Marek Saganowski nie strzelił gola w sparingu ze Spartą - fot. turi / Legionisci.com

Sparing: Legia 0-4 Sparta Praga (FOTO)

Redakcja - Wiadomość archiwalna

Legioniści przegrali 0-4 w sparingu ze Spartą Praga, który został rozegrany podczas zgrupowania w Austrii. Po pierwszej połowie, po dwóch golach Davida Pavelki, Czesi prowadzili 2-0. W drugiej części spotkania wynik ustalił dwoma golami Martin Juhar. W ostatnim sparingu w Austrii Legia zmierzy się w czwartek z NK Lokomotiva Zagrzeb.

Legioniści rozpoczęli mecz w najmocniejszym składzie, jaki mógł wystawić Jan Urban. Z konieczności na lewej obronie musiał wystąpić Jakub Rzeźniczak. Grający zazwyczaj na tej pozycji Jakub Wawrzyniak dopiero niedawno rozpoczął treningi po Euro 2012. Tomasz Kiełbowicz wraca zaś do zdrowia po urazie.

Spotkanie rozpoczęło się od niezbyt aktywnej gry z obu stron. Jednak już w 8. minucie gracze Sparty wyszli na prowadzenie. Po szybkiej kontrze rywali Dusan Kuciak faulował Andreja Kericia i sędzia podyktował rzut karny. Pewnie na gola zamienił go David Pavelka. W odpowiedzi szybko do ataków ruszyli legioniści. Strzały Miroslava Radovicia i Michała Kucharczyka nie znalazły jednak drogi do bramki strzeżonej przez Tomáša Vaclíka.

Szybko strzelony gol spowodował, że gra nabrała rumieńców. W 14. minucie Sparta przeprowadziła bardzo podobną kontrę, jak ta, po której padła bramka. Tym razem obrona "wojskowych" nie dała się jednak zaskoczyć. Chwilę później przed szansą na zdobycie gola stanął Michał Żyro. Jego uderzenie z ostrego kąta nie sprawiło jednak większych problemów czeskiemu bramkarzowi.

W 24. minucie powinno być 1-1. Bardzo dobrym podaniem popisał się pewnie poczynający sobie na boisku Daniel Łukasik. Piłka trafiła do Marka Saganowskiego, który znalazł się sam przed bramkarzem Sparty. Niestety napastnik Legii strzelił tuż obok słupka i cały czas Czesi prowadzili 1-0. Cztery minuty później tylko fantastyczna interwencja Vaclíka spowodowała, że Sparta cały czas prowadziła. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego kąśliwie uderzał Janusz Gol. Bramkarz rywali zdołał jednak zapobiec utracie bramki.

Okres dobrej gry Legii zakończył się... golem dla Sparty. W 35. minucie dośrodkowywał Vlastimil Vidlička. Piłka trafiła do Pavelka. Ten przyjął futbolówkę, zmylił Kuciaka i dał swojemu zespołowi prowadzenie 2-0. Rozochocona Sparta chwilę później mogła podwyższyć wynik. Na szczęście piłka po uderzeniu głową Jakuba Podaný minimalnie chybiła celu. Legioniści chcieli zdobyć gola kontaktowego jeszcze przed przerwą. Jednak wszystko na co było ich stać, to niecelne uderzenie z ok. 25 metrów w wykonaniu Miroslava Radovicia.

Drugą połowę Legia rozpoczęła bez zmian w składzie. Na cztery roszady zdecydował się za to szkoleniowiec Sparty. Początek drugiej części gry niezbyt różnił się od pierwszej połowy. Legia przeważała, ale nie potrafiła zdobyć gola. W 56. minucie piłkę do bramki skierował za to Jiří Skalák. Sędzia dopatrzył się jednak pozycji spalonej i bramki nie uznał. Chwilę później gol jednak padł, a zdobył go Martin Juhar, który zakończył akcję trzech graczy Sparty przeciwko jednemu legioniście.

Zadowoleni z prowadzenia Czesi nie kwapili się do zdecydowanych ataków. Do zdobycia przynajmniej honorowej bramki dążyli za to legioniści. Bliski szczęścia był Jakub Kosecki, ale piłka po jego uderzeniu trafiła tylko w słupek. W końcowych minutach przed szansą na strzelenie gola stawali też Artur Jędrzejczyk i Marek Saganowski. Żaden z nich nie potrafił jednak pokonać bramkarza rywali. Sztuka ta udała się za to po raz drugi Martinowi Juharowi i mecz zakończył się wygraną 4-0 Sparty Praga.

Legia Warszawa 0-4 (0-2) Sparta Praga
0-1 8. min. David Pavelka (k)
0-2 35. min. David Pavelka
0-3 58. min. Martin Juhar
0-4 89. min. Martin Juhar

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow (72' Marko Šuler), Inaki Astiz, Jakub Rzeźniczak - Daniel Łukasik (72' Damian Zbozień), Janusz Gol, Miroslav Radović, Michał Żyro (72' Bartosz Żurek), Michał Kucharczyk (58' Jakub Kosecki) - Marek Saganowski

Sparta: Tomáš Vaclík - Vlastimil Vidlička (46’ Pablo Gil), Ondřej Švejdík, Jakub Brabec, Matěj Hybš - Tomáš Příkryl (46' Pavel Kadeřábek), David Pavelka (52' Mario Holek), Roman Polom, Jakub Podaný (46' Martin Juhar) - Peter Grajciar (69' Léonard Kweuke) - Andrej Kerić (46' Jiří Skalák)

żółte kartki: Daniel Łukasik - Martin Juhar, Jiří Skalák, Roman Polom
sędziował: Oliver Drachta (Austria)