Kibice Górnika przy Łazienkowskiej - fot. Mishka
REKLAMA

Analiza rywala: Górnik Zabrze

Patryk Lubryczyński - Wiadomość archiwalna

W niedzielę 31 października w ramach 11. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa na swoim obiekcie podejmie Górnika Zabrze. Drużyna gości obecnie plasuje się na 3. miejscu w tabeli z dorobkiem 18 punktów. W ostatnich dwóch meczach zabrzanie pokonali przeżywające kryzys zespoły Wisły Kraków i Lecha Poznań. Co więcej, w potyczkach z tymi zespołami nie stracili ani jednej bramki, sami strzelając trzy.
W obecnym sezonie Górnik notuje najlepszy start w lidze od 16 lat. Trener Adam Nawałka dobrą grę swojej drużyny tłumaczy stabilnym składem. Jednak w meczach z Legią rozgrywanych w Warszawie piłkarze z Roosevelta nie wygrali od 12 lat. Zabrzanie w wywiadach prasowych zapowiadają grę na 200% możliwości, aby tylko poprawić niechlubną statystykę.

Nie próżnują także włodarze Górnika. Chcą w ciągu 5 lat uniezależnić się od głównego sponsora, firmy Allianz. Prezesowi Mazurowi marzy się koncepcja hiszpańska, w której członkowie klubu dofinansowują zespół składkami, w zamian dostając specjalne przywileje. Pomimo ostatnich sukcesów klub narzeka na frekwencję na meczach. Lekiem na taki stan rzeczy mają być bilety po symbolicznej złotówce dla młodzieży.

W kadrze Górnika jest wielu graczy, którzy mieli przyjemność pokazać się w reprezentacji Polski. Za swojej trenerskiej kadencji Leo Beenhakker postawił na Michała Pazdana, Tomasza Zahorskiego i Mariusza Jopa, czego zwieńczeniem było zabranie całej trójki na Euro 2008. Epizody w kadrze zaliczyli także Grzegorz Bonin i Adam Danch. Najwięcej jednak mówi się o innym byłym reprezentancie Polski Damianie Gorawskim. Gracz został zesłany do rezerw, co było spowodowane ciągłymi kontuzjami. Klub chciał rozwiązać z zawodnikiem kontrakt, na co sam zainteresowany nie miał zamiaru się zgodzić. Obecnie strony swoich praw dochodzą w sądzie. Natomiast Gorawski strzela regularnie bramki w B-klasie, mając już na swoim koncie po 8. kolejkach 17 goli.

Problemy Górnika zaczęły się, gdy 3 lata temu kierownictwo Górnika ogłosiło plan zdobycia mistrzostwa Polski w 2012 roku. Sprowadzono znanych graczy, w tym Gorawskiego, tworząc kominy płacowe. Pieniądze nie przełożyły się na wyniki drużyny i "Górnicy" spadli z hukiem z ekstraklasy. Obecna polityka klubu jest inna. W przeszłości kupowano graczy za miliony złotych. Teraz za taką sumę kupowanych jest dwunastu graczy.

Zespół trenera Nawałki charakteryzuje się przestrzeganiem dyscypliny taktycznej i dobrym przygotowaniem fizycznym. Jeśli legioniści będą mieli pomysł jak zneutralizować atuty zabrzan, powinni z tej batalii wyjść zwycięsko.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.