Młodzież: turniejowy triumf Legii U13

Raffi, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Drużyna młodzików Legii (rocznik 2006) rozpoczęła rok 2019 od udziału w turnieju Orlen Beniaminek Krosno Cup. Legioniści powtórzyli wyczyn swoich młodszych o 2 lata kolegów z grudnia i w stawce 12 drużyn z całego kraju, również odnieśli w Krośnie triumf, pokonując w finale kadrę Podkarpacia. Dwóch legionistów (Wojciech Gan i Kuba Żewłakow) znalazło się w drużynie gwiazd turnieju.

Rywalizacja w tegorocznej edycji turnieju dla rocznika 2006 i młodszych rozpoczęła się od rozgrywek grupowych. W grupie A, na boisku ze sztuczną murawą pod balonem, walczyły w piątek i sobotę: Beniaminek PROFBUD Krosno (gospodarze), Talent Warszawa, Pogoń Szczecin, Kadra Podkarpackiego ZPN, Jaguar Gdańsk i
Motor Lublin. Z kolei przeciwnikami Legii w grupie B były: Fablok Chrzanów, BKS Lublin, SEMP Ursynów, Arkonia Szczecin i AP Limanovia Limanowa. Mecze rozgrywano w 9-osobowych składach w wymiarze 1x25 minut. Tradycyjnie warto podkreślić dobrą organizację turnieju, co jednak jest regułą w przypadku imprez organizowanych przez Beniaminek Krosno.

Już pierwszy mecz, z zeszłorocznym triumfatorem z Chrzanowa pokazał, że dla przyjechawszych praktycznie ze świątecznych wakacji legionistów rywalizacja nie będzie spacerkiem. Zacięte były też spotkania z BKS Lublin i SEMPem Ursynów, jednak z meczu na mecz podopieczni Mateusza Majewskiego i Jakuba Renosika rozkręcali się. Nie da się oczywiście ukryć, że dla wielu drużyn, w tym dla Legii, turniej był okazją do przyzwoitego rozruchu, ale zespoły nie weszły jeszcze na pełne obroty, mimo wielu efektownych dryblingów i wymian widoczny był momentami brak czucia piłki po kilkutygodniowej przerwie. Nie znaczy to, że legionisci nie wyznaczali sobie żadnych celów szkoleniowych na ten turniej - tym razem próbowano przećwiczyć sprawne przechodzenie z fazy obrony do ataku i następnie pod bramkę przeciwnika. To zaowocowało sporą ilością sprawnych szybkich wymian, zarówno środkiem pola jak i podczas ataków skrzydłami, przy czym absolutnie bez rezygnacji z pojedynków jeden na jeden. Bardzo poprawnie wyglądało też uwalnianie się spod pressingu przeciwnika pod własną bramką. Dobra postawa warszawiaków w fazie grupowej zadecydowała w każdym razie o awansie do walki o medalowe pozycje.
Półfinał z Motorem Lublin długo pozostawał bez rozstrzygnięcia, ale legioniści prezentowali się z niezłej strony; w końcówce po ładnym rajdzie Igora Rosy, Jakub Żewłakow pewnie wykończył akcję, co dało naszym graczom awans do wielkiego finału.

W spotkaniu o 1. miejsce Legia zmierzyła się z prezentującą od początku turnieju dobry, techniczny futbol reprezentacją województwa Podkarpackiego. Nasi zawodnicy na podniesioną wysoko poprzeczkę zareagowali jeszcze lepszą grą i szybko objęli prowadzenie po akcji Karola Kosiorka i Igora Rosy; legioniści mogli również podwyższyć za sprawą Kosiorka czy Saletry. Nasz zespół z kolei ratował dwukrotnie Michał Malinowski, ale po trafieniu Dubiela, po rzucie rożnym w 11. minucie kadra Podkarpacia doprowadziła do wyrównania. Radość naszych rywali trwała tylko kilka minut - po rzucie rożnym wykonywanym przez Saletrę po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Igor Rosa. Kolejne minuty to już kontrola gry i kolejne okazje dla naszego zespołu. Dzięki dobrej grze udało się osiągnąć nie tylko końcowy triumf, który był tylko ubocznym, choć cieszącym efektem, ale również pokazać się z dobrej strony indywidualnie. W końcowej 9-ce gwiazd turnieju znaleźli się: środkowy obrońca Wojciech Gan (który bardzo dobrze realizował zadania w zakresie odbioru i następnie sprawnego wyprowadzenia piłki pod naciskiem) i środkowy pomocnik Kuba Żewłakow (który starał się kierować grą drużyny i owocnie uczestniczył w poczynaniach ofensywnych, grożąc zarówno uderzeniami z dystansu jak i bezpośrednim wsparciem dla napstników).

Finał: Legia U13 - Kadra Podkarpackiego ZPN U13
Strzały (celne): Legia 10 (9) - Podkarpacie 8 (5)

W meczu o 3. miejsce SEMP Ursynów poradził sobie po zaciętym meczu z Motorem Lublin.