Historia Legii: Finał PP 1969

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W obecnym sezonie piłkarze Legii z rywalizacji o krajowy puchar odpali w półfinale. Finał zaś rozegrano na stadionie Śląskim w obecności ok. 27 tysięcy widzów. 40 lat temu piłkarze Legii zagrali w finale, ale niestety również nie zdobyli trofeum. Na drodze do niego stanął zabrzański Górnik, który na stadionie ŁKS-u pokonał "wojskowych" 2-0. Tamto spotkanie obejrzało aż 40 tysięcy widzów. Co ciekawe na drodze Legii aż do samego finału stały kluby z niższych klas rozgrywkowych.

Legioniści w sezonie 1968/69 rywalizowali z Górnikiem także o mistrzostwo Polski. Przed finałem PP rozgrywanym w Łodzi, legioniści przegonili w tabeli zabrzan, choć wcale nie byli faworytem finału. W lidze bowiem podopieczni Jaroslava Vejvody dwukrotnie przegrali z Górnikiem - w Zabrzu 0-2, a przy Łazienkowskiej 1-2 (gol Brychczego).

W drodze do finału Legia wyeliminowała czterech rywali - Wartę Poznań, Silesię Miechowice, Arkonię Szczecin i Unię Tarnów. O dziwo niewygodnym rywalem okazała się szczecińska Arkonia, która przed własną publicznością zremisowała 0-0, a na Łazienkowskiej do przerwy prowadziła 1-0. Wyrównujący gol strzelony głową przez Bernarda Blauta nadal nie dawał Legii awansu i wojskowi nacierali na bramkę Arkonii, aż w końcu piłka dwukrotnie w ciągu minuty trafiła do siatki rywala. Trafienia Lucjana Brychczego i Jana Pieszki (odpowiednio w 74 i 75 minucie) dały Legii awans do półfinału.

W 1/2 finału legioniści ponownie wyeliminowali rywala z niższej klasy rozgrywkowej i dopiero w finale zmierzyli się z pierwszym przeciwnikiem z ekstraklasy. Górnik okazał się jednak zbyt mocny i po trafieniach Wilczka w pierwszej połowie i Lubańskiego po przerwie zdobyli Puchar Polski. Spotkanie zdaniem naocznych obserwatorów uznano za mecz na najwyższym poziomie.

28.05.1969: Legia Warszawa 0-2 (0-1) Górnik Zabrze
Bramki: Wilczek, Lubański

Legia: Grotyński, Stachurski, Zygmunt, Niedziółka, Trzaskowski, Deyna, B. Blaut, Z. Blaut (65. Żmijewski), Brychczy, Gadocha, Pieszko.

14.V.1969, 1/2 finału Legia 2-1 (0-1) Unia Tarnów

Bramki dla Legii w Pucharze Polski w sezonie 1968/69: Kazimierz Deyna 5, Jan Pieszko 4, Lucjan Brychczy 3, Bernard Blaut, Wiesław Korzeniowski, Zawadzki (Warta, sam.).