Młoda Legia rozpoczyna przygotowania. Obóz we Włoszech i testowani gracze

Raffi - Wiadomość archiwalna

W środę o 18 piłkarze Młodej Legii zainaugurują krótkim treningiem rozruchowym dwumiesięczne przygotowania do rundy wiosennej. Na Łazienkowskiej powinno pojawić się kilku graczy testowanych, w tym zawodnicy z Akademii Piłkarskiej oraz młodszy brat Rafała Wolskiego, Paweł. Rozgrywki Młodej Ekstraklasy zostaną zainaugurowane w weekend 3-5 marca.

Przypomnijmy, że Legia po rundzie jesiennej prowadzi w tabeli Młodej Ekstraklasy, z 6. punktami przewagi nad Zagłębiem Lubin. W toku przygotowań legioniści zmierzą się głównie z drużynami 3-ligowymi; ciekawie zapowiada się sparing z II drużyną (a właściwie z zespołem U-21) MKS Żylina, zaś w szczególności seria meczów z rówieśnikami z Włoch, które podopieczni Dariusza Banasika rozegrają podczas zgrupowania w Villafranca w połowie lutego.

W zespole, poza graczami z Młodych Wilków 93 i 94, nie będzie już testowanych zbyt wielu zawodników. Po pierwsze, dopływ graczy z Akademii praktycznie zaspokaja potrzeby Młodej Legii pod względem sportowym i jest dla nich naturalną ścieżką rozwoju po grze w drużynach młodzieżowych. Po drugie, kadra drużyny była jesienią nazbyt rozbudowana i trener Banasik miał spory ból głowy spowodowany 'kłopotami bogactwa', gdy musiał wybierać 18-tkę meczową spośród ponad 30 zawodników (mając dodatkowo niekiedy w kadrze także graczy "jedynki"). Co więcej, część spośród tych legionistów (szczególnie z młodszych roczników), którzy musieli długo czekać na swoją szansę, udowodniła, że są w stanie z powodzeniem występować nawet w podstawowej jedenastce drużyny. Zaistniała zatem potrzeba okrojenia kadry drużyny do około 24-26 osób, by tego typu sytuacje były rzadsze. Dlatego też z częścią starszych graczy nie przedłużono umów, a niektórzy piłkarze z roczników 1991 i 1992 zostaną prawdopodobnie wypożyczeni do innych drużyn. Niektórzy z nich mogą wprawdzie pojawić się na dzisiejszym treningu, ale niekoniecznie oznacza to, że będą wiosną występować w Młodej Legii. Ruchy personalne mogą się odbywać do końca okienka transferowego.

Dominik Furman (który podpisał już formalnie kontrakt z pierwszą drużyną), Bartosz Żurek i Aleksander Jagiełło rozpoczną przygotowania z zespołem prowadzonym przez Macieja Skorżę. Z kolei z Młodą Legią będzie się przygotowywał powracający dopiero do pełnej sprawności po poważnej kontuzji Michał Efir.

Gracze testowani przez Młodą Legię:
*Paweł Wolski [KS Energia Kozienice-Janików - IV liga] (ur. 09.11.1993) - prawy obrońca, nieobce są mu również występy na boku pomocy; młodszy brat Rafała Wolskiego i również wychowanek Jastrzębia Głowaczów; był już testowany w Legii w lutym 2010 r.. Kolejne podejście, w grudniu 2011 r., było na tyle udane, że jako jedyny z testowanych wówczas graczy spoza Akademii przystąpi do styczniowych przygotowań

- zawodnicy z drużyny juniorów starszych:

*Oliwier Wienczatek (ur. 11.09.1993) - bramkarz, wychowanek, w Młodych Wilkach '93 od 11 lat, ma na koncie występy w reprezentacji Polski; w sezonie 2010/11 12 występów w lidze; jesienią 2011: 11 występów w zespole juniorów 93/4, raz w kadrze meczowej Młodej Legii;

