fot. Legionisci.com
REKLAMA

Ranking UEFA: Polskie kluby bez Ligi Europy od sezonu 2021/22

źródło: 90minut.pl - Wiadomość archiwalna

Dzięki czwartkowemu remisowi CFR Cluj z Sevilla FC w meczu 1/16 finału Ligi Europy Rumunia wyprzedziła Polskę w rankingu UEFA. Polska w klasyfikacji krajowej za sezony 2015/16-2019/20 skończy na 29. miejscu. Spadek na tak niską lokatę oznacza, że w sezonie 2021/22 w Lidze Konferencji Europy jedna z polskich drużyn zacznie grę od I rundy eliminacyjnej.

Od sezonu 2021/22 (o podziale miejsc w tej edycji decyduje ranking 2015/16-19/20) europejskie rozgrywki składać będą się z trzech pucharów - Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy (UEFA Europa Conference League).

Polska będzie miała nadal cztery drużyny w europejskich pucharach - mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, ale trzy pozostałe zespoły w Lidze Konferencji Europy, a nie jak dotychczas w Lidze Europy. Oznacza to, że w Lidze Europy zagrać może tylko ewentualnie mistrz Polski (po odpadnięciu z eliminacji Ligi Mistrzów).

Mistrz Polski zacznie grę od I rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, zdobywca Pucharu Polski i wicemistrz kraju rozpoczną od II rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji Europy, a trzecia drużyna Ekstraklasy od I rundy eliminacyjnej LKE.

W nowym pucharze zagrają 32 drużyny w fazie grupowej. W rundzie pucharowej zagrają ponadto drużyny z trzecich miejsc w grupach Ligi Europy (z drużynami z drugich miejsc w grupach nowego pucharu). Mecze będą rozgrywane w czwartki razem z LE. Zdobywca pucharu otrzyma prawo gry w Lidze Europy w następnym sezonie. Jednocześnie zmniejszono liczbę drużyn w fazie grupowej LE z 48 do 32 drużyn. Oznacza to, że w pierwszej rundzie pucharowej Ligi Europy drugie drużyny w grupach zagrają z trzecimi drużynami grup Ligi Mistrzów.

Ranking UEFA 2015/16-19/20:
1. Hiszpania 98,997 pkt.
2. Anglia 87,748
3. Niemcy 70,784
4. Włochy 67,939
5. Francja 56,415
6. Portugalia 49,449
7. Rosja 45,549
8. Belgia 37,900
9. Holandia 35,750
10. Ukraina 34,100
11. Turcja 33,200
12. Austria 2,725
13. Dania 28,250
14. Szkocja 27,875
15. Czechy 27,300
16. Cypr 26,750
17. Grecja 26,100
18. Serbia 25,500
19. Szwajcaria 25,200
20. Chorwacja 24,875
21. Szwecja 22,750
22. Norwegia 21,750
23. Izrael 19,625
24. Kazachstan 19,250
25. Białoruś 18,875
26. Azerbejdżan 18,750
27. Bułgaria 17,375
28. Rumunia 16,700
29. Polska 16,625
30. Słowacja 15,875

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (81)

