Młodzież: Legioniści na podium z kadrą Mazowsza

Raffi - Wiadomość archiwalna

Zakończyły się rozgrywki o Puchar Michałowicza (rocznik '96), Kuchara ('97) i Górskiego ('98), w których rywalizowały najlepsze kadry województw. W dwóch ostatnich, w turnieju finałowym, udział brali zawodnicy z Mazowsza, w tym piłkarze Legii. Obie drużyny wygrały mecze o 3. miejsce, lokując się w ten sposób na podium. Dużą skutecznością wykazali się Eryk Więdłocha i Mateusz Wieteska z Młodych Wilków 97 - zdobywcy 10 z 13 goli strzelonych przez reprezentację województwa.

Puchar Wacława Kuchara - rocznik 1997:

Kadra Mazowsza rocznika 1997 (trenerzy: Konrad Dousa i Dariusz Krajewski) po dwóch zwycięstwach walczyła o awans do finału z kadrą Dolnego Śląska, która miała identyczny bilans punktów i bramek (7-0). Niestety mazowszanie przystąpili do meczu chyba zbyt rozluźnieni i pewni siebie, za co zostali boleśnie skarceni już w pierwszych minutach pojedynku. Także legioniści nie zaprezentowali w pierwszej połowie pełni swoich możliwości. Do przerwy było już 0-4 i mimo dużo lepszej gry w drugiej połowie oraz kilku dogodnych okazji bramkowych, strat nie udało się odrobić.

Mecz o 3. miejsce toczony ze znaną dobrze z zaciętych bojów w grupach półfinałowych reprezentacją Łodzi początkowo przebiegał pod dyktando przeciwników. "Warszawianie" zdołali przejąć inicjatywę, ale gola zdobyła drużyna przeciwna. W drugiej połowie również szala zwycięstwa przechylała się w obie strony. Długo prowadzili goście, ale w ostatniej minucie meczu wyrównał niezawodny na tym turnieju Eryk Więdłocha. W dogrywce (2x10 minut) łodzianie mocno osłabli, i choć zdobyli jednego gola, Mazowsze zdobyło aż cztery. Dwa trafienia uzyskał Mateusz Wieteska (w sumie w finałach - trzy), a dwa gole Eryka Więdłochy dały mu koronę króla strzelców turnieju finałowego Pucharu Kuchara - z aż 7 trafieniami! Czwórka legionistów zaprezentowała się w turnieju z dobrej strony i przyczyniła się w niemałym stopniu do zdobycia brązowego medalu. Kapitanem zespołu był Patryk Kostrzanowski.

Mecze grupowe:
Mazowiecki ZPN 1-0 Pomorski ZPN (gol: Eryk Więdłocha)

Mazowiecki ZPN 6-0 Małopolski ZPN (gole: Eryk Więdłocha 4, Mateusz Wieteska, Kamil Sławiński - samobójczy)

Mazowiecki ZPN 0-4 Dolnośląski ZPN

Mecz o 3. miejsce:
Mazowiecki ZPN 6-3 (1-1, 2-2) Łódzki ZPN (gole: Eryk Więdłocha 2, Mateusz Wieteska 2, Adam Ryczkowski, Mateusz Krajewski)

Mecze 2x35 minut.

Puchar Kazimierza Górskiego - rocznik 1998:

Kadra Mazowsza (trenowana przez Piotra Zasadę i Dariusza Grzegrzółkę) w grupie wygrała 2 z 3 meczów. Do finału awansowała kadra Wielkopolskiego ZPN, a mazowszanie grali o 3. miejsce z silną reprezentacją woj. kujawsko-pomorskiego. W finale Podlasie pokonało 3-0 Wielkopolskę. W meczu o brązowy medal było więcej emocji. Mazowsze zdominowało pierwszą połowę meczu i prowadziło już 2-0. Dużo lepiej niż w poprzednich meczach spisywał się Wiktor Wiszorowski, który stworzył sobie kilka groźnych okazji. Bardzo dobrą zmianę dał po przerwie wprowadzony za niego Kamil Wojtkowski, który umiejętnie przetrzymywał i rozgrywał piłkę, dając dużo oddechu obrońcom. Druga odsłona należała jednak do drużyny przeciwnej, która zdobyła gola i dążyła do wyrównania, rzucając na plac boju wszystkich rezerwowych. Trener Zasada zostawił na ewentualną dogrywkę czterech graczy (w tym trzech legionistów), na szczęście nie było konieczności skorzystania z nich - Mazowsze wygrało mecz w regulaminowym czasie i zdobyło brązowe medale Pucharu Kazimierza Górskiego.

Legioniści nie zdobyli bramek, ale Przemysław Iwański był bardzo pewnym punktem obrony, występując jako jeden z nielicznych graczy w pełnym wymiarze minut we wszystkich spotkaniach. Kamil Ceran (występował na zmianę z Janem Błaszczakiem) potwierdził w dwóch rozegranych meczach swoje wysokie umiejętności. Jeżeli pójdzie jeszcze za nimi rozwój fizyczny, to nie będzie już dla niego strzałów nie do obrony. Kamil Wojtkowski, choć filigranowy, spisywał się bardzo dobrze w środku pola we wszystkich swoich występach, a niewiele ustępował mu Olek Waniek, który mecze z Wielkopolską i Małopolską może zaliczyć do udanych. Igor Korczakowski zaprezentował się ciekawie na nowej dla siebie pozycji - w środku pomocy - w meczu z Małopolską. W pozostałych meczach dawał raczej krótkie zmiany. Podobnie było z Wiktorem Wiszorowskim, który wchodził przeważnie z ławki, ale wyróżnił się dopiero w ostatnim spotkaniu, które rozpoczął w wyjściowym składzie.

Wielkopolski ZPN 3-0 Lubuski ZPN
Wielkopolski ZPN 1-0 Małopolski ZPN
Wielkopolski ZPN 2-0 Mazowiecki ZPN

Mazowiecki ZPN 4-2 Małopolski ZPN (gole: Dominik Prusaczyk 2, Bartłomiej Urbański [karny], Dawid Brzeski)

Mazowiecki ZPN 3-1 Lubuski ZPN (gole: Dominik Prusaczyk, Dawid Brzeski, Mikołaj Napora)

Mecz o 3. miejsce: Mazowiecki ZPN 2-1 Kujawsko-Pomorski ZPN (gole: Ernest Dzięcioł i Arkadiusz Niksa)
Przemysław Iwański - 70 minut, Wiktor Wiszorowski - 35 minut (zmieniony przez Kamila Wojtkowskiego), Aleksander Waniek, Igor Korczakowski i Kamil Ceran - nie grali.

Finał: Wielkopolski ZPN 0-3 Podlaski ZPN

Mecze 2x30 minut.