Drużyna siatkarzy Legii z 1962 roku. Większośc z nich grała rok później w 1/2 finale Pucharu Europy
REKLAMA

Historia: Siatkarze Legii w 1/2 finału Pucharu Europy

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Siatkarska Legia przed rokiem nie została zgłoszona do rozgrywek z powodu braku środków. Tymczasem siatkarze naszego klubu mają na swoim koncie aż 26 medali mistrzostw Polski, w tym 8 złotych. Legia ponadto 5 razy zdobywała Puchar Polski. Największym sukcesem międzynarodowym był awans do półfinału Pucharu Europy. Po raz pierwszy ta sztuka udała się Legii w 1963 roku.

Legia, jako mistrz Polski, reprezentowała nasz kraj w rozgrywkach Pucharu Europy. Legioniści w 1/8 finału trafili na fińskie Kimmo Lahti, które odprawili gładko, bez straty seta. W ćwierćfinale było już znacznie trudniej. W rywalizacji z Mladostią Zagrzeb, w pierwszym wyjazdowym meczu, rozegranym 6 marca, legioniści przegrali 3-2. Rewanż w Warszawie (17 marca) miał bardzo emocjonujący przebieg, a wygrana Legii 3-1, dała "wojskowym" awans do najlepszej czwórki w Europie.

W 1/2 finału Legia zmierzyła się z rumuńskim Rapidem Bukareszt. Niestety pierwszy mecz rozegrany przed własną publicznością, 6 kwietnia nie dał nam zaliczki przed rewanżem. Legia przegrała po ambitnej walce 2-3. W rewanżu, rozegranym 21 kwietnia, gospodarze wygrali bez straty seta i nasz klub nie awansował do finału europejskich rozgrywek.

Wyniki siatkarzy Legii w Pucharze Europy w 1963 roku:
1/8 finału: Kimmo Lahti - Legia 0-3; 0-3
1/4 finału: Mladost Zagrzeb - Legia 3-2; 1-3
1/2 finału: Rapid Bukareszt - Legia 3-2; 3-0

W barwach Legii występowali wówczas: Wojciech Rutkowski, Alfred Szperling, Mirosław Schlief, Ryszard Sierszulski, Zbigniew Rusek, Wojciech Markuszewski, Andrzej Drozdowicz, Zbigniew Jóźwiak, Janusz Wójcik, Janusz Kamiński, Romuald Paszkiewicz, Czesław Kwiatkowski.

Trenerem Legii był Maciej Łuczak.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.