Ostatnio Pogoń pokonała Legię 2-1 - fot. Mishka / Legionisci.com

Fakty i liczby: Kolejne chorwackie starcie

Który z piłkarzy Pogoni biegał po boisku z Driesem Mertensem i Lorenzo Insigne, a zadebiutować w Serie A dał mu Rafael Benitez? Jak wypadają statystyki rywalizacji Dante Stipicy z Marko Vesoviciem oraz Domagojem Antoliciem za czasów ich gry w Chorwacji? A który z graczy może pochwalić się kilkudziesięcioma występami z Kepą, wycenianym obecnie na ok. 60 mln euro bramkarzem Chelsea. Zapraszamy do zapoznania się z faktami, liczbami i ciekawostkami przed sobotnim meczem z Pogonią.

Dante Stipica, bramkarz Pogoni, wiele lat grał w Chorwacji w barwach Hajduka Split. To właśnie w tym okresie miał kilkukrotnie okazję zagrać przeciwko Domagojowi Antoliciowi, występującemu wtedy w Dinamie Zagrzeb, a także Marko Vesoviciowi grającemu dla HNK Rijeki. Stipica i Antolić na murawie spotkali się sześciokrotnie - cztery razy górą była drużyna obecnego gracza legionisty, raz był remis i raz wygrał Hajduk. Mecze pomiędzy nimi miał miejsce w sezonach: 2013/14 (2), 2016/17 (2), oraz 2017/18 (2). Bramkarz Pogoni z Vesoviciem rywalizował trzy razy i wszystkie z tych meczów przegrał.

Dante Stipica (Hajduk Split) vs...

ZawodnikÓwczesny klubBilansSezony
Domagoj AntolićDinamo Zagrzeb1-1-413,14, 16/17, 17/18
Marko VesovićHNK Rijeka0-0-316/17, 17/18

Zvonimir Kozulj w Chorwacji również rywalizował zarówno z Antoliciem jak i z Vesoviciem. Kozulj przeciwko "Veso" grał w barwach Hajduka, kiedy ten zakładał koszulkę HNK Rijeki. Trzy razy górą na boisku była drużyna Vesovicia. Z kolei z Antoliciem w Chorwacji spotkał się cztery razy. Bilans to (2-1-1) na korzyść obecnego legionisty.

Zvonimir Kozulj (Hajduk Split) vs...

Domagoj AntolićDinamo Zagrzeb1-1-216/17, 17/18
Marko VesovićHNK Rijeka1-0-316/17, 17/18

Pomocnik Pogoni Iker Guarrotxena w swojej karierze 30 razy zagrał w jednej drużynie z obecnym bramkarzem Chelsea Kepą. Hiszpanie spotkali się w sezonach 2012/13 i 2013/14 w rezerwach Atheltic Bilbao. Obaj wkrótce zostali wypożyczeni do innych hiszpańskich klubów, jednak ostatecznie to rok młodszy Kepa miał więcej talentu, przebijając się w późniejszym okresie do pierwszej drużyny Atheltic.

Srdjan Spiridonović w przeszłości zagrał osiem meczów w Austrii Wiedeń, kiedy tę drużynę prowadził późniejszy trener Lecha Poznań Nenad Bjelica. Pod jego wodzą Spiridonović zagrał m.in. 15 minut w przegranym 0-3 spotkaniu z Atletico Madryt rozegranym w 2013 roku w ramach rozgrywek grupy G Ligi Mistrzów. W październiku tego samego roku został przez niego zesłany do rezerw za bójkę z innym piłkarzem Austrii Romanem Kienastem

Igor Łasicki może pochwalić się sześcioma występami dla SSC Napoli w Lidze Młodzieżowej UEFA, podczas których był nawet kapitanem. W 2014 roku w 1/8 finału LM zdobył bramkę przeciwko młodzieżowej drużynie Realu Madryt. W Serie A Łasicki zadebiutował 18 maja tego samego roku, kiedy trener Rafael Benitez wpuścił go na murawę w miejsce Jorginho w 78. minucie gry z Hellas Verona. Jego późniejsze losy we Włoszech nie potoczyły się jednak już tak, jakby sobie tego życzył. W 2017 roku wrócił do Polski. Najpierw z Napoli wypożyczyła go Wisła Płock, a latem 2019 roku wykupiła z Włoch Pogoń.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę górną połowę ligowej tabeli, to Pogoń wśród wszystkich drużyn zdobyła u siebie najmniej goli (ex aequo z Lechią Gdańsk). Piłkarze ze Szczecina na swoim obiekcie zdobyli dotychczas zaledwie osiem bramek w siedmiu meczach. Tylko raz w tym sezonie "Portowcy" strzelili u siebie więcej niż jednego gola - 29 lipca przeciwko Arce, wygrywając 2-1.

Ostatnie wyniki Pogoni na swoim stadionie nie mogą zadowalać jej kibiców. Gracze Kosty Runjaicia nie wygrali tam od 15 września. Od tamtego czasu zremisowali z Górnikiem Zabrze (1-1) i Lechem Poznań (1-1), a także przegrali z Rakowem Częstochowa (1-2).

Na ostatnie cztery mecze Legia dwukrotnie przegrała z Pogonią, zremisowała oraz wygrała. Ostatni raz w Szczecinie grała nieco ponad rok temu. 9 listopada 2018 roku przegrała 1-2, a honorową bramkę dla gości zdobył w samej końcówce Andre Martins.

Jednym z ważniejszych graczy Pogoni jest Adam Frączczak, który na początku swojej kariery grał w Legii. Obecnie 32-letni piłkarz grał głównie w drugiej drużynie i Młodej Ekstraklasie, ale zanotował także pięć występów dla pierwszej drużyny - wszystkie w Pucharze Ekstraklasy w sezonie 2007/2008.

Tomas Podstawski z Pogoni jest wielokrotnym reprezentantem Portugalii do lat 16, 17, 18, 19, 20 i 21. Grał w tych kategoriach wiekowych m.in. z Joao Cancelo, Bernardo Silvą, (teraz Manchester City) Bruno Fernandesem (Sporting) czy Iurim Medeirosem. Nigdy jednak nie zadebiutował w dorosłej reprezentacji. W ojczyźnie zanotował 107 występów dla drużyny rezerw FC Porto, a także 31 dla Vitorii Setubal. Dziadkowie Podstawskiego są Polakami, on sam mówi po Polsku i zna nasz hymn, ale podkreśla, że jego ojczyzną jest Portugalia.

Pogoń to jedyny ekstraklasowy zespół, który w tym sezonie nie zdobył żadnej bramki w ostatnim kwadransie pierwszej połowy. Jeżeli jednak szczecinianie prowadzą do przerwy, to jeszcze nie zdarzyło się, aby mecz skończyli bez punktów. Do tej pory na przerwę z korzystnym wynikiem schodzili pięć razy. Ostatecznie trzy razy dowieźli korzystny wynik do końca, a dwa razy zremisowali.

Kosta Runjaić jest najdłużej pracującym obecnie zagranicznym trenerem w Ekstraklasie. Niemiec przyszedł do Pogoni 6 listopada 2017 roku i od tamtej pory poprowadził drużynę w 77 meczach - 33 wygrał, 20 zremisował i 24 przegrał.

Dante Stipica jest bramkarzem, który najczęściej zachowuje czyste konto w lidze. Dorównuje mu jedynie Frantisek Plach z Piasta Gliwice. Każdy z nich rozegrał w tym sezonie 15 meczów, w których siedmiokrotnie nie dał się pokonać.