Eliminacje Euro 2020

Austria 0-1 Polska

Reprezentacja Polski wygrała 1-0 w pierwszym eliminacyjnym meczu do Euro 2020. Jedynego gola zdobył będący ostatnio w wyśmienitej formie Krzysztof Piątek, który wpisał się na listę strzelców w 69. minucie gry. Napastnik AC Milan niewiele wcześniej pojawił się na boisku, zmieniając Piotra Zielińskiego. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa.

Pierwsze minuty należały do gospodarzy. Kilka minut po pierwszym gwizdku arbitra dwukrotnie dobrą interwencją popisał się Wojciech Szczęsny, który zdołał odbić groźne uderzenia przeciwników. Polacy po raz pierwszy zagrozili dopiero za kilkanaście minut. Wówczas po rzucie rożnym główkował Kamil Glik. Spokojnie piłkę po jego próbie wyłapał jednak bramkarz reprezentacji Austrii. Za moment z dobrej strony pokazał się z kolei Kamil Grosicki. Pomocnik Hull City strzelił bardzo mocno zza pola karnego i ofiarna robinsonada Heinza Lindnera sprawiła, że „biało-czerwoni” zyskali tylko rzut rożny. Pierwszą połowę można podzielić na dwa etapy. Przez pierwszą jej część przeważali Austriacy, a w drugiej lepiej prezentowali się Polacy.

W przerwie selekcjoner Jerzy Brzęczek dokonał jedną zmianę. Arkadiusza Milika zastąpił, dosyć niespodziewanie, Przemysław Frankowski. Dosłownie kilka minut po wejściu pomocnik Chicago Fire zaprzepaścił dobrą kontrę Polaków, kiedy niedokładnie podawał z prawego skrzydła do środka boiska. Po godzinie gry odgryźli się Austriacy. Najpierw niecelnie uderzył Lazaro, a za moment z rzutu wolnego pomylił się Marko Arnautović. Napastnik West Hamu United miał bardzo dobrą okazję, aby zmusić do kapitulacji Szczęsnego.

W 69. minucie Polacy wyszli wreszcie na upragnione prowadzenie. Po rzucie rożnym w kierunku bramki piłkę kopnął Tomasz Kędziora, a z niepewnej interwencji Lindera skorzystał nie kto inny jak Krzysztof Piątek, który niewiele wcześniej zmienił kontuzjowanego Piotra Zielińskiego. Napastnik AC Milan z najbliższej odległości wpakował głową piłkę do siatki. Za kilkanaście minut snajper powinien po raz drugi wpisać się na listę strzelców. Piątek dostał znakomite podanie od Roberta Lewandowskiego i w sytuacji sam na sam posłał piłkę obok lewego słupka. Potem gospodarze robili wszystko, aby doprowadzić do remisu. W samej końcówce bardzo bliski szczęścia był Marc Janko, który z kilku metrów fatalnie spudłował. W doliczonym czasie gry Polaków uratował Szczęsny. Golkiper Juventusu z dużym wysiłkiem odbił strzał z dystansu Davida Alaby.

Austria 0-1 (0-0) Polska
0-1 Piątek 68'

Austria: 1. Heinz Lindner - 20. Stefan Lainer, 3. Aleksandar Dragović, 4. Martin Hinteregger, 11. Maximilian Wöber - 22. Valentino Lazaro (81, 21. Marc Janko), 14. Julian Baumgartlinger, 10. Florian Grillitsch (84, 19. Karim Onisiwo), 9. Marcel Sabitzer, 8. David Alaba - 7. Marko Arnautović.

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 19. Tomasz Kędziora, 15. Kamil Glik, 5. Jan Bednarek, 18. Bartosz Bereszyński - 11. Kamil Grosicki (90, 2. Michał Pazdan), 14. Mateusz Klich, 10. Grzegorz Krychowiak, 7. Arkadiusz Milik (46, 21. Przemysław Frankowski), 20. Piotr Zieliński (59, 23. Krzysztof Piątek) - 9. Robert Lewandowski.

żółte kartki: Dragović, Alaba - Bereszyński.

sędziował: Anastássios Sidirópoulos (Grecja).
widzów: 40 400.