+dodaj komentarz
Greg - 19.09.2020 / 10:15, *.virginm.net

Gdyby nadszedł kiedyś taki dzień, kiedy byłbym udzielnym władcą tego kraju (takie dziecięce, niepoważne marzenie...), to w kwestii piłki nożnej zrobiłbym coś, co nie mieści się w przeciętnej głowie. Nazajutrz po objęciu władzy... zlikwidowałbym pierwszą polską ligę, zwaną dumno-durnie ekstraklasą. Nie na zawsze. Liga - pierwsza, a nie żadna tam ekstraklasą - tworzona byłaby od nowa. Wszyscy nowi, bez wyjątku z piłkarzami włącznie, mieliby 10 lat zakazu zarabiania więcej, niż 10-krotność minimalnej krajowej w przypadku nie osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu. Te określone zostałyby w postaci tabeli, a punkty zdobywane według niej, jednak po 10 latach dopiero, umożliwiałyby podnoszenie wynagrodzenia. Nie ma sukcesu, nie ma więcej kasy. Skoro teraz nie ma żadnych sukcesów na arenie międzynarodowej, a wszyscy ludzie związani z piłką trzepią kasę aż miło, to jaki to ma sens? Kibice naprawdę są tacy happy, że oglądają nieudaczników biegających po murawie i udają, że oglądają mistrzów? To nie sport zawodowy, tylko żenująca maskarada. Powszechne udawanie.
Daję sobie obciąć rękę w zakład, że w trzy lata pracując z młodymi wyselekcjonowanymi piłkarzami, zaczynając powiedzmy od 16-17 latka, startując w rywalizacji z takimi rywalami, jak ci obecnie nieudacznie snujący się po polskich boiskach, robię z nimi mistrza Polski. Chłopaki dostawaliby tylko stypendia, a nie furę niezasłużonej kasy. Ambjcja czyni mistrza, a nie pieniądze. Ktoś, kto mnie wyśmieje, niech sobie łaskawie zada pytanie, jak to było możliwe, że w czasach tzw. komuny polskie kluby były całkiem mocne, a taki Górnik Zabrze potrafił grać w finale europejskiego pucharu. Jak to było możliwe, że krótko po "komunie", kiedy w polskiej piłce klubowej nie krążyła jeszcze taka chora, orzesadna kasa, taki Lech Poznań odpada co prawda z Barceloną, ale dopiero po karnych. Legia gra w tejże Barcelonie jak równy z równym i wywozi remis 1 : 1? W rewanżu przegrywa co prawda, ale awans wisi na włosku? Albo kiedyś Legia w rywalizacji z AC Milan? Wtedy polscy piłkarze zarabiali groszaki. Przeciętniak z każdej zawodowej ligi zachodniej takie pieniądze wydawał na lepszy obiad w restauracji... A grali tak, że serce rosło! To byli POLSCY PIŁKARZE!!! O zagranicznych rentierach nikt wtedy nawet nie pomyślał. Po polskich boiskach biegały dorosłe perły piłkarskie, a następne perły czekały w kolejce.
Teraz też takie są, nawet wiele. Tylko gdzie? Na ławach rezerwowych. Albo spieprzają z Polski póki siwy włos nie zagości na skroni.
Tak, podjąbym się "zrobienia mistrza " z chłopakami w wieku juniora starszego w tej polskiej, pier...onej pseudo-lidze. Trzy lata i jest mistrzostwo...
A pisze to ktoś, kto jest co prawda tylko instruktorem piłki nożnej, ale ze sportem związany od dziecka... Rocznik 1956... Taki sobie wesoły mgr wuefu...

odpowiedz
Konri - 01.05.2020 / 17:24, *.tele2.se

Pamiętam, niedawno w sumie Wisła i Legia wyszły z grupy LE. Teraz to coś nie do pomyślenia. Teraz za sukces uchodzi dojście do ostatniej fazy kwalifikacji LE. Pamiętam jaką drużynę miała Wisła lata 2000 - 2010 problemem był wówczas brak klasowych drużyn na własnym podwórku, Wisła zwyczajnie nie miała z kim grać na jakimś tak poziomie. Potem Legia, też ładnie grała, na prawdę potrafiła zachwycić. Swoje 5 minut miał i Lech... To wszystko przeszłość, i teraz możemy pomarzyć o ograniu takich drużyn jak Celtic czy Schalke... O czym ja mówię! Pomarzyć możemy o ograniu średniaków z Holandii czy Rosji co jeszcze niedawno się udawało ( Nijmegen, Twente, Utrecht, Spartak...). Lepiej nie będzie i za 4-5 lat sukcesem będzie zakwalifikowanie się do tego śmiesznego nowego "pucharu"

odpowiedz
GNS - 01.03.2020 / 21:04, *.centertel.pl

Brawo Piast Gliwice...

