Szewczenko lepszy od Ibrahimovicia

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

W ostatnim meczu pierwszej serii meczów na Euro 2012 Ukraina wygrała 2-1 ze Szwedami. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli reprezentacji Trzech Koron po golu Zlatana Ibrahimovicia. Dwoma trafieniami odpowiedział jednak Andrij Szewczenko. Przy remisie 1-1 Anglii z Francją Ukraińcy zostali liderem grupy D.

Początkowe minuty to przewaga Ukraińców, którzy częściej utrzymywali się przy piłce. Z samego posiadania futbolówki niewiele jednak wynikało, bo Szwedzi dobrze zablokowali dostęp do własnej bramki. Gdy nadarzała się okazja gracze Trzech Koron sami szukali szczęścia pod bramką rywali. Sygnał do ataku dał w 17. minucie Zlatan Ibrahimović. Zawodnik AC Milan zdecydował się na dośrodkowanie z lewej strony boiska. Podanie wywołało duże zamieszanie w polu karnym Ukraińców i dopiero interwencja Andrija Pjatowa zażegnała niebezpieczeństwo.

W 23. minucie groźnie było pod bramką Szwedów po szybkiej kontrze Ukraińców. Po błyskawicznych podaniach w pole karne wpadł Andrij Szewczenko. Napastnik reprezentacji Ukrainy strzelił w kierunku dalszego słupka bramki Andreasa Isakssona, ale piłka chybiła celu. W odpowiedzi w 30. minucie kąśliwie uderzał Markus Rosenberg, ale Pjatow był na posterunku. Ładnym strzałem popisał się także Andrij Woronin. Na bramkarza Szwecji było to jednak za mało.

Na siedem minut przed końcem pierwszej połowy zakotłowało się pod bramką Isakssona. Najpierw strzelał Szewczenko, a chwilę później dobijał Serhij Nazarenko. Ofiarna interwencja Szwedów zapobiegła jednak utracie gola. Chwilę później szczęście było przy gospodarzach, bo po strzale Ibrahimovicia piłka odbiła się od słupka ukraińskiej bramki.

Po przerwie szybko na prowadzenie wyszli Szwedzi. Dobrze w polu karnym znalazł się Ibrahimović, który tylko dołożył nogę i zamienił podanie Kima Källströma na gola. Z prowadzenia goście cieszyli się tylko trzy minuty. Tym razem w roli głównej wystąpił Szewczenko, który mocnym strzałem głową doprowadził do remisu. Siedem minut później Ukraińcy prowadzili już 2-1. Znów gola głową zdobył Szewczenko, który tym razem wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego.

Po wyjściu na prowadzenie Ukraińcy zaczęli grać mądrze i szanować piłkę. W 77. minucie Ibrahimović stanął jednak przed okazją do wyrównania. Jego bardzo mocne uderzenie z problemami obronił Pjatow. Gospodarze skutecznie odpierali jednak ataki Szwedów i nie pozwolili wydrzeć sobie wygranej.

Ukraina 2-1 (0-0) Szwecja
0-1 52. min. Zlatan Ibrahimović
1-1 55. min. Andrij Szewczenko
2-1 62. min. Andrij Szewczenko

Ukraina: 12. Andrij Pjatow - 9. Ołeh Husiew, 3. Jewhen Chaczeridi, 17. Taras Mychałyk, 2. Jewhen Selin - 11. Andrij Jarmołenko, 4. Anatolij Tymoszczuk, 18. Serhij Nazarenko, 19. Jewhen Konoplanka (90' 22. Marko Dević)- 7. Andrij Szewczenko (81' 15. Artem Milevskiy), 10. Andrij Woronin (84'
14. Ruslan Rotan)

Szwecja: 1. Andreas Isaksson - 2. Mikael Lustig, 4. Andreas Granqvist, 3. Olof Mellberg, 5. Martin Olsson - 7. Sebastian Larsson (68' 21. Christian Wilhelmsson), 9. Kim Källström, 10. Zlatan Ibrahimović, 6. Rasmus Elm - 22. Markus Rosenberg (71' 11. Johan Elmander), 20. Ola Toivonen (62'8. Anders Svensson)

żółte kartki: Kim Källström, Rasmus Elm
sędziował: Cüneyt Çakır (Turcja)