fot. Marcin Wiśniewski
REKLAMA

Stadiony: Evžena Rošického (Praga)

Marcin Wiśniewski, źródło: własne / stadiumguide.com / worldstadiums.com - Wiadomość archiwalna

Stadion Evžena Rošického jest położony w Pradze na wzgórzu Petrin (327 m.) w kompleksie sportowym o nazwie Strahov. Choć stadion niszczeje z roku na rok i jest przede wszystkim stadionem lekkoatletycznym, to zajmuje szczególne miejsce w historii czeskiej, a dokładniej praskiej, piłki nożnej.

Zdjęcia stadionu - 19 zdjęć Marcina

Kompleks Strahov tworzą: stadion Strahov nazywany także Velký strahovský stadion bądź Strahovský stadion, stadion Evžena Rošického (oddziela je jedynie ulica Zatopkova), treningowy stadion lekkoatletyczny zwany Stadionem Przyjaźni (Stadion Přátelství), mały stadion (Maly sportovni stadion), miejsce gry do squasha, kryty basen i centrum odnowy biologicznej. Od ulicy Vanickovej położone są w następującej kolejności: Strahov, Stadion Evžena Rošického, Stadion Przyjaźni i co ciekawe, połączone są nadziemnym tunelem.

Historia i nazwa stadionu
Stadion został wybudowany w latach 1931-1935 i początkowo był nazywany "Masarykův" ku czci Tomáša Garrigue Masaryka (1850-1937), pierwszego i najdłużej urzędującego prezydenta Czechosłowacji, nazywanego ojcem niepodległej Czechosłowacji. Pojemność stadionu wynosiła 50 tys. miejsc. Później stadion przyjął nazwę Armii Czechosłowackiej, aż wreszcie nadano mu imię Evžena Rošického (1914-1942) – czeskiego lekkoatlety, dziennikarza sportowego i członka ruchu oporu zamordowanego przez nazistów.

Nadanie stadionowi imienia Rošického nie było przypadkowe, ponieważ Rosicky był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Czechosłowacji w biegu na 800 m i 400 m ppł, olimpijczykiem w Berlinie (1936). Nie może więc dziwić, że stadion ma charakter lekkoatletyczny i właśnie na nim odbyły się 12. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce (1978), a w latach 1994-2001 coroczny Memoriał Josefa Odložila (kolejny lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich, srebrny medalista olimpijski z Tokio 1964). W 2002 r. memoriał został przeniesiony na stadion Dukli Praga – "Na Julisce", ale dość już o lekkoatletyce!

Znaczne zmniejszenie pojemności stadionu nastąpiło w 1990 r. i obecnie wynosi ona 19 032 miejsca. Do niedawna stadion dysponował 213 miejscami VIP i 63 miejscami dla dziennikarzy. Boisko ma wymiary 107 m x 68 m, a oświetlenie zapewniają reflektory o mocy 1400 luxów.

Użytkowanie stadionu, czyli głównie Slavia
Na stadionie Evžena Rošického swoje ligowe, a także pucharowe, mecze rozgrywały praskie kluby, których stadiony nie spełniały wymogów licencyjnych, podlegały modernizacji bądź były w budowie. Slavia Praga zawitała na stadion na czas budowy własnego stadionu – Eden (obecnie Synot Tip Arena). Tymczasowa wizyta z uwagi na problemy finansowe podczas budowy Edenu przeciągnęła się od 2000 r. aż do... 2008 r.! Poza tym na stadionie Evžena Rošického swoje mecze rozgrywała czeska kadra, FC Bohemians Praga i SK Sparta Krc (6. liga). Dodatkowo pucharowe mecze z atrakcyjnymi rywalami (Glasgow Rangers, Chelsea Londyn i Betisem Sewilla) Viktoria Żiżkov przeniosła właśnie na ten stadion.

Od 1994 r. do obecnego sezonu spośród 18 finałów Pucharu Czech aż 14 odbyło się na tym stadionie. Ostatni raz w 2009 r. W finale rozgrywanym na stadionie Evžena Rošického najczęściej wygrywały praskie kluby (Sparta – 4 razy, Slavia – 3 i Viktoria Żiżkov – 2).

Patrząc na stan stadionu – obdrapane ściany, odpadające tynki, uszkodzone lampy – aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno, bo w sezonie 2007/2008, Slavia rozgrywała tutaj mecze w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów z Arsenalem (0-0), FC Sewillą (0-3) i Steauą Bukareszt (2-1). Co do pucharów, to od 2000 roku Slavia gościła na tym stadionie m.in. Anderlecht Bruksela, Ajax Amsterdam, Fiorentinę, Panathinaikos Ateny, Celtę Vigo, Tottenham Hotspur, AS Monaco, US Palermo, Besiktas Stambuł, PAOK Saloniki i Partizan Belgrad. Robi wrażenie? Może i tak, ale jak gra się co sezon w pucharach i wcale nie od pierwszej rundy eliminacyjnej, to niekoniecznie robi wrażenie. Tym bardziej, że Slavia zwycięsko wyszła tylko z potyczek z Ajaxem, Partizanem i PAOK-iem.

