Aker Stadion w Molde - fot. frank-jasperneite.de

Statystyczne spojrzenie na Molde FK

W najbliższą środę Legia Warszawa rozegra pierwszy mecz 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Przeciwnikiem stołecznego zespołu będzie norweskie Molde FK. W poniższym zestawieniu prezentujemy statystyczne podsumowanie najbliższego rywala legionistów w obecnym sezonie. Przypominamy także, że pierwszy mecz pomiędzy tymi ekipami zostanie rozegrany 31.07. o godzinie 19:00 na Aker Stadiom w Molde, a rewanż tydzień później o 20:45 w Warszawie.

Kadra Molde FK:

Bramkarze: 12. Ole Söderberg, 26. Ørjan Nyland, 32. Sivert Viken Beinset, 34. Ethan Horvath

Obrońcy: 2. Kristoffer Vatshaug, 3. Børre Steenslid, 4. Even Hovland, 14. Martin Linnes, 18. Magne Simonsen, 23. Knut Olav Rindarøy, 24. Magnar Ødegaard, 28. Ivar Erlien Furu, 37. Ole Martin Rindarøy, Per Egil Flo, Vegard Forren

Pomocnicy: 5. Joona Toivio, 6. Daniel Hestad, 10. Magne Hoseth, 16. Etzaz Hussain, 19. Eirik Hestad, 21. Agnaldo Pinto de Moraes Júnior "Aginaldo", 29. Emmanuel Ekpo, 33. Andreas Hollingen, 36. Ruben Vågen, Mats Møller Dæhli, Tommy Høiland, Pål Erik Ulvestad

Napastnicy: 9. Mattias Moström, 11. Jo Inge Berget, 17. Aliou Coly, 27. Daniel Chima, 30. Zlatko Tripić, 31. Ben Spencer, 49. Sander Svendsen, Jan Tidjani Aboubacar, Fredrik Gulbrandsen

Bramki zdobyte: 25 (dom: 16, wyjazd: 9)
Bramki stracone: 26 (dom: 15, wyjazd: 12)

Najwięcej goli strzelonych: Daniel Chima (6)
Najwięcej żółtych kartek: Magne Hoseth (3)
Najczęściej grał: Jo Inge Berget (1272 minut, 16 meczów)

Obecna pozycja w lidze: 13

W tym sezonie Tippeligaen Molde FK radzi sobie poniżej oczekiwań swoich kibiców. Drużyna, która broni tytułu mistrzowskiego, plasuje się obecnie dopiero na 13. pozycji w tabeli, a jeszcze niedawno Molde znajdowało się na ostatnim, 16. miejscu. Widać, że piłkarze tego zespołu ostro wzięli się więc do pracy. Norweski klub w obecnych rozgrywkach rzadko może zapisać na swoje konto trzy punkty za zwycięstwo. Na 16 kolejek gracze Ole Gunnara Solskjæra zwyciężyli zaledwie czterokrotnie. Warto również dodać, iż tylko raz udało im się pokonać oponenta na wyjeździe. Jeśli chodzi o bilans goli zdobytych do straconych, to również nie wygląda on imponująco, bo wynosi -1. W lidze norweskiej najskuteczniejszym zawodnikiem jest właśnie gracz Molde - Daniel Chima. Nigeryjczyk w 16 występach bramkarzy przeciwników pokonał sześć razy.

Meczów: 5 (dom: 2, wyjazd: 3)
Wygrane: 5 (dom: 2, wyjazd: 3)
Remisy: 0
Porażki: 0

Bramki zdobyte: 20 (dom: 8, wyjazd: 12)
Bramki stracone: 3 (dom: 0, wyjazd: 3)

Najwięcej goli strzelonych: Even Hovland (2)
Najwięcej żółtych kartek: Zlatko Tripić (3)
Najczęściej grał: Magne Simonsen (300 minut, 3 mecze)

Poziom: Półfinał (gra dalej)

W porównaniu do ligi, w krajowym pucharze Molde idzie dużo lepiej. Najbliższy rywal legionistów doszedł już do półfinału rozgrywek. Drogę do tej fazy Norwegowie zaczęli 17 kwietnia. Wówczas w 1. rundzie bez problemów rozprawili się z Elnesvågen, które pokonali pewnie 5-0. Potem za przeciwników mieli Byåsen i ponownie nie mieli trudności z udowodnieniem swojej wyższości. Podopieczni Ole Gunnara Solskjæra wygrali 5-1. 3. runda dla Molde nie była już tak łatwa. Po 90 minutach gry z Hødd utrzymywał się remis 1-1, natomiast w dogrywce było 2-2. W rzutach karnych lepsi okazali się goście, pokonując przeciwnika 5-4. 19 czerwca nadszedł czas na rozegranie ćwierćfinałów Pucharu Norwegii. Molde podejmowało wówczas u siebie Ranheim. Po golach Agnaldo Moraesa, Gatta, Simonsena, Ekpo, Chimy oraz samobójczym trafieniu Olsena na tablicy wyników widniał wynik 6-0 dla gospodarzy.

