadził analizę cenową stadionu. W tego typu obiektach oblicza się cenę za jedno krzesełko i ta na Łazienkowskiej będzie wynosiła około 12 tysięcy złotych. Dla porównania jedno miejsce na stadionie narodowym będzie kosztowało 24 tysiące złotych, a na jednym ze stadionów w Niemczech 12 tys. euro.

Jedyny problem, z którym na co dzień muszą borykać się wykonawcy, to logistyka. "Cały czas na tym stadionie odbywają się mecze. W takich dniach musimy trochę ograniczyć nasze prace, ale mimo tego dajemy sobie radę. Problemem jest również dostęp do trybun od strony boiska, ale i z tym musimy sobie jakoś radzić" - mówi kierownik budowy.

W lipcu rozpocznie się montaż konstrukcji dachowej. Sprowadziliśmy żuraw gąsienicowy, który może podnieść ładunek do 500 ton i rozpocznie od trybuny północnej (od ulicy Łazienkowskiej) montowanie dźwigarów stalowych o wadze 60 ton. Narożne dźwigary będą jeszcze cięższe - po 90 ton.

Legia Warszawa przygotowuje projekt "wirtualny stadion", dzięki któremu kibice będą mogli obejrzeć każde miejsce i pomieszczenie nowego stadionu oraz "usiąść" na krzesełku. "Ponadto pracujemy wizualizacją filmu, w którym pokażemy jak stadion będzie komponował się na tle Warszawy" - powiedział Marek Drabczyk z zarządu KP Legia.

Ponadto kierownik budowy podziękował kibicom za liczne komentarze i zainteresowanie budową oraz Stowarzyszeniu Kibiców Legii Warszawa, z którym ma bezpośredni kontakt. "Jak zauważyliście, na niektórych meczach były już wywieszone flagi. Liczę na dalszą dobrą współpracę" - powiedział Przybysz.



Marek Drabczyk, Janusz Kopaniak, Henryk Przybysz - fot. Woytek


Henryk Przybysz, kierownik budowy, oprowadza dziennikarzy po placu budowy - fot. Woytek
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.