Historia Legii: Pierwszy Superpuchar Legii

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W 93-letniej historii piłkarze Legii tylko cztery razy zdobyli Superpuchar Polski, czyli trofeum, o które walczy mistrz Polski ze zdobywcą krajowego pucharu (ew. finalistą). Po raz pierwszy uczynili to dokładnie 20 lat temu. Rozgrywki o Superpuchar rozgrywano od początku lat 80-tych minionego wieku, ale kilka razy zdarzyło się, że spotkania odwoływano. Tak było choćby z pierwszym meczem planowanym na 22 czerwca 1980 roku na stadionie X-lecia, w którym Legia (zdobywca Pucharu) miała zagrać z Szombierkami Bytom (mistrz). Do dziś nie są znane prawdziwe przyczyny jego odwołania. Dziś jednak skupimy się na pierwszym Superpucharze w historii naszego klubu, zdobytym 8 lipca 1989 roku.

Spotkanie o Superpuchar rozegrano w Zamościu, w obecności 10 tysięcy widzów. Zmierzyły się w nim Legia (zdobywca PP) oraz Ruch - niespodziewany mistrz Polski, który w sezonie 1988/89 był beniaminkiem I ligi.

Niedługo przed meczem Andrzej Strejlau otrzymał nominację na selekcjonera reprezentacji Polski. Jego miejsce na ławce Legii zajął Rudolf Kapera, który wrócił z Tunezji. 8 lipca w Zamościu po raz pierwszy poprowadził Legię i pewnie pokonując Ruch zapisał na swym koncie pierwszy sukces w roli trenera "wojskowych". Był to jednocześnie pierwszy w historii Legii Superpuchar.

Legioniści prowadzenie objęli szybko - już w 22 minucie po akcji legionistów, piłkę do własnej siatki skierował pomocnik Ruchu, Krystian Szuster. Na drugie trafienie kibice musieli czekać kwadrans, kiedy Dariusz Wdowczyk głową po raz drugi pokonał bramkarza "Niebieskich".

Przewaga Legii nie podlegała dyskusji i wygraną przypieczętował kilkanaście minut po przerwie Roman Kosecki. Wygrana 3-0 jest do dzisiaj najwyższym wynikiem spośród wszystkich 19 rozegranych meczów o Superpuchar.

Kolejne Superpuchary legioniści zdobywali w 1994, 97 i 2008 roku.

Zamość, 8.07.1989: Legia Warszawa 3-0 (2-0) Ruch Chorzów
1-0 22 min. Krystian Szuster-sam.
2-0 37 min. Dariusz Wdowczyk
3-0 62 min. Roman Kosecki

Legia: Zbigniew Robakiewicz, Marek Jóźwiak, Juliusz Kruszankin, Krzysztof Budka, Dariusz Wdowczyk, Jacek Bąk, Krzysztof Iwanicki (70. Dariusz Kubicki), Zbigniew Kaczmarek, Mieczysław Pisz, Andrzej Łatka (62. Waldemar Sobkowiak), Roman Kosecki.

Trener: Rudolf Kapera

Sędziował: Orłowski
Widzów: 10.000

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.