2018-08-15 Legia II Warszawa 2-1 Polonia Warszawa, rezerwy, III liga - fot. Raffi / Legionisci.com

III liga: Legia II Warszawa 2-1 Polonia Warszawa

W meczu 2. kolejki III ligi rozegranym w Ząbkach rezerwy Legii Warszawa wygrała z Polonią Warszawa 2-1. Do przerwy legioniści mieli przewagę i prowadzili 1-0 po bramce Radosława Pruchnika, a mogło być wyżej - gola Orlika nie uznał arbiter a Aftyka minimalnie spudłował. Po przerwie goście przystąpili do ofensywy, ale nie byli w stanie dojść do groźnej sytuacji strzeleckiej. Legia miała taką w 71. minucie za sprawą Karbownika, który trafił w boczną siatkę. W 81. minucie Oskar Wojtysiak podwyższył na 2-0, a honorowe trafienie dla gości zdobył minutę przed końcem Krystian Pieczara.

Spotkanie derbowe przyciągnęło na trybuny stadionu w Ząbkach około dwustu widzów, którzy obejrzeli dość wyrachowaną grę z obu stron. Legioniści przed przerwą byli częściej przy piłce, i choć nie można mówić o żadnej zmasowanej ofensywie, kilka akcji mogło się podobać. Sygnał do ataku dał 17-letni Łukasz Zjawiński, który niecelnie główkował w 7. minucie. Po kwadransie gry, przy rzucie różnym z piłką minął się stojący w bramce Polonii Jan Balawejder (który przed Polonią zaliczał przez kilka lat występy w akademii Legii, podobnie zresztą jak Cezary Sauczek i Arkadiusz Zajączkowski), a jeden z obrońców wpadł na Bartosza Brodzińskiego - doświadczonego stopera, wychowanka warszawskiego Drukarza, który został pozyskany z MKS Kluczbork. Sędzia podyktował jedenastkę, a do piłki podszedł defensywny pomocnik Radosław Pruchnik, kolejny z pozyskanych latem graczy o sporym doświadczeniu, który jeszcze wiosna 2017 r. występował w Ekstraklasie w w barwach Górnika Łęczna; to również warszawiak, wychowanek SEMP-a Ursynów (a jego młodszy brat Daniel występował niegdyś w Akademii Legii). Pruchnik nie zmarnował szansy i Legia wyszła na prowadzenie. W 28. minucie pierwszy godny uwagi strzał oddali poloniści, jednak Sauczek uderzył bardzo niecelnie. Po okresie mniej ciekawej gry, pod koniec I połowy było coraz goręcej pod bramką gości. W 35. minucie pod akcji Michała Bajdura celny strzał, po nodze obrońcy, oddał wyróżniający się przed przerwą w Legii II Kamil Orlik. Piłka wylądowała w siatce, ale liniowy pokazał pozycję spaloną (której zresztą nie było) Łukasza Zjawińskiego, choć ten nie utrudniał widoczności bramkarzowi, a arbiter główny gola nie uznał. Rozzłoszczeni legioniści zaatakowali jeszcze raz w 39. minucie - po odbiorze piłkę ładnie rozegrał Zjawiński, a nieatakowany Aftyka chciał przymierzyć precyzyjnie z 9 metrów - niestety kopnął 15 centymetrów nad poprzeczką. Poloniści byli groźni po akcjach skrzydłami, jednak poczynania Sauczka i Mateusza Małka były w odpowiednim momencie hamowane, bądź do akcji wkraczali pewnie grający Brodziński i Bondarenko. Środkiem pola goście nie bardzo mogli sięprzebić, przy dobrej współpracy Karbownika i Pruchnika. Do szatni legioniści schodzili - mimo prowadzenia - z poczuciem lekkiego niedosytu.

Po przerwie do bardziej zdecydowanych akcji przeszli goście, jednak wciąż nie byli w stanie przełamać obrony Legii i dojść do 110% sytuacji. Dwukrotnie uderzał Małek, a raz z daleka mocno, ale niecelnie strzelił Piotr Maślanka. Dwukrotnie w polu karnym znalazł się Sauczek, ale za każdym razem piłkę odbierał mu w odpowiednim momencie Konrad Matuszewski. Wcześniej dwukrotnie groźnie skontrowali gracze "dwójki". Najpierw zabrakło im zdecydowania w akcji 4 na 2 i dośrodkowanie Amosa Shapiro-Thompsona zostało przecięte, natomiast w 71. minucie Karbownik wpadł w pole karne, jednak jego strzał z ostrego kąta z 5 metrów trafił w boczną siatkę. W 81. minucie akcję lewym skrzydłem przeprowadzili Matuszewski i Bajdur. ten ostatni bardzo mocno uderzył z za narożnika pola karnego, a Balawejder nie zdołał utrzymać futbolówki w rękach. Do futbolówki pierwszy dopadł wprowadzony za poobijanego Orlika Oskar Wojtysiak i podwyższył na 2-0. Jak ważna była to bramka, okazało się 8 minut później, gdy po wrzutce Małka gola kontaktowego zdobył głową Krystian Pieczara. W doliczonym czasie "Czarne Koszule", mimo rozpaczliwych ataków, nie zdołały już stworzyć sobie dogodnej sytuacji bramkowej. Wygrał zespół bardziej aktywny i mający większy wachlarz rozwiązań zarówno w grze zespołowej, jak i w zakresie pojedynków indywidualnych.

III liga: Legia II Warszawa 2-1 (1-0) Polonia Warszawa
1-0 - 16 min. Radosław Pruchnik (karny po faulu na Bartoszu Brodzińskim)
2-0 - 81 min. Oskar Wojtysiak (dobitka strzału Michała Bajdura)
2-1 - 89 min. Krystian Pieczara (as. Mateusz Małek)

Strzały (celne): Legia 14 (5) - Polonia 6 (2)

Legia II : Vjaceslavs Kudrjavcevs - Mateusz Leleno, Mateusz Bondarenko, Bartosz Brodziński, Konrad Matuszewski - Michał Bajdur, Radosław Pruchnik, Michał Karbownik (75' Kacper Pietrzyk), Grzegorz Aftyka (62' Amos Shapiro-Thompson), Kamil Orlik (65' Oskar Wojtysiak) - Łukasz Zjawiński (88' Kacper Wełniak)
Rezerwa: Cezary Miszta, Mikołaj Neuman, Mateusz Grudziński
Trener: Piotr Kobierecki

Polonia: Jan Balawejder – Arkadiusz Zajączkowski, Przemysław Szabat, Rafał Zembrowski, Piotr Maślanka – Mateusz Małek, Sebastian Olczak (61' Sebastian Kobiera), Maciej Wilanowski (74' Bartosz Wiśniewski), Marcin Kluska (85' Kacper Wasilewski), Cezary Sauczek – Krystian Pieczara (Kpt)