Polska 4-0 Litwa. Gol Kownackiego, asysta Bereszyńskiego - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com

Polska 4-0 Litwa

Reprezentacja Polski pokonała Litwę w ostatnim meczu przed mistrzostwami świata w Rosji. Gole dla drużyny Adama Nawałki zdobyli Robert Lewandowski (dwie), Dawid Kownacki oraz Jakub Błaszczykowski. Tego dnia na boisku pojawiła się dwójka legionistów. Artur Jędrzejczyk zagrał w pierwszej, a Michał Pazdan w drugiej połowie.

Fotoreportaż z meczu - 60 zdjęć Kamila Marciniaka

Na początku meczu trudno było wskazać drużynę, która prezentowała się na boisku lepiej. Akcje obydwu drużyn były szarpane i brakowało w nich płynności. W 19. minucie gospodarze wyszli jednak na prowadzenie. Na prawej stronie znalazł się Dawid Kownacki, który dośrodkował w pole karne. Tam Maciej Rybus odegrał piłkę do niepokrytego Roberta Lewandowskiego, który spokojnym strzałem pokonał bramkarza Litwy. Napastnik Bayernu Monachium ponownie wpisał się na listę strzelców blisko kwadrans później. Snajper "biało-czerwonych" podszedł do wykonania rzutu wolnego z ok. 20 metrów i ładnym strzałem podwyższył prowadzenie. Arbiter miał wątpliwości, czy futbolówka całym obwodem przekroczyła linię bramkową, ale po skorzystaniu z systemu VAR, słusznie wskazał na środek boiska.Tuż przed przerwą groźnie uderzył Darvydas Sernas i fantastyczną interwencją popisał się Łukasz Fabiański.

W drugiej połowie obserwowaliśmy już pełną dominację Polaków. Najpierw do siatki trafił Grzegorz Krychowiak, którego radość nie trwała jednak długo. Sędzia dopatrzył się zagrania ręką pomocnika i ostatecznie gola anulował. Niebawem dwójkową akcję Bartosz Bereszyńskiego i Łukasza Teodorczyka wykończył z najbliższej odległości Dawid Kownacki. W 82. minucie arbiter podyktował dla Polaków rzut karny za zagranie piłki ręką jednego z obrońców. Do wykonania jedenastki podszedł Jakub Błaszczykowski i pewnym strzałem ustalił wynik spotkania.

Polska 4-0 (2-0) Litwa
1-0 Lewandowski 19
2-0 Lewandowski 33
3-0 Kownacki 71
4-0 Błaszczykowski 82 (k)

Polska: 22. Łukasz Fabiański (46, 1. Wojciech Szczęsny) - 3. Artur Jędrzejczyk (46, 20. Łukasz Piszczek), 5. Jan Bednarek (53, 2. Michał Pazdan), 4. Thiago Cionek - 18. Bartosz Bereszyński, 10. Grzegorz Krychowiak (77, 19. Piotr Zieliński), 6. Jacek Góralski, 13. Maciej Rybus (70, 16. Jakub Błaszczykowski) - 7. Arkadiusz Milik, 9. Robert Lewandowski (46, 14. Łukasz Teodorczyk), 23. Dawid Kownacki.

Litwa: 1. Džiugas Bartkus - 23. Rolandas Baravykas (74, 20. Valdemaras Borovskis), 15. Algis Jankauskas (90, 5. Tomas Mikuckis), 4. Edvinas Girdvainis, 8. Egidijus Vaitkūnas - 11. Arvydas Novikovas, 13. Simonas Paulius (58, 14. Vykintas Slivka), 19. Modestas Vorobjovas, 18. Ovidijus Verbickas, 22. Fedor Černych (26, 21. Justas Lasickas) - 10. Darvydas Šernas (69, 9. Karolis Laukžemis).

żółte kartki: Góralski - Šernas.