Meczów: 2 (dom: 1, wyjazd: 1)
Wygrane: 2 (dom: 1, wyjazd: 1)
Remisy: 0
Porażki: 0

Bramki zdobyte: 3 (dom: 2, wyjazd: 1)
Bramki stracone: 0

Najwięcej goli strzelonych: Martin Linnes (1)
Najwięcej żółtych kartek: Vegard Forren (1)
Najczęściej grał: Vegard Forren (180 minut, 2 mecze)

Poziom: 3. runda kwalifikacyjna

Rozgrywki w Lidze Mistrzów Molde rozpoczęło od 2. rundy kwalifikacyjnej. W tej fazie przeciwnikiem Norwegów było irlandzkie Sligo Rovers FC. W pierwszym meczu rozegranym na wyjeździe gracze ze Skandynawii wygrali skromnie 1-0. Jedynego gola zdobył Daniel Chima w 42. minucie. W rewanżu Molde było już dużo łatwiej. Na własnym boisku trafienia Martina Linnesa oraz Aliou Coly'ego zapewniły awans dalej. Warto zaznaczyć, iż w tym dwumeczu zawodnicy z Aker Stadion nie dali sobie wbić ani jednej bramki.

76 - 90'10 (5 TL + 4 PN + 1 LM)

Legenda: TL - Tippeligaen (liga norweska), PN - Puchar Norwegii, LM - Liga Mistrzów

UWAGA! Z przyczyn technicznych w powyższym zestawieniu bramek zdobywanych w poszczególnych minutach nie uwzględniono goli z dwóch spotkań Pucharu Norwegii: Elnesvågen 0-5 Molde FK oraz Byåsen 1-5 Molde FK.

6-0 (1) (2,50%)

Jak widać, w meczach z udziałem Molde nie pada dużo goli. Rzadko kiedy bramkarz tego zespołu puszcza w spotkaniu więcej niż jedną bramkę - miało to miejsce na przestrzeni całego sezonu tylko osiem razy. Napastnicy norweskiego klubu także nie grzeszą skutecznością. Zazwyczaj golkiperów rywali pokonują raz albo dwa. Tylko 15 razy miała miejsce sytuacja odwrotna, ale dzieje się ona zazwyczaj wtedy, gdy oponentem Molde jest ekipa z dolnych rejonów tabeli.

Spotkań: 0

Zdecydowanie najczęściej w bramce Molde stoi Norweg Ørjan Nyland. 22-latek w tym sezonie rozegrał w sumie 14 spotkań (1 290 minut), w których puścił 16 goli. Szwed Ole Söderberg grał nieco mniej, lecz jego statystyki także nie są imponujące. W sześciu meczach skapitulował dziesięciokrotnie. Swojego czasu golkiperem był także Espen Bugge Pettersen. O ile w zeszłych rozgrywkach 33-latek był podstawowym bramkarzem, o tyle w tym roku w norweskiej ekstraklasie zagrał tylko dwukrotnie.

meczów: 21 - 1 584 minut, pozycja: napastnik, wiek: 30 lat

Dotychczas najwięcej minut w oficjalnych spotkaniach Molde w tym sezonie zaliczył Jo Inge Berget. Młody napastnik rozegrał 15 meczów w lidze norweskiej, dwa w Lidze Mistrzów oraz Pucharze Norwegii. Drugi w klasyfikacji jest Even Hovland, który ma na koncie o 18 minuty mniej. Na trzeciej pozycji jest Mattias Mostrøm. Pomimo tego, że Szwed ma najwięcej rozegranych pojedynków, to w czasie ich trwania zdecydowanie częściej schodził z murawy niż wcześniej wymienieni piłkarze. Przez zmianę opuścił aż 306 minut.

Najwięcej bramek:

1. Daniel Chima (najlepszy strzelec ligi)
bramek: 8, pozycja: napastnik, wiek: 22 lata
2. Joona Toivio
bramek: 3, pozycja: obrońca, wiek: 25 lat
bramek: 3, pozycja: napastnik, wiek: 30 lat

Najlepszym strzelcem w ekipie Molde jest Nigeryjczyk Daniel Chima. 22-letni snajper w tym sezonie wpisał się na listę strzelców ośmiokrotnie. Sześć goli zdobył w lidze norweskiej, co daje mu na razie tytuł najskuteczniejszego gracza. W Lidze Mistrzów trafił dotychczas raz, a w krajowym pucharze także zanotował jedną bramkę. Drugi w zestawieniu jest obrońca, Joona Toivio. Fin wszystkie gole zdobył w norweskiej ekstraklasie. Na trzeciej lokacie mamy Mattiasa Mostrøma. Doświadczony napastnik prezentuje dokładnie takie same statystyki jak poprzedzający go 25-letni Toivio.

kartki: 2, pozycja: obrońca, wiek: 25 lat

Sędziowie najczęściej żółte kartki pokazują Magne Hosethowi. Pomocnik indywidualnym napomnieniem od arbitra został dotychczas ukarany trzy razy. Wszystkie tego typu kary otrzymał grając w lidze norweskiej. Dalej mamy Daniela Chimę. Nigeryjczyk także ma na swoim koncie trzy kartki obejrzane w Tippeligaen. Jona Toivio, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, przez sędziego został napomniany tylko dwukrotnie.