Największy sukces Slavii w europejskich pucharach, prawdopodobnie osiągnięty na tym stadionie, nastąpił w sezonie 1995/1996, gdy Slavia dotarła do półfinału Pucharu UEFA, eliminując Sturm Graz, Freiburg, Lugano, Lens i AS Romę. Silniejsze okazało się Bordeaux – naszpikowane przyszłymi gwiazdami (Dutuel, Witschge, Zidane, Lizarazu i Dugarry). Jeszcze w sezonie 1999/2000 Slavia dotarła do ćwierćfinału, ale odpadła po meczach z Leeds United.

Grając na tym stadionie Slavia sięgnęła po Mistrzostwo Czech (2008), którym pożegnała się ze stadionem, bo od sezonu 2008/2009 grała już na Edenie. Poza tym w latach 2000-2008, gdy trwała budowa Edenu, Červenobílí (czerwono-biali) zdobyli cztery wicemistrzostwa i trzy Puchary Czech.

Subiektywne spojrzenie
Podczas mojej wizyty w Pradze we wrześniu zeszłego roku, stadion wydawał się zamknięty na cztery spusty. Wprawdzie jupitery widać już znad Wełtawy (stadion znajduje się na wzgórzu Petrin w dzielnicy Strahov), to jednak nie sprawia najlepszego wrażenia. Wokół stadionu jest mnóstwo drzew i rzeźba sztafety budząca skojarzenia z rzeźbą stojącą przed Stadionem X-lecia, upsss... przed Stadionem Narodowym. Stadion jest elementem kompleksu sportowego Strahov, dlatego jest połączony swego rodzaju korytarzem (tunelem nadziemnym) ze stadionem Strahov i boiskiem treningowym, znajdując się między nimi.

Wygląda to naprawdę ciekawie, gdy widać stadion Strahov i Stadion Rošického oddzielone od siebie ulicą Zatopkovą a nad ulicą przebiega tunel. Po obejściu stadionu można napotkać podobny widok między stadionem Rošického a boiskiem treningowym.

Gdy podszedłem do bramy wjazdowej umożliwiającej dostanie się bezpośrednio na płytę boiska i próbowałem zrobić zdjęcie wciskając obiektyw aparatu między deski bramy, usłyszałem za sobą spory hałas. Gdy odwróciłem się, zobaczyłem wyluzowanego kolesia w drelichu, który zszedł z kosiarki, żeby otworzyć bramę! Z grzeczności zapytałem w języku dumnych synów albionu, czy mógłbym wejść na stadion i zrobić trochę zdjęć. Koleś albo nie zrozumiał, albo miał to, co mówiłem w głębokim poważaniu, bo pokiwał głową i ze znużeniem w oczach włożył słuchawki od swojego mp3 do uszu. On pojechał kosić murawę, a ja zacząłem robić zdjęcia.

Obiekt niszczeje, co bardzo dobrze widać na zdjęciach. Zardzewiałe elementy metalowe, sypiące się tynki, wystające przewody czy uszkodzone elementy oświetlenia nie robią dobrego wrażenia, a pomyśleć, że jeszcze niedawno grała tutaj Liga Mistrzów! Wydaje się, że mecze piłkarskie ogląda się z trudem, bo trybuny są niskie i oddzielone od boiska bieżnią. Wyglądają na nachylone pod wysokim kątem, a to chyba poprawia komfort oglądania.

Co ciekawe, jedynymi pozostałościami po niedawnych meczach Slavii są reklama Gambrinusa (sponsora tytularnego czeskiej ligi) na tablicy świetlnej, czerwono-białe tablice (ale bez nazwy klubu) przy wejściach na trybuny, kanciapa, która wygląda na klubowy magazyn i jedna naklejka ze stroną internetową klubu.

Patrząc na stadion, a zwłaszcza biorąc pod uwagę bliskość zaniedbanego Strahova, chciałoby się powiedzieć – "Komuno wróć!".

Dojazd:
Linie tramwajowe: 15, 22, 23 i 25 – przystanek Malovanka,
Linie autobusowe: 143, 149, 176 i 217 – przystanki: Koleje Strahov, Stadion Strahov, Hybsmanka i Malovanka.
Zdjęcia zostały wykonane we wrześniu 2010 r.

Zdjęcia stadionu - 19 zdjęć Marcina

Bloomfield Stadium
Manavgat Belediyespor Kulubu
Problemy z murawą na stadionie narodowym w Bukareszcie
Stadio Pierluigi Penzo
Stadion Viktorii Żiżkov
Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.