odpowiedz
żart - 01.03.2020 / 04:21, *.chello.pl

Żartujesz prawda?

odpowiedz
Ante Rukavina - 29.02.2020 / 22:20, *.vectranet.pl

HAHAHHAHHAHAHHAHAH.Dobrze im tak.HShahahhaha naszym polskim kopaczom.Niech ta liga spadnie na samo dno.A w niej niech nie bedzie ani jednego polskiego piłkarza.HAhahahha.Choc za bardzo nie rozumiem przepisu który uniemozliwia grę w LE chocby wicemistrzowi Polski,to i tak zycze polskim klubom jak najgorzej przez ich głupote.Hhahahahaha.Najlepiej zamknąc tą po....loną ligę,i szkolic przyszłych polskich piłkarzy tylko po to aby zasilali zagraniczne ligi.Nawet San Marino.
Co do Bońka,to chciał dobrze.Zreformował lige po to aby polskie kluby otrzymywały wiecej pieniedzy od Canal plus za transmisje meczowe.Szkoda ze orzy okazji ta liga siadła.Ale to juz nie jego wina.Zresztą w Cafe Futbol,bądz w programie pt.Stan Futbolu,Boniek przyznał się do błędu.Dlatego też wraca do poprzedniej reformy rozgrywania meczy piłarskich.Parenascie lat temu gdy liga liczyła 18 zespołów,była silniejsza i wyzej w rankingu.Więc moze uda się w ten stary sposób podniesc poziom ligi wracając do starego systemu.

odpowiedz
Antek - 29.02.2020 / 20:31, *.tpnet.pl

jeszcze niedawno byliśmy na 18 miejscu
wg liczby ludności w tym zestawieniu bylibyśmy na 9 miejscu, zatem naszym celem powinno być miejsce między 9-12 (rywalizacja z Belgią, Holandią czy Portugalią).
Niestety spadliśmy przez brak w LE Legii, ale co byłoby gdybyśmy mieli słabe puchary w latach 2010-2016 ?

odpowiedz
Taki żart - 29.02.2020 / 16:35, *.centertel.pl

A co robi Austria na 12 miejscu :D?

odpowiedz
Antek - 29.02.2020 / 16:02, *.centertel.pl

DNO

odpowiedz
SEBO(L) - 29.02.2020 / 14:54, *.chello.pl

Ta liga w skali europejskiej jest ligą osiedlową,względnie dzielnicową, max okręgową.I nawet my jako mistrz (..) poprzez różne działania klubu ,jesteśmy w miejscu takim,jakim jesteśmy. Tu nie ma czym się emocjonować. Tu gra się bycie najlepszym wśród słabych,taki... jednoooki królem wśród ślepców...

odpowiedz
maniek - 29.02.2020 / 14:08, *.tpnet.pl

HAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!!!!!!!

odpowiedz
Ekstraklapa - 29.02.2020 / 12:50, *.play-internet.pl

Jeszcze Polskie kluby mogą pograć w Fifie 20 w pucharach europejskich.

odpowiedz
Pepe - 29.02.2020 / 12:22, *.chello.pl

No i wój z tego!

odpowiedz
Adriano - 29.02.2020 / 11:52, *.02.net

wychodzi na to ze w nowych rozgrywkach bedziemy faworytami. Wyobrazcie sobie final Ligi Konferencji Europy Np. Piast Gliwice : Dudelange

odpowiedz
Amok - 29.02.2020 / 08:46, *.plus.pl

Zlikwidować Ekstraklasę i pieniądze przeznaczyć na onkologie

odpowiedz
Hiki - 29.02.2020 / 08:13, *.inetia.pl

To ładnie, wygląda na to, że ekstraklasa w ich oczach, wg. rankingu nadaje się do podniesienia renomy LE.. W której nomen omen nie gramy.. puchar intertoto brzmiał dumniej.

odpowiedz
stary - 28.02.2020 / 23:43, *.com.pl

ok niedoczytałem do końca jest Słowacja.

