REKLAMA

Biblioteka legionisty: Sprzedana liga

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Warszawa długie 23 lata czekała na zdobycie mistrzostwa Polski przez Legię, odliczając rok po roku w pieśni "Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud". Kiedy w końcu rozgrywki sezonu 1992/93 zakończyły się po naszej myśli i po efektownym triumfie przy Reymonta w Krakowie legioniści mieli powody do świętowania, nastąpiły wydarzenia, które dla aktywnych kibiców z tamtych czasów są bardzo bliskie. I bolesne. Młodsze pokolenie historię o "mistrzu 93" zna jedynie z opowiadań bądź różnych publikacji.

Jedną z nich, wydaną jeszcze w roku 1993, była bardzo głośna w tamtym czasie książka Janusza Atlasa, o wiele mówiącym tytule "Sprzedana liga", a na okładce znalazły się ponadto takie hasła (oraz zdjęcie z meczu Wisła - Legia przedstawiające faulującego rywala Krzysztofa Ratajczyka) jak "Szmal, gangsterzy i futbol ; brudna piłka oraz straszny dwór".

Autor oczywiście udowadnia, że ostatnie ligowe kolejki, nie tylko ta, w której Legia wygrała z Wisłą 6-0, a ŁKS z Olimpią Poznań 7-1, były ustawione. Cytowane jest m.in. pismo zarządu Wisły ws. "skandalicznej postawy zawodników", które miało miejsce nie tylko w meczu z Legią, ale również w innym spotkaniu rozgrywanym w czerwcu tamtego roku. "Podobnie skandaliczną postawę tegoż zespołu odnotowaliśmy podczas meczu z Siarką Tarnobrzeg w dn. 6 czerwca 1993r.".

Janusz Atlas stara się wywlec wszelkie możliwe fakty, świadczące o tym, że polskie kluby między sobą ustalają wyniki. Nie tylko w sezonie 1992/93. Autor opisuje m.in. osobę Wojtysiaka, który przy Łazienkowskiej pojawił się pod koniec lat osiemdziesiątych, obiecując same sukcesy oraz nowoczesny stadion klasy europejskiej. Opisane zostały m.in. przekręty finansowe przy transferze Romana Koseckiego do Galatasaray.

Opisane są także losy olimpijskiej reprezentacji Polski, która startowała na IO w Barcelonie. Później dokładnie opisano sytuację w lidze w sezonie 92/93, w tym w rozdziale "Ból Zuba" - aferę dopingową, którą jako pierwszy opisał Express Wieczorny. Chodzi mianowicie o badania antydopingowe 27-letniego Ukraińca, który w meczu Legia - Widzew (8 maja 1993 roku) wszedł na boisko w 43. minucie.

Ostatnia kolejka sezonu 1992/93, późniejsze decyzje Związku i UEFA, a także odwołania pokrzywdzonych klubów - to wszystko znajdziemy w tej niezbyt obszernej publikacji, która napisana jest w mało popularnym wówczas stylu, znanym później z brukowców.

Tytuł: Sprzedana liga
Autor: Janusz Atlas
Wydawnictwo: BGW
Rok wydania: 1993
Liczba stron: 160

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

+dodaj komentarz
Elquatro - 04.02.2020 / 15:40, *.chello.pl

kto nie czyta ten donosi, a kto nie skacze ten mioduski, a kto nie spiewa ten jego kolega!

odpowiedz
Elquatro - 03.02.2020 / 15:34, *.chello.pl

"Jak zrobiłem ludzi w konia. Wyznania Mioduskiego"
Podobno tytułowy bohater zbiera jeszcze materiał.

odpowiedz
Służewiak - 03.02.2020 / 13:48, *.chello.pl

najważniejszy tytuł w historii klubowej

odpowiedz
Typek - 03.02.2020 / 13:39, *.7.42

Wina nigdy nie została udowodniona, za to kara została z całą surowością zastosowana. Legia MISTRZ 93 !

odpowiedz
Kamień - 03.02.2020 / 13:32, *.chello.pl

To prawda - cały czas bliskie. Wyjazd do Krakowa, świętowanie, a później czatowanie pod siedzibą PZPN, a czasami w środku :) Książka jak najbardziej w kolekcji, ale kupiona chyba tylko ze względu na autora - kto go pamięta ten wie o czym mówię ;-)

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.