Młodzież: Legia CLJ 7. na Turnieju im. Ernesta Pohla

Redakcja, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Juniorzy starsi Legii w weekend uczestniczyli w międzynarodowym XV Turnieju im. Ernesta Pohla w Zabrzu, w którym udział wzięli zawodnicy z roczników 98/99 i młodsi. Po niezłej grze, która jednak nie dała zwycięstw (0-0 z Hajdukiem Split i kadrą Białorusi U-18), mecz z Gwarkiem decydował o tym, czy to legioniści czy zabrzanie awansują do finału. Czerwona kartka w 16. minucie i porażka 1-2 zdecydowały, że warszawianie wystąpili w meczu o 7. miejsce, w którym pokonali 5-0 Pogoń Lwów.

Mecz finałowy Gwarek - Górnik Zabrze nie odbył się ostatecznie, z uwagi na gigantyczną ulewę, która przeszła nad stadionem Górnika. Tym samym obaj finaliści zajęli pierwsze miejsce.

Sobota: mecze Legii CLJ (98/9) w Grupie B:
Mecze rozgrywano w systemie 1x40 minut

Legia CLJ 0-0 Hajduk Split U-19

Strzały (celne): Legia 5 (3) - Hajduk 3 (1)

Legia: Kochalski [00] - Majewski, Bondarenko, Pietrzyk, Olszewski - Cichocki, Sobczyk, Szymański, Aftyka (35' Rymek), Olejarka (24' Orlik) - Kulenović (32' Napora)
Trener: Piotr Kobierecki, II trener: Mateusz Kamuda, trener bramkarzy: Arkadiusz Białostocki

Mecz z naszpikowanym reprezentantami Chorwacji Hajdukiem zapowiadał się niezwykle interesująco. Chorwaci zaprezentowali konsekwentny, siłowy futbol, ale tylko raz poważniej zagrozili bramce strzeżonej przez Mateusza Kochalskiego, który poza obroną jednego strzału i uprzedzeniem szarżującego napastnika nie miał więcej roboty. duża w tym zasługa bezbłędnie spisującego się przez cały turniej Mateusza Bondarenki oraz pewnie sekundującego mu na środku obrony Kacpra Pietrzyka. Niespodziewanie, to legioniści byli parokrotnie bliżsi zdobycia gola - uderzenia z dystansu Aftyki i Szymańskiego z najwyższym trudem obronił golkiper, który obronił również sytuację sam na sam z Orlikiem, z kolei z najbliższej odległości przestrzelił Sandro Kulenović, który prezentował się nieźle, szczególnie w meczu z kadrą Białorusi, ale widać było też brak zgrania z drużyną, z którą na co dzień nie trenuje, a występować będzie jedynie ewentualnie w rozgrywkach UEFA Youth League. Po meczu pozostałe dobre wrażenia z gry, ale i drobny niedosyt z wyniku i otoczki (miejscowi fani Hajduka nie popisali się).

Legia CLJ 0-0 Kadra Białorusi U-18

Strzały (celne): Legia 9 (5) - Białoruś 6 (5)

Legia: Kochalski - Majewski, Bondarenko, Pietrzyk (15' kont., Ostrowski, 25' Kamiński), Olszewski - Cichocki (8' kont., Olejarka), Sobczyk (20' Szymański), Zychowicz, Aftyka (23' Rymek), Orlik - Kulenović (29' Napora)

Mecz z kadrą rocznika 1999 Białorusi miał z początku podobny przebieg jak mecz z Hajdukiem. Legioniści lekko przeważali, ale brakowało im wykończenia, a okazje Cichockiego, Kulenovicia i Orlika nie zakończyły się dokładnymi strzałami. Na domiar złego kontuzje odnieśli Cichocki i Pietrzyk. Kolejne kontuzje coraz bardziej utrudniały trenerowi Kobiereckiemu zestawienie składu. W 25. minucie ulewa stała się na tyle dokuczliwa, że mecz przerwano. Na szczęście przerwa trwała tylko ok. 10 minut, a nad obiektem pojawiło się słońca. Doskonale przygotowana, równa jak stół murawa stadionu Sparty Zabrze dysponowała do tego dobrym drenażem, więc doskonale zniosła całodzienne zmagania i pogodę.

Po wznowieniu gry doskonałej sytuacji nie wykorzystał Orlik a niecelnie strzelił Rymek. Od 30. minuty do głos doszli goście, którzy dwukrotnie mogli objąć prowadzenie, a raz Kochalskiego wspomagał doskonały w sobotę zarówno w grze obronnej, jak i w wyprowadzeniu Bondarenko. Końcówka to ponowne ataki Legii - świetnych okazji nie wykorzystali jednak Mikołaj Napora i Kamil Orlik. Końcowy remis eliminował z gry o finał (w drugiej grupie triumfował Górnik Zabrze przed chorwackim NK Osijek i słowacką Lokomotivą Trnava i Pogonią Lwów) Białorusinów, ale w przypadku Legii bądź Gwarka zwycięstwo dawało im 1.miejsce; remis premiował Hajduka.

Legia CLJ 1-2 Gwarek Zabrze CLJ
Gole:
0-1 24 min. Andrzej Wąsik
1-1 37 min. Sebastian Szymański (rzut wolny)
1-2 39 min. Andrzej Wąsik

Strzały (celne): Legia 7 (4) - Gwarek 8 (3)

Legia: Burta - Majewski (14' kont., Kulenović), Bondarenko, Kamiński, Olszewski - Orlik, Sobczyk, Zychowicz (14' Szymański), Aftyka (CZ - 17. minuta), Olejarka - Napora (24' Rymek)

Legioniści przystąpili do meczu z Gwarkiem z impetem, ale obie drużyny nie stworzyły sobie dogodnych okazji bramkowych. Jedynym godnym uwagi wydarzeniem była.. kolejna kontuzja, tym razem prawego obrońcy Przemka Majewskiego. Ożywienie miały wprowadzić przeprowadzone po kwadransie zmiany, ale chwilę potem czerwoną kartkę za komentowanie orzeczenia arbitra otrzymał Aftyka. Zachowanie naszego zawodnika było karygodne, spowodowało osłabienie drużyny w kluczowym momencie meczu i nie zmienia tego fakt, że sędzia faktycznie się pomylił. Niestety, z każdą minutą nerwów było coraz więcej, i niemal każda decyzja rozjemcy włącznie z sytuacjami bramkowymi wzbudzała - słuszne lub nie - kontrowersje. Gospodarze objęli prowadzenie za sprawą Andrzeja Wąsika i groźnie kontrowała rozpaczliwie atakujących legionistów, mogąc jeszcze dwukrotnie podwyższyć. Na 3 minuty przed upływem regulaminowego czasu gry Sebastian Szymański oddał strzał z rzutu wolnego - piłka skozłowała przed golkiperem, którego zmylił jeden z naszych zawodników wbiegający z głębi pola, a futbolówka wylądowała w siatce. Gospodarze bardzo szybko odpowiedzieli - po przechwycie na własnej połowie (legioniści chyba słusznie reklamowali faul) swoją druga bramkę zdobył