odpowiedz
stary - 28.02.2020 / 23:36, *.com.pl

czy poza Watykanem jest ktoś za nami w tym rankingu. Vivat EKSTRAKLASA.

odpowiedz
Ja - 28.02.2020 / 23:11, *.chello.pl

I bardzo dobrze. W ogóle jakby nie było pucharów dla polskich zespolow z miejsc 2-4 to by było dla nas lepiej. Wtedy nie byłoby głupich gadek że skupiamy się teraz na le, a później ekstraklasa, bo jakbyśmy nie byli Mistrzem to by nie było żadnych pucharów. Mam wrażenie że są pewne osoby którym nie zależy na mistrzostwie, a ważniejsze są jakieś puchary klasy B w europie.

odpowiedz
Trampek - 28.02.2020 / 20:35, *.125.103

Gdzie są ci co mówią,że brak pieniędzy powoduje,że nasza liga jest słaba !!!! To co ma powiedzieć np. sąsiednia Białoruś, która jest przed nami w rankingu UEFA 2015 /16-19/20 Nie wspominam o takich krezusach jak Bułgaria, Rumunia , czy Serbia . A teraz prezent dla Bońka , który twierdzi ,że im, większa ilość zespołów tym silniejsze kluby . BZDURA . Przykład Szkocji , która w tym rankingu zajmuje 14 miejsce w w najwyższej klasie rozgrywek występuje 12 zespołów. O dziwo nikt w Szkocji nie upiera się aby było np. 18 zespołów albo 20 jak w sąsiedniej Anglii. Gdybyś pan panie Boniek użył szarych komórek, to by pan wiedział ,że gra z silniejszymi zespołami jest jednym z podstawowych czynników podniesienia poziomu piłkarskiego tych drużyn. Szkoda ,że nie wpadł pan na pomysł , aby do występów w e-klapie co roku zapraszać cztery najsłabsze zespoły z ... III ligi. A może pan w chwilowym przebłysku miał taki pomysł, tylko ..przepisy UEFA zablokowałyby go?. W polskiej lidze na dzień dzisiejszy w e-klapie powinno występować maksymalnie 10 /słownie: dziesięć / zespołów , grając systemem na przemian cztery razy każdy z każdym.Z takiej e-klapy spadała by jedna drużyna, a przedostatnia grała by mecz i rewanż ze zwycięzcą zespołu z niższej klasy rozgrywek które zajęłyby miejsca 2-5 . Jest więcej jak pewne,że przy 18 zespołach e-klapy w pewnym momencie zabraknie miejsca w Rankingu UEFA - bo takie potęgi piłkarskie jak Litwa ,Łotwa , Estonia czy Wyspy Owcze będą .. przed nami. Oczywiście piszę to z przymrużeniem oka. Ale pomysły z centrali piłkarskiej dają ku temu podstawy - gdyż ich pomysły przypominają rozpoczęcie budowy domu .. od dachu, a na końcu ... jego fundamenty.Co trzeba konsumować aby na takie pomysły wpadać ? Może znajdzie się jakiś dietetyk i udzieli w tym temacie odpowiedzi.

odpowiedz
Kolanowirus - 28.02.2020 / 20:17, *.tpnet.pl

Czechy , Cypr , Kazachstan i Azerbejdżan wyżej w rankingu ?! Szoooook . Nie jest dobrze .

