fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Liczby i ciekawostki przed Piastem

Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Wyjazdowy mecz Legii z Piastem będzie 23 meczem obydwu drużyn. Statycznie zdecydowanie częściej wygrywali do tej pory piłkarze stolicy, jednak ostatnie tygodnie to gra w kratkę, więc w niedzielę w Gliwicach raczej nie zabraknie emocji. Sprawdziliśmy, jak mecze Legii i Piasta wyglądały pod kątem nie tylko sportowym. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami przed najbliższym starciem.

Dotychczasowe mecze Legii z Piastem z reguły miały bardzo podobny finał. Na 22 rozegrane spotkania aż 15 z nich kończyło się zwycięstwem stołecznego klubu. Piast wygrał tylko trzykrotnie - w 2014, 2015 oraz 2019 roku. Kibice szczególnie mogą pamiętać ostatnie starcie obydwu zespołów, które było jednym z decydujących w walce o krajowy tytuł w poprzednim sezonie. 4 maja gracze Waldemara Fornalika pokonali gospodarzy na Łazienkowskiej 1-0.

W drużynie Piasta występuje trzech zawodników z legijną przeszłością - Jakub Czerwiński, Tomasz Jodłowiec, a także Aleksander Jagiełło. Ten pierwszy przyszedł do gliwickiego zespołu w 2018 roku za kwotę 275 tys. euro, co do tej pory jest najdroższym zakupem jeśli chodzi o tę drużynę. W przeszłości podobną drogę z Legii do Piasta pokonali również Damian Zbozień, Stojan Vranjes, Michał Masłowski, Jakub Szumski, Adrian Paluchowski, Przemysław Wysocki oraz Piotr Bronowicki.

W 1954 roku z ówczesnej Stali Gliwice (obecnie Piast) do Legii trafił Lucjan Brychczy. Przez kolejne ponad pół wieku stał on się legendą warszawskiego klubu. Epizod Brychczego w Stali był bardzo krótki, chociaż już podczas niego wróżono mu dużą karierę. Jeszcze za czasów gry na Śląsku dostał powołanie do kadry narodowej.

Jeśli chodzi o obrońców Piasta, to nie tylko Czerwiński jest doskonale znany działaczom Legii. Innym z graczy, o którym głośno było swojego czasu przy Łazienkowskiej jest Mikkel Kirkeskov, który w letnim oknie transferowym był o krok od transferu do stolicy. "Wojskowi" przez długi czas szukali wzmocnienia lewej strony defensywy po odejściu Adama Hlouska i priorytetem dla nich było właśnie pozyskanie Duńczyka. On sam był chętny na przenosiny do Legii, jednak veto postawił Piast, który nie zgodził się na proponowane przez legionistów warunki finansowe.

W poprzednim sezonie Piast sięgnął po mistrzostwo Polski, które jest największym sukcesem w historii klubu. Ligowe rozgrywki gliwiczanie zakończyli z 72 punktami na koncie i o "cztery" oczka wyprzedzili Legię. Wcześniej w sezonie 2015/16 Piast był wicemistrzem - wtedy sytuacja był odwrotna i to on ustąpił miejsca Legii.

Ok. 2 mln euro zarobił Piast na sprzedaży latem jednego ze swoich najlepszych zawodników Joela Valencii. Pomocnik zasilił szeregi pierwszoligowego Brentford, lecz jak na razie swojego pobytu w Anglii nie może zaliczyć do udanych. Ekwadorczyk w lidze zagrał do tej pory zaledwie 7 minut i zdecydowanie częściej mecze musi oglądać z wysokości trybun, ponieważ brakuje dla niego miejsca nawet na ławce rezerwowych.

fot. Mishka / Legionisci.comfot. Mishka / Legionisci.com

13 meczów w pierwszej i 68 w drugiej lidze hiszpańskiej rozegrał jeden z najnowszych nabytków Piasta Daniel Aquino. Sprowadzenie Hiszpana, mającego na koncie grę dla Realu Murcia, Racingu Santander oraz drugiej drużyny Atletico Madryt, miało być sporym wzmocnieniem, jednak na razie piłkarz więcej czasu spędza w gabinetach lekarskich niż na boisku. W Ekstraklasie Aquino zagrał tylko 23 minuty.

W ostatniej kolejce bramkarz Piasta zachował czyste konto po raz pierwszy od czterech meczów. Przed spotkaniem z Arką Gdynia Frantisek Plach nie dał się pokonać również 25 sierpnia w starciu z Zagłębiem Lubin. Potem w następnych spotkaniach przepuścił do bramki siedem strzałów.

Na pięć ostatnich meczów ligowych Legia wygrała tylko dwa razy. Forma graczy Aleksandara Vukovicia od jakiegoś czasu nie zachwyca - dobre mecze przelatają z tymi złymi. Oprócz pokonania w Ekstraklasie Rakowa i Cracovii, ostatnio przegrali oni z Wisłą Płock, Lechią Gdańsk, a także zremisowali bezbramkowo z Jagiellonia Białystok.

Legia jest zespołem, z którym Waldemar Fornalik jako trener rywalizował najczęściej. Trener Piasta zmierzył się z "Wojskowymi" 29 razy, zaliczając aż 18 porażek. Jest to więc tym samym drużyna, z którą przegrał również najwięcej razy. Szkoleniowiec grał z Legią za czasów swojego pobytu w Piaście, Ruchu Chorzów, Odrze Wodzisław oraz Górniku Zabrze. Pierwsze starcie trenera z Legią miało miejsce 23 sierpnia 2002 roku.

W przeszłości Fornalik prowadził kilku graczy, którzy w swojej karierze mają wpisaną grę w Legii. Pod jego wodzą bardzo często występowali m.in. Łukasz Surma oraz Arkadiusz Piech, których Fornalik trenował za czasów swojego pobytu w Ruchu Chorzów. Obydwaj rozegrali pod wodzą Fornalika 181 spotkań.

Ostatnie cztery wizyty Legii w Gliwicach zakończyły się jej wygranymi. Ostatni raz legioniści grali na tym stadionie w ramach Pucharu Polski. Po regulaminowym czasie oraz dogrywce mieliśmy bezbramkowy wynik i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, które lepiej wykonywali goście. Wcześniej Legia wygrała również na tym obiekcie 3-1, 1-0 oraz 5-1.

Obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa Piast, jest jednym z mniejszych w Ekstraklasie. Jego pojemność wynosi 10 037 miejsc. Mniejsze stadiony mają jedynie ŁKS Łódź (5 700) oraz Raków Częstochowa (5 264). Trzeba jednak pamiętać, że łodzianie są w trakcie modernizacji trybun, natomiast Raków swoje spotkania gościnnie rozgrywka na stadionie miejscowego GKS-u.

fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com

Stadion w Gliwicach to obiekt, na którym w tym sezonie gospodarze strzelają wyjątkowo mało goli. W dotychczas rozegranych tam pięciu kolejkach kibice Piasta mogli cieszyć się z goli tylko pięciokrotnie. Gorszymi bilansami strzelonych bramek na własnym stadionie mogą "pochwalić się" jedynie piłkarze drużyn z samego dołu tabeli - ŁKS-u Łódź, Korony Kielce oraz Arki Gdynia.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.