Dickson Choto wykorzystuje rzukt karny w meczu z Ajaxem - fot. turi / Legionisci.com

Sparing: Legia 3-0 Ajax Amsterdam U-21

Redakcja - Wiadomość archiwalna

W sparingowym spotkaniu rozegranym na Cyprze Legia Warszawa wygrała 3-0 z Ajaxem Amsterdam U-21. Do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. W drugiej połowie dwa gole zdobył Jakub Kosecki. Trzecie trafienie, po rzucie karnym za faul na Koseckim, dołożył Dickson Choto. Kolejny sparing legioniści rozegrają 17 lub 18 stycznia.

W meczu z młodzieżowcami z Ajaxu Maciej Skorża postawił głównie na młodych graczy Legii. Tylko w obronie "wojskowych" dominowali starsi gracze. Młodzi legioniści mieli więc okazję sprawdzić się na tle zawodników ze szkółki Ajaxu.

Spotkanie rozpoczęło się od przewagi Legii. Z przodu próbowali szarpać Rafał Wolski i Michał Kucharczyk. W ich grze brakowało jednak dokładności. W 10. minucie z dobrej strony pokazał się Kucharczyk. Niespełna 21-letni zawodnik odebrał piłkę rywalowi i popędził w kierunku bramki Wernera Hahna. Legionista chciał dośrodkowywać, ale zamiast tego wyszedł mu strzał, po którym piłka wylądowała na siatce bramki Ajaxu. Z upływem czasu częściej pod bramką Jakuba Szumskiego zaczęli pojawiać się Holendrzy. W ich akcjach także brakowało dokładności i golkiper Legii nie musiał interweniować.

Legioniści próbowali rozbić defensywę rywali, stosując atak pozycyjny. Nie wynikało jednak z tego zbyt wiele, bo szwankowało zgranie i precyzja podań. W 22. minucie mogło być jednak 1-0 dla Legii. Niestety i tym razem piłka po uderzeniu Kucharczyka przeleciała nad poprzeczką. Trzy minuty później po rzucie rożnym swoich sił próbował Marcin Komorowski. Jego strzał także chybił jednak celu.

W 29. minucie groźnie było pod bramką Szumskiego. Gracze Ajaxu przeprowadzili szybką akcję lewą stroną. Świetnym dośrodkowaniem w pole karne popisał się Jody Lukoki, który podał wprost na głowę Joeri De Kampsa. Pomocnik Ajaxu uderzył jednak minimalnie niecelnie. W 40. minucie legionistów przed utratą gola uratowało tylko szczęście. Po zamieszaniu w polu karnym i błędzie defensywy "wojskowych" rywale zdołali przelobować Szumskiego. Gola jednak nie było – piłka odbiła się od poprzeczki, uderzyła w linię bramkową, ale do bramki nie wpadła. W odpowiedzi na bramkę rywali uderzał Michał Żyro, ale bramkarz Holendrów zdołał obronić strzał legionisty.

W drugiej połowie Maciej Skorża ostro przemeblował skład Legii. Z wyjściowej jedenastki na murawie pozostał tylko Szumski. Na boisku pojawili się m.in. dawno niewidziany Michal Hubnik, nowy gracz Legii Albert Bruce oraz testowany Moussa Traore. Po przerwie legioniści zaczęli grać lepiej i przede wszystkim skuteczniej. Szarpał Jakub Kosecki i już po kilkunastu minutach widać było wymierne efekty jego dobrej postawy.

W 57. minucie "Kosa" ukłuł po raz pierwszy i było 1-0 dla Legii. Sześć minut później było 2-0 dla "wojskowych". Rzut karny na bramkę zamienił Dickson Choto. Jedenastka została podyktowana za faul na Koseckim. Nie minęły dwie minuty i znów młody legionista wystąpił w roli głównej. "Kosa" dopadł do piłki na lewym skrzydle i uderzył w długi róg. Bramkarz był bez szans, a Legia prowadziła już 3-0.

Po szybkim strzelaniu w wykonaniu "wojskowych", rywale chcieli błyskawicznie zacząć odrabiać straty. W 67. minucie udało się im nawet wpakować piłkę do bramki, ale sędzia nie uznał gola. Pięć minut później Maciej Skorża zdecydował się na dalsze zmiany i na murawie pojawili się kolejni młodzi zawodnicy. Końcówka spotkania to spokojna gra Legii, która była już zadowolona z pewnego prowadzenia. Rywale nie mieli zaś pomysłu na zdobycie choćby honorowego gola.

Sparing: Legia Warszawa 3-0 (0-0) Ajax Amsterdam U-21
1-0 - 57. min. Jakub Kosecki
2-0 - 63. min. Dickson Choto (k)
3-0 - 65. min. Jakub Kosecki

Legia: I połowa: Jakub Szumski - Jakub Rzeźniczak, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski, Tomasz Kiełbowicz - Michał Kucharczyk, Janusz Gol, Ariel Borysiuk, Maciej Rybus, Rafał Wolski - Michał Żyro

II połowa: Jakub Szumski – Jakub Rzeźniczak (72’ Daniel Łukasik), Inaki Astiz, Dickson Choto, Artur Jędrzejczyk - Dominik Furman, Aleksander Jagiełło (72’ Maciej Górski), Jakub Kosecki (75' Kamil Kamiński), Albert Bruce (72’ Bartosz Żurek) – Michal Hubnik (72’ Marcin Komorowski), Moussa Traore (88' Jakub Kosecki)

Ajax U-21: Warner Hahn - Henri Toivomäki (46' Danzell Gravenberch), Joël Veltman, Stefano Denswill (46' Rik Schouw), Darren Rosheuvel (46' Mike Busse) - Ricardo Kip (58' Lesley de Sa), Mats Rits, Joeri de Kamps - Jody Lukoki (65' Mounir El Hamdaoui), Jordy Brouwer (83' Rowendy Schoop), Yener Arica

Żółte kartki: Joël Veltman