Robert Lewandowski - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com

Rumunia 0-3 Polska

Reprezentacja Polski pokonała 3-0 Rumunię w piątkowym meczu eliminacji do mistrzostw świata. Pierwszego gola dla "biało-czerwonych" zdobył Kamil Grosicki, który wpisał się na listę strzelców w 11. minucie gry. Wynik spotkania ustalił Robert Lewandowski, pokonując bramkarza dwukrotnie w końcówce. Cały pojedynek rozegrał Michał Pazdan, a na ławce rezerwowych zasiedli Tomasz Jodłowiec i Bartosz Bereszyński.

Od początku spotkania do ataków ruszyli Polacy. Ich akcje przyniosły efekt w 11. minucie. Wówczas indywidualnym rajdem popisał się Kamil Grosicki, który przedryblował dwójkę obrońców, i mocnym uderzeniem otworzył wynik spotkania. Z biegiem czasu gracze Adama Nawałki przejęli kontrolę nad meczem. Rumuni nie przeprowadzali żadnych akcji, pewnie w obronie spisywał się m.in. Michał Pazdan. W 36. minucie okazję miał Jakub Błaszczykowski. Pomocnik VfL Wolfsburg mocno strzelił z ostrego kąta, lecz bramkarz gospodarzy nie dał się zaskoczyć.

Na drugą odsłonę Rumuni wyszli niezwykle zmotywowani. Chcieli szybko doprowadzić do wyrównania, aby potem powalczyć jeszcze o trzy punkty. Zawodnicy w żółtych strojach nie byli jednak w stanie poważnie zagrozić Łukaszowi Fabiańskiemu. Po godzinie gry była szansa na 0-2, ale niepilnowany Karol Linetty nie trafił w piłkę podaną mu ze skrzydła. Polska skupiała się na kontratakach. Te przyniosły efekt w 81. minucie, kiedy Robert Lewandowski mocnym uderzeniem zmusił do kapitulacji Cipriana Tatarusanu. W doliczonym czasie gry napastnik Bayernu znów trafił do siatki. Najskuteczniejszy zawodnik "biało-czerwonych" pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na nim samym. Po tej wygranej Polska z 10 punktami na koncie objęła prowadzenie w tabeli.

Rumunia 0-3 (0-1) Polska
0-1 Grosicki 11
0-2 Lewandowski 82
0-3 Lewandowski 90 (k)

Rumunia: 12. Ciprian Tătărușanu - 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Alin Toșca - 8. Adrian Popa (46, 9. Florin Andone), 15. Răzvan Marin, 5. Ovidiu Hoban (46, 18. Andrei Prepeliță), 23. Nicolae Stanciu (82, 13. Claudiu Keșerü), 7. Alexandru Chipciu - 19. Bogdan Stancu.

Polska: 22. Łukasz Fabiański - 20. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 2. Michał Pazdan, 3. Artur Jędrzejczyk - 16. Jakub Błaszczykowski, 10. Grzegorz Krychowiak, 8. Karol Linetty (70, 5. Krzysztof Mączyński), 19. Piotr Zieliński (80, 7. Łukasz Teodorczyk), 11. Kamil Grosicki (89, 17. Sławomir Peszko) - 9. Robert Lewandowski.

żółte kartki: Benzar, Andone.

sędziował: Damir Skomina (Słowenia).