Chorwacja bezlitosna dla Irlandii

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

W drugim meczu grupy C Chorwaci pewnie zwyciężyli Irlandczyków. Gole dla rodaków Ivicy Vrdoljaka zdobyli Mario Mandžukić (dwa) i Nikica Jelavić. Honorowe trafienie dla Irlandczyków zanotował Sean St Ledge. Przy remisie 1-1 Hiszpanii z Włochami Chorwaci zostali liderem swojej grupy.

Mecz rozpoczął się w wymarzony sposób dla Chorwatów. Stadionowy zegar wskazywał dopiero 3. minutę, gdy na strzał głową z około 11 metrów zdecydował się Mario Mandžukić. Choć do bramki było daleko, to zasłonięty Shay Given nie zdążył zareagować i było 1-0 dla Chorwacji. W 12. minucie przed okazją do wyrównania stanął Keith Andrews. Gracz West Bromwich Albion wykonywał rzut wolny tuż sprzed linii pola karnego. Trafił jednak wprost w mur, a dobitka nie zmierzała w światło bramki.

W 19. minucie ambitnie grający Irlandczycy doprowadzili do remisu. Z lewej strony boiska Vedran Ćorluka faulował Kevina Doyle i sędzia podyktował rzut wolny. Do piłki podszedł Aiden McGeady i dośrodkował wprost na głowę Sean St Ledge. Ten urwał się spod krycia Culruka i głową wpakował piłkę do bramki.

Po remisowym trafieniu tempro gry zdecydowanie wzrosło. W 22. minucie mocno zza pola karnego uderzał Ivan Perišić. Jego uderzenie z wielkim trudem obronił Given. Siedem minut później Irlandczycy mieli identyczną sytuację, jak tę po której zdobyli gola. Tym razem McGeady nie dogrywał jednak już tak precyzyjnie jak w 19. minucie. Pewniej w bramce zachowywał się także bramkarz Irlandii. Potwierdził to w 33. minucie, gdy pewnie obronił mocny strzał Luka Modricia.

Tuż przed przerwą Chorwaci ponownie wyszli na prowadzenie. W 43. minucie przytomnie w polu karnym zachował się Nikica Jelavić. Irlandczycy usiłowali wybić piłkę spod własnej bramki, ale uczynili to na tyle nieporadnie, że futbolówka trafiła wprost pod nogi napastnika Evertonu, a ten nie dał najmniejszych szans Givenowi.

Chorwatom najwyraźniej spodobało się szybkie zdobywanie goli i drugą połowę rozpoczęli identycznie jak pierwszą i na bramkę kazali czekać trzy minuty. Z lewej strony boiska dośrodkowywał Ivan Perišić. Po uderzeniu głową Mandžukicia piłka trafiła się od słupka, trafiła w głowę ofiarnie interweniującego Givena i wpadła do bramki. Chorwaci prowadzili już 3-1.

Zadowoleni z dwubramkowego prowadzenia Chorwaci nie forsowali tempa. Irlandczycy ambitnie dążyli do odrobienia strat, ale jedyne na co było ich stać to twarda walka i niezbyt groźne strzały na bramkę Stipe Pletikosa. Tak było chociażby w 80. minucie, gdy bramkarz Chorwacji pewnie wyłapał piłkę po uderzeniu głową Andrewsa. Ten sam zawodnik jeszcze lepszą okazję miał w doliczonym czasie gry, ale piłka po jego uderzeniu minimalnie chybiła celu.

Irlandia 1-3 (1-2) Chorwacja
0-1 3. min. Mario Mandžukić
1-1 19. min. Sean St Ledge
1-2 43. min. Nikica Jelavić
1-3 48. min. Mario Mandžukić

Irlandia: 1. Shay Given - 4. John O'Shea, 2. Sean St Ledger, 5. Richard Dunne, 3. Stephen Ward - 11. Damien Duff, 6. Glenn Whelan, 8. Keith Andrews, 7. Aiden McGeady (53' 20. Simon Cox) - 10. Robbie Keane (75' 19. Shane Long), 9. Kevin Doyle (53' 14. Jon Walters)

Chorwacja: 1. Stipe Pletikosa - 11. Darijo Srna, 5. Vedran Ćorluka, 13. Gordon Schildenfeld, 2. Ivan Strinić - 7. Ivan Rakitić (90' 16. Tomislav Dujmović), 8. Ognjen Vukojević, 10. Luka Modrić, 20. Ivan Perišić (89' 22. Eduardo) - 17. Mario Mandžukić, 9. Nikica Jelavić (72' 19. Niko Kranjčar)

żółte kartki: Keith Andrews - Luka Modrić, Niko Kranjčar