odpowiedz
x - 28.02.2020 / 20:06, *.vectranet.pl

zlikwidowac cala te krajowa pilkę i wydac pieniadze na madrzejsze cele jak np siatkowka

odpowiedz
Rio - 28.02.2020 / 19:23, *.t-mobile.pl

To jest dno dna

odpowiedz
Super Samiec - 28.02.2020 / 18:41, *.net.pl

ja wiem ja wiem Legia nasza ukochana tez gra piach ostatnio w pucharach ale zeby puchary opierały sie tylko na naszym klubie to niestety nie tedy droga 2-3,3-4 ekipy powinny grac rok w rok minimum w ostatnich rundach zanim odpadna inaczej sie nie da bo do fazy grupowej zeby awansowac to juz trzeba miec nie wiem szczescie dobra druzyne albo przeciwnika z laponi

odpowiedz
kami(L)praga - 28.02.2020 / 17:48, *.vectranet.pl

byly kiedys kluby co graly w pucharach amica groclin male wioski no ale przeciez pyrlandia i konfiktorska musiale fuzje zrobic co z tego wyszlo smrud i oslabienie ligi bo rzeciez w poznaniu by nigdy pucharow nie zobaczyli a na temat 2 fuzji nawet szkoda jezyka strzepic

odpowiedz
Darek - 28.02.2020 / 17:41, *.t-ipconnect.de

Bo u nas w Polsce nikt nie patrzy na to by zbudować drużynę,która będzie grała w europie.U nas kazdy prezez lub wlasciciel patrzy na to by wpływały pieniądze do kasy klubowej z biletow,karnetów,telewizji.A jak jeszcze brakuje to się sprzeda ze 2-3 pilkarzy i zawsze ten milion zlotych lub dwa wyjdzie się na plus.Mozna te pieniadze upchnąć w swoją kieszeń i tak nikt nie zauważy.Kluby są dremowane przez wlasnych wlascicieli.Dlatego jest jak jest.
Zrobili sobie prywatne biznesy na ktorych zarabiaja.
Jezeli od 3 lat zadna polska druzyna nie gra w europie to jezeli jedna pogra w tej nowej lidze europy to uznam to za sukces.Takie są realia na dzień dzisiejszy.

odpowiedz
Anonim - 28.02.2020 / 17:37, *.t-mobile.pl

zaorać

odpowiedz
Normalny człowiek - 28.02.2020 / 17:30, *.t-mobile.pl

Groźna ta nasza liga

odpowiedz
Elquatro - 28.02.2020 / 16:39, *.chello.pl

Brak LE to nic nowego

odpowiedz
tekken (L) - 28.02.2020 / 16:08, *.230.92

Jeżeli inni (np.Grecy) kupują od nas najlepszych naszych piłkarzy to, co tu się dziwić. Zwłaszcza,że to już nie te czasy, że lukę łatwo zapełnić. Poza Legią nikt nic nie gra w Europie już dawno.

odpowiedz
Zdzicho - 28.02.2020 / 16:06, *.tpnet.pl

Przeciez w Polsce pieniadze z praw tv sa przejadane. Msmy jeden z lepszych kontraktow na prawa tv, oczywiscie pomijajac topowe ligi, bo to kosmos. Mamy dupnych prezesow. Liga coraz slabsza. Produkt jest gowniany

odpowiedz
Antyfan - 28.02.2020 / 16:05, *.tvksmp.pl

no i w pi...u, wylądowali..

odpowiedz
L fan - 28.02.2020 / 15:56, *.chello.pl

Rudy penie zadowolony :(

odpowiedz
Fcm - 28.02.2020 / 15:39, *.centertel.pl

Azerbejdżan, Kazachstan, Cypr.... Brak mi słów

odpowiedz
xmen - 28.02.2020 / 15:06, *.tpnet.pl

I reformy ligii polegające na dzieleniu tabel, rund, punktów itd nic nie dały. Tytanic tonie z roku na rok. Telewizje, sponsorzy, stadiony tylko wyników merytorycznych brak. Ktoś tu kogoś robi w wała. Życie właśnie dokręciło drugą część Piłkarskiego pokera.

