Nemanja Nikolić pierwszym letnim transferem Legii - fot. origo.hu
REKLAMA

Serbsko-węgierski dynamit, czyli Nemanja Nikolić

Jeleń, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Pierwszym letnim wzmocnieniem Legii będzie Nemanja Nikolić. Urodził się on 31 grudnia 1987 roku w niewielkiej miejscowości Senta na północy Serbii. Być może to właśnie bliskość do granicy z węgierskimi sąsiadami sprawiła, że zawodnik zdecydował się na emigrację do zaprzyjaźnionego z Polską kraju, by właśnie tam stawiać pierwsze kroki w swojej piłkarskiej karierze.

Serb pojawił się na węgierskich boiskach w lecie 2006 roku. Dziewiętnastoletni wówczas napastnik przywdział koszulkę drugoligowego Barcsi SC. Szkoleniowiec drużyny „Czerwonych” sporadycznie korzystał z usług młodego snajpera, ponieważ w całym sezonie Nikolić zaledwie 13 razy podnosił się z ławki rezerwowych. Brak regularnej gry nie mógł owocować większymi sukcesami, mimo to dziewiętnastolatek trzykrotnie umieszczał wtedy piłkę w siatce rywali, co jak na niewielką ilość minut na boisku było przyzwoitym wynikiem.

Potencjału drzemiącego w Nejmanji Nikoliciu dopatrzył się rok później trener maleńkiego Kaposvölgye VSC. Szkoleniowiec zdecydował się na usługi młodego snajpera, wyznaczając go do gry w połowie ligowych spotkań. Dorobek dwudziestolatka był imponujący – w 14 meczach Nikolić wpakował piłkę do siatki rywali aż 11 razy. Niezwykle udany sezon zaowocował zainteresowaniem kilku klubów z węgierskiej Ekstraklasy. Ostatecznie Serb swoją przyszłość zdecydował związać z Kaposvári Rákóczi. Podczas sezonów 07/08 i 08/09 w 49 spotkaniach rozegranych dla klubu z Kaposváru uzyskał aż 30 trafień. Nie mogło nie ujść to uwadze najlepszych klubów w OTP Bank Liga. Kuszony przez topowe zespoły na Węgrzech, w 2010 roku Nikolić ostatecznie zdecydował się związać Videotonem Székesfehérvár.

Przebojem wdarł się do składu i miejsca w nim nie oddał już nikomu, z marszu zostając królem strzelców ligi. Pomimo, że przeciętnemu polskiemu kibicowi marka Videotonu nie mówi zupełnie nic, to zespół napisał swoje rozdziały w historii europejskiego futbolu. W 1985 roku dotarł do finału Pucharu UEFA, eliminując po drodze takie kluby jak Paris Saint–Germain, Partizan Belgrad, czy Manchester United. Dopiero w finałowym dwumeczu Węgrzy ulegli 1-3 Realowi Madryt.

Podczas drugiego sezonu w barwach "Vidi" Nejmanja Nikolić nie obronił co prawda tytułu najlepszego snajpera węgierskiej Ekstraklasy, ale udało mu się wywalczyć znacznie cenniejsze trofeum – w 2011 roku po raz pierwszy w historii klub osiągnął swój największy sukces zostając mistrzem kraju. Nie tylko pod względem piłkarskim Nikolić datę 2011 może uznać za szczególnie ważną, bowiem w styczniu tego roku otrzymał on węgierskie obywatelstwo.

Podczas kolejnych lat zespół ocierał się o najwyższe trofeum – w 2012 i 2013 roku zajmował drugie miejsce w lidze – ale nie udawało mu się wskoczyć na szczyt ligowej tabeli. Czekanie na tryumf wyniosło cztery lata. W obecnym sezonie na trzy kolejki przed końcem rozgrywek Videoton zapewnił sobie wystarczającą przewagę w tabeli by do klubowej gabloty wstawić drugie w historii mistrzostwo. Tytaniczną pracę w wygranie tytułu włożył właśnie Nikolić, który do siatki rywali trafiał na przykład tak:Obiecująco wyglądają także występy Nikolicia w narodowej reprezentacji. Może debiutu z krzyżem patriarszym na piersi nie będzie on wspominał najlepiej (porażka 1-8 z Holandią, choć trzeba dodać, że na boisku pojawił się dopiero na 10 minut przed końcem gry), ale jego pierwszy występ od początku spotkania został uwieńczony golem w wygranym 2-0 meczu z Andorą. Kraj ten co prawda do piłkarskich potęg nie należy, jednak napastnik nie traci głowy również w rywalizacji z najlepszymi. Ostatnio przypomniał o sobie między innymi Rosjanom.Kibice w Székesfehérvár zgodnie przyznają, że wkład Nikolicia w zdobyte trofea jest ogromny. Tylko w tym sezonie napastnik trafiał do siatki aż 24 razy z 29 spotkaniach. Mówi się, że statystyki nie kłamią, a w tym przypadku liczby Serbowi z węgierskim paszportem wystawiają przepiękną laurkę: 108 trafień w 189 meczach dające średnią 0,57 gola na mecz. Jeśli z "eLką" na piersi snajper swój celownik będzie miał ustawiony równie dobrze, to o kolejne trofea wszyscy możemy być spokojni, bo Nejmanja Nikolić potrafi grać w piłkę naprawdę dobrze.Nemanja Nikolić
Data urodzenia: 31 grudnia 1987
Miejsce Urodzenia: Senta, Jugosławia
Obywatelstwo: serbskie, węgierskie (od 2011 roku)
Wzrost: 180 cm
Waga: 79 kg

Kariera klubowa
2006 - 2007 Barcsi SC (13 meczów, 3 gole)
2007 Kaposvölgye VSC (14 meczów, 11 goli)
2008 - 2009 Kaposvári Rákóczi (51 meczów, 31 goli)
2010 - 2015 Videoton FC (189 meczów, 108 goli)

Reprezentacja Węgier
2013 - 2015 11 meczów, 3 gole

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.