Euro 2016: Dzień 5.

Piątego dnia mistrzostw Europy po raz pierwszy obejrzeliśmy dwa spotkania. W pierwszym z nich Węgrzy pokonali 2-0 Austriaków. Gole dla "Madziarów" zdobyli Adam Szalai i Zoltan Stieber. Cały mecz na ławce rezerwowych spędził Nemanja Nikolić z Legii Warszawa. W drugim starciu Portugalia niespodziewanie zremisowała 1-1 z Islandią.

Reprezentacja Węgier udanie zinagurowała swój występ na tegorocznych mistrzostwach Europy. We wtorek pokonali 2-0 Austrię w swoim pierwszym meczu na Euro od 44 lat. "Madziarzy" mogli jednak przegrywać już od 1. minuty, kiedy w słupek strzelił David Alaba. Początkowo koledzy zawodnika Bayernu Monachium prezentowali się lepiej na boisku, lecz z biegiem czasu wszystko zaczęło się wyrównywać. Tuż przed przerwą Węgrzy odpowiedzieli uderzeniem Balazsa Dzsudzsaka, który nie trafił w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Ataki Węgrów przyniosły skutek dopiero w 62. minucie. Wówczas Adam Szalai rozegrał piłkę z Laszlo Kleinheislerem, po czym wpakował futbolówkę do siatki. Za kilka minut z boiska po drugiej żółtej kartce wyleciał Aleksandar Dragović i Austriacy mieli już przed sobą bardzo trudne zadanie, aby uratować jeszcze ten pojedynek. W końcówce losy spotkania rozstrzygnął Zoltan Stieber. Węgierski rezerwowy pewnie pokonał Roberta Almera będąc z nim oko w oko.

Austria 0-2 (0-0) Węgry (Bordeaux, Nouveau Stade de Bordeaux)
0-1 Szalai 62
0-2 Stieber 87

Austria: 1. Robert Almer - 17. Florian Klein, 3. Aleksandar Dragović, 4. Martin Hinteregger, 5. Christian Fuchs - 11. Martin Harnik (78, 18. Alessandro Schoepf), 8. David Alaba, 14. Julian Baumgartlinger, 10. Zlatko Junuzović 59, 20. Marcel Sabitzer), 7. Marko Arnautović - 21. Marc Janko (65, 9. Rubin Okotie).

Węgry: 1. Gabor Kiraly - 5. Attila Fiola, 20. Richard Guzmics, 2. Adam Lang, 4. Tamas Kadar - 11. Krisztian Nemeth (89, 16. Adam Pinter), 8. Adam Nagy, 10. Zoltan Gera, 15. Laszlo Kleinheisler (80, 18. Zoltan Stieber), 7. Balazs Dzsudzsak - 9. Adam Szalai (68, 19. Tamas Priskin).

żółte kartki: Dragović - Nemeth.

czerwona kartka: Dragović.

sędziował: Clement Turpin (Francja).

Faworyzowani Portugalczycy zaledwie zremisowali z Islandczykami w meczu kończącym wtorkowe zmagania na mistrzostwach Europy. W 21. minucie bliski pokonania bramkarza rywali był Nani, ale Hannes Halldorsson świetnie interweniował. Niebawem ten sam piłkarz był już bardziej skuteczny, kiedy wykończył podanie od Andre Gomesa. Po zamianie stron szybko znów był remis. Johann Berg Gudmundsson dośrodkował, a błąd w ustawieniu portugalskiej defensywy wykorzystał Birkir Bjarnason, który z bliska pokonał Rui Patricio. Potem Portugalczycy zaczęli przeważać, lecz niewiele z tego wynikało. Dwukrotnie okazję do strzelenia gola miał Cristiano Ronaldo. Do końca spotkania nie obejrzeliśmy jednak żadnego trafienia i obydwie reprezentacje podzieliły się punktami.

Portugalia 1-1 (1-0) Islandia (Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)