Adam Hlousek i Cillian Sheridan - fot. Mishka / Legionisci.com

Zapowiedź meczu

Z liderem o lidera

W piątkowy wieczór w Białymstoku dojdzie do hitowego starcia pomiędzy Legią Warszawa a Jagiellonią Białystok. Gospodarze podejdą do tego spotkania z pozycji lidera tabeli, którego wywalczyli z powodu nieoczekiwanego remisu "Wojskowych" z Wisłą Kraków. Ostatnie spotkania z "Jagą" pokazały, że na boisku lecą iskry, więc trzeba będzie przygotować się na wyjątkowo ciężki bój.

Po ostatnim meczu legioniści mogą być umiarkowanie zadowoleni. Co prawda udało im się rzutem na taśmę zremisować i ostatecznie uratować jeden punkt w starciu z Wisłą, lecz po pierwszej połowie mało kto był w stanie przewidzieć taki rezultat. Gracze Ricardo Sa Pinto prowadzili pewnie 2-0 i wydawało się, że mają wszystko pod kontrolą. Po zmianie stron dowiedzieliśmy się jednak, że tej drużynie brakuje jeszcze nieco spokoju. Po stracie pierwszego gola w ich grze pojawiła się nerwowość, co ostatecznie zaowocowało stratą trzech bramek w pięć minut. W starciu z krakowianami na prawej stronie obrony zagrał Marko Vesović, który posadził tym samym na ławce rezerwowych Pawła Stolarskiego. Reprezentant Czarnogóry dobrze zaprezentował się wcześniej ze Śląskiem, więc nie było podstaw, aby ponownie nie dać mu szansy. Niestety, jego niedzielny występ nie był już tak dobry. Szczególnie nie popisał się przy drugim trafieniu dla Wisły, kiedy pozwolił na oddanie strzału Martinowi Kostalowi.

W piątek między słupkami stanie prawdopodobnie Arkadiusz Malarz. Doświadczony bramkarz nie miał łatwego powrotu na boisku po kilkutygodniowej przerwie. Przepuścił trzy strzały i gdyby nie skuteczna interwencja w samej końcówce, ratująca jeden punkt dla Legii, to tamten wieczór mógłby całkowicie spisać na straty. Sa Pinto może być z kolei zadowolony z linii ofensywnej. Wydaje się, że do optymalnej formy powoli dochodzi Carlitos, a i Dominik Nagy swoim kolejnym występem udowodnił, że ma pewne miejsce w wyjściowej jedenastce. Ponadto dużo można obiecywać sobie po Sebastianie Szymańskim, a także Jose Kante, który co prawda nie wybiegał ostatnio od pierwszej minuty, to jednak stanowi na ławce rezerwowych dobrą alternatywę dla jednego z graczy pierwszej linii.

Ostatnie mecze

3-3 Wisła Kraków, 1-1 Dynamo Brześć, 1-0 Śląsk Wrocław, 1-1 Arka Gdynia, 1-0 Chojniczanka Chojnice

Jagiellonia Białystok przed rozpoczęciem 13. kolejki zajmuje pierwszą pozycję w tabeli. Duży wpływ na miejsce lidera ma ich dyspozycja podczas spotkań wyjazdowych. W tym sezonie nie przegrali jeszcze poza swoim stadionem. U siebie idzie im dużo gorzej - przegrali trzy z siedmiu meczów. W ostatniej kolejce "Jaga" pokonała Pogoń Szczecin 2-1, chociaż decydującego gola zdobyli na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Z kolei wcześniej zremisowali w Kielcach z Koroną, a także przegrali aż 0-4 ze Śląskiem Wrocław.

W tym sezonie najlepszym strzelcem Jagiellonii jest Arvydas Novikovas, który ma na koncie cztery trafienia. 27-letni Litwin jest od dłuższego czasu wyróżniającym się zawodnikiem klubu z Białegostoku, więc to w dużej mierze na niego w piątek uwagę powinni zwrócić legijni defensorzy. Dlatego też coraz bardziej na znaczeniu zyskuje pytanie, kto pojawi się na prawej stronie obronie Legii - Paweł Stolarski czy Marko Vesović. Wydaję się, że ten pierwszy ma więcej atutów w defensywie, ale mniej w ofensywie. Wszystko zależy więc od tego, jaki styl gry przyjmie w najbliższym spotkaniu Ricardo Sa Pinto.

Ciekawie zapowiadający się mecz Jagiellonia - Legia rozpocznie się w piątek o godzinie 20:30. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi stacja Canal+ Sport. Zapraszamy również do śledzenia naszej Relacji LIVE! oraz czytania i oglądania materiałów pomeczowych.