Kibice reprezentacji Polski - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com

Niemcy 3-1 Polska

Reprezentacja Polski przegrała 1-3 z Niemcami w meczu eliminacyjnym do mistrzostw europy. Jedynego gola dla "biało-czerwonych" zdobył w pierwszej połowie Robert Lewandowski. Dla gospodarzy gole zdobyli Mario Gotze (dwa) i Thomas Muller. 90 minut na boisku spędził Tomasz Jodłowiec z Legii Warszawa. Po tej przegranej Polacy stracili miejsce lidera w grupie.

Pierwsze minuty spotkania należały do drużyny gospodarzy. W 4. minucie gry po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował Thomas Muller, ale piłka przeleciała wysoko ponad poprzeczką bramki Łukasza Fabiańskiego. Za chwilę po ładnej akcji zagroził Karim Bellarabi, który nieznacznie pomylił się strzelając zza pola karnego. Z biegiem czasu reprezentacja Niemiec osiągała coraz większą przewagę, co udokumentowała zdobytym golem. W 12. minucie na prawym skrzydle futbolówkę wymienili Jonas Hector i Karim Bellarabi, ten pierwszy w kluczowym momencie wycofał do nadbiegającego Thomasa Mullera, który z bliska wpakował piłkę do polskiej siatki. Kwadrans po rozpoczęciu gry wreszcie musieli natrudzić się defensorzy w białych strojach. Po zgraniu Arkadiusza Milika do Roberta Lewandowskiego, napastnik Bayernu Monachium został w ostatniej chwili zatrzymany przez Matsa Hummelsa. Kilkanaście sekund potem po raz pierwszy do interwencji został zmuszony Manuel Neuer, który pewnie złapał odważną próbę Kamila Grosickiego. Kiedy wydawało się, że Polacy uspokoili grę i spotkanie stanie się bardziej wyrównane, Niemcy ponownie pokonali Łukasza Fabiańskiego. W 19. minucie na indywidualny rajd zdecydował się Mario Gotze, będąc na wysokości pola karnego z łatwością ograł dwóch rywali i mocnym strzałem w krótki róg podwyższył prowadzenie mistrzów świata. Przez kolejne minuty na boisku nie działo się zbyt wiele. Gospodarze zadowoleni osiągniętym rezultatem przestali przeprowadzać zmasowane ataki w kierunku Łukasza Fabiańskiego.
Niewiele wskazywało na to, aby Polacy jeszcze przed przerwą zdołali zdobyć kontaktowego gola, lecz ta sztuka udała im się w 36. minucie. Wówczas Kamil Grosicki pobiegł lewym skrzydłem, skąd zewnętrzną częścią stopy dośrodkował do Roberta Lewandowskiego, a ten mocną główką zaskoczył Manuela Neuera. W doliczonym czasie gry snajper "biało-czerwonych" mógł po raz drugi wpisać się na listę strzelców. Najpierw przegrał jednak pojedynek sam na sam z klubowym kolegą, a za moment jego główkę z linii bramkowej wybił jeden z gospodarzy.

Siedem minut po zmianie stron znów o sobie dał znać Muller, który pomylił się zamykając dośrodkowanie z lewej strony boiska. Początek drugiej połowy należał do gospodarzy. Podopieczni Joachima Loewa chcieli szybko ponownie wyjść na dwubramkowe prowadzenie, aby uspokoić sytuację na boisku. Po niespełna godzinie gry świetnej szansy nie wykorzystał Mario Gotze. Pomocnik Bayernu Monachium stanął oko w oko z Łukaszem Fabiańskim, ale trafił zaledwie w słupek. Za chwilę przed szansą stanął jeszcze Ilkay Gundogan, lecz został w ostatnim momencie powstrzymany. Odpowiedź Polaków nadeszła za kilkadziesiąt sekund, gdy potężny strzał Krzysztofa Mączyńskiego z dużym trudem odbił Manuel Neuer.
W 70. minucie Niemcy dwukrotnie stworzyli duże zagrożenie w polskiej szesnastce. Najpierw Łukasz Fabiański odbił uderzenie z prawego skrzydła, a za chwilę wyłapał główkę Matsa Hummelsa z rzutu rożnego. Kilkanaście minut przed końcowym gwizdkiem arbitra futbolówkę dostał Mario Gotze. Na nasze szczęście w ostatnim momencie został zablokowany przez obrońców. W 82. minucie ten sam zawodnik spisał się już lepiej i rozstrzygnął losy spotkania. Piłkarz gospodarzy z bliskiej odległości pokonał bezradnego Łukasza Fabiańskiego, który chwilę wcześniej odbił uderzenie jednego z Niemców zza pola karnego.

Niemcy 3-1 (2-1) Polska