Młodzież: Legia w półfinale CLJ!

Raffi, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Juniorzy starsi Legii dzięki dzisiejszej wygranej 2-0 z bezpośrednim rywalem w walce o awans - SMS Łódź, zapewnili sobie awans do czołowej czwórki w kraju. Gole zdobyli Filip Karbowy i Piotr Cichocki. Na 3 kolejki przed końcem fazy grupowej znamy już komplet półfinalistów. O ile pozycje w tabeli nie ulegną zmianie, Legia zmierzy się z Lechem Poznań, a Jagiellonia - z Pogonią Szczecin. Mecze tej fazy odbędą się w dniach 25-29 maja. Z kolei Legia 2005 zajęła 2. miejsce w turnieju Valmez Cup, ulegając w finale Dukli Praga.

CLJ: Legia 97/8 2-0 (1-0) SMS Łódź 97/8
1-0 45 min. Filip Karbowy (karny po faulu na Michale Trąbce)
2-0 75 min. Piotr Cichocki (as. Mikołaj Napora)

Strzały (celne): Legia 11 (9) - SMS 6 (1)

Legia: Tomasz Wróblewski [99] - Bartosz Skowron, Mateusz Bondarenko [99], Mateusz Żyro, Maciej Ostrowski - Aleksander Waniek, Adrian Małachowski, Filip Karbowy (79' Mateusz Olejarka [99]), Sebastian Szymański [99] (46' Piotr Cichocki), Mateusz Leleno (82' Michał Góral [99]) - Michał Trąbka (46' Mikołaj Napora)
Rezerwowi: Józef Burta [99], Przemysław Majewski, Wiktor Sobczyk
Trener: Piotr Kobierecki, II trener Mateusz Kamuda

SMS: Jakub Bursztyn - Krystian Smolarek, Krzysztof Wojciechowski, Adrian Klepacz [CZ 44'], Oktawian Obuchowski - Karol Korski Ż, Mateusz Księżak (46' Adrian Pęgowski), Michał Wolinowski (72' Krystian Ochencki), Patryk Miarka (13' Marek Dąbrowski), Bartłomiej Sot - Bartłomiej Maćczak (77' Rafał Biernat)
Trener: Mirosław Dawidowski

Pewne zwycięstwo dało legionistom awans do półfinału CLJ. Mecz z SMS miał z początku charakter siłowego starcia, ale legioniści crossami na skrzydło rozmontowywali parokrotnie obronę łodzian. Dwukrotnie groźnie strzelał Mateusz Leleno, a doskonałych sytuacji nie wykorzystali: Sebastian Szymański i Bartosz Skowron. W 38. minucie legionistów mógł ukarać za nieskuteczność, po niezrozumieniu się Mateusza Żyro i Tomasza Wróblewskiego, Bartłomiej Maćczak, ale naciskany przez Żyrę... nie trafił do pustej bramki. Zaraz potem po raz 4-ty przed bramkarzem SMS stanął Leleno, ale zwlekał ze strzałem tak długo, że piłkę wybił mu na 6. metrze od bramki obrońca. Na niecałą minutę przed końcem regulaminowego czasu gry w I połowie w polu karnym znalazł się po prostopadłym podaniu Michał Trąbka. Nasz zawodnik zatrzymał się na moment i wpadł na niego z rozpędem Adrian Klepacz, który przewrócił naszego zawodnika. Arbiter pokazał mu czerwoną kartkę i podyktował rzut karny, pewnie wykorzystany przez Filipa Karbowego.
Po przerwie legioniści kontrolowali przebieg spotkania, a łodzianie, mimo prób Wolinowskiego czy Sota nie byli w stanie poważniej zagrozić bramce Legii. Wynik próbowali podwyższyć z kolei Skowron, Cichocki i Waniek, ale gol na 2-0 padł dopiero na kwadrans przed końcem - Mikołaj Napora dograł do Piotra Cichockiego, który przedarł się między dwoma obrońcami i atomowym uderzeniem, które odbiło się jeszcze od wewnętrznej strony słupka, ustalił wynik spotkania na 2-0. W 83. minucie obrońca Legii uprzedził Wróblewskiego przy stałym fragmencie gry, ale piłka upadła pechowo pod nogami Smolarka, który jednak fatalnie spudłował z 2 metrów, z ostrego kąta - trafiając tylko w boczną siatkę. W końcówce na listę strzelców wpisać się mógł jeszcze Mateusz Bondarenko, ale trafił prosto w broniącego dostępu do bramki SMS Jakuba Bursztyna.
Legia zapewniła sobie awans do półfinału MP i to daje trenerowi Kobiereckiemu na zbadanie w ostatnich kolejkach różnych ustawień taktycznych i personalnych - co zresztą ma miejsce już od pewnego czasu.

Turniej "Valmez Cup 2016" (rocznik 2005) - dzień 2:

Legioniści udanie zakończyli swój udział w międzynarodowym turnieju "Valmez Cup" rozgrywanym w Wołoskim Międzyrzeczu (w czeskich Beskidach) z udziałem 28 drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Serbii. Po średnio udanej fazie eliminacyjnej, w grupie ćwierćfinałowej nasi zawodnicy odnieśli komplet zwycięstw. Po zasłużonej, choć odniesionej nie bez wysiłku wygranej 1-0 z warszawską Gwardią, nasi orlicy rozprawili się również z grającym ładną techniczną piłkę AS Trenczyn, jak również z mocnym fizycznie Spartakiem Trnava. W półfinale Legia 2005 trafiła ponownie na Zbrojovkę Brno, z którą wczoraj pechowo (!) przegrała ... 0-3. Tym razem presja wyniku nieco pętała poczynania niektórych graczy obu zespołów i do rozstrzygnięcia meczu potrzebne były rzuty karne. Tu lepiej spisywali się zawodnicy Legii i bramkarz Kacper Sitnik. W niedzielę podopieczni Jakuba Zapaśnika byli niepokonani aż do finału, w którym mimo wczesnego prowadzenia niepotrzebnie cofnęli się do tyłu i ostatecznie ulegli 1-2 Dukli Praga, tracąc drugiego gola na 2 minuty przed końcem meczu. Końcowy bilans turnieju to 7 zwycięstw, remis i 3 porażki oraz masa doświadczenia zyskanego z rywalami z zagranicy. O dziwo, do półfinałów nie awansowała tak dobrze spisująca się w niedawnym Legia Cup Sparta Praga, ale to właśnie specyfika turniejów młodzieżowych.

Bramkarz Legii 2005 Kacper Sitnik znalazł się w trójce wyróżnionych bramkarzy. Najlepszym graczem Legii organizatorzy wybrali z kolei Milana Bazlera. Dobry wynik w klasyfikacji końcowej, połączony z niezłą grą, szczególnie w drugim dniu rywalizacji - przeciwko mocniejszym rywalom, wobec nieobecności trzech czołowych graczy występujących w starszym roczniku jest tym bardziej godny pochwały.