*Łukasz Turzyniecki (ur. 25.03.1994) - prawy obrońca/pomocnik pozyskany latem 2010 r. z Jedynki Krasnystaw. W sezonie 2010/11: 20 występów, 3 gole, 5 asyst; jesienią 2011 r.: 15 występów w zespole juniorów, 2 asysty;

*Mateusz Długołęcki (ur. 12.07.1993) - środkowy obrońca (niekiedy także def. pomocnik), w Legii od 5 lat, wcześniej w MKS Przasnysz. W sezonie 2010/11: 25 występów, 2055 minut, 1 gol i 3 asysty. W ostatnim meczu minionego sezonu złamał nogę, stąd jesienią grał dopiero od połowy rundy (8 występów, 1 gol);

*Michał Kępka (ur. 13.11.1993) - prawy pomocnik / napastnik; w Legii ten pochodzący z okolic Garwolina (Izdebno) gracz występuje od sierpnia 2009 r. (wcześniej był zawodnikiem Mazowsza Miętne); w sezonie 2010/11: 25 występów, 1602 minuty, 5 goli i 16 asyst; jesienią 2011: 13 występów, 6 goli, 3 asysty;

*Karol Grudniewski (ur. 21.05.1993) - lewy pomocnik / napastnik; brat-bliźniak występującego w Młodej Legii Michała; w Legii już od 6 lat, wcześniej grał w Hutniku Warszawa; w sezonie 2010/11: 21 występów, 1510 minut, 8 goli i 7 asyst; jesienią 2011 r. testowany m.in. przez Znicz Pruszków, po powrocie do drużyny juniorów 9 występów, 1 gol i 4 asysty;

*Kamil Kurowski (ur. 04.09.1994) - środkowy pomocnik/napastnik; pozyskany przez Legię latem 2008 r. z Grodu Podegrodzie; w sezonie 2010/11: 30 występów, 2158 minut, 29 goli i 10 asyst; jesienią 2011 r. najskuteczniejszy gracz juniorów starszych, 1 goli i 4 asysty w 16 meczach.

*Oskar Pogorzelec (ur. 09.05.1995) - bramkarz; podstawowy reprezentant Polski swojego rocznika, pozyskany latem z Kotwicy Kołobrzeg; jesienią 4 występy w meczach ligowych rocznika '95 i 2 w zespole juniorów starszych.

Plan przygotowań Młodej Legii do rundy wiosennej 2012 r.:

3 stycznia: pierwszy trening - rozruch (18:00, boisko boczne)
4-6 stycznia: testy i badania na obiektach Legii i ew. Agrykoli
11 stycznia: gra wewnętrzna (Łazienkowska 3)
14 stycznia: turniej halowy - Puchar Starosty Powiatu Przasnyskiego (Przasnysz, ul. Sadowa 5)
18 stycznia, 18:00: sparing z Legionovią Legionowo (Legionowo, boisko boczne)
23 stycznia, 13:00: sparing z Młodą Jagiellonią (Zambrów)
28 stycznia, 12:00: sparing z KS Piaseczno (Łazienkowska 3)
1 lutego, 18:00 lub 19:00: sparing z Victorią Sulejówek (Łazienkowska 3)
4 lutego: sparing z Mazurem Karczew (miejsce do ustalenia)
12 lutego, 11:00: sparing z MSK II Żylina (U-21) (Łazienkowska 3)
13-20 lutego: zgrupowanie w Villafranca koło Werony.
Sparingi z drużynami z włoskiej Primavery: 15.02 Chievo Werona, 17.02 Inter Mediolan, 19.02 Hellas Verona i 20.02 Atalanta Bergamo.
25 lutego, 11:00: sparing z Bronią Radom (Radom, ul. Narutowicza 9)

Rozgrywki ligowe młodzi legioniści rozpoczną 4/5 marca, meczem wyjazdowym z ŁKS-em Łódź. Terminarz, wyniki, tabela