odpowiedz
Bbk - 28.02.2020 / 15:03, *.amazonaws.com

Za taki obrot sprawy mozna podziekowac wszytkim prezesom klubow to oni odpowoadaja za polityke klubowa i to jak wygladaja one sportowo to od ich decyzji zalezy czy da sie szanse jednemu czy drugiemu trenerowi to od nich zalezy czy dany zawodnik bedzie sprzedany czy nie nie mydlmy oczu ze jeden czy drugi dyrektor sportowy czy trener przeciwstawi sie “ prozba “ prezesa to kest biznes i ja to rozumiem ale niestety bardzo zle prowadzony co ukazuje to 29 miejsce czy ktore tam bedzie w niedalekiej przyszlosci

odpowiedz
Wolfik - 28.02.2020 / 14:00, *.mm.pl

Żadna niespodzianka. Od niepamiętnych czasów nie było więcej niż jednego zespołu w rozgrywkach grupowych. Ostatnio nie awansujemy tam w ogóle. A jak mamy awansować, gdy latem sprzedaje się kogo się da i komu się da nawet w przededniu meczów rewanżowych (vide Piast)? Koledzy, pogódźmy się z faktem że nikomu na tych rozgrywkach nie zależy. Może paru % kibiców, bo z pewnością nie prezesom, trenerom czy zawodnikom. Kasa i tak płynie, po co się męczyć?

Zapytajcie w sobotę Probierza o co gra, z pewnością powie coś odkrywczego.

odpowiedz
Bućko - 28.02.2020 / 13:54, *.t-mobile.pl

Przez tych kiboli spadlismy na pewno. ;)

odpowiedz
Kuba - 28.02.2020 / 13:26, *.t-mobile.pl

Polska piłka nożna - to brzmi dumnie!

odpowiedz
y13 - 28.02.2020 / 13:10, *.orange.pl

równie ciężko będzie naszym drużynom tam awansować co do LE

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 28.02.2020 / 12:55, *.centertel.pl

Liga Konferencji - ciekawe ile tam będą płacić? Jeśli kiepsko, to lepiej odpaść w 1 rundzie niż kopać się po kostkach z pucharowymi autsajderami, bo to żadna promocja.

odpowiedz
Bilu - 28.02.2020 / 12:01, *.tele2.se

Na tym etapie nie ma juz slabych druzyn...




Hahahhahahahahahhaaaa

odpowiedz
Singspiel - 28.02.2020 / 11:43, *.plus.pl

Brakuje najwazniejszej informacji. Jak płacą w tym nowym pucharze?

odpowiedz
TITO - 28.02.2020 / 11:41, *.orange.pl

Jaki żal

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 28.02.2020 / 11:20, *.play-internet.pl

No i gitara,przynajmniej będą mogli się skupić tylko na lidze,a i Mioduski nie będzie musiał inwestować w piłkarzy z wyższej półki.bo akurat ligę wygramy tym szrotem,co mamy teraz.Noż same plusy,a Wam nic nie pasuje.Jak nie gramy w pucharach,to źle,jak gramy i odpadamy w II rundzie,też Wam nie pasuje-no jak żyć.

odpowiedz
Gacu - 28.02.2020 / 11:18, *.play-internet.pl

Nie wiem czy śmiać się czy płakać

odpowiedz
Roma - 28.02.2020 / 11:18, *.plus.pl

Jest też dobra strona takiej sytuacji - powinno zacząć się opłacać zdobycie mistrzostwa.

odpowiedz
Gosc - 28.02.2020 / 10:56, *.chello.pl

Wyprzedzają nas takie futbolowe potęgi jak Azerbejdżan i Kazachstan..

odpowiedz
Doru - 28.02.2020 / 10:55, *.play-internet.pl

Kogo to obchodzi, jak i tak odpadną jak zawsze przy pierwszym przeciwniku :)

odpowiedz
PND - 28.02.2020 / 10:25, *.94.134

W tym roku, przygodę z pucharami kończymy już w lipcu

odpowiedz
Leśny Dziadek - 28.02.2020 / 11:04, *.centertel.pl

Smutne dno polskiego. klubowego futbolu. Kilka lat temu Legia cignela w gore ranking, ale zarlo i zdechlo. A jak ranking skomentuje ,,super,, trener Michal P.??? I jego pocalunek smierci...

odpowiedz